| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Zmiany dla podatników PIT w 2011 r.

Zmiany dla podatników PIT w 2011 r.

Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z 25 listopada 2010 r. wprowadza istotne zmiany zarówno dla przedsiębiorców, jak i dla podatników osiągających przychody w ramach pozostałych źródeł. W przypadku przedsiębiorców na szczególną uwagę zasługują zmiany dotyczące spółek osobowych. Warto również wspomnieć, że sama nowelizacja jest dotknięta wadą legislacyjną, ponieważ ustawodawca pominął przy jej tworzeniu jedną z poprzednich nowelizacji. Stąd nowelizacja wprowadza do art. 5a pkt 24, kiedy art. 5a u.p.d.o.f. ma już tych punktów 25. Nie można jednak liczyć na to, żeby tego typu wady legislacyjne uchyliły obowiązywanie całej nowelizacji.

Wartość początkowa składników wniesionych aportem do spółki osobowej

W wyniku nowelizacji za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki osobowej przyjąć należy:

1) wartość początkową, od której dokonywane były odpisy amortyzacyjne – jeżeli przedmiot wkładu był amortyzowany,

2) wydatki poniesione na nabycie lub wytworzenie przedmiotu wkładu, niezaliczone do kosztów uzyskania przychodów – jeżeli przedmiot wkładu nie był amortyzowany,

3) wartość rynkową określoną zgodnie z art. 19 u.p.d.o.f. – jeżeli ustalenie wydatków na nabycie lub wytworzenie przedmiotu wkładu jest niemożliwe i przedmiot wkładu nie był wykorzystywany przez wnoszącego wkład w prowadzonej działalności gospodarczej, z wyłączeniem wartości niematerialnych i prawnych wytworzonych przez wspólnika we własnym zakresie (art. 22g ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.f.).

Również w przypadku składników otrzymanych w wyniku likwidacji spółki osobowej czy wystąpienia wspólnika ze spółki osobowej przy wnoszeniu ich aportem do kolejnej spółki osobowej za wartość początkową tych składników należy przyjąć:

1) wartość początkową, od której dokonywane były odpisy amortyzacyjne – jeżeli przedmiot wkładu był amortyzowany,

2) wydatki poniesione na nabycie lub wytworzenie przedmiotu wkładu, niezaliczone do kosztów uzyskania przychodów – jeżeli przedmiot wkładu nie był amortyzowany (art. 22g ust. 1a u.p.d.o.f.).

Do końca 2010 r. wartość początkową składników wniesionych aportem do spółki osobowej określało się według wartości ustalonej przez wspólnika, która nie mogła być wyższa niż wartość rynkowa składnika z dnia wniesienia wkładu (art. 22g ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.f.). Dotyczyło to również składników majątku, które wcześniej były amortyzowane przez wspólnika wnoszącego wkład. Takie stanowisko potwierdzały również organy podatkowe m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 3 grudnia 2009 r., nr ILPB1/415-998/09-2/IM. Zmiany w tym zakresie są więc niekorzystne dla podatników, w tych przypadkach, w których przedmiotem aportu są składniki, które w ostatnich latach zwiększały wartość rynkową. Przede wszystkim dotyczy to nieruchomości.


PRZYKŁAD

Załóżmy, że osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. W listopadzie 2010 r. osoba wystąpiła z tej spółki. Występując ze spółki osoba, w ramach rozliczeń, otrzymała budynek użytkowy. Jego wartość rynkowa wynosi obecnie 1 200 000 zł. Budynek został kupiony przez spółkę cywilną w grudniu 1999 r. za 200 000 zł. Taka wartość został też przyjęta do amortyzacji w spółce cywilnej. Osoba chce wnieść ten budynek do nowej spółki osobowej. Jeżeli aport ma miejsce przed 1 stycznia 2011 r., to za wartość początkową budynku w nowej spółce osobowej można było przyjąć jego wartość rynkową, czyli 1 200 000 zł. Jeżeli aport ma miejsce w 2011 r., za wartość początkową należy przyjąć wartość początkową w spółce cywilnej, czyli kwotę 200 000 zł. Mniejsza wartość początkowa oznacza niższe odpisy amortyzacyjne, a dalej niższe koszty uzyskania przychodu i wyższy podatek. W takich przypadkach nowe przepisy są dla podatników niekorzystne.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Komorniczak

Doradca podatkowy, prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »