| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Inwentaryzacja w księgach rachunkowych

Inwentaryzacja w księgach rachunkowych

Jednym z podstawowych warunków wiernego przedstawienia obrazu firmy w sprawozdaniu finansowym jest prawidłowo przeprowadzona inwentaryzacja składników majątkowych i ich wycena. Ważne zatem, aby przed jej rozpoczęciem zapoznać się ze wskazówkami, jak, kiedy i w jaki sposób uporać się z tym obowiązkiem. Warto też zwrócić uwagę, jakie korzyści danej firmie przynosi ten obowiązek.

Tak więc wadliwe rozwiązanie obowiązujące od 1 stycznia 2002 r. do 31 grudnia 2003 r. przeszło już do lamusa i nastąpił powrót do poprzedniej – obowiązującej przed dwoma laty – wersji terminów spisów z natury w placówkach detalicznych prowadzących ewidencję wartościową. Jednostki powinny powitać to z zadowoleniem.
Na omawianej zmianie skorzystały również jednostki prowadzące gospodarkę leśną. Zdarza się bowiem, że w czwartym kwartale roku pozyskane wcześniej drewno może znajdować się pod śniegiem i nie ma warunków do jego poprawnej inwentaryzacji. Okres ten ze względu na warunki atmosferyczne nie sprzyjał dokładności inwentaryzacji.
Kierownicy jednostek gospodarki leśnej zadbać powinni jednak o to, aby termin inwentaryzacji drewna nie był zbyt oddalony od dnia bilansowego. W razie braku warunków do spisu w okresie od 1 października do 15 stycznia następnego roku (w jednostkach o roku obrotowym pokrywającym się z kalendarzowym), będzie można uznać wcześniej dokonane spisy drewna za miarodajne dla inwentaryzacji rocznej.
Czy tylko ewidencja wartościowa
W świetle rozwiązań ustawy o rachunkowości powstać może wątpliwość, czy możliwość inwentaryzowania towarów w ciągu całego roku, dopuszczona w art. 26 ust. 3 pkt 4 ustawy o rachunkowości, dotyczy tylko ewidencji wartościowej czy również ewidencji ilościowo-wartościowej. Bywa bowiem tak, że firma handlowa może posiadać placówki detaliczne stosujące zarówno ewidencję wartościową (w cenach detalicznych), jak też ewidencję ilościowo-wartościową w cenach zakupu netto. Może wówczas zrodzić się wątpliwość i powstać pytanie, czy możliwość określona zacytowanym przepisem dotyczy obu tych rodzajów placówek detalicznych? Należy stwierdzić, że art. 26 ust. 3 pkt 4 ustawy o rachunkowości pozwala na przeprowadzenie raz w roku, drogą spisu z natury, inwentaryzacji zapasów towarów i materiałów (opakowań) objętych ewidencją wartościową, w punktach obrotu detalicznego jednostki. Ewidencja ilościowo-wartościowa spełnia warunki uznania jej za ewidencję wartościową, tak więc nie ma przeszkód, by zastosować wspomniane rozwiązanie. Warto dodać, że jeżeli zapasy towarów objęte ewidencją ilościowo-wartościową znajdują się na terenie strzeżonym, to można inwentaryzować je drogą spisu z natury raz na dwa lata.
PRZYKŁAD
Spółka z o.o. prowadzi detaliczną sprzedaż materiałów budowlanych w obiekcie, który jest pod stałym monitoringiem. Ewidencja tych towarów prowadzona jest w sposób ilościowo-wartościowy. W takim przypadku mają zastosowanie przepisy art. 26 ust. 3 pkt 2 ustawy o rachunkowości, dopuszczające możliwość inwentaryzowania tych towarów raz w ciągu 2 lat. Przepis ten dotyczy wszystkich rzeczowych składników majątku obrotowego, w tym również towarów w placówkach handlu detalicznego, pod warunkiem że są one objęte ewidencją ilościowo-wartościową i znajdują się na terenie strzeżonym. Jednostka ma oczywiście prawo przeprowadzać inwentaryzacje częściej, według własnych potrzeb. Trzeba podkreślić, że w takiej sytuacji inwentaryzacja wskazanych towarów w drodze spisu z natury jest konieczna w każdym przypadku zmiany osób materialnie odpowiedzialnych za powierzone im mienie oraz w razie kradzieży z włamaniem lub innego zdarzenia losowego, powodującego powstanie szkody.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Ostrowska

ekspert Instytutu Rozwoju Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK