Zmiany w VAT od 2022 roku - Polski Ład
REKLAMA
REKLAMA
Grupa VAT
Najobszerniejszą zmianą jaką podatkowy Polski Ład (tj. ustawa z 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw - art. 14) wprowadził do ustawy o VAT jest stworzenie ram prawnych dla tworzenia grup VAT.
Zasady tworzenia i funkcjonowania grup VAT są uregulowane od 1 stycznia 2022 r. przede wszystkim w art. 8c-8e, art. 15e, art. 109 ust. 11g–11 ustawy o VAT. Grupę VAT mogą utworzyć podmioty powiązane finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie. Grupa VAT ma status odrębnego podatnika podatku VAT. Kluczową zasadą jest, że dostawa towarów i świadczenie usług dokonane przez członka grupy VAT na rzecz innego członka tej samej grupy VAT nie podlegają opodatkowaniu VAT. Grupa VAT jest formułą upraszczającą rozliczenia między podmiotami powiązanymi.
REKLAMA
Podatnicy zgłaszają pytania dot. funkcjonowania grup VAT, na które Krajowa Administracja udziela odpowiedzi.
Jakie dane sprzedawcy powinny się znaleźć na fakturach sprzedaży wystawionych w trakcie obowiązywania grupy VAT?
Odpowiedź KAS: Faktura dokumentująca sprzedaż dokonaną przez grupę VAT powinna zawierać nazwę grupy VAT, adres jej siedziby oraz numer, za pomocą którego grupa VAT jest zidentyfikowana na potrzeby podatku.
Czy ten sam podmiot może być członkiem różnych grup VAT?
Odpowiedź KAS: Nie. Podmiot może być członkiem tylko jednej grupy VAT.
Od kiedy grupa VAT staje się podatnikiem?
Odpowiedź KAS: Grupa VAT nabywa status podatnika z dniem wskazanym w umowie o utworzeniu grupy VAT, nie wcześniej jednak niż z dniem dokonania rejestracji do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla przedstawiciela Grupy VAT. Zgłoszenie rejestracyjne należy złożyć wraz z umową o utworzeniu grupy VAT.
Szybki zwrot VAT dla podatników bezgotówkowych.
Kolejną nowością w VAT od 2022 roku jest szybszy (w ciągu 15 dni) zwrot VAT dla podatników, którzy przyjmują należności od konsumentów w formie bezgotówkowej. Jeżeli w 2022 roku podatnik będzie chciał uzyskać zwrot VAT (tj. nadwyżki podatku naliczonego nad podatkiem należnym) w terminie 15 dni, musi spełnić (łącznie) warunki określone w nowych przepisach art. 87 ust. 6d–6l ustawy o VAT.
Czy podatnik bezgotówkowy ma prawo ubiegać się o zwrot różnicy podatku w terminie 15 dni w sytuacji złożenia po terminie deklaracji JPK_V7M/JPK_V7K?
Odpowiedź KAS: Nie. Jednym z warunków uzyskania zwrotu w terminie 15 dni jest terminowo złożona deklaracja. Natomiast termin zwrotu liczony jest od dnia, w którym upłynął termin do złożenia deklaracji JPK_V7M/JPK_V7K.
Czasowe ograniczenie preferencji w VAT
Od 2022 roku podatnik, który nie zapewni możliwości dokonywania zapłaty przy użyciu instrumentu płatniczego (bezgotówkowo) traci prawo do rozliczeń kwartalnych
Czy podatnik, który nie zapewni możliwości dokonywania zapłaty przy użyciu instrumentu płatniczego utraci prawo do rozliczeń kwartalnych?
Odpowiedź KAS: Tak. Podatnik, który mimo obowiązku nie zapewni możliwości dokonywania zapłaty przy użyciu instrumentu płatniczego utraci prawo do rozliczeń kwartalnych.
Kiedy następuje utrata możliwości rozliczeń kwartalnych gdy podatnik nie zapewnienia płatności przy pomocy instrumentu płatniczego? Kto stwierdza naruszenie obowiązku zapewnienia tej formy dokonywania płatności?
Odpowiedź KAS: Jeżeli stwierdzenie naruszenia obowiązku zapewnienia możliwości dokonywania zapłaty przy użyciu instrumentu płatniczego w każdym miejscu, w którym działalność gospodarcza jest faktycznie wykonywana nastąpiło w pierwszym lub drugim miesiącu kwartału, podatnik jest obowiązany do składania deklaracji podatkowych za okresy miesięczne począwszy od rozliczenia za pierwszy miesiąc kwartału przy czym gdy stwierdzenie naruszenia tego obowiązku nastąpiło w drugim miesiącu kwartału - deklaracja za pierwszy miesiąc kwartału jest składana w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po drugim miesiącu kwartału.
Natomiast jeśli stwierdzenie naruszenia tego obowiązku nastąpiło w trzecim miesiącu kwartału podatnik jest obowiązany do składania deklaracji podatkowych za okresy miesięczne począwszy od rozliczenia za pierwszy miesiąc kwartału następujący po kwartale, w którym zostało stwierdzone naruszenie tego obowiązku.
Naruszenie obowiązku zapewniania możliwości dokonywania zapłaty przy użyciu instrumentu płatniczego w każdym miejscu, w którym działalność gospodarcza jest faktycznie wykonywana stwierdza organ podatkowy.
Brak połączenia kasy rejestrującej z terminalem – sankcja
Jaka jest wysokość sankcji za brak współpracy kasy rejestrującej z terminalem płatniczym?
Odpowiedź KAS: Kara taka wynosi 5.000 zł. Przepis wprowadzający sankcję obowiązuje od 1 lipca 2022 r.
Zgodnie z nowym art. 111 ust. 6kb ustawy o VAT - W przypadku stwierdzenia, że podatnik prowadzący ewidencję sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej, wbrew obowiązkowi, o którym mowa w art. 19a ust. 3 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców, nie zapewnia współpracy kasy rejestrującej z terminalem płatniczym, przy użyciu którego zapewnia możliwość przyjmowania płatności, zgodnie z wymaganiami technicznymi dla kas rejestrujących, naczelnik urzędu skarbowego, w drodze decyzji, nakłada na tego podatnika karę pieniężną w wysokości 5000 zł.
Opodatkowanie VAT usług finansowych
Od 2022 roku zaszły też pewne zmiany dotyczące opodatkowania usług finansowych.
Czy podatnik ma możliwość zastosowania opodatkowania usług finansowych od 1 stycznia 2022 r. czy dopiero od lutego 2022 r.?
Odpowiedź KAS: Od lutego 2022 r. Przepisy regulujące kwestię opodatkowania usług finansowych będą obowiązywały od 1 stycznia 2022 r., zatem nie ma możliwości złożenia do naczelnika urzędu skarbowego skutecznego zawiadomienia o wyborze opodatkowania wymienionych usług przed tym dniem. Oznacza to, że podatnik będzie miał możliwość zastosowania opodatkowania najwcześniej od 1 lutego 2022 r.
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy dla usług finansowych, dla których zrezygnowano ze zwolnienia z opodatkowania?
Odpowiedź KAS: Obowiązek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych (nie można stosować zasad szczególnych - metody kasowej).
Czy można opodatkować usługi finansowe jeśli świadczy się je tylko na rzecz osób prywatnych nieprowadzących działalności gospodarczej?
Odpowiedź KAS: Nie. Rezygnacja ze zwolnienia od podatku jest możliwa tylko w odniesieniu do usług świadczonych na rzecz podatnika.
Czy rezygnując ze zwolnienia można opodatkować tylko niektóre usługi finansowe?
Odpowiedź KAS: Nie. Rezygnując ze zwolnienia i wybierając opodatkowanie jest się zobowiązanym do opodatkowania wszystkich tych usług. Nie można rezygnacji ze zwolnienia stosować wybiórczo.
Czy możliwość rezygnacji ze zwolnienia od podatku usług wprowadzona przepisami Polskiego Ładu dotyczy usług ubezpieczeniowych?
Odpowiedź KAS: Nie. Rezygnacja ze zwolnienia od podatku nie dotyczy usług ubezpieczeniowych.
Przeniesienie z mocy prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności, dokonanego na podstawie tzw. ustawy przekształceniowej (czyli z mocy prawa)?
Odpowiedź KAS: Obowiązek podatkowy powstaje w momencie otrzymania całości lub części opłaty przekształceniowej (w odniesieniu do otrzymanej kwoty).
Leasing a VAT
Czy Polski Ład wprowadza zmiany w zakresie opodatkowania podatkiem VAT wykupu z leasingu operacyjnego samochodu wykorzystywanego dotychczas w prowadzonej przez podatnika VAT działalności gospodarczej w celu przeniesienia następnie tego pojazdu do jego majątku prywatnego oraz jego dalszej sprzedaży z tego majątku?
Odpowiedź KAS: Nie. W tym zakresie nie wprowadzono zmian.
oprac. Paweł Huczko
Źródło: Krajowa Administracja Skarbowa
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat