REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będą kolejne podwyżki akcyzy

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Z jednej strony ułatwienia administracyjne w prowadzeniu działalności gospodarczej i potencjalna obniżka VAT od 2014 roku, a z drugiej uszczelnienie sytemu podatkowego i podwyżki akcyzy – takie są założenia opublikowanego Wieloletniego Planu Finansowego Państwa na lata 2012-2015. Wraca również temat objęcia podatkiem dochodowym wpływów z działalności rolniczej.


Przyjęty przez rząd 8 maja br. dokument, obok założeń dotyczących polityki makroekonomicznej na najbliższe lata, zawiera też m.in. planowane zmiany w regulacjach podatkowych, a w nich m.in. kolejne podwyżki akcyzy. Choć odczuwamy jeszcze skutki niedawno wprowadzonych podwyżek tego podatku m.in. na olej napędowy i papierosy, czy wdrożonej od początku roku regulacji dotyczącej poboru akcyzy od węgla (chociaż w tym przypadku skutki opodatkowania są minimalizowane przez przyjęty system zwolnień dla węgla wykorzystywanego do celów opałowych), a już musimy przygotować się na kolejne. Zgodnie z informacjami zawartymi w Planie, w latach 2012-2015 czekają nas stopniowe, ale coroczne podwyżki akcyzy na papierosy. Z dokumnetu nie wynika jasno, od kiedy trzeba będzie zapłacić więcej za papierosy, można jednak spodziewać się, że kolejne podwyżki nastąpią jeszcze w tym roku. Wynika to z konieczności osiągnięcia minimalnego poziomu akcyzy wymaganego przez  Unię Europejską. Polska ma na to czas do 2017 roku.

Autopromocja


O stawkach VAT będzie decydować dług publiczny


Bardziej optymistycznie rząd przedstawia sytuację w VAT. Jeżeli prognozy się sprawdzą skutki zmian powinny być odczuwalne od 2014 roku. W podatku od towarów i usług zachowane zostaną co prawda rozwiązania zabezpieczające finanse państwa w przypadku przekroczenia progu ostrożnościowego (jeżeli relacja państwowego długu publicznego do PKB przekroczy 55% nastąpi automatyczne uruchomienie podwyżek stawek o 1 pkt procentowy w kolejnych latach), ale w ocenie Rady Ministrów relacja długu do PKB w latach 2012-2013 nie przekroczy 55%, a to oznacza, że od 2014 roku stawki VAT powinny być obniżone - podstawowa z 23% do 22%, a preferencyjna z 8% do 7%.


Faktury uproszczone od 2013 roku


To nie koniec planowanych zmian w VAT. Ważne są też szykowane zmiany umożliwiające stosowanie przez przedsiębiorców faktur uproszczonych. Zmiany te, to potrzeba dostosowania krajowych regulacji do wymogów dyrektywy Rady UE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej w odniesieniu do przepisów dotyczących fakturowania.

 


Plany w PIT bez zaskoczeń


W podatkach dochodowych czeka nas doprecyzowanie przepisów, które w ocenie rządu stanowiły rozwiązania łatwe do omijania, a także doprecyzowanie w zakresie ulg podatkowych. Zawarte w Planie zmiany dla regulacji w podatku dochodowym od osób fizycznych nie stanowią specjalnego zaskoczenia, gdyż zostały już przedstawione w opracowanym projekcie zmiany ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przypomnijmy, że oznacza to m.in. wprowadzenie limitu 50% kosztów uzyskania przychodów z praw autorskich i praw pokrewnych (50% koszty będą stosowane do kwoty 42 764 zł), zmiany w zakresie ulgi prorodzinnej (zwiększenie ulgi dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci, oraz jej likwidację dla rodzin z dochodem powyżej 85 tys. zł wychowujących 1 dziecko) i likwidację ulgi internetowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Rolnicy jak bumerang


W Wieloletnim Planie Finansowym Państwa wraca również temat opodatkowania rolników podatkiem dochodowym. Nie jest to nowy temat, lecz jak na razie żadna z ekip rządzących nie podjęła się przeprowadzenia tej reformy. Również Plan podejmuje temat dość ostrożnie, jednym zdaniem, nie odnosząc się nawet w przybliżeniu do ram czasowych: „W perspektywie WPFP zakłada się objęcie podatkiem dochodowym dochodów uzyskiwanych z działalności rolniczej.”


Łatwiejsze inwestycje budowlane, szerszy dostęp do e-administracji


Rząd planuje jednocześnie przyjęcie ustaw, które zredukują część obciążeń administracyjnych w gospodarce. Zgodnie z założeniami przedsiębiorcy mogą liczyć na ograniczenie obciążeń administracyjnych i obowiązków informacyjnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, co powinno pozwolić zredukować koszty funkcjonowania firm. Z konkretnych rozwiązań wskazane są zmiany w prawie budowalnym, które mają usprawnić przebieg prcesu budowlanego oraz dalszy rozwój e-administracji. To drugie rozwiązanie bez wątpienia będzie korzystne dla szerszej grupy przedsiębiorców. Już teraz można korzystać na przykład z systemu e-deklaracji, które ułatwiają kontakt z fiskusem.

Katarzyna Rola-Stężycka, Tax Care

  

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Taxways

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

REKLAMA