REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Certyfikacja zawodu księgowego dobra dla biznesu

Certyfikacja zawodu księgowego dobra dla biznesu /fot. Shutterstock
Certyfikacja zawodu księgowego dobra dla biznesu /fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Obecnie nie ma przepisów określających wymagania wobec osób, które chcą być księgowymi. Brak regulacji jest utrudnieniem przy wyborze księgowego przez firmy. Receptą dla biznesu jest system certyfikacji zawodu księgowego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce (SKwP) opracowało system certyfikacji biur rachunkowych, który ma potwierdzać, że osoby świadczące usługi księgowe na bieżąco aktualizują wiedzę o zmieniającym się prawie i wykazują się wysoką etyką zawodową. Wymagania wobec księgowych to jeden z głównych tematów dwudniowej Konferencji Przedsiębiorców i Księgowych „Poznajmy się”, która odbyła się w dniach 1-2 października br. w Warszawie. Patronat medialny nad wydarzeniem objął Infor.

REKLAMA

Autopromocja

Jak podkreślił dr hab. prof. US Stanisław Hońko, wiceprezes Zarządu Głównego SKwP, przedsiębiorca ma prawo oczekiwać i wymagać, aby księgowy czy pracownik biura rachunkowego był osobą, która nie tylko przestrzega zasad etyki zawodowej, ale też stale podnosi kwalifikacje. Nie chodzi jedynie o aktualizację wiedzy na temat bieżących przepisów, ale również doskonalenie umiejętności informatycznych czy komunikacyjnych.

„To właśnie księgowi - wspierając przedsiębiorców - stąpają po polu minowym niejednoznacznych przepisów i ich sprzecznej interpretacji” - podkreślił dr hab. prof. US Stanisław Hońko. Według niego, zorganizowana z inicjatywy stowarzyszenia wspólna konferencja przedsiębiorców i księgowych jest konieczna dla lepszego poznania się obu grup zawodowych.

„Każda zmiana przepisów wiąże się z dodatkowym obciążeniem dla przedsiębiorców, ale sporą część tych obciążeń biorą na siebie księgowi” - mówił Stanisław Hońko. Podkreślił, że to właśnie księgowi muszą pierwsi wiedzieć o nowelizacjach prawa - takich jak wprowadzenie tzw. białej listy przy rozliczeniach VAT, nowe zasady obliczania PIT czy wdrożenie Pracowniczych Programów Kapitałowych.

REKLAMA

W Polsce obecnie nie ma przepisów określających wymagania wobec osób, które chcą być księgowymi. Kompetencje księgowych weryfikuje rynek, co często bywa bolesne dla przedsiębiorców. Brak regulacji jest również utrudnieniem przy wyborze księgowego przez firmy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dlatego SKwP dziesięć lat temu wprowadziło system certyfikacji zawodu księgowego, którego zwieńczeniem jest tytuł dyplomowanego księgowego. Programy kursów na poszczególne stopnie mają rekomendację Rady Pracodawców SKwP.

Natomiast opracowane certyfikaty dla biur rachunkowych są adresowane zarówno do właścicieli biur (certyfikowany ekspert usług księgowych), jak i pracowników (certyfikowany specjalista usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych i podatkowych).

Jeden z tematów konferencji przedsiębiorców i księgowych będzie dotyczył również zmian w prawie wprowadzonych w 2019 roku. Według Leszka Lewandowicza, doradcy podatkowego i sekretarza Zarządu Głównego SKwP, obecnie największe kontrowersje budzi wprowadzenie od 1 listopada 2019 r. obowiązkowej podzielonej płatności. „Zmiana ta oznacza dla bardzo wielu podatników ryzyko popełnienia przypadkowych błędów, które będą skutkować poważnymi sankcjami finansowymi w obszarze VAT oraz podatku dochodowego” - przestrzegł Leszek Lewandowicz.

„Podstawowy przepis, określający zakres obowiązkowej podzielonej płatności, został napisany w sposób rodzący uzasadnione wątpliwości interpretacyjne i - na miesiąc przed jego wejściem w życie - w niektórych przypadkach nie ma pewności, kto i w jakim zakresie będzie zobowiązany do stosowania obowiązkowej podzielonej płatności” - powiedział Leszek Lewandowicz. Jego zdaniem wprowadzenie obowiązkowej podzielonej płatności może także skutkować pogorszeniem płynności finansowej części firm.

Jak podkreślił dr hab. prof. US Stanisław Hońko, księgowi muszą być nie tylko na bieżąco z przepisami, ale także muszą śledzić zmiany w systemach informatycznych. Zmiany technologiczne z pewnością zmienią charakter pracy księgowych. Nie muszą się natomiast obawiać, że roboty pozbawią ich zatrudnienia. Zmienią ich pracę na lepsze, gdyż przejmą część rutynowych czynności, a księgowi będą mieli więcej czasu na analizę i prezentację zgromadzonych danych.

Według jednego z prelegentów, Roberta Czuły, prezesa spółki Soneta dostarczającej system enova365, oferowane dzisiaj przedsiębiorcom nowoczesne oprogramowanie ma charakter zintegrowany, a fundamentem takiej integracji jest jedna baza gromadząca dane pochodzące z różnych obszarów. Nowoczesna technologia (w tym elementy sztucznej inteligencji) pomaga w ich analizowaniu.

„Takie analizy w przystępnej formie dostarczane są nie tylko przedsiębiorcom, ale również pracownikom usytuowanym na różnych poziomach struktury organizacyjnej firmy, tak by podejmować trafne decyzje” - powiedział Robert Czuła.

Według niego współpraca pomiędzy przedsiębiorcami a biurami rachunkowymi będzie coraz szybciej szła w kierunku ograniczenia czasu, jaki pracownicy biur poświęcają na działalność czysto „mechaniczną”, jaką jest wprowadzanie danych do systemu. Dzieje się tak m.in. dzięki systemowi elektronicznego rozpoznawania dokumentów i automatycznego wprowadzania ich do systemu. Zdaniem Roberta Czuły, przyszłość księgowych to dominacja funkcji analityka i doradcy biznesowego w sprawach finansowych.

Polecamy: Instrukcje księgowego. 71 praktycznych procedur z serwisem internetowym

Piotr Ciski, prezes spółki Sage oferującej system Sage Symfonia, podkreślał z kolei, że rozwój programów wspierających obsługę finansowo-księgową stwarza możliwość coraz szerszej wizualizacji wizualizacji danych. „Czas prostych wykresów mija. Przedsiębiorcy czy zarządy chętnie widzą rozbudowane raporty graficzne, uproszczoną prezentację danych, wykorzystanie kolorów, różnych form prezentacji na różnych urządzeniach oraz intuicyjną nawigację w wielostronicowych raportach” - powiedział Piotr Ciski.

„Ale do tych wizualizacji nieodzowny jest komentarz księgowego lub dyrektora finansowego, który wejdzie w rolę doradcy, tłumacząc zależności wynikające z zebranych danych czy prognoz. To bezcenna umiejętność, szczególnie w rzeczywistości big data, w której dzisiaj żyjemy” - dodał prezes spółki Sage. Według niego biznes - co pokazują różne badania - oczekuje od finansistów i księgowych wejścia w rolę doradcy i przejścia od rachunkowości finansowej do rachunkowości zarządczej: to wielka szansa na rozwój, ale i wyzwanie zawodowe.

„To, o co walczymy w cyfrowym świecie, cyfrowych podatków oraz biznesu, to spójność i integralność danych. Dlatego tak ważne jest, by każdy pracownik zaangażowany w chociażby przyjmowanie faktury zakupu wiedział, jak ogromną wagę trzeba dziś przykładać do jakości danych. Najłatwiej to osiągnąć dzięki posiadaniu jednego dostawcy oprogramowania” - powiedział Piotr Ciski. Zauważył jednocześnie, że wiedza i zaplecze technologiczne nie wystarczą, ponieważ bazą dla dobrej relacji między biurem rachunkowych a przedsiębiorcą jest zaufanie.

I Ogólnopolska Konferencja Przedsiębiorców i Księgowych „Poznajmy się”, której organizatorem jest Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, odbywa się w dniach 1-2 października 2019 r. w Arche Hotel Krakowska w Warszawie. Konferencję honorowym patronatem objęli: Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Rada Dialogu Społecznego, Business Centre Club, Krajowa Izba Gospodarcza, Pracodawcy RP, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Partnerami strategicznymi są enova 365 (Soneta sp. z o.o.) oraz Sage sp. z o.o. Sponsorzy wydarzenia to KPMG, PGE, PZU.

Patronami medialnymi konferencji są: miesięcznik „Rachunkowość”, Centrum Prasowe PAP, portal infor.pl, pismo środowiskowe „Świat Księgowych”. Konferencja cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Uczestniczy w niej ponad 400 osób.

Centrum Prasowe PAP

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

REKLAMA

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA