REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w VAT od 2022 roku - Polski Ład

Zmiany w VAT od 2022 roku - Polski Ład
Zmiany w VAT od 2022 roku - Polski Ład

REKLAMA

REKLAMA

Chociaż zmiany w VAT stanowią tylko niewielką część nowości podatkowych w ramach Polskiego Ładu, to jednak wywołują szereg wątpliwości. Krajowa Administracja Skarbowa udzieliła wyjaśnień na najczęściej zadawane pytania dotyczące zmian w VAT od 2022 roku.

Grupa VAT

Najobszerniejszą zmianą jaką podatkowy Polski Ład (tj. ustawa z 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw - art. 14) wprowadził do ustawy o VAT jest stworzenie ram prawnych dla tworzenia grup VAT.

Zasady tworzenia i funkcjonowania grup VAT są uregulowane od 1 stycznia 2022 r. przede wszystkim w art. 8c-8e, art. 15e,  art. 109 ust. 11g–11 ustawy o VAT. Grupę VAT mogą utworzyć podmioty powiązane finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie. Grupa VAT ma status odrębnego podatnika podatku VAT.  Kluczową zasadą jest, że dostawa towarów i świadczenie usług dokonane przez członka grupy VAT na rzecz innego członka tej samej grupy VAT nie podlegają opodatkowaniu VAT. Grupa VAT jest formułą upraszczającą rozliczenia między podmiotami powiązanymi.

REKLAMA

Autopromocja

Podatnicy zgłaszają pytania dot. funkcjonowania grup VAT, na które Krajowa Administracja udziela odpowiedzi.

Jakie dane sprzedawcy powinny się znaleźć na fakturach sprzedaży wystawionych w trakcie obowiązywania grupy VAT?

Odpowiedź KAS: Faktura dokumentująca sprzedaż dokonaną przez grupę VAT powinna zawierać nazwę grupy VAT, adres jej siedziby oraz numer, za pomocą którego grupa VAT jest zidentyfikowana na potrzeby podatku.

Czy ten sam podmiot może być członkiem różnych grup VAT?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odpowiedź KAS: Nie. Podmiot może być członkiem tylko jednej grupy VAT.

Od kiedy grupa VAT staje się podatnikiem?

Odpowiedź KAS: Grupa VAT nabywa status podatnika z dniem wskazanym w umowie o utworzeniu grupy VAT, nie wcześniej jednak niż z dniem dokonania rejestracji do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla przedstawiciela Grupy VAT. Zgłoszenie rejestracyjne należy złożyć wraz z umową o utworzeniu grupy VAT.

Szybki zwrot VAT dla podatników bezgotówkowych.

Kolejną nowością w VAT od 2022 roku jest szybszy (w ciągu 15 dni) zwrot VAT dla podatników, którzy przyjmują należności od konsumentów w formie bezgotówkowej. Jeżeli w 2022 roku podatnik będzie chciał uzyskać zwrot VAT (tj. nadwyżki podatku naliczonego nad podatkiem należnym) w terminie 15 dni, musi spełnić (łącznie) warunki określone w nowych przepisach art. 87 ust. 6d–6l ustawy o VAT.

Czy podatnik bezgotówkowy ma prawo ubiegać się o zwrot różnicy podatku w terminie 15 dni w sytuacji złożenia po terminie deklaracji JPK_V7M/JPK_V7K?

Odpowiedź KAS: Nie. Jednym z warunków uzyskania zwrotu w terminie 15 dni jest terminowo złożona deklaracja. Natomiast termin zwrotu liczony jest od dnia, w którym upłynął termin do złożenia deklaracji JPK_V7M/JPK_V7K.

Czasowe ograniczenie preferencji w VAT

Od 2022 roku podatnik, który nie zapewni możliwości dokonywania zapłaty przy użyciu instrumentu płatniczego (bezgotówkowo) traci prawo do rozliczeń kwartalnych

Czy podatnik, który nie zapewni możliwości dokonywania zapłaty przy użyciu instrumentu płatniczego utraci prawo do rozliczeń kwartalnych?

Odpowiedź KAS: Tak. Podatnik, który mimo obowiązku nie zapewni możliwości dokonywania zapłaty przy użyciu instrumentu płatniczego utraci prawo do rozliczeń kwartalnych.

Kiedy następuje utrata możliwości rozliczeń kwartalnych gdy podatnik nie zapewnienia płatności przy pomocy instrumentu płatniczego? Kto stwierdza naruszenie obowiązku zapewnienia tej formy dokonywania płatności?

Odpowiedź KAS: Jeżeli stwierdzenie naruszenia obowiązku zapewnienia możliwości dokonywania zapłaty przy użyciu instrumentu płatniczego w każdym miejscu, w którym działalność gospodarcza jest faktycznie wykonywana nastąpiło w pierwszym lub drugim miesiącu kwartału, podatnik jest obowiązany do składania deklaracji podatkowych za okresy miesięczne począwszy od rozliczenia za pierwszy miesiąc kwartału przy czym gdy stwierdzenie naruszenia tego obowiązku nastąpiło w drugim miesiącu kwartału - deklaracja za pierwszy miesiąc kwartału jest składana w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po drugim miesiącu kwartału.
Natomiast jeśli stwierdzenie naruszenia tego obowiązku nastąpiło w trzecim miesiącu kwartału podatnik jest obowiązany do składania deklaracji podatkowych za okresy miesięczne począwszy od rozliczenia za pierwszy miesiąc kwartału następujący po kwartale, w którym zostało stwierdzone naruszenie tego obowiązku.
Naruszenie obowiązku zapewniania możliwości dokonywania zapłaty przy użyciu instrumentu płatniczego w każdym miejscu, w którym działalność gospodarcza jest faktycznie wykonywana stwierdza organ podatkowy.

Brak połączenia kasy rejestrującej z terminalem – sankcja

Jaka jest wysokość sankcji za brak współpracy kasy rejestrującej z terminalem płatniczym?

Odpowiedź KAS: Kara taka wynosi 5.000 zł. Przepis wprowadzający sankcję obowiązuje od 1 lipca 2022 r.

Zgodnie z nowym art. 111 ust. 6kb ustawy o VAT - W przypadku stwierdzenia, że podatnik prowadzący ewidencję sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej, wbrew obowiązkowi, o którym mowa w art. 19a ust. 3 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców, nie zapewnia współpracy kasy rejestrującej z terminalem płatniczym, przy użyciu którego zapewnia możliwość przyjmowania płatności, zgodnie z wymaganiami technicznymi dla kas rejestrujących, naczelnik urzędu skarbowego, w drodze decyzji, nakłada na tego podatnika karę pieniężną w wysokości 5000 zł.

Opodatkowanie VAT usług finansowych

Od 2022 roku zaszły też pewne zmiany dotyczące opodatkowania usług finansowych.

Czy podatnik ma możliwość zastosowania opodatkowania usług finansowych od 1 stycznia 2022 r. czy dopiero od lutego 2022 r.?

Odpowiedź KAS: Od lutego 2022 r. Przepisy regulujące kwestię opodatkowania usług finansowych  będą obowiązywały od 1 stycznia 2022 r., zatem nie ma możliwości złożenia do naczelnika urzędu skarbowego skutecznego zawiadomienia o wyborze opodatkowania wymienionych usług przed tym dniem. Oznacza to, że podatnik będzie miał możliwość zastosowania opodatkowania najwcześniej od 1 lutego 2022 r.

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy dla usług finansowych, dla których zrezygnowano ze zwolnienia z opodatkowania?

Odpowiedź KAS:  Obowiązek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych (nie można stosować zasad szczególnych - metody kasowej).

Czy można opodatkować usługi finansowe jeśli świadczy się je tylko na rzecz osób prywatnych nieprowadzących działalności gospodarczej?

Odpowiedź KAS: Nie. Rezygnacja ze zwolnienia od podatku jest możliwa tylko w odniesieniu do usług świadczonych na rzecz podatnika.

Czy rezygnując ze zwolnienia można opodatkować tylko niektóre usługi finansowe?

Odpowiedź KAS: Nie. Rezygnując ze zwolnienia i wybierając opodatkowanie jest się zobowiązanym do opodatkowania wszystkich tych usług. Nie można rezygnacji ze zwolnienia stosować wybiórczo.

Czy możliwość rezygnacji ze zwolnienia od podatku usług wprowadzona przepisami Polskiego Ładu dotyczy usług ubezpieczeniowych?

Odpowiedź KAS: Nie. Rezygnacja ze zwolnienia od podatku nie dotyczy usług ubezpieczeniowych.

Przeniesienie z mocy prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności,  dokonanego na podstawie tzw. ustawy przekształceniowej (czyli z mocy prawa)?

Odpowiedź KAS:  Obowiązek podatkowy powstaje w momencie otrzymania całości lub części opłaty przekształceniowej (w odniesieniu do otrzymanej kwoty).

Leasing a VAT

Czy Polski Ład wprowadza zmiany w zakresie opodatkowania podatkiem VAT wykupu z leasingu operacyjnego samochodu wykorzystywanego dotychczas w prowadzonej przez podatnika VAT działalności gospodarczej w celu przeniesienia następnie tego pojazdu do jego majątku prywatnego oraz jego dalszej sprzedaży z tego majątku?

Odpowiedź KAS: Nie. W tym zakresie nie wprowadzono zmian.

oprac. Paweł Huczko

Źródło: Krajowa Administracja Skarbowa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MF: od 1 października przez infolinię KAS podatnik dostanie indywidualną informację o swoich sprawach

Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 1 października 2024 r. pracownicy urzędów skarbowych i Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) będą udzielać odpowiedzi na pytania podatników na jednej ogólnopolskiej infolinii KAS pod numerami: (+48) 22 330 03 30 – dla połączeń z telefonów komórkowych i 801 055 055 – dla połączeń z telefonów stacjonarnych. Tak jak do te pory podatnicy uzyskają pod tymi numerami ogólną informację podatkową i celną. Istotną nowością będzie możliwość uzyskania na tej infolinii informacji dotyczących indywidualnych spraw podatnika objętych tajemnicą skarbową po potwierdzeniu tożsamości kodem telePIN.

Doradca podatkowy w todze i z większymi kompetencjami. Od 2025 roku? Założenia nowelizacji

Minister Finansów chce zmienić szereg przepisów ustawy o doradztwie podatkowym. W dniu 16 września 2024 r. opublikowano założenia projektu nowelizacji, zgodnie z którymi m.in. doradcy podatkowi w sądzie mieliby nosić togi, tak jak inne zawody prawnicze (adwokaci, radcowie prawni, prokuratorzy). Rozszerzony ma zostać zakres spraw, w których doradcy podatkowi będą mogli wydawać opinie. Ponadto zmiany zajdą w zasadach egzaminu na doradcę podatkowego i w kompetencjach organów KIDP.

Grecja sięga do kieszeni turystów! 20 euro podatku zapłaci każdy pasażer wysiadający na Mykonos i Santorini

Grecja wprowadza podatek dla turystów. Każdy pasażer wycieczkowca wysiadający na greckiej wyspie Mykonos i Santorini będzie musiał zapłacić podatek w wysokości 20 euro w szczytowym sezonie turystycznym. Tak ogłosiła minister turystyki Grecji Olga Kefalogianni. W innych portach opłata wyniesie 5 euro.

Minimalne wynagrodzenie zaczyna przewyższać możliwości firm. „4666 zł to obiektywnie wysoka płaca minimalna”

Wysoki i niekonsultowany z przedsiębiorcami – taki jest wzrost płacy minimalnej według członków Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. – Po kaskadowych wzrostach płacy minimalnej liczyliśmy na zmianę standardów dyskusji o tym, jaka powinna ona być, kiedy rosnąć i jakie wartości są możliwe do agregacji przez przedsiębiorców. Obecnie wzrost znów będzie powodować, że sektory działające na niższych marżach jak np. usługi, handel czy turystyka będą zmuszone do podnoszenia cen lub optymalizacji w miejscach pracy. To zła wiadomość także dla samorządów, bo rozwarstwienie w siatce płac będzie nadal rosnąć – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. 

REKLAMA

Od kogo nie można wymagać znajomości prawa podatkowego? Podatnik aktywny i podatnik pasywny

Nie można wymagać znajomości prawa od podmiotów, które obiektywnie nie wiedzą i mogą wiedzieć, że uczestniczą w zdarzeniach (stanach) podlegających opodatkowaniu. Zasada nemo censetur ignorare legem (paremia wyrażająca domniemanie, że obywatel zna przepisy prawa własnego kraju) ma w przypadku współczesnego prawa podatkowego, skażonego lobbingiem legislacyjnym i niekompetencją, ograniczone zastosowanie – pisze profesor Witold Modzelewski.      

Kasowy PIT coraz bliżej. Kto będzie mógł tak rozliczać podatek dochodowy? Od kiedy? Co z kosztami?

W środę 11 września 2024 r. na posiedzeniu Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw, która to ustawa ma wprowadzić tzw. kasowy PIT. Jest to metoda rozliczenia podatku dochodowego, która jest obecnie znana w odniesieniu na przykład do odsetek. Co bardzo istotne, będzie ona całkowicie dobrowolna, a nie obligatoryjna. Wśród posłów rozgorzała dyskusja nad rozwiązaniami dotyczącymi tej metody rozliczenia podatku dochodowego. Ministerstwo Finansów wskazuje, że z kasowego PIT będzie mogło skorzystać ponad 2 miliony podatników. 

Małe polskie firmy będą mogły korzystać ze zwolnienia z VAT w innych państwach członkowskich UE

Jest projekt ustawy upraszczający i modyfikujący obowiązki w podatku VAT, który zakłada między innymi, że małe polskie firmy będą mogły korzystać ze zwolnienia z VAT w innych państwach członkowskich UE. Nowe regulacje mają wejść w życie 1 stycznia 2025 r.

Najniższa krajowa 2025 (płaca minimalna): 4666 zł brutto - ok. 3510 netto. 30,50 zł minimalnej stawki godzinowej. Rozporządzenie już w Dzienniku Ustaw

Rząd dorzucił 40 zł do wcześniej proponowanej kwoty minimalnego wynagrodzenia w przyszłym roku. Płaca minimalna (tzw. najniższa krajowa) w 2025 r. wzrośnie do 4666 zł brutto. Wcześniej rząd na posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego proponował 4626 zł brutto. Natomiast minimalna stawka godzinowa wyniesie w 2025 roku do 30,50 zł. Takie kwoty znalazły się w rozporządzeniu Rady Ministrów z 12 września 2024 r. - opublikowanym w Dzienniku Ustaw z 13 września 2024 r., poz. 1362.

REKLAMA

Budujesz podjazd dla osoby niepełnosprawnej? Sprawdź możliwość odliczenia

Budowa pochylni (rampy) dla osoby niepełnosprawnej a kwestia podatków. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów poniesionych na budowę pochylni (rampy) dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności? Co mówią przepisy ustawy o PIT?

Problem z fikcyjnymi fakturami wciąż jest poważny. Wartość lewych faktur w pierwszym półroczu br. wyniosła 4,25 mld zł i była o 23,5% większa niż rok wcześniej

Fikcyjne faktury są nadal poważnym problemem dla obrotu gospodarczego. Mimo że skarbówka coraz sprawniej walczy z lewymi fakturami i tylko w I półroczu tego roku wykryła ich ponad 140 tys. Okazuje się, że wartość lewych faktur w pierwszym półroczu br. wyniosła 4,25 mld zł i była o 23,5% większa niż rok wcześniej.

REKLAMA