| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Praktyczny przewodnik po wzorach pism podatkowych

Praktyczny przewodnik po wzorach pism podatkowych

Niniejsza publikacja stanowi przekrojowy przewodnik po wzorach pism podatkowych, jakie każdy podatnik może spotkać w swojej praktyce gospodarczej. Autorzy przybliżają zasady sporządzenia każdego z nich oraz umieszczają przykładowe wzory. Jest to wiedza bardzo praktyczna, która pozwala z jednej strony skorzystać z ulg podatkowych, takich jak umorzenie zaległości podatkowej czy rozłożenie jej na raty, a z drugiej strony pozwala uniknąć negatywnych konsekwencji niezłożenia określonych oświadczeń w terminie.

Nadpłata

Za nadpłatę uważa się kwotę:

- nadpłaconego lub nienależnie zapłaconego podatku,

- podatku, pobraną przez płatnika niezależnie lub w wysokości większej od należnej,

- zobowiązania, zapłaconą przez płatnika lub inkasenta, jeżeli w decyzji określono ją nienależnie lub w wysokości większej od należnej, oraz

- zobowiązania zapłaconego przez osobę trzecią lub spadkobiercę, jeżeli w decyzji o ich odpowiedzialności podatkowej lub decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego spadkodawcy określono ją nienależnie lub w wysokości większej od należnej.

Wniosek o stwierdzenie nadpłaty podatku powinien zawierać dane ewidencyjne wnioskodawcy oraz jego numer identyfikacji podatkowej. Istotne jest wskazanie, jaka jest prawidłowa wysokość zobowiązania oraz jaka została przelana na konto urzędu skarbowego. Wniosek o stwierdzenie nadpłaty nie jest uzależniony od znacznego umotywowania, a w zasadzie wystarczy przytoczenie faktów, że doszło do zapłaty podatku większego aniżeli wynosiła jego faktyczna wysokość. Do wniosku warto jednak załączać potwierdzenie (przynajmniej kserokopię) dokonania przelewu. Warto zwrócić uwagę, że nie jest czynnie legitymowany do żądania zwrotu nadpłaty podmiot, który uiścił podatek zamiast podatnika. Przeniesienie zobowiązania podatkowego w drodze umowy cywilnoprawnej na osobę trzecią nie może bowiem wywołać skutków prawnych w zakresie stosunków prawnopodatkowych. Oznacza to, że organ podatkowy nie ma podstawy prawnej do rozpatrzenia żądania o zwrot nadpłaty wniesionej przez taki podmiot (tak Sąd Najwyższy w wyroku z 18 stycznia 2002 r., sygn. akt III RN 194/00, niepublikowany). Nie jest nadpłatą różnica pomiędzy podatkiem naliczonym a należnym w rozumieniu przepisów ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.). Wynika to z samej konstrukcji VAT. Różnica ta staje się jednak nadpłatą, jeżeli nie zostanie zwrócona podatnikowi w terminie przez urząd skarbowy. Termin wygaśnięcia prawa do zwrotu nadpłaty jest terminem prawa materialnego i wynosi 5 lat. Początkiem biegu terminu jest ostatni dzień roku kalendarzowego, w którym upłynął termin zwrotu nadpłaty. Bieg terminu prawa do zwrotu nadpłaty ulega przerwaniu na skutek:

a) złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty,

b) zwrotu nadpłaty,

c) zaliczenia nadpłaty na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych.

Po przerwaniu biegu termin biegnie na nowo, czyli biegnie bez uwzględniania okresu, który upłynął przed jego przerwaniem.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Sokołowska – Strug

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »