| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Bezumowne korzystanie a VAT

Bezumowne korzystanie a VAT

W przypadku gdy podatnik podatku od towarów i usług (VAT) pozwala na korzystanie z jego nieruchomości przez inny podmiot bez tytułu prawnego, może być zobowiązany do zapłaty podatku podatku od towarów i usług (VAT). Co więcej, zdaniem organów podatkowych, obowiązek zapłaty podatku może pojawić się również w przypadku, gdy podatnik nie wiedział, że ktoś bezprawnie korzysta z jego własności.

Takie stanowisko wyraził Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 29.09.2015 r., znak IBPP1/4512-531/15/AW. Sprawa dotyczyła gminy, która zwróciła się z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie opodatkowania jednorazowego wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z nieruchomości. Gmina stwierdziła, że przez pewien czas z będącej jej własnością nieruchomości korzystano bez podstawy prawnej (nie została podpisana umowa dzierżawy), w związku z tym gmina zdecydowała się obciążyć korzystającego jednorazową opłatą za cały okres korzystania z nieruchomości. Organ podatkowy uznał, że działanie gminy należy uznać za świadczenie usług podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Uzasadniając swoje stanowisko organ wskazał, że pod pojęciem usługi (świadczenia) należy rozumieć każde zachowanie, na które składać się może zarówno działanie, jak i zaniechanie (nieczynienie lub tolerowanie). W myśl art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług przez świadczenie usług, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, w tym również zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

Podkreślenia wymaga, że nie każde zaniechanie działania lub tolerowanie czynności powinno być  uważane za świadczenie usług bowiem dla uznania, czy dana czynność albo brak podejmowania czynności stanowi podlegające opodatkowaniu świadczenie usług, należy ocenić przedmiotową sytuację w kontekście całego systemu podatku od towarów i usług oraz wszelkich okoliczności faktycznych sprawy.

Odsetki 2016 – rewolucyjne zmiany

Dla organu podatkowego (wydającego przywołaną na wstępie interpretację) kluczowa okazała się kwestia dorozumianej zgody gminy na bezumowne korzystanie z nieruchomości. Organ doszedł do wniosku, że jeśli gmina (pomimo braku wiedzy o zaistniałym stanie faktycznym) tolerowała korzystanie z jej własności przez pewien czas, po czym zdecydowała się wyegzekwować należne wynagrodzenie (rekompensatę) z tytułu bezumownego korzystania, to można (zdaniem organu) dopatrywać się w tej sytuacji domniemanej zgody gminy na korzystanie z tej nieruchomości. Skutkiem takiego stanowiska jest obowiązek zapłaty podatku od towarów i usług przez gminę.

Polecamy: 500 pytań o VAT odpowiedzi na trudne pytania z interpretacjami Ministerstwa Finansów (PDF)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Robert Ratajczak

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK