| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Zmiany dla podatników PIT w 2011 r.

Zmiany dla podatników PIT w 2011 r.

Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z 25 listopada 2010 r. wprowadza istotne zmiany zarówno dla przedsiębiorców, jak i dla podatników osiągających przychody w ramach pozostałych źródeł. W przypadku przedsiębiorców na szczególną uwagę zasługują zmiany dotyczące spółek osobowych. Warto również wspomnieć, że sama nowelizacja jest dotknięta wadą legislacyjną, ponieważ ustawodawca pominął przy jej tworzeniu jedną z poprzednich nowelizacji. Stąd nowelizacja wprowadza do art. 5a pkt 24, kiedy art. 5a u.p.d.o.f. ma już tych punktów 25. Nie można jednak liczyć na to, żeby tego typu wady legislacyjne uchyliły obowiązywanie całej nowelizacji.

Kontynuacja amortyzacji

Mocą nowelizacji określono, że w przypadku:

1) środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki osobowej,

2) środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych otrzymanych w związku z likwidacją spółki osobowej lub w związku z wystąpieniem wspólnika ze spółki osobowej

– nowy podmiot, wprowadzając te składniki do swojej ewidencji środków trwałych, ma obowiązek kontynuować amortyzację, z uwzględnieniem dotychczasowych odpisów amortyzacyjnych dokonanych przez poprzedni podmiot (art. 22h ust. 3c, ust. 3d u.p.d.o.f.).


PRZYKŁAD

Indywidualny przedsiębiorca wnosi do spółki osobowej aportem środek trwały, który amortyzował w indywidualnej działalności gospodarczej. Wartość początkowa tego środka wynosiła 65 000 zł. Środek w indywidualnej działalności był amortyzowany metodą liniową według stawki indywidualnej. Dokonane odpisy wyniosły 15 000 zł. Spółka osobowa, nabywająca ten środek w formie aportu, za jego wartość początkową musi również przyjąć wartość 65 000 zł. Spółka musi przy tym kontynuować amortyzację metodą liniową za pomocą stawki indywidualnej. Odpisy amortyzacyjne dokonane przez spółkę muszą uwzględnić odpisy dokonane w indywidualnej działalności wspólnika (15 000 zł).


Uwaga

Do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wprowadzonych przez spółkę osobową do ewidencji do 31 grudnia 2010 r. stosuje się zasady amortyzacji obowiązujące na dzień ich wprowadzenia do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (art. 8 nowelizacji z 25 listopada 2010 r.)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Nowak-Piechota

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »