reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Dalsza informatyzacja podatków jest nieunikniona

Dalsza informatyzacja podatków jest nieunikniona

Zdaniem wiceministra finansów i wiceszefa Krajowej Administracji Skarbowej Tomasza Słaboszowskiego dalsze procesy informatyzacyjne w sferze podatkowej są nieuniknione, inaczej administracja skarbowa i celna staną się barierą dla rozwoju całej gospodarki.

Otwierając w czwartek (24 października) w Warszawie konferencję "Technologie w podatkach - wyzwania dla przedsiębiorców, doświadczenia Ministerstwa Finansów i światowe trendy", Słaboszowski podkreślił, że w pierwszej kolejności administracja skarbowa musi dążyć do zniesienia właściwości terenowej urzędów skarbowych. Chodzi o to, by podatnik mógł załatwić swoją sprawę z dowolnego miejsca - tłumaczył. "Musimy zmierzać w kierunku e-urzędu" - zaznaczył.

Słaboszowski ocenił również, że na razie sposób funkcjonowania KAS broni się wysokością wpływów. Jak podkreślał, po III kwartałach 2019 r. przyrost wpływów z podatków rok do roku jest na poziomie 7-8 proc., a z ceł - 12 proc. "Po bardzo dobrym roku 2018 r. oznacza to wysokie tempo przyrostu wpływów z podatków i ceł, to są bardzo dobre wyniki i nie możemy tego zepsuć" - dodał. Dlatego, jego zdaniem, informatyzacja systemu podatkowego musi nadążać za cyfrowymi trendami w gospodarce, bo inaczej administracja stanie się ciężarem dla rozwoju gospodarczego.

Jako przykład podawał procedury celne w portach, w których - jak przypomniał - obroty rosną o 20 proc. rocznie. 95 proc. kontenerów jest odprawianych już na morzu, jeszcze zanim statek wpłynie do portu, a kontroluje się potem te, wytypowane na podstawie analizy różnych danych - mówił Słaboszowski. Tempo odpraw celnych jest ważne dla zachowania tempa rozwoju. Im szybciej towary będą odprawiane, tym szybciej będzie rosnąć gospodarka" - mówił.

Również pełnomocnik ministra finansów ds. informatyzacji Przemysław Koch ocenił, że "jesteśmy świadkami transformacji cyfrowej na całym świecie, także w obszarach skarbowości i celnym". "Intensywnie pracujemy, żeby zmienić polskiego fiskusa, aby był cyfrowy (...) i przejrzysty" - dodał.

Polecamy: Praktyczny przewodnik po zmianach w VAT. Sprawdź!

Koch przypomniał rozszerzanie działania JPK i split payment na kolejne obszary oraz obowiązkową cyfryzację sprawozdań finansowych. Jak dodał, fiskus jest już w stanie pozyskiwać informacje o modelach optymalizacji podatkowych i korzystać z tych informacji. Wskazał również na cieszący się coraz większą popularnością system rozliczeń PIT drogą elektroniczną. "Wykorzystujemy w nim dane o podatniku, zbierane z różnych źródeł, sam podatnik może nawet nic nie robić, aby się rozliczyć - wskazał.(PAP)

wkr/ drag/

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

PAP

Zdjęcia

Dalsza informatyzacja podatków jest nieunikniona /fot. Shutterstock
Dalsza informatyzacja podatków jest nieunikniona /fot. Shutterstock

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Uścimiak

Prawnik, specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu prawa i postępowania karnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama