| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Warto wiedzieć > Na czym polega audyt komputerowych ksiąg rachunkowych

Na czym polega audyt komputerowych ksiąg rachunkowych

Audyt poprawności prowadzenia ksiąg rachunkowych przy użyciu komputera dotyczy przede wszystkim takich zagadnień, jak miejsce prowadzenia i przechowywania ksiąg, procedura otwarcia i zamknięcia oraz drukowania ksiąg, sprawdzalność, bezbłędność i warunki prowadzenia ksiąg na bieżąco, sporządzanie elektronicznych dowodów księgowych, a także realizacja wymagań dotyczących ochrony danych systemów informatycznych rachunkowości.


Wprowadzono także obowiązek oznaczenia kont w zapisie księgowym (art. 23 ust. 2).

Audytor oceni w szczególności:

czy zapis księgowy zawiera co najmniej:

n datę dokonania operacji gospodarczej,

n określenie rodzaju i numer identyfikacyjny dowodu księgowego stanowiącego podstawę zapisu oraz jego datę, jeśli różni się ona od daty dokonania operacji,

n kwotę i datę zapisu,

n oznaczenie kont, których dotyczy.

Komputerowe księgi rachunkowe uznaje się za prowadzone bezbłędnie, jeżeli wprowadzono do nich kompletnie (w art. 23 zabrania się ukrywania zapisów) i poprawnie wszystkie zakwalifikowane do zaksięgowania w danym miesiącu dowody księgowe oraz zapewniono ciągłość zapisów i bezbłędność działania stosowanych procedur obliczeniowych.


Nadano też nowe znaczenie sprawdzalności komputerowych ksiąg rachunkowych.

Audytor:

uzna księgi za sprawdzalne, jeżeli zapewniona została kontrola kompletności zbiorów systemu informatycznego rachunkowości oraz parametrów przetwarzania danych, innych, dotychczas stosowanych technik księgowości.


W praktyce podstawowym mechanizmem sprawdzania kompletności i prawidłowości przetwarzania są sumy kontrolne, liczone dla zbiorów dokumentów uczestniczących w kolejnych fazach przetwarzania danych. Sprawdzanie sum kontrolnych daje pewność, że proces przetwarzania wszystkich danych przebiega poprawnie w każdej jego fazie.


Księgi rachunkowe należy wydrukować na koniec roku obrotowego, jeśli oczywiście nie zostaną przeniesione na inny komputerowy nośnik danych, zapewniający trwałość zapisu informacji przez czas nie krótszy niż wymagany dla przechowywania ksiąg rachunkowych (obecnie co najmniej 5 lat, zamiast 3 lat od dnia zamknięcia roku obrotowego, którego dokumenty dotyczą). Kierownik jednostki ma możliwość dowolnego wyboru wykorzystywanych nośników, o ile zapewniają one trwałość zapisu i wdrożone zostały odpowiednie procedury programowe i organizacyjne zapewniające ochronę danych (art. 71 i 72). W przeciwnym razie użytkownik systemu informatycznego musi zastosować się do wymogów art. 72 ust. 2 ustawy, czyli wydrukować księgi rachunkowe w terminach przewidzianych w art. 13 ust. 6, czyli nie później niż na koniec roku obrotowego.


Obowiązek ewidencji oprogramowania rachunkowości informatycznej wynika z art. 10 ust. 1 ustawy. W artykule tym ustawodawca wyodrębnia cztery podstawowe części dokumentacji opisującej przyjęte przez jednostkę zasady (politykę) rachunkowości. Dwie z nich dotyczą sposobu prowadzenia komputerowych ksiąg rachunkowych oraz zapewnienia ochrony danych.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Krzysztofik

Dyrektor zarządzający 2Sisters PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK