reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Elektroniczne zgłoszenia celne w obrocie pocztowym

Elektroniczne zgłoszenia celne w obrocie pocztowym

Zgłoszenia celne w obrocie pocztowym będą dokonywane za pomocą systemu informatycznego. Zmiany mają wejść w życie od 1 lipca 2009 r.

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt rozporządzenia, który zakłada zmianę trybu i warunków dokonywania zgłoszeń celnych w obrocie pocztowym.

Zobacz: projekt rozporządzenia na stronie Ministerstwa Finansów

Większość zmian podyktowana jest koniecznością dostosowania prawa krajowego do regulacji obowiązujących w tym zakresie w Unii Europejskiej. W tym przypadku dostosowanie dotyczy Wspólnotowego Kodeksu Celnego.

Projektowane zmiany w przepisach pozwolą na korzystanie z systemów informatycznych obejmujących procedury celne. Zakłada się, że wprowadzenie elektronicznej formy zgłoszenia celnego powinno wpłynąć na przyspieszenie dokonania odprawy celnej towaru i szybszy przepływ towarów, a tym samym będzie miało pozytywny wpływ na konkurencyjność gospodarki i przedsiębiorczość, w tym na funkcjonowanie przedsiębiorstw.

Zgłoszenie elektroniczne nie zawsze jednak będzie potrzebne. Wyjątkiem od reguły są postanowienia przepisu, które umożliwiają zastosowanie wywozowego zgłoszenia celnego w formie papierowej przy użyciu dokumentu SAD w przypadku wywozu towarów przez podróżnego, który nie ma bezpośredniego dostępu do systemu teleinformatycznego organów celnych i możliwości dokonania elektronicznego zgłoszenia celnego. Odstępstwem od reguły składania zgłoszenia celnego w ten sposób są również sytuacje, gdy nie będzie działał system teleinformatyczny organu celnego albo osoby składającej zgłoszenie.

Zmiany zaczną obowiązywać 1 lipca 2009 r.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Adam Kuchta

Redaktor portalu Infor.pl

Źródło:

INFOR
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Szymon Chyra

doświadczony konsultant podatkowy w Andersen Tax & Legal, Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama