| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć podwykonawstwo w usługach budowlanych

Jak rozliczyć podwykonawstwo w usługach budowlanych

Nasza firma realizuje część obiektu budowlanego, którą wykonujemy za pośrednictwem podwykonawcy. Umowę z podwykonawcą zawarliśmy na następujących warunkach:• podwykonawca realizuje roboty montażowe z materiału będącego naszą własnością,• nasza firma zapewnia odpowiednie projekty, wszelkie niezbędne materiały oraz organizuje zaplecze budowy: rusztowania, przyłącza do poboru prądu i wody itp. Podwykonawca wystawia fakturę za wykonane usługi, np. montaż posadzki. Nie obciążamy go kosztami rusztowań, prądu ani innych materiałów, gdyż zgodnie z umową zamawiamy u niego tylko usługę, a sami jesteśmy zobowiązani zapewnić wszelkie warunki umożliwiające jej wykonanie. Czy taki sposób rozliczenia z podwykonawcą jest prawidłowy?

Zgodnie z treścią art. 8 ust. 2 ustawy nieodpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, które są związane ze świadczoną usługą.
Dla spełnienia tej przesłanki nie ma znaczenia, czy podatnik skorzystał z prawa do odliczenia.
Natomiast czynność nie będzie opodatkowana, jeżeli podatnik nie miał możliwości odliczenia podatku naliczonego, np. w przypadku zakupu od podmiotu niebędącego podatnikiem VAT lub zwolnionego od podatku albo zakupu towaru lub usługi zwolnionej przedmiotowo.
Jeśli czynności podlegają opodatkowaniu z mocy art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 ustawy, nie ma zastosowania ograniczenie możliwości odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia towarów i usług, których nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów (art. 88 ust. 3 pkt 3 ustawy).
W opisanej sprawie nie jest możliwe udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy usługa świadczona nieodpłatnie na rzecz podwykonawcy powinna podlegać opodatkowaniu VAT. Czytelnik nie zawarł w nim bowiem wszystkich istotnych informacji, a mianowicie, czy przysługiwało mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, które są związane ze świadczoną usługą.
Jeżeli podatnikowi realizującemu część obiektu budowlanego za pośrednictwem podwykonawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, które są związane ze świadczoną usługą organizacji zaplecza i jeśli świadczenie usługi następuje w celach realizacji zadań przypisanych firmie budowlanej jako wykonawcy – to usługi te nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.
Natomiast jeżeli firmie budowlanej realizującej część obiektu budowlanego za pośrednictwem podwykonawcy przy organizowaniu zaplecza budowy przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, które są związane ze świadczoną nieodpłatnie usługą – to usługi te podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.
Krystyna Dziedzic
Podstawa prawna
•  ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. Nr 14, poz. 113


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

GSW Legal Grabarek, Szalc i Wspólnicy Sp.k.

Warszawska kancelaria prawna założona w 2011 roku, będąca członkiem międzynarodowej firmy prawniczej GRATA International.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK