| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Udzielanie pożyczek z wolnych środków spółki nie podlega VAT

Udzielanie pożyczek z wolnych środków spółki nie podlega VAT

Spółka, która udziela pożyczek innym podmiotom nie musi odprowadzać VAT od wynagrodzenia za tę usługę. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 29 listopada 2017 r., 0111-KDIB3-1.4012.745.2017.1.MP.

Sprawa dotyczy spółki, która prowadzi działalność w zakresie kolportażu ulotek i innych materiałów reklamowych. W związku z posiadaniem nadwyżek finansowych spółka udziela odpłatnych pożyczek podmiotom powiązanym oraz niepowiązanym. Działalność ta ma charakter pomocniczy przy podstawowej działalności.

Na tym tle spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy udzielanie pożyczek podlega opodatkowaniu VAT i jednocześnie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT oraz czy spółka powinna traktować odsetki od pożyczek jako wynagrodzenie za wykonanie usługi podlegającej zwolnieniu z VAT.

Prezentując własne stanowisko spółka wskazała, że świadczona usługa aby podlegać VAT musi spełniać dwa warunki: wykonujący świadczy usługę, a nabywca jest bezpośrednim jej beneficjentem oraz świadczonej usłudze odpowiada świadczenie wzajemne ze strony nabywcy (wynagrodzenie). Obydwa te warunki są w przedstawionym przez spółkę stanie faktycznym spełnione, wobec czegospółka uważa, że jej działalność w zakresie udzielania pożyczek należy uznać za działalność gospodarczą podlegającą VAT, niezależnie od częstotliwości oraz celu udzielania pożyczek. Jednocześnie spółka wskazała, że udzielanie pożyczek jest zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT, jako usługa udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych.

Polecamy: JPK_VAT 2018 – Instrukcja wdrożenia

Polecamy: Biuletyn VAT

Stanowisko spółki znajduje potwierdzenie w wielu interpretacjach organów podatkowych dla podobnych stanów faktycznych (0114-KDIP1-3.4012.274.2017.l.KC, 0112-KDIL2-2.4012.234.2017.1.EW, 0111-KDIB3- 2.4012.255.2017.2.MD, 0111-KDIB3-1.4012.157.2017.1.AB etc.).

Podsumowując, udzielanie pożyczek przez spółkę podlega opodatkowaniu VAT i jednocześnie jest z niego zwolnione, a jako wynagrodzenie za wykonanie usługi zwolnionej z VAT spółka powinna wykazać otrzymaną kwotę odsetek.

Organ uznał to stanowisko w całości za prawidłowe.

Jacek Walasek

Źródło: taxonline.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Jankowski

Przedsiębiorca, Partner Zarządzający Cafe Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »