REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak uprościć przeprowadzanie inwentaryzacji?

Subskrybuj nas na Youtube
Jak uprościć przeprowadzanie inwentaryzacji? /Fot. Fotolia
Jak uprościć przeprowadzanie inwentaryzacji? /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przeprowadzanie inwentaryzacji stanu majątku przedsiębiorstwa jest procesem koniecznym a przy tym dość czasochłonnym. W wielu firmach jest to bardzo często kilka dni lub nawet tygodni pracy spędzonej z arkuszami spisowymi. Na szczęście dużą cześć zadań związanych z inwentaryzacją może obecnie wykonać za nas technologia.

Technologia pomaga nam nie od dzisiaj. Najpierw pojawiły się programy komputerowe, które przechowują całą kartotekę inwentarzową środków trwałych, wyposażenia i wartości niematerialne oraz prawne. Już sam fakt posiadania spisu w komputerze, możliwość drukowania czytelnych arkuszy spisu z natury dla komisji inwentaryzacyjnej był dużym ułatwieniem. Odczytany stan majątku wystarczyło wprowadzić do programu, a on już wydrukował nam gotowy arkusz różnic inwentaryzacyjnych i aktualny stan majątku.

REKLAMA

Autopromocja

Automatyzacja – kolejny krok naprzód

Kody kreskowe po raz pierwszy wprowadziły do inwentaryzacji proces automatyzacji. Operator wyposażony w mobilny czytnik zwany też inwentaryzatorem, skanował majątek oznakowany kodem kreskowym wydrukowanym na specjalnych etykietach samoprzylepnych. Kody kreskowe cieszyły się popularnością, ponieważ inwestycja przekładała się na bezpośredni zysk. Odciążenie człowieka od monotonnej pracy, wysoka dokładność oraz kilkakrotny wzrost szybkości inwentaryzacji to zmniejszenie kosztów, które można policzyć.

Jak inwentaryzować i ująć w bilansie rozliczenia międzyokresowe

RFID – najskuteczniejszy sposób na oszczędność czasu i pieniędzy

Ostatnio coraz popularniejszy w zakresie inwentaryzacji majątku firmy lub instytucji jest wykorzystanie technologii zbliżeniowej, która bazuje na falach radiowych. Technologia ma nazwę RFID i polega na oznaczeniu przedmiotów za pomocą specjalnych znaczników, mających postać niewielkiej etykiety, chipu lub krążka.  

Znacznik RFID dobiera się specjalnie w zależności od podłoża znakowanego przedmiotu i przytwierdza się najczęściej za pomocą kleju, warstwy samoprzylepnej, nitów lub wkrętów. Raz przytwierdzony mocnym klejem znacznik  przetrwa na pewno znacznie dłużej niż zwykła etykieta inwentaryzacyjna. Co ciekawe można go ukryć w miejscach mniej narażonych na zniszczenie, nawet we wnętrzu znakowanego przedmiotu, pod warunkiem, że nie jest on wykonany w całości z metalu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak inwentaryzować zapasy materiałów w magazynie


Oszczędność czasu znakowania takiego środka trwałego jest znaczna, gdyż nie trzeba co kilka lat na nowo doszukiwać się nazw i numerów inwentarzowych przedmiotów z nieczytelnym oznaczeniem. To jednak dopiero początek sporych korzyści. Druga, jeszcze większa, wynika z zaoszczędzenia czasu potrzebnego na wykonanie samej inwentaryzacji. Z praktyki gospodarczej wynika, że dzięki chipom FRID UHF oszczędza się aż 90% czasu przeznaczonego wcześniej na monotonną inwentaryzację. Jak to możliwe? Proces wyjaśnia ekspert od technologii RFID:

- Różnica między RFID UHF a standardowym liczeniem jest taka, iż tag RFID UHF nie musi być w polu widzenia czytnika. Tym samym znika mozolna lokalizacja numerów na każdym przedmiocie. Czas potrzebny na przeszukanie pomieszczenia z dowolną ilością przedmiotów, liczącego 30m2 wynosi średnio niecałą minutę. Każdy może więc wyobrazić sobie, jak błyskawicznie odbywa się taka inwentaryzacja. A oszczędność czasu rośnie oczywiście wraz ze skalą samej inwentaryzacji. - mówi Jacek Krywult, właściciel firmy PWSK oraz prowadzący serwis szybkainwentaryzacja.pl.

Jak inwentaryzować niskocenne środki trwałe

RFID: Jak to działa w praktyce?

Operator nie musi już odszukiwać kodu kreskowego na powierzchni przedmiotu, wystarczy jeżeli zbliży tylko do niej swój czytnik RFID. Nie ma więc potrzeby wyciągania zakurzonych komputerów. Etykieta RFID daje się równie dobrze odczytać, kiedy jest czysta i nowa, jak i po 10 latach, kiedy nagromadziły się na jej powierzchni zarysowania, kurz i brud.

Dodatkowo, łatwość sporządzania inwentaryzacji powoduje, że możliwe jest jej częstsze przeprowadzanie, aby w celach kontrolnych i porządkowych lepiej poznać położenie i stan majątku firmy. Wpływa to korzystnie na zarządzanie nim i poszanowanie przez pracowników.

Autor: Jacek Krywult, PWSK

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prof. Modzelewski do premiera Tuska: narzucanie wszystkim podatnikom VAT obowiązkowego KSeF i faktur ustrukturyzowanych to nie jest deregulacja gospodarki

W dniu 12 kwietnia br. Ministerstwo Finansów potwierdziło zamiar wdrożenia w 2026 roku obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur i obligatoryjnego stosowania faktur ustrukturyzowanych przez wszystkich podatników VAT. Prof. dr hab. Witold Modzelewski apeluje do Pana Premiera Donalda Tuska: „Wierzę, że jako liberał traktuje Pan potrzebę deregulacji gospodarki zupełnie poważnie. Nie należy ulegać lobbystom, którzy chcą zarobić na dezorganizacji systemu fakturowania. Pomysł faktur ustrukturyzowanych powinien trafić definitywnie do kosza.”

W 2025 r. można przekazać 1,5% podatku rolnego na rzecz dwóch uprawnionych podmiotów

W komunikacie z 16 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że w 2025 roku podatnicy podatku rolnego mogą przekazać 1,5 tego podatku na rzecz Krajowego Związku Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych lub OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. Jakie są warunki tego przekazania?

Roczne zeznanie podatkowe PIT: 15 najczęstszych błędów. Jak ich uniknąć w 2025 roku

Złożenie corocznej deklaracji PIT to podstawowy zakres komunikacji podatnika z administracją skarbową. Warto zadbać, by przebiegła ona w sposób optymalny i nie nastręczała niespodziewanych nieprzyjemności. Dlatego też przedstawiamy zestawienie najczęstszych błędów, przed którymi można się uchronić, korzystając z poniższych podpowiedzi.

7 skutków spadających stóp procentowych. Już w maju 2025 r. RPP zacznie cykl obniżek?

Tańsze i łatwiej dostępne kredyty to tylko część skutków cięć stóp procentowych. Polityka monetarna to miecz obosieczny. W momencie, w którym kredytobiorcy cieszą się z niższych rat, to posiadacze oszczędności mają problem ze znalezieniem solidnie oprocentowanego depozytu. Widmo niższych stóp procentowych oznacza też, że w dół pójść może oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych, a zakup mieszkania na wynajem może znowu odzyskać swój blask.

REKLAMA

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

REKLAMA

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

Obowiązkowy KSeF - będzie kolejne przesunięcie terminów? Kiedy nowelizacja ustawy o VAT? Minister finansów odpowiada

Ministerstwo Finansów dość wolno prowadzi prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o VAT dotyczącą wdrożenia obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Od listopada zeszłego roku - kiedy to zakończyły się konsultacje projektu - nie widać żadnych postępów. Jeden z posłów zapytał ministra finansów o aktualny harmonogram prac legislacyjnych w tym zakresie a także czy minister ma zamiar przesunięcia terminów wejścia w życie obowiązkowego KSeF? W dniu 31 marca 2025 r. minister finansów odpowiedział na te pytania.

REKLAMA