reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Cash pooling – skutki w VAT

Cash pooling – skutki w VAT

Wartość usług nabywanych przez wnioskodawcę w ramach struktury cash-poolingu nie będzie stanowiła dla niego odrębnego świadczenia usług w rozumieniu art. 8 ustawy o VAT i jako import usług nie powinna być przez niego uwzględniana przy kalkulacji tzw. współczynnika, o którym mowa w art. 90 ust. 3 ustawy o VAT.

Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 14 maja 2012 r. – nr IPTPP2/443-152/12-2/JS.

Sprawa dotyczyła spółki wchodzącej w skład międzynarodowej grupy kapitałowej. Wraz z innymi spółkami z grupy zamierzała ona przystąpić do organizowanej przez bank niemiecki struktury zarządzania płynnością finansową (Cash pooling).

Bank nie był w żaden sposób powiązany ze spółkami z grupy. Funkcję pool leadera pełniła spóła luksemburska.

Na tym tle spółka polska zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym w związku z uczestnictwem w strukturze nie świadczy ona żadnych usług w rozumieniu ustawy o VAT? Spółka pytała również, czy transakcje w ramach struktury pozostają bez wpływu na kalkulację tzw. współczynnika VAT?

Organ podatkowy podzielił to stanowisko.

Jednomyślne stanowisko organów podatkowych

Dyrektor IS wydał pozytywną dla podatnika interpretację w zakresie nieuznania podatnika za usługodawcę z tytułu uczestnictwa w ramach kompleksowej obsługi systemu zarządzania płynnością finansową oraz nieuwzględnienia wartości nabywanych usług przy ustalaniu proporcji zgodnie z art. 90 ustawy o VAT.

Cash pooling jest produktem oferowanym przez banki, z którego mogą korzystać grupy kapitałowe w celu optymalizacji zarządzania płynnością finansową oraz kosztami pozyskania finansowania. Usługodawcą jest bank. Z tytułu świadczenia tej usługi bank otrzymuje wynagrodzenie. Czynności wykonywane przez podatnika stanowią jedynie techniczne elementy pomocnicze, konieczne dla efektywnego świadczenia usługi zarządzania systemem przez bank. Podatnik jest usługobiorcą usług świadczonych przez bank.

Jak słusznie wskazał organ podatkowy, czynności dokonywane przez podatnika nie podlegają więc opodatkowaniu VAT.

Podmiotem, u którego wystąpi obrót z tytułu wykonania usługi cash poolingu będzie bank, a nie podatnik.

Jeśli podatnik równocześnie dokonuje czynności opodatkowanych i zwolnionych z VAT, to jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z tymi dwoma rodzajami czynności. Jeśli odrębne określenie nie jest możliwe to kwota podatku naliczonego podlegająca odliczeniu ustalana jest na podstawie proporcji.

Usługi, które będą świadczone przez bank na rzecz podatnika, należy uznać za import usług, ponieważ podatnikiem z tytułu tej czynności jest usługobiorca. W wyniku importu usług, nabywca nie wykonuje żadnej usługi i jest wyłącznie zobowiązany do rozliczenia VAT z tytułu jej nabycia.

Mimo że import usług jest wykazywany również po stronie podatku należnego, to nie powinien on być uwzględniany przy kalkulacji współczynnika proporcji. Współczynnik ten definiowany jest jako udział obrotu opodatkowanego w obrocie całkowitym.

Na czym polega cash pool?

Czy umowa cash poolingu podlega opodatkowaniu PCC?

Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę podatku, natomiast import usług nie stanowi sprzedaży. Kwota importu usług nie stanowi więc obrotu i nie powinna być uwzględniona w wartości obrotu przy kalkulacji współczynnika.  

Organy podatkowe reprezentują jednomyślne stanowisko w powyższej kwestii.

Agnieszka Jaremenko - konsultantka w Zespole ds. Podatków Pośrednich działu prawno-podatkowego PwC

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Kwiatek Kancelaria Radcy Prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama