REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezumowne korzystanie a VAT

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Bezumowne korzystanie a VAT
Bezumowne korzystanie a VAT

REKLAMA

REKLAMA

W przypadku gdy podatnik podatku od towarów i usług (VAT) pozwala na korzystanie z jego nieruchomości przez inny podmiot bez tytułu prawnego, może być zobowiązany do zapłaty podatku podatku od towarów i usług (VAT). Co więcej, zdaniem organów podatkowych, obowiązek zapłaty podatku może pojawić się również w przypadku, gdy podatnik nie wiedział, że ktoś bezprawnie korzysta z jego własności.

Takie stanowisko wyraził Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 29.09.2015 r., znak IBPP1/4512-531/15/AW. Sprawa dotyczyła gminy, która zwróciła się z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie opodatkowania jednorazowego wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z nieruchomości. Gmina stwierdziła, że przez pewien czas z będącej jej własnością nieruchomości korzystano bez podstawy prawnej (nie została podpisana umowa dzierżawy), w związku z tym gmina zdecydowała się obciążyć korzystającego jednorazową opłatą za cały okres korzystania z nieruchomości. Organ podatkowy uznał, że działanie gminy należy uznać za świadczenie usług podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Autopromocja

Uzasadniając swoje stanowisko organ wskazał, że pod pojęciem usługi (świadczenia) należy rozumieć każde zachowanie, na które składać się może zarówno działanie, jak i zaniechanie (nieczynienie lub tolerowanie). W myśl art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług przez świadczenie usług, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, w tym również zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

Podkreślenia wymaga, że nie każde zaniechanie działania lub tolerowanie czynności powinno być  uważane za świadczenie usług bowiem dla uznania, czy dana czynność albo brak podejmowania czynności stanowi podlegające opodatkowaniu świadczenie usług, należy ocenić przedmiotową sytuację w kontekście całego systemu podatku od towarów i usług oraz wszelkich okoliczności faktycznych sprawy.

Odsetki 2016 – rewolucyjne zmiany

Dla organu podatkowego (wydającego przywołaną na wstępie interpretację) kluczowa okazała się kwestia dorozumianej zgody gminy na bezumowne korzystanie z nieruchomości. Organ doszedł do wniosku, że jeśli gmina (pomimo braku wiedzy o zaistniałym stanie faktycznym) tolerowała korzystanie z jej własności przez pewien czas, po czym zdecydowała się wyegzekwować należne wynagrodzenie (rekompensatę) z tytułu bezumownego korzystania, to można (zdaniem organu) dopatrywać się w tej sytuacji domniemanej zgody gminy na korzystanie z tej nieruchomości. Skutkiem takiego stanowiska jest obowiązek zapłaty podatku od towarów i usług przez gminę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: 500 pytań o VAT odpowiedzi na trudne pytania z interpretacjami Ministerstwa Finansów (PDF)

Polecamy: Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)

Zdaniem Autorki, nie można się zgodzić ze stanowiskiem organu w kwestii wystąpienia w tym przypadku dorozumianej zgody na bezumowne korzystanie. Zaniechanie działania wynikające z braku wiedzy odnośnie danego stanu faktycznego nie powinno być traktowane jako dorozumiana zgoda. 

Jednocześnie, w przypadku gdy wystąpi dorozumiana zgoda podatnika (fakt ten nie budzi wątpliwości) na bezumowne korzystanie z jego nieruchomości, wówczas podatnik musi liczyć się z obowiązkiem zapłaty podatku. Przykładowo, jeżeli podatnik posiadał wiedzę w zakresie bezumownego korzystania przez inny podmiot z jego nieruchomości, przy czym nie dążył w żaden sposób do uregulowania prawnego takiej sytuacji (np. nie żądał podpisania umowy dzierżawy), wówczas można uznać, że w sposób dorozumiany wyraził  zgodę na takie korzystanie. W takim przypadku wystąpi po jego stronie obowiązek zapłaty podatku od całej wartości wynagrodzenia (rekompensaty) otrzymanej z tytułu bezumownego korzystania.

Monitor Księgowego – prenumerata

Biuletyn VAT

Małgorzata Lehmann-Ziaja

Konsultant podatkowy, ECDDP Sp. z o. o.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

  Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

  Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

  W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

  Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

  Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

  Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

  Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

  Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

  Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

  Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

  Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

  Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

  ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

  Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

  Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

  Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

  Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

  REKLAMA