REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Formy prawne prowadzenia działalności gospodarczej

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Obowiązujące przepisy przewidują możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w różnych formach prawnych. Wybór właściwej formy działalności dla naszego biznesu przynosi wiele skutków – determinuje sposób rozliczania podatków, prowadzenia księgowości, określa możliwości i ograniczenia firmy, ustala sposób kierowania przedsiębiorstwem.

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet

REKLAMA

Autopromocja


Zaczyna się od pomysłu, biznesplanu, zbierania kapitału. I w końcu zaczynamy własną działalność gospodarczą. Wcześniej jednak trzeba podjąć decyzję, jaką formę prawną prowadzenia działalności wybrać.


Działalność gospodarcza jednoosobowa


Jeśli całą działalność zamierzamy prowadzić osobiście, najlepszym rozwiązaniem jest jednoosobowa działalność gospodarcza, czyli firma. Formalności związane z zakładaniem takiej działalności są dziś zredukowane do minimum - wystarczy złożenie jednego wniosku. Nie ma żadnych wymagań co do kapitału początkowego, można stosować uproszczoną księgowość i wybrać wygodną formę opodatkowania.

Oczywiście są też i wady. Taka forma ogranicza możliwość pozyskiwania kapitału z zewnątrz. Przedsiębiorca prowadzący firmę odpowiada za jej zobowiązania swoim majątkiem. Dodatkowo, niezależnie od obrotu i zysku, co miesiąc trzeba opłacić zryczałtowaną składkę ZUS.

Zakładanie firmy - księgowość i podatki

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Spółka cywilna


Inaczej sprawa wygląda, gdy działalność rozpoczynamy wraz ze wspólnikami, lub współudziałowcami. Wtedy pojawia się już konieczność założenia spółki. Polskie prawo daje spory wybór różnych form.

Jedną z popularniejszych jest spółka cywilna. To umowa zawarta pomiędzy przedsiębiorcami, którzy najczęściej prowadzą swoje firmy. Spółka cywilna nie posiada osobowości prawnej. Jest jedynie wspólnym przedsięwzięciem wspólników prowadzących swoją działalność gospodarczą.

Zaletą takiej spółki jest prosta struktura organizacji i łatwość zarządzania. Wszyscy wspólnicy mogą reprezentować spółkę na równych prawach. Do założenia spółki cywilnej nie jest wymagany kapitał początkowy. Spółka może korzystać z uproszczonej księgowości, o ile tylko nie przekroczy obrotu 1.200.000 euro (taką kwotę wyznaczyło Ministerstwo Finansów na rok 2014) i żaden ze wspólników w swojej działalności nie prowadzi pełnej księgowości.

Podobnie jak w przypadku jednoosobowej działalności, w spółce cywilnej wspólnicy odpowiadają całym swoim majątkiem osobistym za jej zobowiązania. To skutek braku osobowości prawnej takiej działalności. Problemy też mogą pojawić się w przypadku sporów między wspólnikami - brak jest regulacji prawnych pozwalających na usunięcie niechcianego wspólnika.

Procedura zawieszenia działalności gospodarczej

Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach

 

 


Spółka kapitałowa


Bardziej zaawansowanymi formami działalności są spółki kapitałowe. Wśród nich dużą popularnością cieszą się spółki z ograniczona odpowiedzialnością.

Spółka z .o.o. to forma posiadająca osobowość prawną. Za tym faktem idzie szereg korzyści. Wspólnicy uwalniają się od odpowiedzialności majątkowej - jest ona ograniczona jedynie do wysokości własnego wkładu w kapitał. Ten jest jednak wymagany - obecnie jest to minimum 5000 PLN.

Odpowiedzialność wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Sam akt założenia takiej spółki jest skomplikowany i wymaga wielu formalności - akty notarialne, wpisy do Krajowego Rejestru Sądowego, dodatkowe opłaty - to tylko niektóre przeszkody. Struktura zarządu jest dość ściśle określona przepisami.

Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością mogą podejmować różnego rodzaju działalność, nie tylko gospodarczą. Dużo łatwiej jest zdobywać dodatkowy kapitał, zmieniać wspólników i nie ma wymogu ujawniania nazwisk w nazwie spółki (jak to jest w przypadku jednoosobowej działalności i spółek cywilnych).

Jak ustanowić pełnomocnika firmy przez internet


Spółka osobowa


Przedsiębiorcy mają do wyboru jeszcze inne rodzaje spółek - akcyjną, komandytową, komandytowo-akcyjną, partnerską czy jawną.

- Niestety nie da się odpowiedzieć wprost na pytanie jaka forma działalności jest najlepsza. Każda z nich ma swoje wady i zalety. Jedna będzie korzystna podatkowo, inna pod względem odpowiedzialności finansowej, jeszcze inna pod względem wypłacania zysków właścicielowi.  Najpierw należy odpowiedzieć sobie na pytania w jakim celu zakłada się firmę, jaka będzie skala działalności, jakie będą zagrożenia, czy będzie konieczne poszukiwanie inwestorów lub jakiejś formy finansowania itd. - mówi Małgorzata Bazan z katowickiego biura rachunkowego KPDA.

Porady dotyczącej formy działalności można szukać właśnie w biurach rachunkowych.

- Klienci często decydują się na konsultację z doradcą podatkowym, jednak zdarza się, że doradcy nie mają doświadczenia w tym zakresie a jedynie posiłkują się przepisami. Pracownicy biura rachunkowego najczęściej mieli już do czynienia z wieloma przypadkami, znają ich wady i zalety i są w stanie „wczuć się w tok myślenia Klienta” - dodaje Małgorzata Bazan

Wybór odpowiedniej formy działalności przynosi wiele skutków - determinuje sposób rozliczania się z fiskusem, określa możliwości i ograniczenia firmy, ustala sposób kierowania przedsiębiorstwem. Formy działalności można zmieniać i przekształcać, ale wymaga to czasem długotrwałych i żmudnych procedur. Dlatego na początek warto wybrać odpowiednią formułę, która będzie mogła się sprawdzić w pierwszych latach działalności.


Biuro rachunkowe KPDA Sp. z o.o.
od 1998 roku świadczy usługi księgowe oraz szereg różnorodnych usług finansowych. Firma oferuje kompleksową obsługę swoich partnerów. KPDA posiada biura w Katowicach i Gliwicach.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuro rachunkowe KPDA sp. z o.o.

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA