reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Porady prawne

Opodatkowanie sprzedaży akcji

Aktualizacja: 07.02.2005

Zamierzam kupić akcje spółki akcyjnej. Czynności tej chciałbym dokonać przez dom maklerski. Proszę o odpowiedź na pytanie, czy od umowy kupna (a także sprzedaży) akcji trzeba zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. »

Usługi reklamowe świadczone na rzecz podatników mających siedzibę na terytorium Wspólnoty

Aktualizacja: 07.02.2005

Spółka z o.o. świadczy w Polsce usługi reklamy na rzecz kontrahenta z Hiszpanii. Jak należy opodatkować taką usługę? »

Pożyczki dla członków spółdzielni mieszkaniowej

Aktualizacja: 07.02.2005

Dowiedziałam się, że mogę się ubiegać o pożyczkę od spółdzielni mieszkaniowej, której jestem członkiem. Czy taka pożyczka podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych? »

VAT od opakowań zwrotnych

Aktualizacja: 03.02.2005

Jaka stawka VAT obowiązuje w obrocie opakowaniami zwrotnymi? Jaki był stan prawny w tej materii przed 1 maja 2004 r.? »

Zaświadczenie o zaległościach podatkowych kredytobiorcy

Aktualizacja: 31.01.2005

Staram się o kredyt hipoteczny w banku. Proszę o odpowiedź na pytanie, czy bank udzielający mi kredytu może zwrócić się do mojego urzędu skarbowego z wnioskiem o udzielenie informacji co do moich ewentualnych zaległości podatkowych? Jeśli tak, to w jakim terminie bank musi udzielić takiej informacji? »

Sprzedaż udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Aktualizacja: 31.01.2005

Zamierzam sprzedać swoje udziały w spółce z o.o. Czy w przypadku zawarcia takiej umowy sprzedaży należy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych? Jeżeli tak, to czy można się umówić, że osobą zobowiązaną do zapłaty podatku będzie nabywca? »

Rozszerzenie działalności a termin wyboru opodatkowania liniowego

Aktualizacja: 03.02.2005

W 2004 r. prowadziłem jednoosobową działalność gospodarczą, opodatkowaną na zasadach ogólnych. Dodatkowo od 5 stycznia 2005 r. uczestniczę jako wspólnik w spółce cywilnej. Jako wspólnik pierwszy przychód osiągnąłem 10 stycznia 2005 r. W dniu 12 stycznia 2005 r. złożyłem oświadczenie o wyborze tzw. opodatkowania liniowego. W urzędzie skarbowym dowiedziałem się jednak, że moje oświadczenie - z uwagi na osiągnięcie pierwszego przychodu 10 stycznia 2005 r. - zostało złożone po terminie. Czy stanowisko urzędu jest słuszne? »

Zaliczki wpłacane na usługi turystyczne a VAT

Aktualizacja: 03.02.2005

Czy podlegają opodatkowaniu zaliczki wpłacane przez klienta na usługi turystyczne, które są opodatkowane wyłącznie na podstawie uzyskanej marży? Jeżeli np. w styczniu br. klient wpłaca 100 zł zaliczki na imprezę, która składa się z nabytych usług, tj. hotel, pilot, ubezpieczenie i transport, który jest wykonywany własnym autobusem (czyli usługa własna), to jak należy opodatkować tę zaliczkę? Udział usług własnych (autokar) wynosi 30 proc., a 70 proc. dotyczy zaliczki na sprzedaż opodatkowaną z "marży". Faktycznie usługa zostanie wykonana w marcu. »

Podatek wynikający z faktury VAT RR

Aktualizacja: 03.02.2005

Nasza spółka cywilna zajmuje się handlem hurtowym artykułami rolniczymi skupowanymi od rolników. W praktyce często zdarzają się sytuacje, w których zapłata przelewem za fakturę VAT RR nie jest możliwa, ponieważ rolnik nie posiada konta bankowego. W takim przypadku nie mamy możliwości skorzystania z odliczenia podatku naliczonego. Czy w związku z tym możemy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów podatek VAT wynikający z faktur VAT RR, które są regulowane gotówką? »

Usługa transportowa - rozliczenie VAT

Aktualizacja: 31.01.2005

Fundacja (nie posiada NIP UE) kupiła bilety lotnicze w Polsce przez pośrednika, ale faktura została wystawiona przez słowacką firmę, która podała swój NIP UE (SK). Faktura została wystawiona bez VAT. Na fakturze podano kwotę w SKK i PLN, bez rozliczenia VAT. Data wystawienia faktury - 14 października 2004 r., wylot - 11 listopada 2004 r., powrót - 14 listopada 2004 r. Zapłaty za fakturę dokonano w październiku na konto na Słowacji. Czy fundacja musi rozliczyć VAT w Polsce i wystawić fakturę wewnętrzną (naliczyć i odliczyć VAT) i ująć w deklaracji jako import usług opodatkowany 0 proc.? »

Zwolnienie podatkowe dla stypendystów

Aktualizacja: 31.01.2005

Czy w przypadku ustanawiania stypendiów dla studentów przez powołane przez nas stowarzyszenie, stypendia takie będą korzystać ze zwolnienia od podatku? »

Dane porównawcze w rachunku przepływów pieniężnych

Aktualizacja: 31.01.2005

Spółka z o.o. sporządza sprawozdanie finansowe za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2004 r. W związku ze znacznym wzrostem rozmiarów spółki jest ona zobowiązana do sporządzenia w bieżącym roku rachunku przepływów pieniężnych. W poprzednim roku obrotowym spółka nie podlegała obowiązkowi sporządzenia rachunku przepływów pieniężnych i w związku z tym nie sporządziła ona tej części sprawozdania finansowego. Pojawia się jednak pytanie, czy spółka ma obowiązek przedstawić w bieżącym roku obrotowym również dane porównywalne do rachunku przepływów pieniężnych za rok bieżący. Dane porównywalne obejmowałyby dane za poprzedni rok obrotowy, co w konsekwencji oznaczałoby konieczność sporządzenia rachunku przepływów pieniężnych za poprzedni rok obrotowy. »

Moment zaliczenia do kosztów faktury wystawionej przez przedsiębiorcę

Aktualizacja: 31.01.2005

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą wystawiła mi fakturę VAT za usługę montażu sieci komputerowej. Usługa została zakończona w dniu 28 grudnia 2004 r., a faktura została wystawiona w dniu 3 stycznia br. Płatność na rzecz kontrahenta została dokonana w dniu 3 stycznia 2005 r. Czy prawidłowe jest zaliczenie tej należności do kosztów uzyskania przychodów w grudniu 2004 r. Czy w tym zakresie zaszły jakieś zmiany? »

Błąd podstawowy

Aktualizacja: 31.01.2005

Jestem zatrudniony na stanowisku dyrektora finansowego w spółce z o.o. Nasza jednostka działa w formie spółki już od kilku lat, lecz powstała z przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego w ubiegłych latach. Jednym z elementów przejętych po przedsiębiorstwie państwowym jest obowiązujący do tej pory w naszej spółce zbiorowy układ pracy, przewidujący wypłacanie dla dłużej zatrudnianych pracowników tak zwanych nagród jubileuszowych. Do roku ubiegłego spółki rozpoznawała koszty z tytułu nagród jubileuszowych na zasadzie kasowej, tzn. nagrody te księgowane były jako koszt spółki w momencie ich wypłaty. Od bieżącego roku spółka zamierza utworzyć rezerwę na wypłacane w przyszłości nagrody jubileuszowe. Wielkość tej rezerwy ma być liczona na podstawie specjalnego algorytmu biorącego pod uwagę między innymi takie czynniki, jak przewidywana liczba lat, którą obecnie zatrudnieni pracownicy przepracują jeszcze w spółce, przewidywana wielkość średniego wynagrodzenia w spółce, które będzie podstawą do wyliczenia wielkości nagród jubileuszowych, prawdopodobieństwo, że obecnie zatrudnieni pracownicy nie odejdą ze spółki przed nabyciem prawa do otrzymania nagrody jubileuszowej. W związku z tym, że rezerwa na nagrody jubileuszowe będzie tworzona przez naszą spółkę po raz pierwszy w tym roku, wpłynie ona znacząco na wynik finansowy bieżącego roku obrotowego. Czy w tej sytuacji możliwe jest zaksięgowanie tej rezerwy w ciężar kapitału własnego spółki w pozycji "Zysk (strata) z lat ubiegłych"? »

Ulga na Internet

Aktualizacja: 31.01.2005

Słyszałam, że będę mogła odliczyć wydatki na Internet, bo wprowadzono taką ulgę. Czy to prawda? Jeśli tak, to w jakiej wysokości i na jakich zasadach? »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Warzecha – Ważydrąg

Ekspert podatkowy, księgowa, właścicielka Biura Rachunkowego EVA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama