REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uczestnictwo w zagranicznej konferencji - rozliczenie VAT

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Uczestnictwo w zagranicznej konferencji - rozliczenie VAT
Uczestnictwo w zagranicznej konferencji - rozliczenie VAT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Uczelnie i inne podobne podmioty często wysyłają własnych pracowników na konferencje naukowe. W przypadku gdy polski podatnik (np. uczelnia) nabywa odpłatne świadczenie dotyczące wstępu na konferencję naukową od zagranicznego kontrahenta powstaje pytanie, czy będzie musiał rozliczyć import usługi na gruncie VAT w Polsce.

Stosownie do treści art 2 ust. 9 ustawy o VAT z  importem usług mamy do czynienia wówczas, gdy usługobiorcą świadczonej usługi jest podmiot, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4, czyli podmiot, który nabywa te usługi od podatnika nieposiadającego siedziby działalności gospodarczej ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Przy czym, z importem usługi, o którym mowa wyżej, mamy do czynienia w sytuacji, gdy miejsce świadczenia usługi znajduje się na terytorium kraju. Tylko w takim przypadku omawiana transakcja  może podlegać opodatkowaniu w Polsce.

Autopromocja

W związku z powyższym, aby odpowiedzieć na pytanie, czy nabycie usługi wstępu na konferencję naukową organizowaną za granicą przez polskiego podatnika stanowi import usługi, należy w pierwszej kolejności ustalić miejsce opodatkowania ww. świadczenia. Od poprawności określenia miejsca tego świadczenia zależy, czy dana usługa będzie opodatkowana VAT w Polsce, czy też nie.

Reguła ogólna dotycząca ustalania miejsca świadczenia zawarta jest w art. 28b ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym miejscem świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. Jednakże, w przypadku usług wstępu na imprezy kulturalne, artystyczne, sportowe, naukowe, edukacyjne, rozrywkowe lub podobne, takie jak targi i wystawy, oraz usług pomocniczych związanych z usługami wstępu na te imprezy, świadczonych na rzecz podatnika, jest miejsce, w którym te imprezy faktycznie się odbywają (art. 28g ust. 1 ustawy o VAT).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Polecamy: Biuletyn VAT

Regulacja art. 28g ust. 1 ustawy o VAT stanowi odzwierciedlenie art. 53 Dyrektywy 2006/112/WE, zgodnie z którym miejscem świadczenia usług wstępu na imprezy kulturalne, artystyczne, sportowe, naukowe, edukacyjne, rozrywkowe lub podobne, takie jak targi i wystawy, oraz usług pomocniczych związanych z usługami wstępu na te imprezy, świadczonych na rzecz podatnika, jest miejsce, w którym te imprezy faktycznie się odbywają.

Warto również w tym miejscu przytoczyć art. 32 rozporządzenia wykonawczego Rady nr 282/2011. Przepis ten bowiem zawiera definicję usług wstępu, przede wszystkim poprzez wskazanie, jakich usług ten termin dotyczy. Stosownie do ust. 1 powołanego przepisu, usługami wstępu na imprezy kulturalne, naukowe, edukacyjne obejmują świadczenie usług, których główną cechą jest przyznanie prawa wstępu w zamian za bilet lub opłatę, w tym opłatę w formie abonamentu, biletu okresowego lub opłaty okresowej. Zgodnie z art. 32 ust. 2 ww. rozporządzenia, ustęp 1 ma zastosowanie w szczególności do prawa wstępu na wydarzenia edukacyjne i naukowe, takie jak konferencje i seminaria.

A zatem, w świetle regulacji unijnych oraz ustawy o VAT, w przypadku gdy podatnik nabywa usługi polegające na zapewnieniu wstępu na imprezę naukową, w tym na konferencję naukową za opłatą podlega opodatkowaniu w miejscu, w którym impreza taka się odbywa. Nie można mieć zatem wątpliwości, że jeśli chodzi o usługę wstępu na konferencję naukową organizowaną za granicą, będzie ona opodatkowana w miejscu jej świadczenia (poza terytorium Polski). W związku z tym, polski podatnik nabywając takie świadczenie, nie ma obowiązku rozliczania jej jako importu usług na gruncie ustawy o VAT.

Z tą tezą zgadzają się również organy podatkowe. Przykładowo, zgodnie z interpretacją Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 16.02.2016r., sygn. IPPP3/4512-1081/15-2/IG, który przychylił się do stanowiska podatnika, wnioskodawca jako podatnik wnoszący opłatę za udział w konferencji naukowej organizowanej poza granicami kraju nie jest zobligowany do opodatkowania tej usługi w Polsce stawką 23% ani wykazywania jej w deklaracji importu usług. Podobnie Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji z 15.012014r., sygn. ITPP2/443-1154/13/AW, poparł stanowisko wnioskodawcy, że opłata za wstęp na zagraniczną konferencję naukową nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT oraz nie mają do nich zastosowania przepisy dotyczące importu usług.

Monika Cieślak, Młodszy Konsultant Podatkowy

ECDDP Sp.z.o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najniższa krajowa - ile na rękę od lipca 2024?

W 2024 roku (tak samo jak w poprzednim) minimalne wynagrodzenie za pracę jest podnoszone dwa razy – od 1 stycznia i od 1 lipca. Tzw. najniższa krajowa pensja dla pracownika na pełnym etacie wynosi od 1 stycznia 4242 zł brutto (to jest ok. 3220 zł netto). Jaka będzie minimalna płaca (brutto i netto) od 1 lipca 2024 r.?

Przesunięcie wdrożenia KSeF na 1 lutego 2026 r. Ustawa uchwalona

Sejm uchwalił ustawę, która przesuwa wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r. Zmiana ta ma pozwolić na lepsze przygotowanie podatników do obowiązkowego e-fakturowania.

Od kiedy KSeF?

KSeF będzie przesunięty. Od kiedy Krajowy System e-Faktur zacznie obowiązywać zgodnie z projektem ustawy?

Ryczałt za używanie prywatnego auta do celów służbowych a PIT. NSA: nie trzeba płacić podatku od zwrotu wydatków

W wyroku z 14 września 2023 r. (sygn. akt II FSK 2632/20) Naczelny Sąd Administracyjny zakwestionował stanowisko organów podatkowych i uznał, że świadczenie wypłacone pracownikowi jako zwrot wydatków – nie jest przychodem ze stosunku pracy. A zatem nie trzeba od takiego zwrotu wydatków płacić podatku dochodowego. W tym przypadku chodziło o ryczałt samochodowy za jazdy lokalne wypłacany pracownikowi z tytułu używania przez niego prywatnego samochodu do celów służbowych. Niestety NSA potrafi też wydać zupełnie inny wyrok w podobnej sprawie.

Ulga dla seniorów w 2024 roku - zasady stosowania. Limit zwolnienia, przepisy, wyjaśnienia fiskusa

Ulga dla seniorów, to tak naprawdę zwolnienie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych, dla dochodów uzyskiwanych przez seniorów, którzy pozostali na rynku pracy mimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Jaki jest limit tego zwolnienia i jakich rodzajów dochodu dotyczy?

Odroczenie obowiązkowego KSeF. Projekt nowelizacji po pierwszym czytaniu w Sejmie - przesłany do komisji

Rządowy projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przesuwającej wdrożenie obowiązkowego dla wszystkich podatników VAT Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r., został po sejmowym pierwszym czytaniu w środę 8 maja 2024 r., przesłany do Komisji Finansów Publicznych. Obowiązujące obecnie przepisy zakładają, że KSeF ma obowiązywać od 1 lipca bieżącego roku. 

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Zmiana danych nabywcy na fakturze. Faktura korygująca, nota korygująca, terminy, ujęcie w ewidencji i JPK VAT

Jak zgodnie z prawem dokonać zmiany danych nabywcy na fakturze? Kiedy można wystawić fakturę korygującą, a kiedy notę korygującą? Co z błędną fakturą w JPK_VAT?

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Jak rozliczyć kartę podarunkową dla pracownika? Podatki, składki, księgowanie

Karty podarunkowe to coraz popularniejszy benefit pracowniczy. Najczęściej wręcza się go okazjonalnie jako prezent świąteczny. To też narzędzie doceniania, które można wykorzystywać z innych okazji: jubileuszy, Dnia Dziecka, Dnia Kobiet, świąt branżowych czy jako specjalne nagrody pracownicze. Sprawdź, czy karty podarunkowe wiążą się z obowiązkiem podatkowym i jak je rozliczyć. 

REKLAMA