REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Darowizna znaku towarowego na rzecz spółki cywilnej a VAT

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Darowizna znaku towarowego na rzecz spółki cywilnej a VAT
Darowizna znaku towarowego na rzecz spółki cywilnej a VAT

REKLAMA

REKLAMA

Darowizna z majątku osobistego wspólnika spółki cywilnej do tejże spółki stanowi czynność opodatkowaną VAT po stronie podatnika.

Tak stwierdził Dyrektor Krajowej Izby Skarbowej w interpretacji z 5 grudnia 2017 r. znak 0113-KDIPT1-2.4012.642.2017.4.AJB.

Autopromocja

Sprawa dotyczyła podatnika (wspólniczki spółki cywilnej), który wytworzył we własnym zakresie znak towarowy, do którego przysługują mu prawa autorskie – zarówno majątkowe, jak i niemajątkowe. Znak ten spełnia przesłanki do uznania go za utwór w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wykorzystywany jest on na podstawie umowy o użyczenie przez spółkę cywilną prowadzoną przez wnioskodawczynię i jej współmałżonka. Wnioskodawczyni postanowiła dokonać darowizny autorskich praw majątkowych do znaku do majątku spółki cywilnej. Podatnik miał jednak wątpliwości, czy powyższa darowizna będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT i zwrócił się z tym zapytaniem do organów podatkowych.

Zdaniem wnioskodawczyni, aby uznać określoną sprzedaż za opodatkowaną VAT nie jest wystarczające  stwierdzenie wystąpienia czynności opodatkowanej np. usługi, lecz należy również określić, czy podmiot świadczący tę usługę występuje jako podatnik VAT.  W jej ocenie powyższa darowizna nie będzie podlegać opodatkowaniu, gdyż w opisanej sytuacji nie występuje ona w roli podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT. Argumentowała, że nie prowadzi ona działalności gospodarczej z wykorzystaniem tych praw do własności materialnych lub prawnych i nie wykonuje działań w ramach profesjonalnego obrotu prawami w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT.

Polecamy: Biuletyn VAT

Polecamy: VAT 2018. Komentarz

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie zgodził się jednak z tym stanowiskiem. Zauważył, że znak towarowy to graficzny sposób oznaczenia towarów gwarantujący ich jakość i pochodzenie. Co więcej charakter tego znaku i korzyści, jakie wynikają z faktu bycia jego właścicielem wykluczają, by mógł być on wykorzystywany na cele osobiste. Organ podatkowy wyjaśnił, że „(…) charakter znaku towarowego i korzyści wynikające z faktu bycia jego właścicielem wykluczają, by mógł być on wykorzystywany na cele osobiste. Funkcje znaku towarowego, czyli oznaczanie pochodzenia, jakościowa oraz reklamowa powodują, że niemożliwym jest skuteczne realizowanie praw z niego wynikających w sferze „życia prywatnego”, w oderwaniu od działalności gospodarczej. Trudno jest wskazać okoliczności, kiedy i w jaki sposób znak towarowy miałby służyć celom osobistym osoby fizycznej. Jakkolwiek możliwe jest samo posiadanie praw do znaku towarowego i niekorzystanie z nich, jednak w przypadku kiedy dochodzi do realizacji uprawnień z nich wynikających, zawsze jest to cel zarobkowy, a nie osobisty. Fakt, że Wnioskodawczyni nie wykorzystuje przedmiotowego znaku towarowego w prowadzonej działalności gospodarczej nie może stanowić argumentu przemawiającego za potraktowaniem posiadanego składnika majątku jako majątku osobistego”.

W następstwie Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że czynność przekazania autorskich praw majątkowych do znaku towarowego w formie darowizny na rzecz spółki cywilnej nosi znamiona działalności gospodarczej, a wnioskodawczyni działa w charakterze podatnika VAT w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT. Zdaniem organu podatkowego, wspomniana darowizna nie będzie jednak dokonywana przez podatnika na cele własnej działalności gospodarczej, lecz na potrzeby spółki cywilnej (znak będzie wykorzystywany do działalności spółki). Ostatecznie organ stwierdził, że przekazanie znaku towarowego przez wnioskodawczynię spółce w formie darowizny należy uznać za czynność opodatkowaną podatkiem VAT na mocy art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT.

Powyższa interpretacja rodzi jednak wiele niejasności. Jest prawdą, że wspólnik spółki cywilnej może prowadzić działalność gospodarczą również poza samą spółką cywilną (może np. uczestniczyć w spółce cywilnej zajmującej się handlem i jednocześnie prowadzić indywidualną działalność w zakresie świadczenia usług, np. transportowych). Wspólnik zatem może prowadzić inną działalność i być osobnym podatnikiem (w stosunku do samej spółki cywilnej). Powyższe prowadzi do wniosku, że czynność wspólnika na rzecz spółki podlega opodatkowaniu VAT, pod warunkiem że wspólnik działa w ramach tego świadczenia jako podatnik VAT, czyli podmiot realizujący samodzielną działalność gospodarczą (art. 15 ust. 1 ustawy o VAT).

Przede wszystkim wątpliwości budzić może to, że organ podatkowy (wychodząc poza okoliczności przedstawione w stanie faktycznym) zdecydował się samodzielnie rozstrzygnąć o tym, że znak towarowy nie stanowi majątku osobistego wnioskodawczyni, lecz został wytworzony i jest wykorzystywany w ramach jej indywidualnej działalności gospodarczej. Organ bowiem stwierdził: „(...) przekazanie znaku towarowego w drodze umowy darowizny nie pozwala na przyjęcie, że mamy tutaj do czynienia z majątkiem osobistym, który nie był wytworzony przez Wnioskodawczynię w celu wykorzystania go do celów prowadzonej działalności gospodarczej”. W podobnej sprawie dotyczącej przesunięcia znaku towarowego z majątku prywatnego do działalności gospodarczej WSA w Gliwicach w wyroku z 08.12.2015 sygn. III SA/Gl 1976/15 (niepraw.) stwierdził, że organ podatkowy wykracza poza swoje kompetencje: „A zatem to przedstawiony przez Wnioskodawcę we wniosku o interpretację stan faktyczny wyznacza granice, w których "porusza" się organ. Skoro Strona wskazała, że prawo do znaku towarowego stanowi jej majątek osobisty, to Organ nie miał prawa tego elementu stanu faktycznego kwestionować, a dokonując oceny stanowiska Wnioskodawcy, powinien mieć na względzie ten element stanu faktycznego”.

Uwzględniając ww. przedstawioną argumentację, można odnieść wrażenie, że organ podatkowy w interpretacji znak 0113-KDIPT1-2.4012.642.2017.4.AJB po pierwsze niedokładnie zanalizował okoliczności faktyczne przedstawione w sprawie przez wnioskodawczynię. Ponadto, rozważenia wymaga to, czy organ podatkowy mógł dokonywać samodzielnych ustaleń w zakresie tego, do jakiego majątku przynależy znak towarowy (prywatnego majątku wspólnika, czy też do majątku wykorzystywanego przez ten podmiot w działalności gospodarczej).

Katarzyna Bartniak
Młodszy konsultant podatkowy
ECDDP Sp z o.o.

Ewelina Kalita
Kierownik ds. Podatków Pośrednich
ECDDP Sp z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zmiany: zwolnienie z PIT zapomóg do 10 000 zł tylko do końca 2023 r. W 2024 r. będzie gorzej

  Tylko do końca 2023 r. wysokie limity zwolnień w PIT dla niektórych zapomóg. Już od 1 stycznia 2024 r. gorsze warunki podatkowe dla tych świadczeń.

  Ile lat trzeba pracować by dostać emeryturę. Jak zagwarantować sobie minimalną emeryturę - 1 588,44 zł do corocznej waloryzacji

  Po to każdy pracujący na etacie jest zobowiązany do płacenia obowiązkowo składek na ubezpieczenie społeczne – podobnie jak jego pracodawca – by w przyszłości gdy już osiągnie ustawowy wiek emerytalny mógł złożyć wniosek o emeryturę i już do końca życia otrzymywać z ZUS takie świadczenie, które zapewni mu utrzymanie, podobnie jak wcześniej zapewniało wynagrodzenie za pracę. Mało kto jest zadowolony ze swojej emerytury, a ściślej – jej wysokości.

  MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

  Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

  Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

  Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

  Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

  Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

  Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

  Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

  Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

  Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

  Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

  Jednorazowe odszkodowania ZUS w 2024 roku

  Jednorazowe odszkodowania od ZUS w pierwszym kwartale 2024 roku są już znane. Określa je obwieszczenie MRiPS. Jakie dokładnie wypłaty z ZUS należą się w przypadku uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową?

  „Biały wywiad” – nie tylko wywiad gospodarczy wykorzystuje OSINT do zdobywania informacji

  Metody stosowane przez wywiad gospodarczy należy zaliczyć do tzw. wywiadu białego lub z ang. OSINT (ang. open-source Intelligence) czyli do kategorii wywiadu, polegającego na gromadzeniu informacji pochodzących z ogólnie dostępnych źródeł, jakim jest między innymi Internet. Jednak nie tylko wywiad gospodarczy wykorzystuje OSINT do zdobywania niezbędnych informacji. Od dawna metodę tę stosują wywiady państwowe, a wraz z rozwojem Internetu i mediów społecznościowych, OSINT w Internecie zyskiwał na znaczeniu. Obecnie, ocenia się, że informacje zdobywane w ten sposób stanowią od 70 do 90% wszystkich informacji pozyskiwanych przez państwowe służby wywiadowcze.

  REKLAMA