reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Restrykcyjne zmiany w zakresie stosowania stawki VAT 0% w transakcjach WDT od 2020 r.

Restrykcyjne zmiany w zakresie stosowania stawki VAT 0% w transakcjach WDT od 2020 r.

Zmienione unijne regulacje w zakresie niektórych zwolnień związanych z transakcjami wewnątrzwspólnotowymi, obowiązujące od 2020 r., wprowadziły nowe, restrykcyjne przepisy w zakresie dokumentowania transakcji WDT.

1. Od 2020 r. dokumentowanie transakcji WDT w celu skorzystania ze stawki VAT 0% będzie znacząco utrudnione.

2. Rozporządzenie wykonawcze Rady (UE) 2018/1912 z dnia 4 grudnia 2018 r. (zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 282/2011 w odniesieniu do niektórych zwolnień związanych z transakcjami wewnątrzwspólnotowymi) wprowadziło nowe, restrykcyjne przepisy w zakresie dokumentowania transakcji WDT. W celu zastosowania zwolnienia z VAT (w Polsce jest to stawka 0%) w przypadku:

  1. wywozu (wysyłki) przez sprzedawcę lub przez osobę trzecią działającą na jego rzecz:
    1. musi on posiadać komplet co najmniej 2 dokumentów z grupy I (poniżej),
    2. lub komplet, złożony z 1 dokumentu z grupy I oraz 1 dokumentu z grupy II (poniżej).
  2. wywozu przez nabywcę: wówczas sprzedawca musi (oprócz ww. dokumentów) posiadać także pisemne oświadczenie nabywcy potwierdzające, że towary zostały wysłane lub przetransportowane przez nabywcę lub przez osobę trzecią działającą na rzecz nabywcy, oraz wskazującego państwo członkowskie przeznaczenia towarów. Co istotne sprzedawca powinien otrzymać ww. oświadczenie do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu dostawy.

GRUPA I

Dokumenty odnoszące się do wysyłki lub transportu towarów, takie jak podpisany list przewozowy CMR, konosament, faktura za towarowy przewóz lotniczy lub faktura od przewoźnika towarów;

GRUPA II

(i)polisa ubezpieczeniowa w odniesieniu do wysyłki lub transportu towarów lub dokumenty bankowe potwierdzające zapłatę za wysyłkę lub transport towarów;

(ii) dokumenty urzędowe wydane przez organ władzy publicznej, na przykład notariusza, potwierdzające przybycie towarów do państwa członkowskiego przeznaczenia;

(iii) poświadczenie odbioru wystawione przez prowadzącego magazyn (podmiot inny niż sprzedawca i nabywca) w państwie członkowskim przeznaczenia, potwierdzające składowanie towarów w tym państwie członkowskim.

3. Należy podkreślić, że dokumenty, o których mowa wyżej (z wyłączeniem oświadczenia nabywcy) muszą być wydane przez dwie różne strony, które są niezależne od siebie nawzajem, od sprzedawcy i nabywcy.

4. Dla opodatkowania WDT stawką 0%  konieczne będzie posiadanie aktywnego numeru VAT-UE przez nabywcę i wykazanie dostawy w informacji VAT-UE przez dostawcę.

5. Ponieważ rozporządzenie UE nie wymaga implementacji w polskim porządku prawnym, ustawodawca nie musi wprowadzać zmian w rodzimej ustawie o VAT.

Bartosz Gebel
Doradca podatkowy (nr wpisu 13557)
Biuro Rachunkowe Ergotax Sp. z o.o.

Polecamy: Jak przygotować się do zmian w 2020 r.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ministerstwo Finansów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama