REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w VAT od 2022 roku - Polski Ład

Zmiany w VAT od 2022 roku - Polski Ład
Zmiany w VAT od 2022 roku - Polski Ład

REKLAMA

REKLAMA

Chociaż zmiany w VAT stanowią tylko niewielką część nowości podatkowych w ramach Polskiego Ładu, to jednak wywołują szereg wątpliwości. Krajowa Administracja Skarbowa udzieliła wyjaśnień na najczęściej zadawane pytania dotyczące zmian w VAT od 2022 roku.

Grupa VAT

Najobszerniejszą zmianą jaką podatkowy Polski Ład (tj. ustawa z 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw - art. 14) wprowadził do ustawy o VAT jest stworzenie ram prawnych dla tworzenia grup VAT.

Zasady tworzenia i funkcjonowania grup VAT są uregulowane od 1 stycznia 2022 r. przede wszystkim w art. 8c-8e, art. 15e,  art. 109 ust. 11g–11 ustawy o VAT. Grupę VAT mogą utworzyć podmioty powiązane finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie. Grupa VAT ma status odrębnego podatnika podatku VAT.  Kluczową zasadą jest, że dostawa towarów i świadczenie usług dokonane przez członka grupy VAT na rzecz innego członka tej samej grupy VAT nie podlegają opodatkowaniu VAT. Grupa VAT jest formułą upraszczającą rozliczenia między podmiotami powiązanymi.

REKLAMA

Autopromocja

Podatnicy zgłaszają pytania dot. funkcjonowania grup VAT, na które Krajowa Administracja udziela odpowiedzi.

Jakie dane sprzedawcy powinny się znaleźć na fakturach sprzedaży wystawionych w trakcie obowiązywania grupy VAT?

Odpowiedź KAS: Faktura dokumentująca sprzedaż dokonaną przez grupę VAT powinna zawierać nazwę grupy VAT, adres jej siedziby oraz numer, za pomocą którego grupa VAT jest zidentyfikowana na potrzeby podatku.

Czy ten sam podmiot może być członkiem różnych grup VAT?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odpowiedź KAS: Nie. Podmiot może być członkiem tylko jednej grupy VAT.

Od kiedy grupa VAT staje się podatnikiem?

Odpowiedź KAS: Grupa VAT nabywa status podatnika z dniem wskazanym w umowie o utworzeniu grupy VAT, nie wcześniej jednak niż z dniem dokonania rejestracji do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla przedstawiciela Grupy VAT. Zgłoszenie rejestracyjne należy złożyć wraz z umową o utworzeniu grupy VAT.

Szybki zwrot VAT dla podatników bezgotówkowych.

Kolejną nowością w VAT od 2022 roku jest szybszy (w ciągu 15 dni) zwrot VAT dla podatników, którzy przyjmują należności od konsumentów w formie bezgotówkowej. Jeżeli w 2022 roku podatnik będzie chciał uzyskać zwrot VAT (tj. nadwyżki podatku naliczonego nad podatkiem należnym) w terminie 15 dni, musi spełnić (łącznie) warunki określone w nowych przepisach art. 87 ust. 6d–6l ustawy o VAT.

Czy podatnik bezgotówkowy ma prawo ubiegać się o zwrot różnicy podatku w terminie 15 dni w sytuacji złożenia po terminie deklaracji JPK_V7M/JPK_V7K?

Odpowiedź KAS: Nie. Jednym z warunków uzyskania zwrotu w terminie 15 dni jest terminowo złożona deklaracja. Natomiast termin zwrotu liczony jest od dnia, w którym upłynął termin do złożenia deklaracji JPK_V7M/JPK_V7K.

Czasowe ograniczenie preferencji w VAT

Od 2022 roku podatnik, który nie zapewni możliwości dokonywania zapłaty przy użyciu instrumentu płatniczego (bezgotówkowo) traci prawo do rozliczeń kwartalnych

Czy podatnik, który nie zapewni możliwości dokonywania zapłaty przy użyciu instrumentu płatniczego utraci prawo do rozliczeń kwartalnych?

Odpowiedź KAS: Tak. Podatnik, który mimo obowiązku nie zapewni możliwości dokonywania zapłaty przy użyciu instrumentu płatniczego utraci prawo do rozliczeń kwartalnych.

Kiedy następuje utrata możliwości rozliczeń kwartalnych gdy podatnik nie zapewnienia płatności przy pomocy instrumentu płatniczego? Kto stwierdza naruszenie obowiązku zapewnienia tej formy dokonywania płatności?

Odpowiedź KAS: Jeżeli stwierdzenie naruszenia obowiązku zapewnienia możliwości dokonywania zapłaty przy użyciu instrumentu płatniczego w każdym miejscu, w którym działalność gospodarcza jest faktycznie wykonywana nastąpiło w pierwszym lub drugim miesiącu kwartału, podatnik jest obowiązany do składania deklaracji podatkowych za okresy miesięczne począwszy od rozliczenia za pierwszy miesiąc kwartału przy czym gdy stwierdzenie naruszenia tego obowiązku nastąpiło w drugim miesiącu kwartału - deklaracja za pierwszy miesiąc kwartału jest składana w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po drugim miesiącu kwartału.
Natomiast jeśli stwierdzenie naruszenia tego obowiązku nastąpiło w trzecim miesiącu kwartału podatnik jest obowiązany do składania deklaracji podatkowych za okresy miesięczne począwszy od rozliczenia za pierwszy miesiąc kwartału następujący po kwartale, w którym zostało stwierdzone naruszenie tego obowiązku.
Naruszenie obowiązku zapewniania możliwości dokonywania zapłaty przy użyciu instrumentu płatniczego w każdym miejscu, w którym działalność gospodarcza jest faktycznie wykonywana stwierdza organ podatkowy.

Brak połączenia kasy rejestrującej z terminalem – sankcja

Jaka jest wysokość sankcji za brak współpracy kasy rejestrującej z terminalem płatniczym?

Odpowiedź KAS: Kara taka wynosi 5.000 zł. Przepis wprowadzający sankcję obowiązuje od 1 lipca 2022 r.

Zgodnie z nowym art. 111 ust. 6kb ustawy o VAT - W przypadku stwierdzenia, że podatnik prowadzący ewidencję sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej, wbrew obowiązkowi, o którym mowa w art. 19a ust. 3 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców, nie zapewnia współpracy kasy rejestrującej z terminalem płatniczym, przy użyciu którego zapewnia możliwość przyjmowania płatności, zgodnie z wymaganiami technicznymi dla kas rejestrujących, naczelnik urzędu skarbowego, w drodze decyzji, nakłada na tego podatnika karę pieniężną w wysokości 5000 zł.

Opodatkowanie VAT usług finansowych

Od 2022 roku zaszły też pewne zmiany dotyczące opodatkowania usług finansowych.

Czy podatnik ma możliwość zastosowania opodatkowania usług finansowych od 1 stycznia 2022 r. czy dopiero od lutego 2022 r.?

Odpowiedź KAS: Od lutego 2022 r. Przepisy regulujące kwestię opodatkowania usług finansowych  będą obowiązywały od 1 stycznia 2022 r., zatem nie ma możliwości złożenia do naczelnika urzędu skarbowego skutecznego zawiadomienia o wyborze opodatkowania wymienionych usług przed tym dniem. Oznacza to, że podatnik będzie miał możliwość zastosowania opodatkowania najwcześniej od 1 lutego 2022 r.

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy dla usług finansowych, dla których zrezygnowano ze zwolnienia z opodatkowania?

Odpowiedź KAS:  Obowiązek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych (nie można stosować zasad szczególnych - metody kasowej).

Czy można opodatkować usługi finansowe jeśli świadczy się je tylko na rzecz osób prywatnych nieprowadzących działalności gospodarczej?

Odpowiedź KAS: Nie. Rezygnacja ze zwolnienia od podatku jest możliwa tylko w odniesieniu do usług świadczonych na rzecz podatnika.

Czy rezygnując ze zwolnienia można opodatkować tylko niektóre usługi finansowe?

Odpowiedź KAS: Nie. Rezygnując ze zwolnienia i wybierając opodatkowanie jest się zobowiązanym do opodatkowania wszystkich tych usług. Nie można rezygnacji ze zwolnienia stosować wybiórczo.

Czy możliwość rezygnacji ze zwolnienia od podatku usług wprowadzona przepisami Polskiego Ładu dotyczy usług ubezpieczeniowych?

Odpowiedź KAS: Nie. Rezygnacja ze zwolnienia od podatku nie dotyczy usług ubezpieczeniowych.

Przeniesienie z mocy prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności,  dokonanego na podstawie tzw. ustawy przekształceniowej (czyli z mocy prawa)?

Odpowiedź KAS:  Obowiązek podatkowy powstaje w momencie otrzymania całości lub części opłaty przekształceniowej (w odniesieniu do otrzymanej kwoty).

Leasing a VAT

Czy Polski Ład wprowadza zmiany w zakresie opodatkowania podatkiem VAT wykupu z leasingu operacyjnego samochodu wykorzystywanego dotychczas w prowadzonej przez podatnika VAT działalności gospodarczej w celu przeniesienia następnie tego pojazdu do jego majątku prywatnego oraz jego dalszej sprzedaży z tego majątku?

Odpowiedź KAS: Nie. W tym zakresie nie wprowadzono zmian.

oprac. Paweł Huczko

Źródło: Krajowa Administracja Skarbowa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Korekta składki zdrowotnej – ostateczny termin mija 1 lipca [komunikat ZUS]

ZUS informuje, że za każdy miesiąc prowadzenia działalności w 2023 r. płatnicy składek mieli obowiązek złożyć do ZUS dokumenty rozliczeniowe z ustaloną składką na ubezpieczenie zdrowotne. Korektę dokumentów, w których wskazali podstawy wymiaru i należne składki mogli przekazać do ZUS do dnia złożenia wniosku o zwrot nadpłaty. Jeśli nie złożyli takiego wniosku, to korekty mogą dostarczyć najpóźniej do 1 lipca.

Od 1 lipca 2024 r. wyższe składki ZUS niektórych przedsiębiorców [tzw. Mały ZUS - składki preferencyjne]

Od 1 lipca 2024 r. wzrosną preferencyjne składki ZUS przedsiębiorców (tzw. Mały ZUS), których podstawa nie może być niższa od 30% minimalnego wynagrodzenia. Spowodowane jest to wzrostem minimalnego wynagrodzenia od 1 lipca br. do kwoty 4300 zł brutto.

Rozliczenie PIT w 2024 roku. Rekordowo szybkie zwroty podatku - średnio 15 dni od złożenia deklaracji

Krajowa Administracja Skarbowa podsumowała ostatni "sezon  PIT-owy", czyli rozliczenie podatkowe dochodów osób fizycznych uzyskanych w 2023 roku. 95%, czyli ponad 23 mln deklaracji podatkowych za 2023 r. podatnicy złożyli elektronicznie, z czego większość, bo aż 13,8 mln przez usługę Twój e-PIT. Tylko 1,4 mln zeznań wpłynęło w wersji papierowej. W tym roku urzędy skarbowe rekordowo szybko zwracały nadpłaty podatku – średnio w ciągu 15 dni. Pierwszy raz z usługi Twój e-PIT skorzystali przedsiębiorcy, którzy złożyli w ten sposób ponad 910 tys. dokumentów. OPP mogą w tym roku otrzymać rekordowa sumę 1,9 mld zł.

Kolejny podatnik wygrywa w NSA: Organy podatkowe nie wykazały nienależytej staranności podatnika przy weryfikacji rzetelności dostawców przy odliczeniu VAT

W dniu 29 maja 2024 r. Naczelny Sąd Administracyjny (NSA), po dwukrotnym odraczaniu publikacji orzeczenia (pierwotna data rozprawy: 8 maja 2024 r.), uchylił zaskarżony przez podatnika wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku o sygn. akt I SA/Gd 703/19 z 29 października 2019 r., przyjmując że wbrew wydanemu wyrokowi WSA organy podatkowe nie zgromadziły wystarczających dowodów na podważenie dobrej wiary podatnika. W wyroku o sygn. akt I FSK 423/20 NSA nie zgodził się z sądem pierwszej instancji odnośnie wykazania przez organy zasadności pozbawienia podatnika prawa do odliczenia VAT wykazanego na fakturach dokumentujących zakupy towarów i usług. 

REKLAMA

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia od 2025 roku. 53% średniej płacy. Hojność na cudzy koszt. Wyższe koszty pracy podniosą ceny i będą przerzucone na konsumentów

W czwartek 13 czerwca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła propozycję podwyżki minimalnego wynagrodzenia za pracę od 1 stycznia 2025 roku do kwoty 4626 zł brutto (3 483,51 zł netto). Jednocześnie w przyszłym roku minimalna stawka godzinowa na zleceniu i podobnych umowach cywilnoprawnych wynosić ma 30,20 zł brutto. Te propozycje rządu skomentował nieprzychylnie Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Publikujemy poniżej treść stanowiska Rzecznika MŚP w sprawie wzrostu płacy minimalnej od przyszłego roku.

Przedsiębiorcy MŚP: Stanowczo sprzeciwiamy się podniesieniu kwoty pensji minimalnej do ponad 4600 zł brutto od początku 2025 roku

Zdaniem przedsiębiorców nowa pensja minimalna zabije sektor MŚP. "Stanowczo sprzeciwiamy się podniesieniu kwoty pensji minimalnej do ponad 4600 zł brutto od początku 2025 roku. Na negatywny wpływ znaczących wzrostów wysokości pensji minimalnej na działanie sektora MŚP zwracaliśmy uwagę już w 10 postulatach handlu dla nowego rządu" - piszą w komunikacie.

Znów zmiany w akcyzie na wino. Co to oznacza dla cen tego trunku? Czy smakosze win zapłacą więcej?

Minister Finansów planuje przedłużyć o 1 rok (czyli do końca 2025 roku) okres ważności znaków akcyzy (banderol) naniesionych na opakowania jednostkowe win i wyrobów winiarskich, które są obecnie na rynku. Chodzi o wina wprowadzone do obrotu przed 2022 rokiem, które są oznaczone tzw. „starymi” znakami akcyzy. Ważność banderol akcyzowych tych win była już wcześniej dwukrotnie przedłużana. Ta zmiana, dokonywana w interesie firm z branży winiarskiej – by dać im więcej czasu na sprzedaż zapasów tych win – nie powinna skutkować podwyżką cen win.

Najniższa krajowa 2025 - ile od stycznia? Jakie brutto w umowie, ile netto do wypłaty na rękę? Jakie koszty pracodawcy płacy minimalnej?

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę (zwane też najniższą krajową lub płacą minimalną) ma wynieść 4626 zł brutto. Natomiast minimalna stawka godzinowa dla umów zlecenia i podobnych umów cywilnoprawnych od 1 stycznia 2025 r. wynosić ma 30,20 zł brutto. Takie są propozycje Rady Ministrów przedstawione 13 czerwca 2024 r.

REKLAMA

Błędna stawka VAT na paragonie z NIP nabywcy. Jak dokonać korekty i ująć w ewidencji i JPK V7M?

W praktyce zdarza się nie tak rzadko, że wystawiony paragon z NIP nabywcy zawiera błędną stawkę VAT. Czy i jak można skorygować taki paragon z błędną stawką VAT?

Fiskus dowie się, że prowadzisz działalność gospodarczą bez rejestracji. Zmiany od 1 lipca 2024 r. Co wynika z nowych przepisów?

W dniu 5 czerwca 2024 r. Senat przyjął bez poprawek rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw, który implikuje unijną dyrektywę DAC7 uszczelniającą system podatkowy we wszystkich krajach UE. Jeśli Prezydent podpisze ustawę, zacznie ona obowiązywać już od 1 lipca br. Nowe przepisy związane są z wprowadzeniem obowiązku raportowania danych przez platformy sprzedażowe tj. Allegro, OLX czy Booking dotyczących ilości oraz wartości transakcji dokonywanych przez ich użytkowników

REKLAMA