reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > MF: resort nie pracuje nad zmianą dotyczącą 1 proc. podatku

MF: resort nie pracuje nad zmianą dotyczącą 1 proc. podatku

Ministerstwo Finansów nie prowadzi żadnych prac nad zmianą przepisów dotyczących przekazywania 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego - poinformowała rzeczniczka ministerstwa Małgorzata Brzoza.

Brzoza odniosła się w ten sposób do propozycji metropolity lubelskiego arcybiskupa Stanisława Budzika, który proponuje wprowadzenie odpisu od podatku na rzecz Kościołów i związków wyznaniowych w zamian za likwidację Funduszu Kościelnego.

- Obecnie Ministerstwo Finansów nie prowadzi żadnych prac nad zmianą przepisów dotyczących przekazywania 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, w związku z powyższym trudno jest się teraz ustosunkować do takich propozycji - poinformowała Brzoza. Zaznaczyła, że przepisy te dotyczą również kościelnych organizacji posiadających statut organizacji pożytku publicznego.

Zgodnie z propozycją arcybiskupa Budzika obywatele mogliby decydować nie tylko o przekazaniu 1 proc. podatku na rzecz organizacji charytatywnych, ale także o kolejnym jednym procencie ze swojego podatku przeznaczanym na rzecz konkretnego kościoła.

Zdaniem Budzika, gdyby strona rządowa zgodziła się na takie rozwiązanie, byłoby to korzystne zarówno dla kościoła, jak i dla państwa.

Zgodnie z tegorocznymi danymi resortu finansów dotyczącymi rozliczenia PIT za 2010 r., w ramach 1 proc. podatku Polacy przekazali organizacjom charytatywnym 400,2 mln zł, czyli o prawie 20 mln zł więcej niż w rekordowym rozliczeniu za 2008 r. Z możliwości tej skorzystało 10 mln 134 tys. osób, czyli 38 proc. ogółu podatników. Przekazana przez nich kwota stanowiła w sumie 0,67 proc. podatku należnego fiskusowi za 2010 r., a średnia wpłata wyniosła 39 zł.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Siarkiewicz

Menadżer z kilkunastoletnim doświadczeniem w rozwijaniu sprzedaży i inicjowaniu nowych kierunków rozwoju oraz transformacji biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama