Kategorie

VAT e-commerce - nowe regulacje podatkowe w transgranicznej sprzedaży

VAT e-commerce - nowe regulacje podatkowe w transgranicznej sprzedaży
VAT e-commerce - nowe regulacje podatkowe w transgranicznej sprzedaży
VAT e-commerce. Pakiet e-commerce to nic innego, jak szereg zmian w ustawie o podatku od towarów i usług w międzynarodowym handlu elektronicznym i imporcie w relacjach B2C. Adresowany jest do przedsiębiorców, którzy dokonują transgranicznych dostaw towarów i świadczą transgraniczne usługi unijnym konsumentom w transakcjach B2C.

Implementację unijnych przepisów dotyczących pakietu VAT E-commerce reguluje ustawa z 20 maja 2021 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Nowe przepisy weszły w życie 1 lipca 2021 r.
Jak wynika z informacji udostępnionych przez Ministerstwo Finansów celem wprowadzenia unijnych regulacji jest
przede wszystkim uszczelnienie podatku VAT w sektorze handlu elektronicznego i importu, ułatwienie jego rozliczanie przy sprzedaży towarów i usług, a także poprawa unijnej konkurencyjności w stosunku do przedsiębiorców spoza Unii Europejskiej. Dodatkowo zwiększy to dochody z VAT, który będzie odprowadzany od wielu towarów i usług dotychczas nieopodatkowanych.

VAT od e-handlu - co się zmieniło?

Nowe regulacje wprowadzają w miejsce sprzedaży wysyłkowej pojęcie WSTO, czyli wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość (art. 2 pkt 22a) oraz SOTI – sprzedaży na odległość towarów importowanych (art. 2 pkt 22b).

Od lipca br. zlikwidowano zwolnienia z VAT dla importu towarów w tzw. małych przesyłkach o wartości do 22 euro we wszystkich państwach członkowskich. Być może pomoże to wyrównać szanse specjalizujących się w e-handlu przedsiębiorców z krajów Unii Europejskiej, w tym również z Polski z firmami z państw trzecich. Unijni przedsiębiorcy dotychczas przegrywali w nierównej konkurencji w sprzedaży towarów tańszych o VAT, oferowanych przez firmy spoza Unii.

Obecnie dokonujący wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość nadal muszą naliczać podatek od towarów i usług. Jednak, aby uniknąć rejestracji za granicą i odprowadzania tam lokalnego VAT, wprowadzono uproszczoną unijną procedurę One Stop Shop (OSS). Dzięki niej wystarczy zgłosić zagraniczny podatek VAT w formie kwartalnego zeznania do jednej administracji podatkowej w swoim państwie, czyli co do zasady, państwie siedziby. I to ten kraj dzieli się zapłaconym podatkiem z krajem nabywcy.

W deklaracjach składanych w procedurze unijnej lub nieunijnej nie wykazuje się podatku naliczonego. Wydatki poniesione na prowadzenie działalności gospodarczej w dalszym ciągu należy rozliczyć w krajowej deklaracji. Niektóre zaś wydatki poniesione w państwie członkowskim nadal będzie można rozliczyć korzystając z procedury VAT-REFUND.

Rejestracja w ramach szczególnej procedury OSS wymaga złożenia zgłoszenia rejestracyjnego do naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście. Konieczne jest złożenie wypełnionego zgłoszenia rejestracyjnego dla właściwej procedury szczególnej (unijnej- VIU-R lub nieunijnej VIN-R). A w przypadku działania przez pełnomocnika należy złożyć oryginał pełnomocnictwa na formularzu PPS-1. Rejestracja jest skuteczna od pierwszego dnia kwartału kalendarzowego następującego po kwartale, w którym podatnik złożył zgłoszenie do procedury OSS.

W przypadku rozpoczęcia świadczenia usług lub dostaw towarów przed datą rejestracji, ich rozliczanie zacznie obowiązywać od pierwszego dnia świadczenia tych usług lub dostaw towarów. Warunkiem jest dokonanie zgłoszenia naczelnikowi Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście, o rozpoczęciu działalności w ramach procedury szczególnej. Termin takiego zgłoszenia mija 10. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym po raz pierwszy przedsiębiorca dokonał świadczenia usługi lub dostawy towarów.

Poza tym zmiany są bardziej odczuwalne dla mniejszych przedsiębiorców, którzy sprzedają do różnych państw członkowskich UE. Dla całej UE utworzono jednolity próg 10 tys. euro (42 tys. zł). Co oznacza, że znacznie więcej przedsiębiorców dokona rejestracji VAT w państwie nabywcy, w sytuacji gdy nie skorzystają z procedury szczególnej.

Platforma OSS korzystna dla platform sprzedażowych w Unii Europejskiej

Przedsiębiorcy dokonujący wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość, po przekroczeniu ujednoliconego progu 10 tys. euro, mogą zarejestrować się dla celów VAT w kraju nabywcy lub korzystać z procedury OSS.

Wcześniej obowiązywał ściśle określony próg tzw. sprzedaży wysyłkowej, inny w każdym z państw członkowskich UE. Po jego przekroczeniu konieczna była rejestracja dla celów VAT w kraju nabywcy i związany z tym m.in. obowiązek składania deklaracji oraz prowadzenia ewidencji VAT zgodnie z lokalnym prawem podatkowym. Obecnie wybierając procedurę OSS przedsiębiorcy nie muszą rejestrować VAT w kraju odbiorcy. Procedura ta pozwala na ujęcie wszystkich unijnych transakcji wysyłkowych w jednej deklaracji VAT. Wpłacony podatek jest przekazywany przez administrację państwa członkowskiego identyfikacji do państw członkowskich konsumpcji. Znacznie upraszcza to obowiązki sprzedawców internetowych rozliczających VAT, gdyż w ten sposób ograniczona została liczba formalności przy sprzedaży towarów na inne unijne rynki.

Platforma IOSS

Od 1 lipca 2021 r. wszystkie zakupione przez Internet towary o niskiej wartości – do 150 euro, importowane do UE są objęte podatkiem VAT.

Od tego też momentu VAT będą pobierały i płaciły dotychczas z niego zwolnione, a pośredniczące w realizacji transakcji platformy sprzedażowe w sieci, ale też portale aukcyjne, a nawet portale społecznościowe. Zgodnie bowiem z art.7a. 1 jeśli przedsiębiorca ułatwia, poprzez użycie interfejsu elektronicznego sprzedaż na odległość towarów importowanych w przesyłkach o wartości rzeczywistej nieprzekraczającej równowartości 150 euro, uznaje się, że przedsiębiorca ten samodzielnie otrzymał towary i dokonał ich dostawy. Oznacza to przerzucenie części odpowiedzialności za prawidłowe rozliczenie VAT z dostawców towarów i usług na pośredników obsługujących transgraniczne transakcje. Tym samym zmniejszy się liczba przedsiębiorców obarczonych obowiązkiem rozliczenia VAT.

Jednocześnie utworzony został nowy rodzaj sprzedaży na odległość towarów importowanych, czyli towarów wysyłanych z krajów trzecich do odbiorców w UE (SOTI). Firmy, które nie posiadają siedziby w jednym z państw członkowskich UE, muszą ustanowić unijnego pośrednika, odpowiedzialnego za pobór i rozliczenie VAT od ich transakcji. Powstała też szczególna procedura – importowy One Stop Shop (IOSS), która w przypadku przesyłek o wartości do 150 euro umożliwia dostawcy i pośredniczącej w sprzedaży platformie sprzedażowej zadeklarowanie i zapłacenie podatku za pośrednictwem IOSS w państwie członkowskim identyfikacji.

Przedsiębiorcy mogą też skorzystać ze zwolnienia z VAT importując towary o wartości do 150 euro, pod warunkiem, że podatek VAT należny z tytułu SOTI zostanie zadeklarowany w IOSS oraz w momencie importu towaru, przekazano właściwemu organowi celnemu ważny numer identyfikacyjny VAT IOSS podatnika (sprzedawcy/interfejsu elektronicznego) korzystającego z IOSS.

Marek Strządała, koordynator ds. pełnej księgowości Acartus SA

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Księgowość
  1 sty 2000
  17 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Kantor wymiany walut - wymogi formalne

  Prowadzenie kantoru wymiany walut to jedna z tych form działalności, które w ostatnich latach cieszą się ogromną popularnością. Łatwy dostęp do podróżowania i powszechność emigracji z kraju np. w celach zarobkowych, to główne powody, dla których taki biznes jest szczególnie opłacalny. Kantor to punkt usługowy oferujący sprzedaż i zakup obcej waluty po określonych kursach. Wydawałoby się, że to dość prosta sprawa, jednak samo założenie takiej firmy nie jest łatwe. Jeżeli chcemy prowadzić kantor, musimy uzyskać zezwolenie i spełnić kilka istotnych warunków.

  Wirtualna kasa fiskalna nie będzie musiała drukować paragonów

  Wirtualne kasy fiskalne. Kasa fiskalna w postaci oprogramowania (czyli tzw. wirtualna kasa fiskalna) nie będzie musiała drukować paragonów, jeśli została umieszczona w urządzeniach do automatycznej sprzedaży towarów i usług. Taka zmiana wynika z projektu rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej opublikowanego w czwartek 16 września 2021 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

  Kwota wolna od podatku w 2022 roku

  Kwota wolna od podatku. W ramach Polskiego Ładu ustawodawca proponuje podwyższenie do 30 000 zł kwoty wolnej od podatku. Zmiana ma wejść w życie od 2022 roku.

  Składy podatkowe - zmiany w akcyzie

  Składy podatkowe. Jeśli dany podmiot przejmie od innego skład podatkowy, to dotychczasowy posiadacz składu nie będzie musiał zapłacić akcyzy od produktów znajdujących się w nim - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, który trafi do dalszych prac w sejmowej komisji energii.

  Czy dobrowolne opłaty za toalety podlegają VAT?

  Dobrowolne opłaty za toalety a VAT. Czy otrzymane środki pieniężne (dobrowolne opłaty za skorzystanie z toalety) powinny być uznane za podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT wynagrodzenie z tytułu świadczonych usług?

  TSUE kontra Belgia. Zwolnienia podatkowe niezgodne z prawem UE

  Zwolnienia podatkowe. Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że zwolnienia podatkowe przyznawane przez Belgię przedsiębiorstwom międzynarodowym stanowią system pomocy państwowej niezgodnej z prawem Unii. Przyznał tym samym rację Komisji Europejskiej i uchylił wyrok Sądu UE z 2019 roku.

  Jaka stawka ryczałtu od przychodów z działalności produkcyjnej (wytwórczej)

  Stawka ryczałtu dla działalności produkcyjnej. Ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych można opodatkować przychody osiągane przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą. Przychody z działalności produkcyjnej (wytwórczej) mogą być opodatkowane albo stawką 8,5% albo 5,5%. Od czego zależy zastosowanie jednej z tych stawek do działalności produkcyjnej?

  Grzywny za przestępstwa i wykroczenia skarbowe w 2022 roku

  Grzywny za przestępstwa i wykroczenia skarbowe w 2022 roku. W roku 2022 podatnikom grozić będą wyższe niż w 2021 r. kwoty grzywien, jakie można wymierzyć za popełnienie przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego.

  Kiedy e-faktury będą obligatoryjne? Jak się przygotować?

  E-faktury. Z końcem sierpnia br. Rada Ministrów przyjęła projekt zmian do ustawy VAT wdrażającej Krajowy System e-Faktur (KSeF). Choć początkowo z powyższego rozwiązania będzie można korzystać dobrowolnie, już od 2023 roku stanie się ono obligatoryjne. Jakie są korzyści i wyzwania dla przedsiębiorców wynikające z jego wdrożenia?

  Prosta Spółka Akcyjna – jak założyć, jak działa

  Prosta Spółka Akcyjna (PSA) jest szczególnie atrakcyjna dla młodych innowatorów, którzy dysponują unikalnym know-how i chcą otworzyć biznes, ale nie mają na to własnego majątku. Możesz ją szybko zarejestrować, a jej obsługa jest bardzo prosta. O tym, jak krok po kroku założyć PSA i jakie płyną z tego korzyści dla przedsiębiorców, rozmawiali 15 września 2021 r. uczestniczy konferencji online, zorganizowanej przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii we współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości.

  Drugi samochód w jednoosobowej działalności a koszty podatkowe

  Samochód w działalności gospodarczej. W związku z tym, że przepisy nie zabraniają posiadania więcej niż jednego samochodu w ramach prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej, przedsiębiorcy decydują się na zakup kolejnego pojazdu do swojej działalności. Część z nich ma jednak pewne wątpliwości i dostrzega potencjalne ryzyko podatkowe związane z zakupem drugiego auta. Dlatego decyduje się wystąpić o potwierdzenie planowanego zakupu oraz jego skutków podatkowych w ramach interpretacji indywidualnej. Stanowisko fiskusa jest korzystne dla podatników, jednak zawiera pewne warunki.

  Polski Ład. Przedsiębiorcy będą rezygnować z podatku liniowego

  Polski Ład. Około 700 tys. przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym zostanie najmocniej dotkniętych planowanymi zmianami w ramach Polskiego Ładu. Zwiększenie im obciążeń, nawet jeśli wyniesie 4,9 proc. zamiast 9 proc., bez możliwości odliczenia kwoty wolnej od podatku, czyli planowanych 30 tys. zł, może spowodować, że część przedsiębiorców zrezygnuje z tej formy opodatkowania. – Tymczasem od 2004 roku, kiedy ją wprowadzono, przyniosła ona wiele korzyści zarówno dla firm, jak i budżetu państwa – mówi Rzecznik MŚP Adam Abramowicz, który zbiera podpisy pod petycją w sprawie zablokowania niekorzystnych zmian. Podpisało ją już ponad 52 tys. osób.

  Polski Ład a „szara strefa” w zatrudnieniu

  Polski Ład a „szara strefa” w zatrudnieniu. Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego skala „szarej strefy” w zatrudnieniu w Polsce szacowana jest na 880 tysięcy osób (ok. 5,4% ogólnej liczby pracujących) [1]. Trzeba jednak zaznaczyć, że badania statystyczne nie odkrywają rzeczywistej skali zjawiska. Realnie praca nierejestrowana może obejmować nawet 16% osób w wieku produkcyjnym [2].

  Polski Ład. Kontrola podatkowa na wniosek

  Polski Ład. Podatnik, który dostanie od szefa Krajowej Administracji Skarbowej ostrzeżenie przed podejrzanym kontrahentem, będzie mógł wnioskować o przeprowadzenie kontroli podatkowej w zakresie będącym przedmiotem tego ostrzeżenia.

  Przekształcasz działalność gospodarczą w jednoosobową sp. z o.o.? Sprawdź co zmieni się w Twojej księgowości!

  Zmiana dotychczasowej formy prawnej firmy z jednoosobowej działalności gospodarczej na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością oznacza rewolucję w obowiązkach księgowych. Jeśli przed przekształceniem prowadziłeś podatkową księgę przychodów i rozchodów, zakładając spółkę z o.o. musi przejść na księgi rachunkowe.

  PIT od działalności gospodarczej w 2022 roku - skala podatkowa, podatek liniowy, ryczałt

  PIT od działalności gospodarczej w 2022 roku. Kluczowym elementem nowego Polskiego Ładu są istotne zmiany w podatkach. Zmiany te obejmą system opodatkowania działalności gospodarczej w Polsce, wsparcie innowacyjnych rozwiązań, pobudzenie inwestycji o nowe rozwiązania dla inwestorów strategicznych.

  Ulga na powrót od 1 stycznia 2022 r.

  Ulga na powrót. Polski Ład przewiduje wprowadzenie ulgi w podatku dochodowym dla podatników osiedlających się w Polsce, tzw. ulga na powrót. Proponuje się, aby ulga na powrót weszła w życie z dniem 1 stycznia 2022 r. Kto będzie miał prawo do nowej ulgi i jaka będzie jej wysokość?

  Tarcza Finansowa PFR dla Dużych Firm - wnioski do 30 września

  Tarcza Finansowa PFR dla Dużych Firm. Polski Fundusz Rozwoju ponownie uruchomił Tarczę Finansową dla Dużych Firm. 14 września 2021 r. PFR poinformował o udostępnieniu możliwości składania wniosków o finansowanie preferencyjne w ramach tej Tarczy. Finansowanie służy pokryciu szkody powstałej na skutek zakłóceń w funkcjonowaniu gospodarki w związku z COVID-19. Program został uruchomiony w związku z przyjęciem przez Radę Ministrów zmian do programu rządowego Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju dla Dużych Firm, po uzyskaniu uprzednio decyzji Komisji Europejskiej. Termin na zgłoszenie wniosków upływa 30 września 2021 r.

  Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2022 roku - 3010 zł

  Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2022 roku. Na posiedzeniu w dniu 14 września 2021 r. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2022 roku. W przyszłym roku minimalne pensje wzrosną do kwoty 3010 zł, natomiast minimalna stawka godzinowa wynosić będzie 19,70 zł.

  Polski Ład w podatkach - skutki dla podatników PIT i CIT

  Polski Ład w podatkach. W związku z Polskim Ładem skokowy wzrost obciążeń czeka przedsiębiorców płacących PIT, część osób opodatkowanych liniowo może zainteresować się ryczałtem, wreszcie dostępny dla wielu podatników będzie estoński CIT- mówi PAP partner w kancelarii KNDP Marek Kolibski. Według niego kontrowersje budzi tryb wprowadzania zmian - mają zacząć obowiązywać za niecałe 4 miesiące.

  PIT za 2020 r. Podatnicy odliczyli 7,5 mld zł ulgi termomodernizacyjnej

  Ulga termomodernizacyjna. Według wstępnych danych z rozliczeń PIT za 2020 r. z ulgi termomodernizacyjnej skorzystało ponad 450 tys. podatników, ponad dwa razy więcej niż za 2019 r. - wynika z danych resortu finansów. Za 2020 r. odliczono w ten sposób 7,5 mld zł.; za 2019 r. było to 3,2 mld zł.

  Oskarżenie o udział w karuzeli VAT

  Sankcje za udział w karuzeli VAT. Przedsiębiorca wygrał ze skarbówką, bo jej organ, nie analizując dowodów, automatycznie uznał go za przestępcę, powielając ustalenia innego organu.

  Progi podatkowe w 2022 roku

  Progi podatkowe. W ramach Polskiego Ładu ustawodawca proponuje podwyższenie do 120 000 zł progu dochodów, po przekroczeniu którego ma zastosowanie 32% stawka podatku. Zmiana miałaby wejść w życie od 2022 roku.

  Tax Free od 1 stycznia 2022 r. Obowiązek rejestracji

  Tax Free. Od 1 stycznia 2022 r. wszyscy sprzedawcy w systemie zwrotu podatku VAT podróżnym będą mieć obowiązek wystawiania dokumentów Tax Free w formie elektronicznej. Trwa rejestracja podmiotów, które będą chciały sprzedawać w systemie Tax Free po 1 stycznia 2022 r.

  Polski Ład to wzrost kosztów obsługi księgowej

  Polski Ład. Reforma podatkowa spowoduje masowe ruchy przedsiębiorców szukających możliwości optymalizacji biznesu i wpłynie na wzrost kosztów obsługi księgowej - mówią eksperci o pakiecie podatkowym Polskiego Ładu. Ich zdaniem na zmianach skorzystają pracownicy etatowi, ale i tak zyski zje inflacja.