Technologia pomaga nam nie od dzisiaj. Najpierw pojawiły się programy komputerowe, które przechowują całą kartotekę inwentarzową środków trwałych, wyposażenia i wartości niematerialne oraz prawne. Już sam fakt posiadania spisu w komputerze, możliwość drukowania czytelnych arkuszy spisu z natury dla komisji inwentaryzacyjnej był dużym ułatwieniem. Odczytany stan majątku wystarczyło wprowadzić do programu, a on już wydrukował nam gotowy arkusz różnic inwentaryzacyjnych i aktualny stan majątku.
Automatyzacja – kolejny krok naprzód
Kody kreskowe po raz pierwszy wprowadziły do inwentaryzacji proces automatyzacji. Operator wyposażony w mobilny czytnik zwany też inwentaryzatorem, skanował majątek oznakowany kodem kreskowym wydrukowanym na specjalnych etykietach samoprzylepnych. Kody kreskowe cieszyły się popularnością, ponieważ inwestycja przekładała się na bezpośredni zysk. Odciążenie człowieka od monotonnej pracy, wysoka dokładność oraz kilkakrotny wzrost szybkości inwentaryzacji to zmniejszenie kosztów, które można policzyć.
reklama
reklama
Jak inwentaryzować i ująć w bilansie rozliczenia międzyokresowe
RFID – najskuteczniejszy sposób na oszczędność czasu i pieniędzy
Ostatnio coraz popularniejszy w zakresie inwentaryzacji majątku firmy lub instytucji jest wykorzystanie technologii zbliżeniowej, która bazuje na falach radiowych. Technologia ma nazwę RFID i polega na oznaczeniu przedmiotów za pomocą specjalnych znaczników, mających postać niewielkiej etykiety, chipu lub krążka.
Znacznik RFID dobiera się specjalnie w zależności od podłoża znakowanego przedmiotu i przytwierdza się najczęściej za pomocą kleju, warstwy samoprzylepnej, nitów lub wkrętów. Raz przytwierdzony mocnym klejem znacznik przetrwa na pewno znacznie dłużej niż zwykła etykieta inwentaryzacyjna. Co ciekawe można go ukryć w miejscach mniej narażonych na zniszczenie, nawet we wnętrzu znakowanego przedmiotu, pod warunkiem, że nie jest on wykonany w całości z metalu.