reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Zasady ogólne > Strata gotówkowa netto - nowe pojęcie dla potrzeb uzyskania wsparcia z Tarczy Finansowej

Strata gotówkowa netto - nowe pojęcie dla potrzeb uzyskania wsparcia z Tarczy Finansowej

Czy już analizowaliście czym jest strata gotówkowa netto? Nowe pojęcie wprowadzone przez Polski Fundusz Rozwoju w ramach Tarczy Finansowej.

No więc jako profesjonalni księgowi mamy nowe wyzwanie – jak ustalić czym jest strata gotówkowa netto? Dlaczego to jest takie ważne? Ponieważ od tego uzależnione jest jaki procent pomocy w ramach Tarczy Finansowej z Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) zostanie nam ewentualnie umorzony, a to dla każdej firmy pytanie bardzo ważne, jeśli nawet umorzenie zdarzy się dopiero za 13 lub więcej miesięcy od uzyskania pomocy.

Czy jesteś z sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) czy dużą firmą – problem czeka na Ciebie, o ile oczywiście zechcesz skorzystać z pomocy, na którą wszyscy niecierpliwie czekamy. My przedsiębiorcy wiemy, że bez tej pomocy wyjście z kryzysu wywołanego epidemią będzie w wielu firmach niemożliwe.

A więc dwa słowa – strona 14, 19 i 21 przewodnika PFR – definicje poniżej.

Zobacz: Regulamin ubiegania się o udział w programie rządowym "TARCZA FINANSOWA POLSKIEGO FUNDUSZU ROZWOJU DLA MAŁYCH I ŚREDNICH FIRM"

Strata gotówkowa to prawdopodobnie (interpretacja autora) przejście z wyniku netto na przepływy gotówkowe netto. Czego nie uwzględniamy? Kosztów amortyzacji – to oczywiste, to nie jest przepływ, rezerw i odpisów – podobnie jak koszty amortyzacji. Wyniki z przeszacowania lub sprzedaży aktywów jako tzw. działalność jednorazowa też wyłączamy.

Czy to wszystko? To zależy – jeśli jesteś firmą z sektora, w którym wartość zainwestowanych aktywów jest duża, podany przykład to spółka infrastrukturalna, to możesz uwzględnić koszty finansowania oraz odpisy wartości składników aktywów.

Pomijam, że opis jest nieprecyzyjny w kwestii np. pełna rachunkowość gotówkowa… Ale na pewno będzie od nas wymagał szczegółowych analiz – gdyż tą stratę należy oszacować również na przyszłość, jako prognozę.

Str. 19 opracowania dla dużych firm: finansowanie płynnościowe udzielane jest w kwocie odpowiadającej prognozowanej luce płynności, powstałej w szczególności na skutek COVID-19 i maksymalnie do kwoty 1,0 mld zł.

MŚP – dla przedsiębiorstw prowadzących pełną rachunkowość gotówkową strata na sprzedaży to odzwierciedlona w rachunku wyników strata na sprzedaży netto z wyłączeniem w szczególności kosztów amortyzacji, rezerw i odpisów lub wyniku z przeszacowania lub sprzedaży aktywów.

Duża firma – ocena wysokości poniesionej straty oparta jest w szczególności na szacunku kwoty gotówkowej straty na sprzedaży, rozumianej jako odzwierciedlona w rachunku wyników strata na sprzedaży netto z wyłączeniem w szczególności kosztów amortyzacji.

Duża firma – gotówkowa strata na sprzedaży to odzwierciedlona w rachunku wyników strata na sprzedaży netto z wyłączeniem w szczególności kosztów amortyzacji, rezerw i odpisów lub wyniku z przeszacowania lub sprzedaży aktywów, z zastrzeżeniem, że w uzasadnionych przypadkach w związku ze specyfiką prowadzonej działalności (np. spółki infrastrukturalne) do obliczenia gotówkowej straty na sprzedaży można uwzględnić także koszty finansowe oraz odpisy wartości składników aktywów.

Piotr Witek
Prezes Zarządu, Partner Rewit Księgowi i Biegli Rewidenci Sp. z o.o.

[RAPORT] KORONAWIRUS – podatki, prawo pracy, biznes

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

REWIT

Misją REWIT od 25 lat jest bycie doradcą i partnerem biznesowym w zmieniającym się świecie i otoczeniu.

Autor:

Prezes Zarządu, Partner Rewit Księgowi i Biegli Rewidenci Sp. z o.o.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Strata gotówkowa netto - nowe pojęcie dla potrzeb uzyskania wsparcia z Tarczy Finansowej /fot. shutterstock
Strata gotówkowa netto - nowe pojęcie dla potrzeb uzyskania wsparcia z Tarczy Finansowej /fot. shutterstock

Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kredytmarket

Kredyty online dla małych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama