REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie zawsze wlicza się akcyzę do podstawy VAT importowego

Grzegorz Musolf
ekspert z zakresu podatków i ceł
Czy wlicza się akcyzę do podstawy VAT importowego?
Czy wlicza się akcyzę do podstawy VAT importowego?

REKLAMA

REKLAMA

Podstawową zasadą wyliczania podstawy opodatkowania VAT w imporcie jest, kolokwialnie mówiąc, „dodawanie wszystkiego, co się rusza”, co wynika bezpośrednio z treści art. 29 ust. 13-16 ustawy o VAT.

W myśl powyższych przepisów, podstawę opodatkowania VAT w imporcie stanowi suma: wartości celnej (podstawy wyliczenia cła), należnego cła, należnego podatku akcyzowego, nieujętych w wartości celnej kosztów transportu (i pokrewnych) poniesionych od granicy UE do pierwszego miejsca przeznaczenia w kraju oraz wszelkie odrębne opłaty i inne należności, które pobierają organy celne z tytułu importu.

Autopromocja

Dodatkowo, w przypadku niektórych procedur celnych, do podstawy opodatkowania podatkiem VAT dolicza się również cło „hipotetyczne”, tj. takie cło, którego faktycznie nie płaci się w momencie objęcia towarów tą procedurą (oclenia), ale należałoby zapłacić, jakby w tym samym momencie dokonywałoby się „normalnego” clenia.

Zdarzają się jednak przypadki, kiedy do podstawy opodatkowania VAT z tytułu importu nie dolicza się jednej z powyższych, bardzo istotnych danin, tj. podatku akcyzowego, co ma bardzo duży wpływ na wysokość tej podstawy a w konsekwencji na wysokość należnego VAT.

Chodzi tu o nie wskazaną bezpośrednio w ustawie o VAT, ale wynikającą z ustawy o podatku akcyzowym sytuację, kiedy to w momencie importu towarów, są one jednocześnie obejmowane procedurą zawieszenia poboru akcyzy i przemieszczane do dowolnego składu podatkowego na terytorium Polski lub UE.

POLECAMY: Ustawa o VAT

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Osobą uprawnioną do dokonania takiej czynności jest podmiot, który posiada, wydane przez naczelnika urzędu celnego, zezwolenie na wykonywanie działalności w charakterze zarejestrowanego wysyłającego.

Jeżeli zatem zarejestrowany wysyłający w momencie clenia towaru (objęcia go procedurą dopuszczenia do obrotu), wypełni jednocześnie warunki niezbędne do objęcia tego towaru procedurą zawieszenia poboru akcyzy, to do podstawy opodatkowania VAT z tytułu importu nie dolicza się akcyzy, która podlega zawieszeniu, pomimo jej wyliczenia i wykazania w zgłoszeniu celnym. Skutkiem tej operacji jest znaczne zmniejszenie zarówno podstawy jaki i wysokości VAT z tytułu importu.

Kluczowe w tym wypadku znaczenie ma użycie przez ustawodawcę w treści art. 29 ust. 13 ustawy o VAT sformułowania „należne cło i podatek akcyzowy”, co zinterpretowane zostało przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi (w interpretacji podatkowej nr IPTPP2/443-98/11-3/S/IR z 27 stycznia 2012 r.), jako konieczność doliczenia do podstawy VAT wyłącznie faktycznie zapłaconego przez importera cła i faktycznie zapłaconego podatku akcyzowego.

Zobacz także: Jak płacić VAT z tytułu importu

Tym samym, zawieszony podatek akcyzowy, jako faktycznie nie uiszczany w momencie importu, nie może być doliczany do podstawy opodatkowania VAT.

Przyjęcie tego stanowiska nie było łatwe dla organów podatkowych. Jak wynika z treści tej interpretacji, pierwotnie nie zgodziły się one z podatnikiem i później podtrzymały swoją wersję przy ponownym rozpatrywaniu sprawy.

Do zmiany stanowiska doszło dopiero na etapie analizy skargi podatnika do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, na skutek czego organ podatkowy, korzystając z tzw. trybu autokontroli, zmienił zwoje dotychczasowe stanowisko w sprawie.

Zauważyć jednocześnie należy, iż interpretacja ta nie godzi w dochody budżetu Państwa, gdyż przy kolejnej transakcji, w trakcie której towar będzie już objęty akcyzą (opuści procedurę zawieszenia poboru akcyzy), akcyza ta odpowiednio powiększy podstawę opodatkowania VAT i budżet otrzyma to, co jest mu należne.

Dzięki takiemu rozwiązaniu, procedura zawieszenia poboru akcyzy staje się coraz bardziej atrakcyjna dla podatników, również z uwagi na mniejsze zaangażowanie środków pieniężnych w związku z faktycznym przesunięciem konieczności zapłaty części VAT.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

REKLAMA