| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Prawo Unii Europejskiej > Unijne zmiany w VAT - skutki dla polskich podatników

Unijne zmiany w VAT - skutki dla polskich podatników

1 lipca 2006 r. uległy zmianie przepisy o VAT. Po raz pierwszy Rada Unii Europejskiej wydała rozporządzenie w sprawie podatku od wartości dodanej (VAT).


Środki transportu

Od 1 lipca br. przyczepy i naczepy, a także wagony kolejowe należy uważać za środki transportu, do których stosuje się przepisy o wynajmie, dzierżawie lub innej umowie o podobnym charakterze. Zgodnie z dodanym w art. 27 ust. 7 ustawy o VAT do środków transportu, dla których wynajmu na rzecz zagranicznych podatników (podmiotów) ustawodawca przewidział szczególne zasady opodatkowania, zalicza się również przyczepy, naczepy oraz wagony kolejowe. W przypadku odpłatnego korzystania z ww. środków transportu należy stosować ogólne zasady dotyczące świadczenia usług. Oznacza to, że miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie wykonawca usługi posiada siedzibę lub miejsce stałego prowadzenia działalności (ew. miejsce stałego zamieszkania). Przepisy o VAT nie definiują terminów naczepa i przyczepa. W związku z tym należy odwołać się do postanowień przepisów o ruchu drogowym. Przez przyczepę rozumie się pojazd bez silnika, przystosowany do łączenia go z innym pojazdem. Natomiast naczepą jest przyczepa, której część spoczywa na pojeździe silnikowym i obciąża ten pojazd.
Bez znaczenia pozostaje, że środki transportu są używane na terytorium innych państw członkowskich UE. Fakt, że nabywcą usługi będzie podmiot z terytorium UE lub państwa trzeciego, nie determinuje w tym przypadku innego sposobu opodatkowania.

PRZYKŁAD
Polska spółka „ALFA” wynajmuje 6 naczep od niemieckiego kontrahenta – spółki „BETA”. Miejscem świadczenia jest terytorium Niemiec. Naczepy będą użytkowane na terytorium Polski. Fakt, że polska spółka jest podatnikiem VAT UE oraz że przedmiot najmu będzie używany na terytorium Polski, nie determinuje opodatkowania usług na terytorium Polski.
Podmiotem zobowiązanym do rozliczenia VAT i wystawienia faktury zgodnie z niemieckimi przepisami jest spółka „BETA”. Transakcję należy opodatkować według niemieckich stawek podatku od wartości dodanej. Polski podatnik otrzymując fakturę z niemieckim VAT może zaliczyć koszt tego podatku do kosztów uzyskania przychodu w podatku dochodowym albo wystąpić o zwrot VAT do właściwego niemieckiego urzędu skarbowego, zgodnie z postanowieniami VIII Dyrektywy VAT.

Usługi tłumaczenia tekstów i czynności pośredników

W myśl postanowień rozporządzenia usługi tłumaczenia tekstów są opodatkowane na szczególnych zasadach, w przypadku gdy nabywcą usług jest podatnik VAT z terytorium UE albo podmiot mający siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego. Przepis ten nie wprowadza żadnych zmian dla polskich podatników VAT. Takie same zasady rozliczeń przewiduje art. 27 ust. 4 pkt 3 ustawy o VAT. Zasady wystawiania faktur VAT oraz wykazywania kwot obrotu zostały przedstawione w części artykułu dotyczącej usług elektronicznych.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

RSM Poland – Audit, Tax, Consulting

Dzięki nam z odwagą spojrzysz w biznesową przyszłość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »