reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Korekta deklaracji przez urząd skarbowy

Korekta deklaracji przez urząd skarbowy

Podobno po zmianie Ordynacji podatkowej urząd skarbowy będzie mógł sam korygować błędy w zeznaniach? Czy może się stać tak, że zrobi to bez mojej wiedzy?

ODPOWIEDŹ:
Nie, nie ma takiego niebezpieczeństwa. Urząd musi zawiadomić podatnika o tym, że dokonał korekty, a podatnik nie musi się godzić z wynikami korekty dokonanej samodzielnie przez urząd skarbowy.
WYJAŚNIENIE:
Nowe przepisy faktycznie przewidują, że w razie stwierdzenia w toku czynności sprawdzających, że deklaracja zawiera błędy rachunkowe lub inne oczywiste omyłki bądź że wypełniono ją niezgodnie z ustalonymi wymaganiami, organ podatkowy w zależności od charakteru i zakresu uchybień albo koryguje deklarację, dokonując stosownych poprawek lub uzupełnień, albo zwraca się do składającego deklarację o jej skorygowanie oraz złożenie niezbędnych wyjaśnień, wskazując przyczyny, z powodu których informacje zawarte w deklaracji podaje się w wątpliwość. Własnej korekty organ podatkowy może jednak dokonać tylko wtedy, jeżeli zmiana wysokości zobowiązania podatkowego, kwoty nadpłaty, kwoty zwrotu podatku lub wysokości straty w wyniku tej korekty nie przekracza kwoty 1000 zł.
Dokonując samodzielnej korekty, organ podatkowy musi uwierzytelnić kopię skorygowanej deklaracji, a następnie doręczyć ją podatnikowi wraz z informacją o związanej z korektą deklaracji zmianie wysokości zobowiązania podatkowego, kwoty nadpłaty lub zwrotu podatku lub wysokości straty bądź informację o braku takich zmian.
Od tego momentu inicjatywa wraca do podatnika. Ten może wnieść sprzeciw do organu, który dokonuje korekty, w ciągu 14 dni od dnia doręczenia uwierzytelnionej kopii skorygowanej deklaracji. Wniesienie sprzeciwu anuluje korektę.
PODSTAWA PRAWNA:
• znowelizowany art. 274 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.).
Marek Kutarba


reklama

Czytaj także

Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Brzostowska

Konsultant podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama