reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Udzielanie pożyczek z wolnych środków spółki nie podlega VAT

Udzielanie pożyczek z wolnych środków spółki nie podlega VAT

Spółka, która udziela pożyczek innym podmiotom nie musi odprowadzać VAT od wynagrodzenia za tę usługę. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 29 listopada 2017 r., 0111-KDIB3-1.4012.745.2017.1.MP.

Sprawa dotyczy spółki, która prowadzi działalność w zakresie kolportażu ulotek i innych materiałów reklamowych. W związku z posiadaniem nadwyżek finansowych spółka udziela odpłatnych pożyczek podmiotom powiązanym oraz niepowiązanym. Działalność ta ma charakter pomocniczy przy podstawowej działalności.

Na tym tle spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy udzielanie pożyczek podlega opodatkowaniu VAT i jednocześnie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT oraz czy spółka powinna traktować odsetki od pożyczek jako wynagrodzenie za wykonanie usługi podlegającej zwolnieniu z VAT.

Prezentując własne stanowisko spółka wskazała, że świadczona usługa aby podlegać VAT musi spełniać dwa warunki: wykonujący świadczy usługę, a nabywca jest bezpośrednim jej beneficjentem oraz świadczonej usłudze odpowiada świadczenie wzajemne ze strony nabywcy (wynagrodzenie). Obydwa te warunki są w przedstawionym przez spółkę stanie faktycznym spełnione, wobec czegospółka uważa, że jej działalność w zakresie udzielania pożyczek należy uznać za działalność gospodarczą podlegającą VAT, niezależnie od częstotliwości oraz celu udzielania pożyczek. Jednocześnie spółka wskazała, że udzielanie pożyczek jest zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT, jako usługa udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych.

Polecamy: JPK_VAT 2018 – Instrukcja wdrożenia

Polecamy: Biuletyn VAT

Stanowisko spółki znajduje potwierdzenie w wielu interpretacjach organów podatkowych dla podobnych stanów faktycznych (0114-KDIP1-3.4012.274.2017.l.KC, 0112-KDIL2-2.4012.234.2017.1.EW, 0111-KDIB3- 2.4012.255.2017.2.MD, 0111-KDIB3-1.4012.157.2017.1.AB etc.).

Podsumowując, udzielanie pożyczek przez spółkę podlega opodatkowaniu VAT i jednocześnie jest z niego zwolnione, a jako wynagrodzenie za wykonanie usługi zwolnionej z VAT spółka powinna wykazać otrzymaną kwotę odsetek.

Organ uznał to stanowisko w całości za prawidłowe.

Jacek Walasek

Źródło: taxonline.pl

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Goc

Dyrektor Handlowy w firmie Janpol

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama