| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Ewidencja księgowa > Ewidencja księgowa posezonowej obniżki cen

Ewidencja księgowa posezonowej obniżki cen

Przedsiębiorca ma prawo swobodnie prowadzić interesy, tak aby działalność gospodarcza była dla niego opłacalna pod względem ekonomicznym. Często spotykanym rozwiązaniem jest stosowanie przez przedsiębiorców opustów cenowych w postaci przeceny, w szczególności na przełomie roku obrotowego. Jak obniżka wpływa na ewidencję księgową?


Jeśli więc zapasy towarów nie przyniosą w przyszłości przewidywanych korzyści ekonomicznych, wskazane jest obniżenie ich ceny. Uzasadnia to dokonanie odpisu aktualizującego doprowadzającego wartość składnika aktywów wynikającą z ksiąg rachunkowych do ceny sprzedaży netto. Odpisy aktualizujące wartość rzeczowych składników aktywów obrotowych dokonane w związku z utratą ich wartości zalicza się - stosując art. 34 ust. 5 uor - do pozostałych kosztów operacyjnych. Odpisów z tytułu utraty wartości zapasów na ogół nie można odpisać w koszty podatkowe.

Sprawozdanie finansowe w trakcie likwidacji spółki


Odpis aktualizujący w bilansie


W bilansie utworzony odpis aktualizujący wartość towarów koryguje wartość bilansową zapasu towarów w pozycji B.I.4. „Towary” aktywów bilansu.

W rachunku zysków i strat odpisy aktualizujące wartość towarów należy zaliczyć do pozostałych kosztów operacyjnych i ująć w pozycji:

• E.II. „Aktualizacja wartości aktywów niefinansowych” - w przypadku sporządzania wersji porównawczej rachunku zysków i strat, lub

• H.II. „Aktualizacja wartości aktywów niefinansowych” - w odniesieniu do jednostek sporządzających rachunek zysków i strat w wersji kalkulacyjnej.

Skutki bilansowe i podatkowe przekazania gratisów

Informacje o kwotach i przyczynach utworzenia odpisów aktualizujących wartość zapasów należy również podać w dodatkowych informacjach i objaśnieniach do rachunku zysków i strat w pozycji „Wysokość odpisów aktualizujących wartość zapasów”.


Więcej  na ten temat przeczytasz na Platformie Księgowych i Kadrowych www.inforfk.pl w artykule: "Posezonowa obniżka cen w księgach rachunkowych" >>

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Bożena Radzikowska

Dyplomowany konsultant feng shui

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK