REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zła sytuacja materialna pozwala na zwolnienie

REKLAMA

Jeśli podatnik z uwagi na złą sytuację materialną sprzeda odziedziczone mieszkanie, może zachować zwolnienie w podatku od spadków i darowizn.
Problemem dla wielu podatników staje się zapłacenie podatku, kiedy dostają w ramach darowizny lub spadku mieszkanie. Z uwagi na wartość mieszkania obdarowanego czy spadkobiercę nie zawsze stać na zapłatę fiskusowi dużej kwoty. Nie wszyscy wiedzą jednak, że w przypadku mieszkań czy domów mogą skorzystać ze zwolnienia. Z podstawy opodatkowania wyłączona jest wartość domu czy mieszkania nieprzekraczająca 110 mkw.
Prawdziwe problemy zaczynają się jednak dopiero wtedy, gdy np. mieszkanie jest położone w Krakowie, a podatnik mieszka na stałe w Warszawie. Co wtedy zrobić? Co prawda mieszkanie można sprzedać, a pieniądze przeznaczyć na zakup innego lokum, ale trzeba udowodnić, że było to niezbędne ze względu na konieczność zmiany warunków lub miejsca zamieszkania. Wskazówek, co to w praktyce oznacza, można poszukać w orzecznictwie.

Zmiana mieszkania...

W jednym z orzeczeń sąd administracyjny wyjaśnił, że z koniecznością zmiany warunków mieszkaniowych mamy do czynienia wtedy, gdy wymagają one poprawy. Uzasadnieniem zbycia lokalu będzie więc konieczność ulokowania uzyskanych w ten sposób środków w inwestycję mającą na celu poprawę warunków mieszkaniowych, a dochowanie tego przeznaczenia należy rozumieć jako warunek zachowania ulgi (wyrok WSA w Warszawie z 9 lutego 2005 r., sygn. akt III SA/Wa 932/04, niepublikowany). Jak zauważył skład orzekający, określony w ustawie wyjątek wiąże się z charakterem przewidzianej ulgi. Przesłanką do jej zachowania jest cel, w związku z którym następuje zbycie nabytego w drodze spadku lub darowizny lokalu.
W innym wyroku sąd zauważył, że ustawodawca nie określił przyczyn, uzasadniających konieczność zmiany warunków lub miejsca zamieszkania spadkobiercy lub obdarowanego. Z kręgu tych przyczyn, nie można zatem wykluczyć trudnej sytuacji materialnej. Nie wydaje się także zasadne, aby tylko z powodu uzyskania ulgi podatkowej osoby te miały zamieszkiwać w lokalach, na których utrzymanie nie stać ich ze względów finansowych – podkreślił sąd. W jego ocenie trudne warunki materialne podatnika uzasadniają konieczność zmiany warunków lub miejsca zamieszkania (wyrok NSA z 26 listopada 1998 r., sygn. akt III SA 1587/97, opublikowany w onSA z 2000 r. nr 1, poz. 17).

...i szybki wydatek

Drugim niezbędnym warun-kiem zachowania prawa do zwolnienia jest wydatkowanie pieniędzy ze sprzedaży w odpowiednim czasie. Zgodnie z przepisami nabycie innego budynku lub uzyskanie pozwolenia na jego budowę albo nabycie innego lokalu powinno nastąpić nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od dnia zbycia. Ta kwestia rodzi także wiele sporów z organami podatkowymi.
W ocenie jednego ze składów orzekających ustawodawca, określając 6-miesięczny nieprzekraczalny termin na wydatkowanie pieniędzy uzyskanych z tytułu zbycia lokalu na określony cel, dał tym samym organom podatkowym prawo do weryfikacji podejmowanych decyzji o umorzeniu postępowania podatkowego. Prawo to przysługuje w stosunku do tych podatników, którzy uzyskane środki przeznaczyli na inne cele, np. konsumpcję. Ponadto w ocenie sądu, określając 6-miesięczny termin, ustawodawca wyraził wolę niezwłocznego wydatkowania kwot uzyskanych ze zbycia lokalu na inwestycję budowlaną (wyrok WSA w Warszawie z 19 maja 2004 r., sygn. akt III SA 3242/02, niepublikowany).
Interesujące stanowisko zajął sąd w kolejnej sprawie. Uznał, że nabycie innego lokalu lub też samo uzyskanie pozwolenia na jego budowę może nastąpić wcześniej niż sam fakt zbycia odziedziczonego lokalu.

...tuż przed zbyciem

Nie wykluczył tego sam ustawodawca, gdyż określony w przepisach termin wskazuje jednoznacznie na termin końcowy nabycia innego lokalu lub uzyskanie pozwolenia na jego budowę. W ocenie sądu, gdyby zamiarem ustawodawcy było określenie terminu początkowego liczonego od daty zbycia, ustawodawca redagując omawiany przepis opuściłby zwrot „nie później niż” (wyrok WSA w Warszawie z 1 października 2004 r., sygn. akt III SA 2088/03, niepublikowany).
Podobne stanowisko zajął skład orzekający w wyroku 4 marca 2004 r. (wyrok WSA w Warszawie, sygn. akt III SA 1608/02, niepublikowany).
Sąd podkreślił, że ustawodawca dla zachowania ulgi wymaga jedynie, by nabycie nowego lokalu, budynku lub uzyskanie pozwolenia na budowę nastąpiło nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od dnia zbycia. Oznacza to spełnienie warunku także wtedy, gdy nabycie nowego lokalu nastąpiło jeszcze przed datą zbycia nabytego w drodze darowizny lokalu.

Aleksandra Tarka
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

REKLAMA