reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Jak rozliczyć w VAT transakcje ciągłe na przełomie 2010 i 2011 r.

Jak rozliczyć w VAT transakcje ciągłe na przełomie 2010 i 2011 r.

Rozliczanie usług ciągłych (np. najmu, czy dostawy tzw. mediów) stanie się szczególnie skomplikowane w najbliższym okresie, gdy nastąpi od 2011 roku zmiana stawek VAT.

Zgodnie z uchwaloną nowelizacją ustawy o VAT wynikającą z ustawy z 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej (Dz.U. Nr 238, poz. 1578) od 1 stycznia 2011 r. stosować będziemy nowe stawki podatkowe. Jak wynika z brzmienia art. 19 nowelizacji, zmianie ulegną niektóre przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, w szczególności dotyczące stawek opodatkowania.

Ustawa ta przewiduje wprowadzenie tymczasowych (podwyższonych) stawek podatku VAT. Na podstawie art. 19 pkt 5 powołanej ustawy dodaje się do ustawy o VAT art. 146a–146e w brzmieniu:
„Art. 146a. W okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r.:
1. stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23 %;
2. stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz w tytule załącznika nr 3 do ustawy, wynosi 8 %;
3. stawka zryczałtowanego zwrotu podatku, o której mowa w art. 115 ust. 2, wynosi 7 %;
4. stawka ryczałtu, o której mowa w art. 114 ust. 1, wynosi 4 %.”

Jednocześnie ustawodawca do art. 41 ustawy o VAT wprowadził przepisy o charakterze przejściowym (ust. 14a-14h) regulujące właściwy sposób opodatkowania transakcji na przełomie miesięcy objętych zmianą stawek podatkowych.

VAT 2011 - wszystkie zmiany w jednym miejscu

Zgodnie z ust. 14a powołanego artykułu, w przypadku czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem, która została wykonana przed dniem zmiany stawki podatku, dla której obowiązek podatkowy powstaje w dniu zmiany stawki podatku lub po tym dniu, czynność ta podlega opodatkowaniu według stawek podatku obowiązujących dla tej czynności w momencie jej wykonania.

W konsekwencji, w przypadku świadczenia usług na przełomie miesięcy obejmujących zmianę stawki podatkowej należy zastanowić się nad dwoma kwestiami:
- kiedy transakcja (świadczenia usługi lub dostawy towarów) została zrealizowana, oraz
- czy obowiązek podatkowy dla tej transakcji nie powstał po dniu zmiany stawki podatkowej.

W przypadku twierdzącej odpowiedzi na powyższe pytania, podatnik zobowiązany jest do zastosowanie dla tego typu transakcji stawkę podatku obowiązującą do końca 2010 r.

Spółka dokonała dostawy towarów 30.12.2010 r. Przy czym fakturę VAT wystawiła dopiero w styczniu – 3.01.2011 r. Zatem skoro transakcja została zrealizowana przed dniem zmiany stawki podatkowej oraz dla tej transakcji obowiązek podatkowy powstanie po zmianie stawki, przedsiębiorca zobowiązany będzie w wystawionej fakturze VAT zastosować stawkę podatku obowiązującą do końca 2010 r.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Eksperci:

Karolina Gierszewska

Doradca podatkowy

Paweł Barnik

Ekspert podatkowy

Grupa ECDP

Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Transakcje ciągłe - rozliczenie w VAT
Transakcje ciągłe - rozliczenie w VAT

Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN + program698.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Krasoń, Home Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama