REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wystawienie faktury dokumentującej wpłatę zaliczki na poczet WDT a obowiązek podatkowy w VAT

Wystawienie faktury dokumentującej wpłatę zaliczki na poczet WDT a obowiązek podatkowy w VAT
Wystawienie faktury dokumentującej wpłatę zaliczki na poczet WDT a obowiązek podatkowy w VAT
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Nasi kontrahenci z UE żądają od nas, aby wystawiać im faktury zaliczkowe na poczet wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT). Są one wystawiane czasem nawet kilka miesięcy przed dostawą. Czy powinniśmy je rozliczać?

Czy wystawienie faktury dokumentującej wpłatę zaliczki na poczet WDT powoduje powstanie obowiązku podatkowego w VAT?

Nie, wystawienie faktur zaliczkowych nie powoduje powstania obowiązku podatkowego. Powstaje on z chwilą wystawienia faktury końcowej w stosunku do całej należności. Gdy faktura końcowa nie jest wystawiana, obowiązek podatkowy powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu dokonania dostawy towarów.

Autopromocja

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w WDT?

W przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT) obowiązek podatkowy w VAT, w myśl art. 20 ust. 1 ustawy o VAT, powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika, nie później jednak niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano tej dostawy.

Ustawodawca nie przewiduje natomiast obecnie żadnych specjalnych rozwiązań dla zaliczek otrzymanych na poczet realizacji WDT. Oznacza to, że po uchyleniu norm art. 20 ust. 3 ustawy o VAT, regulującego wcześniej tę kwestię, pobranie zaliczki od kontrahenta unijnego nie skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego w VAT. Czynność ta nie powinna być również dokumentowana fakturą (art. 106b ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT).

Faktury nie należy więc wystawiać nawet na żądanie kontrahenta.

Co po wystawieniu faktury zaliczkowej?

Pewne wątpliwości mogą pojawiać się w sytuacjach, gdy sprzedawca mimo wszystko wystawi fakturę zaliczkową. Czy jej sporządzenie będzie skutkowało wówczas powstaniem obowiązku podatkowego w VAT, a sprzedawca uzyska prawo do zastosowania stawki preferencyjnej 0%?
Biorąc pod uwagę wskazane przepisy, należy stwierdzić, że taka faktura z pewnością nie powinna być sporządzana. Sam fakt jej wystawienia nie może tym samym powodować skutku prawnopodatkowego w postaci rozpoznania obowiązku podatkowego w VAT. Faktura dokumentująca zaliczkę pobraną z tytułu WDT nie powinna być brana pod uwagę przy dokonywaniu rozliczenia z tytułu VAT. W szczególności nie należy jej ujmować w rejestrach sprzedaży ani wykazywać w deklaracji dla VAT.
 O terminie powstania obowiązku podatkowego w VAT decyduje zasadniczo data wystawienia faktury końcowej, dokumentującej dostawę. Gdy taka faktura nie jest wystawiana lub jest wystawiana z opóźnieniem, obowiązek powstanie 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy.

Stanowisko to potwierdzają również organy podatkowe. W interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 20 lutego 2019 r. (sygn. 0115-KDIT1-3.4012.880.2018.1.APR) argumentowano, że:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wnioskodawca nie powinien wystawiać faktur dokumentujących otrzymanie zaliczek dotyczących wewnątrzwspólnotowej dostawy towaru, nawet jeśli kontrahent z innego kraju członkowskiego Unii Europejskiej tego zażąda. Zakaz ten wprost wynika z treści art. 106b ust. 3 pkt 1 ustawy. Jak bowiem stanowi ten przepis: "na żądanie nabywcy towaru (…) podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą (…) otrzymanie całości lub części zapłaty przed wykonaniem tych czynności, z wyjątkiem przypadku, gdy zapłata dotyczy wewnątrzwspólnotowej dostawy (…).

Zdaniem organów podatkowych:

(…) wystawienie przez Wnioskodawcę faktury dokumentującej otrzymanie zaliczki na poczet wewnątrzwspólnotowej dostawy towaru - jak wynika z analizy przepisów regulujących kwestie obowiązku podatkowego - nie spowoduje prawnopodatkowego skutku w postaci powstania obowiązku podatkowego.

Podobne stanowisko prezentowano w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 13 maja 2020 r. (sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.205.2020.1.AMO).

Przykład
20 stycznia 2022 r. krajowy podatnik otrzymał od kontrahenta czeskiego 20% zaliczkę na poczet WDT. 21 stycznia 2022 r., na żądanie kontrahenta, wystawił fakturę zaliczkową i przesłał odbiorcy drogą elektroniczną. WDT, której dotyczyła zaliczka, została zrealizowana 19 lutego 2022 r. W tym samym dniu sprzedawca wystawił fakturę dokumentującą dostawę i przekazał wraz z towarem nabywcy. W lutym 2022 r. sprzedawca uzyskał dokumenty potwierdzające dostawę towaru do nabywcy na terytorium Czech. Nabywca posiadał właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych. Sprzedawca rozlicza się z tytułu VAT za okresy miesięczne.
W przedstawionej sytuacji wystawiona 21 stycznia 2022 r. faktura zaliczkowa nie skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego w VAT. Podatnik nie powinien jej zatem uwzględniać w rozliczeniu VAT za styczeń 2022 r. Obowiązek podatkowy powstał dopiero w lutym 2022 r., z chwilą wystawienia faktury dokumentującej zrealizowaną dostawę. Dostawa ta winna być uwzględniona w całości w JPK_V7 w rozliczeniu VAT za luty 2022 r.

Podstawa prawna:

 art. 20, art. 106b ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2021 r. poz. 685; ost.zm. Dz.U. z 2022 r. poz. 196

Powołane interpretacje podatkowe:

 • interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 13 maja 2020 r. (sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.205.2020.1.AMO)

  Autopromocja
 • interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 20 lutego 2019 r. (sygn. 0115-KDIT1-3.4012.880.2018.1.APR)

Ewa Kowalska, ekspert w zakresie VAT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Przyjęty również został projekt ustawy zobowiązujący firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, działa w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

  Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

  Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

  Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

  Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

  W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

  MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

  MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

  REKLAMA