REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ceny polis OC w 2019 roku

Subskrybuj nas na Youtube
Ceny polis OC w 2019 roku
Ceny polis OC w 2019 roku
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W 2018 roku ceny ubezpieczeń OC istotnie spadły. Zdaniem ekspertów w 2019 roku nie należy się spodziewać dalszych zauważalnych spadków cen. Raczej nastąpi ich stabilizacja.

Od 2017 roku ceny OC w trendzie spadkowym

Rok 2018 zakończył się kolejnym spadkiem cen OC. W grudniu 2018 średnia cena transakcyjna polisy OC wyniosła 618 PLN – to o blisko 10% mniej niż rok wcześniej, kiedy to za ubezpieczenie OC płaciliśmy 684 PLN. Spadek jest jeszcze bardziej widoczny jeśli porównamy ceny z grudnia 2016 r., czyli z roku najwyższych podwyżek – wtedy polisa OC kosztowała średnio 706 PLN. Stopniowo ceny wracają właśnie do poziomu sprzed ponad 2 lat, kiedy to podwyżki były jeszcze w początkowej fazie. Redukcja ta już zaczyna być widoczna w wynikach technicznych branży ubezpieczeniowej.

REKLAMA

Autopromocja

– „W skali roku tylko w jednym województwie cena OC poszła minimalnie w górę. W świętokrzyskim zaobserwowaliśmy wzrost o niecały 1%.  Za polisę OC trzeba było zapłacić tam 554 PLN czyli o 5 zł więcej niż rok wcześniej” – mówi Maciej Kuczwalski, ekspert multiagencji CUK Ubezpieczenia. W kolejnych 15 województwach ceny spadły. Poziom obniżek jest jednak zróżnicowany. W opolskim cena za polisę OC w grudniu 2018 była o 104 PLN mniejsza niż rok wcześniej (spadek o blisko 15%), to największa obniżka w kraju. Dwucyfrowy spadek cen zaobserwowano w 8 województwach, a w 7 nie przekroczył progu 10%. Najmniej ceny spadły w podlaskim – o niecałe 2%.

Polecamy: INFORLEX Biznes

– „W porównaniu do końca roku 2017, kiedy to ceny polis OC pozostawały na podobnym poziomie co rok wcześniej (spadek o 3% r/r), w 2018 możemy mówić o znaczącym wzroście dynamiki zmian. Pamiętajmy o tym, że „drakońskie” podwyżki z 2016 r. wyniosły średnio ponad 50%, a od kilkunastu miesięcy mamy do czynienia z nie tak dynamicznym, ale systematycznym obniżaniem cen przez Towarzystwa Ubezpieczeniowe. Efekty takiej polityki cenowej możemy już zaobserwować w wynikach ubezpieczycieli. Według ostatnich danych Polskiej Izby Ubezpieczeń, w I kwartale 2018 mogliśmy mówić o 6,77% wzroście r/r przypisu składki OC, tymczasem w III kwartale mówimy już o 0,1% spadku r/r. Ta zniżkowa tendencja powinna być również zauważalna w wynikach za ostatni kwartał 2018 r. Wracamy stopniowo do granicy rentowności i już niewiele brakuje, żeby ceny OC wróciły do poziomu z początku 2016, który leżał u źródła wielkich podwyżek z tamtego okresu” – tłumaczy Maciej Kuczwalski.

W 2019 wiele niepewności

Ceny OC spadają, a rośnie z kolei wysokość wypłacanych świadczeń i odszkodowań z tytułu polis OC. – „Mówiąc obrazowo – do portfela ubezpieczycieli wpływa mniej funduszy, a coraz więcej wypływa. Jak na razie branża jest jeszcze na przysłowiowym „plusie” jednak wszystkie dane wskazują na to, że dalszych obniżek cen OC już nie powinniśmy oczekiwać, gdyż mogłyby one spowodować kolejny kryzys na rynku” – mówi Maciej Kuczwalski

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niepewność cenową budzi również fakt, że cały czas branża ubezpieczeniowa boryka się z nieuregulowaną kwestią zadośćuczynień, czyli świadczeń za szkody osobowe. – „Po zeszłorocznych uchwałach Sądu Najwyższego, który przyznał prawo do zadośćuczynień dla najbliższych osób poszkodowanych w wypadkach, czekamy z niecierpliwością na ustandaryzowanie przez KNF tej kwestii. Najgorszy w tym wypadku byłby brak decyzji i odłożenie sprawy do roku 2020 – w takim wypadku Towarzystwa będą tworzyć rezerwy finansowe na ten cel, zakładając najmniej korzystne dla nich zmiany, co również wpłynie na cenę polis OC. Dodatkowo oczekujemy również na uregulowanie rynku kancelarii odszkodowawczych – w projekcie ustawy o świadczeniu usług w zakresie dochodzenia roszczeń odszkodowawczych wprowadzono limit wynagrodzenia dla prawników oraz obowiązek posiadania ubezpieczenia OC. Są to zmiany pożądane przez TU, które mogłyby wpłynąć stabilizacyjnie na politykę cenową” – mówi Maciej Kuczwalski

– „Musimy pamiętać, że branża ubezpieczeniowa jest bardzo wrażliwa na warunki gospodarcze, ekonomiczne i legislacyjne. Przeszliśmy płynnie duże zmiany w 2018 r., gdy w życie wchodziło RODO oraz IDD wzmacniając tym samym bezpieczeństwo klientów. Liczymy na to, że rok 2019 nie przyniesie żadnych niezapowiedzianych wstrząsów gospodarczych i pozwoli na dalszy systematyczny rozwój i budowanie przyjaznego dla klientów świata ubezpieczeń” – podsumowuje Maciej Kuczwalski.

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Newseria.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy niegotowe na KSeF. Tylko 5230 przedsiębiorstw korzysta z systemu – czas ucieka. [DANE MF]

Z danych udostępnionych przez Ministerstwo Finansów wynika, że do 5 marca 2025 roku z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) skorzystało zaledwie 5230 firm. To oznacza, że w ciągu ponad trzech lat działania systemu zdecydowało się na niego jedynie kilka tysięcy przedsiębiorców. Tymczasem za 9 miesięcy korzystanie z KSeF stanie się obowiązkowe – a to oznacza prawdziwą rewolucję dla księgowości w Polsce.

Prof. Modzelewski do premiera Tuska: narzucanie wszystkim podatnikom VAT obowiązkowego KSeF i faktur ustrukturyzowanych to nie jest deregulacja gospodarki

W dniu 12 kwietnia br. Ministerstwo Finansów potwierdziło zamiar wdrożenia w 2026 roku obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur i obligatoryjnego stosowania faktur ustrukturyzowanych przez wszystkich podatników VAT. Prof. dr hab. Witold Modzelewski apeluje do Pana Premiera Donalda Tuska: „Wierzę, że jako liberał traktuje Pan potrzebę deregulacji gospodarki zupełnie poważnie. Nie należy ulegać lobbystom, którzy chcą zarobić na dezorganizacji systemu fakturowania. Pomysł faktur ustrukturyzowanych powinien trafić definitywnie do kosza.”

W 2025 r. można przekazać 1,5% podatku rolnego na rzecz dwóch uprawnionych podmiotów

W komunikacie z 16 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że w 2025 roku podatnicy podatku rolnego mogą przekazać 1,5 tego podatku na rzecz Krajowego Związku Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych lub OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. Jakie są warunki tego przekazania?

Roczne zeznanie podatkowe PIT: 15 najczęstszych błędów. Jak ich uniknąć w 2025 roku

Złożenie corocznej deklaracji PIT to podstawowy zakres komunikacji podatnika z administracją skarbową. Warto zadbać, by przebiegła ona w sposób optymalny i nie nastręczała niespodziewanych nieprzyjemności. Dlatego też przedstawiamy zestawienie najczęstszych błędów, przed którymi można się uchronić, korzystając z poniższych podpowiedzi.

REKLAMA

7 skutków spadających stóp procentowych. Już w maju 2025 r. RPP zacznie cykl obniżek?

Tańsze i łatwiej dostępne kredyty to tylko część skutków cięć stóp procentowych. Polityka monetarna to miecz obosieczny. W momencie, w którym kredytobiorcy cieszą się z niższych rat, to posiadacze oszczędności mają problem ze znalezieniem solidnie oprocentowanego depozytu. Widmo niższych stóp procentowych oznacza też, że w dół pójść może oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych, a zakup mieszkania na wynajem może znowu odzyskać swój blask.

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

REKLAMA

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

REKLAMA