| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Praktyczny przewodnik po wzorach pism podatkowych

Praktyczny przewodnik po wzorach pism podatkowych

Niniejsza publikacja stanowi przekrojowy przewodnik po wzorach pism podatkowych, jakie każdy podatnik może spotkać w swojej praktyce gospodarczej. Autorzy przybliżają zasady sporządzenia każdego z nich oraz umieszczają przykładowe wzory. Jest to wiedza bardzo praktyczna, która pozwala z jednej strony skorzystać z ulg podatkowych, takich jak umorzenie zaległości podatkowej czy rozłożenie jej na raty, a z drugiej strony pozwala uniknąć negatywnych konsekwencji niezłożenia określonych oświadczeń w terminie.

Rozłożenie na raty zaległości podatkowej

Na umotywowany wniosek naczelnik urzędu skarbowego może rozłożyć zaległość podatkową na raty. Taka sytuacja jest możliwa wyłącznie w sytuacji wniosku, innymi słowy rozłożenie na raty z urzędu jest niedopuszczalne. Istotnym elementem wniosku jest jego uzasadnienie. W uzasadnieniu należy wykazać ważny interes podatnika lub ważny interes publiczny, który przemawia za rozłożeniem zaległości podatkowej na raty. Kryteria ustawowe rozłożenia zaległości na raty są bardzo ogólne („ważny interes podatnika” lub „interes publiczny”), co powoduje, że decyzja o rozłożeniu na raty/bądź odmowa należy do sfery tzw. uznania administracyjnego. Aby zatem istniała realna szansa rozłożenia zaległości na raty, podatnik powinien wykazać przy dołożeniu należytej staranności swojego istotnego (ważnego) interesu ze wskazaniem powodów powstania zaległości oraz rozsądnego wyjścia z sytuacji. Trzeba mieć bowiem świadomość, że rozłożenie na raty zaległości lub umorzenie zaległości są instytucjami wyjątkowymi, odstępstwem od zasady powszechności płacenia podatków i tylko bardzo dobrze umotywowane wnioski mają szanse na powodzenie. Istotne jest, aby wszelkie podawane we wniosku dane były poparte odpowiednimi dokumentami (np. wyciągi bankowe, zaświadczenia z banku, umowy z kontrahentami itd.). W sytuacji braku odpowiedniego umotywowania wniosku naczelnik urzędu skarbowego odmówi rozłożenia na raty zaległości podatkowej. A zatem przed złożeniem takiego wniosku warto precyzyjnie go sformułować i poprzeć właściwego kalibru argumentami.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

l Wyrok WSA w Warszawie z 9 listopada 2005 r. (sygn. akt III SA/Wa 1264/05, Palestra 2006/7-8/293)

Decyzja o rozłożeniu na raty zaległości podatkowej jest decyzją uznaniową. Sąd nie ma uprawnień do merytorycznej kontroli takich decyzji. Kontrola sądu obejmuje zatem wyłącznie badanie prawidłowości postępowania przeprowadzonego przez organy podatkowe oraz badanie formalnej prawidłowości decyzji.

l Wyrok WSA w Warszawie z 23 lipca 2004 r. (sygn. akt III SA 950/03 LEX nr 158067)

1. Możliwe jest rozłożenie zaległości podatkowej na większą liczbę rat niż wskazane we wniosku przez podatnika, oczywiście przy uwzględnieniu sytuacji majątkowej podatnika na dzień wydawania decyzji.

2. Organ zobligowany jest uwzględniać sytuację na dzień wydawania decyzji, a nie sytuację przyszłą bądź minioną. W sprawach stosowania ulg podatkowych przedmiotem oceny organów podatkowych musi być stan faktyczny, w tym głównie sytuacja finansowa, rodzinna i życiowa podatnika istniejąca w dacie rozstrzygania sprawy. Jeśli zmieni się choćby jeden element tego stanu faktycznego, taki jak na przykład wysokość dochodów, wysokość kosztów utrzymania czy wysokość zaległości, o której rozłożenia na raty podatnik zabiega, to stwierdzenia izby skarbowej okażą się co najmniej przedwczesne.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »