REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wystawienie faktury dokumentującej wpłatę zaliczki na poczet WDT a obowiązek podatkowy w VAT

Wystawienie faktury dokumentującej wpłatę zaliczki na poczet WDT a obowiązek podatkowy w VAT
Wystawienie faktury dokumentującej wpłatę zaliczki na poczet WDT a obowiązek podatkowy w VAT
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Nasi kontrahenci z UE żądają od nas, aby wystawiać im faktury zaliczkowe na poczet wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT). Są one wystawiane czasem nawet kilka miesięcy przed dostawą. Czy powinniśmy je rozliczać?

Czy wystawienie faktury dokumentującej wpłatę zaliczki na poczet WDT powoduje powstanie obowiązku podatkowego w VAT?

Nie, wystawienie faktur zaliczkowych nie powoduje powstania obowiązku podatkowego. Powstaje on z chwilą wystawienia faktury końcowej w stosunku do całej należności. Gdy faktura końcowa nie jest wystawiana, obowiązek podatkowy powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu dokonania dostawy towarów.

REKLAMA

Autopromocja

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w WDT?

W przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT) obowiązek podatkowy w VAT, w myśl art. 20 ust. 1 ustawy o VAT, powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika, nie później jednak niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano tej dostawy.

Ustawodawca nie przewiduje natomiast obecnie żadnych specjalnych rozwiązań dla zaliczek otrzymanych na poczet realizacji WDT. Oznacza to, że po uchyleniu norm art. 20 ust. 3 ustawy o VAT, regulującego wcześniej tę kwestię, pobranie zaliczki od kontrahenta unijnego nie skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego w VAT. Czynność ta nie powinna być również dokumentowana fakturą (art. 106b ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT).

Faktury nie należy więc wystawiać nawet na żądanie kontrahenta.

Co po wystawieniu faktury zaliczkowej?

Pewne wątpliwości mogą pojawiać się w sytuacjach, gdy sprzedawca mimo wszystko wystawi fakturę zaliczkową. Czy jej sporządzenie będzie skutkowało wówczas powstaniem obowiązku podatkowego w VAT, a sprzedawca uzyska prawo do zastosowania stawki preferencyjnej 0%?
Biorąc pod uwagę wskazane przepisy, należy stwierdzić, że taka faktura z pewnością nie powinna być sporządzana. Sam fakt jej wystawienia nie może tym samym powodować skutku prawnopodatkowego w postaci rozpoznania obowiązku podatkowego w VAT. Faktura dokumentująca zaliczkę pobraną z tytułu WDT nie powinna być brana pod uwagę przy dokonywaniu rozliczenia z tytułu VAT. W szczególności nie należy jej ujmować w rejestrach sprzedaży ani wykazywać w deklaracji dla VAT.
 O terminie powstania obowiązku podatkowego w VAT decyduje zasadniczo data wystawienia faktury końcowej, dokumentującej dostawę. Gdy taka faktura nie jest wystawiana lub jest wystawiana z opóźnieniem, obowiązek powstanie 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy.

Stanowisko to potwierdzają również organy podatkowe. W interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 20 lutego 2019 r. (sygn. 0115-KDIT1-3.4012.880.2018.1.APR) argumentowano, że:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wnioskodawca nie powinien wystawiać faktur dokumentujących otrzymanie zaliczek dotyczących wewnątrzwspólnotowej dostawy towaru, nawet jeśli kontrahent z innego kraju członkowskiego Unii Europejskiej tego zażąda. Zakaz ten wprost wynika z treści art. 106b ust. 3 pkt 1 ustawy. Jak bowiem stanowi ten przepis: "na żądanie nabywcy towaru (…) podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą (…) otrzymanie całości lub części zapłaty przed wykonaniem tych czynności, z wyjątkiem przypadku, gdy zapłata dotyczy wewnątrzwspólnotowej dostawy (…).

Zdaniem organów podatkowych:

(…) wystawienie przez Wnioskodawcę faktury dokumentującej otrzymanie zaliczki na poczet wewnątrzwspólnotowej dostawy towaru - jak wynika z analizy przepisów regulujących kwestie obowiązku podatkowego - nie spowoduje prawnopodatkowego skutku w postaci powstania obowiązku podatkowego.

Podobne stanowisko prezentowano w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 13 maja 2020 r. (sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.205.2020.1.AMO).

Przykład
20 stycznia 2022 r. krajowy podatnik otrzymał od kontrahenta czeskiego 20% zaliczkę na poczet WDT. 21 stycznia 2022 r., na żądanie kontrahenta, wystawił fakturę zaliczkową i przesłał odbiorcy drogą elektroniczną. WDT, której dotyczyła zaliczka, została zrealizowana 19 lutego 2022 r. W tym samym dniu sprzedawca wystawił fakturę dokumentującą dostawę i przekazał wraz z towarem nabywcy. W lutym 2022 r. sprzedawca uzyskał dokumenty potwierdzające dostawę towaru do nabywcy na terytorium Czech. Nabywca posiadał właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych. Sprzedawca rozlicza się z tytułu VAT za okresy miesięczne.
W przedstawionej sytuacji wystawiona 21 stycznia 2022 r. faktura zaliczkowa nie skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego w VAT. Podatnik nie powinien jej zatem uwzględniać w rozliczeniu VAT za styczeń 2022 r. Obowiązek podatkowy powstał dopiero w lutym 2022 r., z chwilą wystawienia faktury dokumentującej zrealizowaną dostawę. Dostawa ta winna być uwzględniona w całości w JPK_V7 w rozliczeniu VAT za luty 2022 r.

Podstawa prawna:

 art. 20, art. 106b ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2021 r. poz. 685; ost.zm. Dz.U. z 2022 r. poz. 196

Powołane interpretacje podatkowe:

  • interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 13 maja 2020 r. (sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.205.2020.1.AMO)

  • interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 20 lutego 2019 r. (sygn. 0115-KDIT1-3.4012.880.2018.1.APR)

Ewa Kowalska, ekspert w zakresie VAT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA