REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Cash pooling – skutki w VAT

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Cash pooling – skutki w VAT
Cash pooling – skutki w VAT

REKLAMA

REKLAMA

Wartość usług nabywanych przez wnioskodawcę w ramach struktury cash-poolingu nie będzie stanowiła dla niego odrębnego świadczenia usług w rozumieniu art. 8 ustawy o VAT i jako import usług nie powinna być przez niego uwzględniana przy kalkulacji tzw. współczynnika, o którym mowa w art. 90 ust. 3 ustawy o VAT.

Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 14 maja 2012 r. – nr IPTPP2/443-152/12-2/JS.

Autopromocja

Sprawa dotyczyła spółki wchodzącej w skład międzynarodowej grupy kapitałowej. Wraz z innymi spółkami z grupy zamierzała ona przystąpić do organizowanej przez bank niemiecki struktury zarządzania płynnością finansową (Cash pooling).

Bank nie był w żaden sposób powiązany ze spółkami z grupy. Funkcję pool leadera pełniła spóła luksemburska.

Na tym tle spółka polska zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym w związku z uczestnictwem w strukturze nie świadczy ona żadnych usług w rozumieniu ustawy o VAT? Spółka pytała również, czy transakcje w ramach struktury pozostają bez wpływu na kalkulację tzw. współczynnika VAT?

Organ podatkowy podzielił to stanowisko.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednomyślne stanowisko organów podatkowych

Dyrektor IS wydał pozytywną dla podatnika interpretację w zakresie nieuznania podatnika za usługodawcę z tytułu uczestnictwa w ramach kompleksowej obsługi systemu zarządzania płynnością finansową oraz nieuwzględnienia wartości nabywanych usług przy ustalaniu proporcji zgodnie z art. 90 ustawy o VAT.

Cash pooling jest produktem oferowanym przez banki, z którego mogą korzystać grupy kapitałowe w celu optymalizacji zarządzania płynnością finansową oraz kosztami pozyskania finansowania. Usługodawcą jest bank. Z tytułu świadczenia tej usługi bank otrzymuje wynagrodzenie. Czynności wykonywane przez podatnika stanowią jedynie techniczne elementy pomocnicze, konieczne dla efektywnego świadczenia usługi zarządzania systemem przez bank. Podatnik jest usługobiorcą usług świadczonych przez bank.

Jak słusznie wskazał organ podatkowy, czynności dokonywane przez podatnika nie podlegają więc opodatkowaniu VAT.

Podmiotem, u którego wystąpi obrót z tytułu wykonania usługi cash poolingu będzie bank, a nie podatnik.

Jeśli podatnik równocześnie dokonuje czynności opodatkowanych i zwolnionych z VAT, to jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z tymi dwoma rodzajami czynności. Jeśli odrębne określenie nie jest możliwe to kwota podatku naliczonego podlegająca odliczeniu ustalana jest na podstawie proporcji.

Usługi, które będą świadczone przez bank na rzecz podatnika, należy uznać za import usług, ponieważ podatnikiem z tytułu tej czynności jest usługobiorca. W wyniku importu usług, nabywca nie wykonuje żadnej usługi i jest wyłącznie zobowiązany do rozliczenia VAT z tytułu jej nabycia.

Mimo że import usług jest wykazywany również po stronie podatku należnego, to nie powinien on być uwzględniany przy kalkulacji współczynnika proporcji. Współczynnik ten definiowany jest jako udział obrotu opodatkowanego w obrocie całkowitym.

Na czym polega cash pool?

Czy umowa cash poolingu podlega opodatkowaniu PCC?

Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę podatku, natomiast import usług nie stanowi sprzedaży. Kwota importu usług nie stanowi więc obrotu i nie powinna być uwzględniona w wartości obrotu przy kalkulacji współczynnika.  

Organy podatkowe reprezentują jednomyślne stanowisko w powyższej kwestii.

Agnieszka Jaremenko - konsultantka w Zespole ds. Podatków Pośrednich działu prawno-podatkowego PwC

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

REKLAMA