Kategorie

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

VAT e-commerce - nowe regulacje podatkowe w transgranicznej sprzedaży

VAT e-commerce - nowe regulacje podatkowe w transgranicznej sprzedaży
VAT e-commerce - nowe regulacje podatkowe w transgranicznej sprzedaży
VAT e-commerce. Pakiet e-commerce to nic innego, jak szereg zmian w ustawie o podatku od towarów i usług w międzynarodowym handlu elektronicznym i imporcie w relacjach B2C. Adresowany jest do przedsiębiorców, którzy dokonują transgranicznych dostaw towarów i świadczą transgraniczne usługi unijnym konsumentom w transakcjach B2C.

Implementację unijnych przepisów dotyczących pakietu VAT E-commerce reguluje ustawa z 20 maja 2021 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Nowe przepisy weszły w życie 1 lipca 2021 r.
Jak wynika z informacji udostępnionych przez Ministerstwo Finansów celem wprowadzenia unijnych regulacji jest
przede wszystkim uszczelnienie podatku VAT w sektorze handlu elektronicznego i importu, ułatwienie jego rozliczanie przy sprzedaży towarów i usług, a także poprawa unijnej konkurencyjności w stosunku do przedsiębiorców spoza Unii Europejskiej. Dodatkowo zwiększy to dochody z VAT, który będzie odprowadzany od wielu towarów i usług dotychczas nieopodatkowanych.

VAT od e-handlu - co się zmieniło?

Nowe regulacje wprowadzają w miejsce sprzedaży wysyłkowej pojęcie WSTO, czyli wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość (art. 2 pkt 22a) oraz SOTI – sprzedaży na odległość towarów importowanych (art. 2 pkt 22b).

Od lipca br. zlikwidowano zwolnienia z VAT dla importu towarów w tzw. małych przesyłkach o wartości do 22 euro we wszystkich państwach członkowskich. Być może pomoże to wyrównać szanse specjalizujących się w e-handlu przedsiębiorców z krajów Unii Europejskiej, w tym również z Polski z firmami z państw trzecich. Unijni przedsiębiorcy dotychczas przegrywali w nierównej konkurencji w sprzedaży towarów tańszych o VAT, oferowanych przez firmy spoza Unii.

Obecnie dokonujący wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość nadal muszą naliczać podatek od towarów i usług. Jednak, aby uniknąć rejestracji za granicą i odprowadzania tam lokalnego VAT, wprowadzono uproszczoną unijną procedurę One Stop Shop (OSS). Dzięki niej wystarczy zgłosić zagraniczny podatek VAT w formie kwartalnego zeznania do jednej administracji podatkowej w swoim państwie, czyli co do zasady, państwie siedziby. I to ten kraj dzieli się zapłaconym podatkiem z krajem nabywcy.

W deklaracjach składanych w procedurze unijnej lub nieunijnej nie wykazuje się podatku naliczonego. Wydatki poniesione na prowadzenie działalności gospodarczej w dalszym ciągu należy rozliczyć w krajowej deklaracji. Niektóre zaś wydatki poniesione w państwie członkowskim nadal będzie można rozliczyć korzystając z procedury VAT-REFUND.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rejestracja w ramach szczególnej procedury OSS wymaga złożenia zgłoszenia rejestracyjnego do naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście. Konieczne jest złożenie wypełnionego zgłoszenia rejestracyjnego dla właściwej procedury szczególnej (unijnej- VIU-R lub nieunijnej VIN-R). A w przypadku działania przez pełnomocnika należy złożyć oryginał pełnomocnictwa na formularzu PPS-1. Rejestracja jest skuteczna od pierwszego dnia kwartału kalendarzowego następującego po kwartale, w którym podatnik złożył zgłoszenie do procedury OSS.

W przypadku rozpoczęcia świadczenia usług lub dostaw towarów przed datą rejestracji, ich rozliczanie zacznie obowiązywać od pierwszego dnia świadczenia tych usług lub dostaw towarów. Warunkiem jest dokonanie zgłoszenia naczelnikowi Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście, o rozpoczęciu działalności w ramach procedury szczególnej. Termin takiego zgłoszenia mija 10. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym po raz pierwszy przedsiębiorca dokonał świadczenia usługi lub dostawy towarów.

Poza tym zmiany są bardziej odczuwalne dla mniejszych przedsiębiorców, którzy sprzedają do różnych państw członkowskich UE. Dla całej UE utworzono jednolity próg 10 tys. euro (42 tys. zł). Co oznacza, że znacznie więcej przedsiębiorców dokona rejestracji VAT w państwie nabywcy, w sytuacji gdy nie skorzystają z procedury szczególnej.

Platforma OSS korzystna dla platform sprzedażowych w Unii Europejskiej

Przedsiębiorcy dokonujący wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość, po przekroczeniu ujednoliconego progu 10 tys. euro, mogą zarejestrować się dla celów VAT w kraju nabywcy lub korzystać z procedury OSS.

Wcześniej obowiązywał ściśle określony próg tzw. sprzedaży wysyłkowej, inny w każdym z państw członkowskich UE. Po jego przekroczeniu konieczna była rejestracja dla celów VAT w kraju nabywcy i związany z tym m.in. obowiązek składania deklaracji oraz prowadzenia ewidencji VAT zgodnie z lokalnym prawem podatkowym. Obecnie wybierając procedurę OSS przedsiębiorcy nie muszą rejestrować VAT w kraju odbiorcy. Procedura ta pozwala na ujęcie wszystkich unijnych transakcji wysyłkowych w jednej deklaracji VAT. Wpłacony podatek jest przekazywany przez administrację państwa członkowskiego identyfikacji do państw członkowskich konsumpcji. Znacznie upraszcza to obowiązki sprzedawców internetowych rozliczających VAT, gdyż w ten sposób ograniczona została liczba formalności przy sprzedaży towarów na inne unijne rynki.

Platforma IOSS

Od 1 lipca 2021 r. wszystkie zakupione przez Internet towary o niskiej wartości – do 150 euro, importowane do UE są objęte podatkiem VAT.

Od tego też momentu VAT będą pobierały i płaciły dotychczas z niego zwolnione, a pośredniczące w realizacji transakcji platformy sprzedażowe w sieci, ale też portale aukcyjne, a nawet portale społecznościowe. Zgodnie bowiem z art.7a. 1 jeśli przedsiębiorca ułatwia, poprzez użycie interfejsu elektronicznego sprzedaż na odległość towarów importowanych w przesyłkach o wartości rzeczywistej nieprzekraczającej równowartości 150 euro, uznaje się, że przedsiębiorca ten samodzielnie otrzymał towary i dokonał ich dostawy. Oznacza to przerzucenie części odpowiedzialności za prawidłowe rozliczenie VAT z dostawców towarów i usług na pośredników obsługujących transgraniczne transakcje. Tym samym zmniejszy się liczba przedsiębiorców obarczonych obowiązkiem rozliczenia VAT.

Jednocześnie utworzony został nowy rodzaj sprzedaży na odległość towarów importowanych, czyli towarów wysyłanych z krajów trzecich do odbiorców w UE (SOTI). Firmy, które nie posiadają siedziby w jednym z państw członkowskich UE, muszą ustanowić unijnego pośrednika, odpowiedzialnego za pobór i rozliczenie VAT od ich transakcji. Powstała też szczególna procedura – importowy One Stop Shop (IOSS), która w przypadku przesyłek o wartości do 150 euro umożliwia dostawcy i pośredniczącej w sprzedaży platformie sprzedażowej zadeklarowanie i zapłacenie podatku za pośrednictwem IOSS w państwie członkowskim identyfikacji.

Przedsiębiorcy mogą też skorzystać ze zwolnienia z VAT importując towary o wartości do 150 euro, pod warunkiem, że podatek VAT należny z tytułu SOTI zostanie zadeklarowany w IOSS oraz w momencie importu towaru, przekazano właściwemu organowi celnemu ważny numer identyfikacyjny VAT IOSS podatnika (sprzedawcy/interfejsu elektronicznego) korzystającego z IOSS.

Marek Strządała, koordynator ds. pełnej księgowości Acartus SA

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Będzie ustawa dla frankowiczów? Ministerstwo Finansów pracuje nad "prawnym uregulowaniem kwestii kredytów w CHF"

  Ministerstwo Finansów pracuje nad prawnym uregulowaniem kwestii walutowych kredytów hipotecznych w CHF - powiedziała 27 marca 2023 r. minister finansów Magdalena Rzeczkowska, cytowana przez agencję Bloomberg. Ostateczny kształt rozwiązania będzie zależeć od wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w przedmiotowej sprawie.

  Efektywne stawki PIT, CIT, VAT w Polsce w 2023 roku. Ile wynoszą?

  Po zmianach podatkowych w 2022 roku efektywna stawka PIT wynosi w Polsce 8,47 proc. – powiedział 28 marca 2023 r. na konferencji prasowej wiceminister finansów Artur Soboń.

  Pismo urzędowe z Niemiec. Co trzeba zrobić?

  Dostałeś pismo urzędowe z Niemiec na polski adres? Nie wyrzucaj go do kosza! Poważnie potraktuj takie pismo, tak jakby pochodziło z polskiego urzędu. Co trzeba zrobić w takim przypadku?

  Wiceminister rolnictwa: dopłaty do sprzedaży zbóż wyniosą 150-250 zł za tonę

  Jak poinformował 28 marca 2023 r. wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra, dopłaty do sprzedaży zbóż będą wynosić od 150 zł do 250 zł za tonę zboża - zależnie od regionu. Z uwagi na aktualną sytuację na rynku zbóż w Polsce (nadmiar zbóż z Ukrainy i spory spadek cen) na dopłaty dla rolników sprzedających zboże zostanie przeznaczonych w sumie 600 mln złotych.

  Podatkowe obowiązki sprawozdawcze spółek nieruchomościowych 2023. Co wynika z najnowszej interpretacji ogólnej Ministra Finansów?

  Na czym polegają obowiązki sprawozdawcze spółek nieruchomościowych w podatku dochodowym i jak te obowiązki powinny być realizowane? Jak interpretuje przepisy w tym zakresie Minister Finansów?

  Jak rozliczyć PIT od kryptowalut? Poznaj zasady!

  Przepisy podatkowe dotyczące rozliczania kryptowalut w Polsce mamy bardzo przyjazne . Rozliczenie należy przeprowadzić w ramach rocznej deklaracji PIT-38.

  Zmiany w świadectwie pracy 2023 - okazjonalna praca zdalna, urlop opiekuńczy, zwolnienie z powodu siły wyższej. Nowy wzór świadectwa pracy

  W świadectwie pracy trzeba będzie zamieszczać informacje odnośnie wykorzystania przez pracownika dni okazjonalnej pracy zdalnej, zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej, urlopu opiekuńczego. Minister Rodziny i Polityki Społecznej przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadectwa pracy. Projekt ten zawiera także nowy wzór świadectwa pracy. Zmiany wejdą w życie po upływie 7 dni od publikacji rozporządzenia w Dzienniku Ustaw - najprawdopodobniej w pierwszej połowie kwietnia 2023 r.

  Bezpieczny kredyt 2 proc. a zdolność kredytowa

  Bezpieczny kredyt o stałej stopie procentowej (2%) z dopłatą państwa zwiększy o 50 proc. zdolność kredytową kupujących mieszkanie - wynika z wyliczeń ekspertów portalu RynekPierwotny.pl. 

  Amortyzacji w spółkach nieruchomościowych. Sądy po stronie podatników

  Amortyzacji w spółkach nieruchomościowych. Od 1 stycznia 2023 roku w przypadku spółek nieruchomościowych odpisy dotyczące środków trwałych zaliczonych do grupy 1 Klasyfikacji nie mogą być wyższe w roku podatkowym niż dokonywane zgodnie z przepisami o rachunkowości odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe z tytułu zużycia środków trwałych, obciążające w tym roku podatkowym wynik finansowy jednostki. Wskazane ograniczenie przekłada się na bardzo negatywne konsekwencje finansowe dla przedsiębiorstw, w szczególności traktujących nieruchomości jako inwestycje i niedokonujących do nich odpisów amortyzacyjnych na potrzeby rachunkowe.

  Czy konieczna jest zgoda pracodawcy na wykonywanie okazjonalnej pracy zdalnej?

  Okazjonalna praca zdalna, to praca na wniosek pracownika składany teoretycznie w każdej możliwej sytuacji, nie więcej niż 24 razy w roku. Czy pracodawca może nie wyrazić zgody? Wyjaśniamy jak legalnie może się zachować pracodawca. Ostatnio bowiem, zaroiło się wręcz od publikacji, propagujących tezę o możliwości odmowy przez pracodawcę. Tezę dodajmy, bardzo niebezpieczną dla pracodawców.

  Zadłużonych rolników jest mniej, ale sytuacja się pogorszy jeszcze w tym roku

  Długi rolników. W Krajowym Rejestrze Długów na koniec ub.r. było o 12,4% mniej zadłużonych rolników niż rok wcześniej. Jeszcze mocniej spadło zadłużenie – o 19,3% rdr. Do tego średnia kwota zaległości zmniejszyła się o 7,9% rdr. Komentujący te dane eksperci nie mają złudzeń, że nie oddają one realnej sytuacji. I przewidują, że najgorsze jest dopiero przed rolnikami.

  NSA: zawieszenie terminów administracyjnych w pandemii nie dotyczy spraw podatkowych

  Obowiązujące w początkach pandemii w 2020 r. zawieszenie terminów administracyjnych nie dotyczy terminów przedawnienia zobowiązań podatkowych - wynika z poniedziałkowej uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego. Jak dodał NSA przepisu nie można ponadto interpretować na niekorzyść podatników.

  Karty przedpłacone na posiłki dla pracowników a podatek. Jakie obowiązki ma pracodawca?

  Czy wartość przekazanych pracownikom kart przedpłaconych na posiłki profilaktyczne jest opodatkowana PIT, a pracodawca musi od tej wartości pobrać zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT)? 24 marca 2023 r. Szef KAS zmienił niekorzystną dla podatnika interpretację podatkową w tej sprawie.

  Liczba ludności świata wzrośnie przed 2050 r. do 8,8 mld a potem gwałtownie spadnie. Dlaczego?

  Liczba ludności świata wzrośnie przed 2050 r. do 8,8 mld a potem gwałtownie spadnie - poinformował w poniedziałek dziennik "Guardian", powołując się na najnowszy raport Klubu Rzymskiego.

  Opłacalność lokat bankowych a inflacja i podatek. Kiedy będzie można realnie zarobić na depozytach?

  O kilku dobrych lat inflacja pochłania siłę nabywczą oszczędności znacznie szybciej niż banki są w stanie doliczać do nich odsetki. Efektem są realne straty, które stały się naszą codziennością już 7 lat temu. Dopiero jednak lokaty kończące się w ostatnich miesiacach potrafiły przynosić kilkunastoprocentowe realne straty. Prognozy sugerują, że będzie lepiej, ale na realne zyski przyjdzie jeszcze poczekać rok czy dwa.

  Przekazanie towaru influencerom w zamian za reklamę – skutki podatkowe, koszty i przychody

  Czy przekazanie przez sprzedawcę określonego towaru influencerom w zamian za reklamę marki pozwoli na zaliczenie tak poniesionych wydatków w poczet kosztów uzyskania przychodów oraz czy przedmiotowa transakcja będzie rodzić skutek w postaci przychodu podatkowego? Jak odpowiedział na te pytania Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 1 marca 2023 r. (znak: 0111-KDIB1-3.4010.1.2023.2.AN)?

  Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2023 (marzec/ kwiecień)

  Jakie jest oprocentowanie najlepszych lokat bankowych i kont oszczędnościowych na przełomie marca i kwietnia 2023 r.? Niestety marzec przyniósł kolejne pogorszenie oferty bankowych depozytów. Banki wycofują z oferty najkorzystniejsze propozycje obiecujące najwyższe odsetki. O ile w gospodarce nie stanie się nic nieoczekiwanego, to pogarszanie się oferty depozytowej banków stanie się normą.

  Maksymalna cena gazu dla piekarni i cukierni 200,17 zł/MWh. Wniosek RPG tylko przez PUE ZUS od 8 kwietnia 2023 r.

  ZUS informuje, że przedsiębiorcy, którzy zajmują się produkcją pieczywa, świeżych wyrobów ciastkarskich i ciastek oraz wykorzystują do prowadzenia działalności piec ogrzewany gazem ziemnym, będą mogli korzystać od 1 kwietnia 2023 r. do 31 grudnia 2023 r. z ceny maksymalnej gazu wynoszącej 200,17 zł/MWh. Muszą w tym celu złożyć wniosek przez PUE ZUS. Wnioski można składać od 8 kwietnia 2023 r. Jakie warunki trzeba spełnić by skorzystać z tej ceny gazu?

  14. emerytura będzie wypłacana emerytom i rencistom w każdym roku - także w 2023 r. Ile wyniesie czternasta emerytura?

  Tak zwana "czternasta emerytura" będzie wypłacana emerytom i rencistom corocznie. Tak wynika z założeń projektu ustawy o kolejnym dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów, opublikowanym 24 marca 2023 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów.

  Estoński CIT a udziały w spółce cichej. Jakie skutki?

  Estoński CIT pozwala firmie tak długo nie płacić podatku od zysku, dopóki nie zostanie on wypłacony wspólnikom. Oznacza to, że spółka rozliczająca się estońskim CIT-em nie musi odprowadzać zaliczek na CIT tak długo, jak długo wygenerowane przychody przeznacza na bieżącą działalność lub inwestycje. Wybierając tę formę opodatkowania spółka musi spełnić jednak określone warunki. Czy jednym z nich jest nie przystępowanie do spółki cichej?

  Składki ZUS od umowy zlecenia w 2023 roku. Składka zdrowotna od zleceń. Ubezpieczenia społeczne i zdrowotne zleceniobiorców

  Kto podlega ubezpieczeniom społecznym od umów zlecenia? Jakie składki płaci się na zleceniu? Czy trzeba płacić składki ZUS od zleceniobiorcy, który jest również pracownikiem? Co ze składkami od zleceniobiorców na urlopach macierzyńskich, wychowawczych, bezpłatnych? Co z ubezpieczeniem zleceniobiorców, którzy są rolnikami, przedsiębiorcami? Jaka składka zdrowotna od zleceniobiorcy?

  Co to jest windykacja polubowna i dlaczego nie warto bać się windykatora

  Windykacja polubowna. Wystarczy dłuższa choroba, która uniemożliwi pracę, a brak regularnych dochodów przełoży się na zwlekanie z terminową zapłatą rachunków i już można zostać dłużnikiem. Wiele osób wpada w panikę, gdy otrzymuje list lub telefon z firmy windykacyjnej. Skąd te emocje? Powodem jest brak wiedzy. Kiedy kontaktuje się z nami windykator, to dobra wiadomość, bo oznacza, że zaległym długiem nie zainteresował się jeszcze sąd i mamy szansę na polubowne rozwiązanie problemu finansowego. 

  Ulga na niepełnosprawne dziecko - rodzice bez limitu dochodów. Limit 100 tys. zł dla każdego małżonka przy ryczałcie od najmu prywatnego

  23 marca 2023 r. sejmowa Komisja Finansów Publicznych przyjęła poprawki do nowelizacji kilku ustaw podatkowych łącznie - dotyczące m.in. podatku PIT oraz ryczałtu od najmu. Rodzice dziecka niepełnosprawnego będą mogli korzystać z ulgi na dziecko bez limitu dochodów. Obecnie limit ten wynosi 112 tys. zł rocznie dla obojga rodziców łącznie. Dziadkowie opiekujący się niepełnosprawnym wnukiem będą mogli skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej. A zgodnie z inną poprawką, w ryczałcie od najmu prywatnego każdy z małżonków będzie miał własny limit 100 tys. zł, powyżej którego płaci się podwyższoną stawkę 12,5 proc.

  Czy ceny będą wyższe? Ile jeszcze potrwa zamieszanie na rynku energetycznym?

  - Każdy ma nostalgię i chęć powrotu do tego co było przed wojną w kontekście cen, ale to oczywiście nie jest możliwe - mówi Waldemar Buda Minister Rozwoju i Technologii w rozmowie z Grzegorzem Osieckim z DGP.

  Które narody Polacy lubią bardziej, a które mniej w 2023 roku? Co wynika z badań?

  Z sondażu CBOS-u z lutego 2023 r. wynika, że Polacy najbardziej lubią Amerykanów, Włochów, Anglików, Słowaków, Czechów i Ukraińców. Do Rosjan niechęć deklaruje ogromna większość badanych (82 proc.), a sympatię bardzo niewielu (6 proc.).