REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zła sytuacja materialna pozwala na zwolnienie

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Jeśli podatnik z uwagi na złą sytuację materialną sprzeda odziedziczone mieszkanie, może zachować zwolnienie w podatku od spadków i darowizn.
Problemem dla wielu podatników staje się zapłacenie podatku, kiedy dostają w ramach darowizny lub spadku mieszkanie. Z uwagi na wartość mieszkania obdarowanego czy spadkobiercę nie zawsze stać na zapłatę fiskusowi dużej kwoty. Nie wszyscy wiedzą jednak, że w przypadku mieszkań czy domów mogą skorzystać ze zwolnienia. Z podstawy opodatkowania wyłączona jest wartość domu czy mieszkania nieprzekraczająca 110 mkw.
Prawdziwe problemy zaczynają się jednak dopiero wtedy, gdy np. mieszkanie jest położone w Krakowie, a podatnik mieszka na stałe w Warszawie. Co wtedy zrobić? Co prawda mieszkanie można sprzedać, a pieniądze przeznaczyć na zakup innego lokum, ale trzeba udowodnić, że było to niezbędne ze względu na konieczność zmiany warunków lub miejsca zamieszkania. Wskazówek, co to w praktyce oznacza, można poszukać w orzecznictwie.

Zmiana mieszkania...

W jednym z orzeczeń sąd administracyjny wyjaśnił, że z koniecznością zmiany warunków mieszkaniowych mamy do czynienia wtedy, gdy wymagają one poprawy. Uzasadnieniem zbycia lokalu będzie więc konieczność ulokowania uzyskanych w ten sposób środków w inwestycję mającą na celu poprawę warunków mieszkaniowych, a dochowanie tego przeznaczenia należy rozumieć jako warunek zachowania ulgi (wyrok WSA w Warszawie z 9 lutego 2005 r., sygn. akt III SA/Wa 932/04, niepublikowany). Jak zauważył skład orzekający, określony w ustawie wyjątek wiąże się z charakterem przewidzianej ulgi. Przesłanką do jej zachowania jest cel, w związku z którym następuje zbycie nabytego w drodze spadku lub darowizny lokalu.
W innym wyroku sąd zauważył, że ustawodawca nie określił przyczyn, uzasadniających konieczność zmiany warunków lub miejsca zamieszkania spadkobiercy lub obdarowanego. Z kręgu tych przyczyn, nie można zatem wykluczyć trudnej sytuacji materialnej. Nie wydaje się także zasadne, aby tylko z powodu uzyskania ulgi podatkowej osoby te miały zamieszkiwać w lokalach, na których utrzymanie nie stać ich ze względów finansowych – podkreślił sąd. W jego ocenie trudne warunki materialne podatnika uzasadniają konieczność zmiany warunków lub miejsca zamieszkania (wyrok NSA z 26 listopada 1998 r., sygn. akt III SA 1587/97, opublikowany w onSA z 2000 r. nr 1, poz. 17).

...i szybki wydatek

Drugim niezbędnym warun-kiem zachowania prawa do zwolnienia jest wydatkowanie pieniędzy ze sprzedaży w odpowiednim czasie. Zgodnie z przepisami nabycie innego budynku lub uzyskanie pozwolenia na jego budowę albo nabycie innego lokalu powinno nastąpić nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od dnia zbycia. Ta kwestia rodzi także wiele sporów z organami podatkowymi.
W ocenie jednego ze składów orzekających ustawodawca, określając 6-miesięczny nieprzekraczalny termin na wydatkowanie pieniędzy uzyskanych z tytułu zbycia lokalu na określony cel, dał tym samym organom podatkowym prawo do weryfikacji podejmowanych decyzji o umorzeniu postępowania podatkowego. Prawo to przysługuje w stosunku do tych podatników, którzy uzyskane środki przeznaczyli na inne cele, np. konsumpcję. Ponadto w ocenie sądu, określając 6-miesięczny termin, ustawodawca wyraził wolę niezwłocznego wydatkowania kwot uzyskanych ze zbycia lokalu na inwestycję budowlaną (wyrok WSA w Warszawie z 19 maja 2004 r., sygn. akt III SA 3242/02, niepublikowany).
Interesujące stanowisko zajął sąd w kolejnej sprawie. Uznał, że nabycie innego lokalu lub też samo uzyskanie pozwolenia na jego budowę może nastąpić wcześniej niż sam fakt zbycia odziedziczonego lokalu.

...tuż przed zbyciem

Nie wykluczył tego sam ustawodawca, gdyż określony w przepisach termin wskazuje jednoznacznie na termin końcowy nabycia innego lokalu lub uzyskanie pozwolenia na jego budowę. W ocenie sądu, gdyby zamiarem ustawodawcy było określenie terminu początkowego liczonego od daty zbycia, ustawodawca redagując omawiany przepis opuściłby zwrot „nie później niż” (wyrok WSA w Warszawie z 1 października 2004 r., sygn. akt III SA 2088/03, niepublikowany).
Podobne stanowisko zajął skład orzekający w wyroku 4 marca 2004 r. (wyrok WSA w Warszawie, sygn. akt III SA 1608/02, niepublikowany).
Sąd podkreślił, że ustawodawca dla zachowania ulgi wymaga jedynie, by nabycie nowego lokalu, budynku lub uzyskanie pozwolenia na budowę nastąpiło nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od dnia zbycia. Oznacza to spełnienie warunku także wtedy, gdy nabycie nowego lokalu nastąpiło jeszcze przed datą zbycia nabytego w drodze darowizny lokalu.

Aleksandra Tarka
Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MF proponuje zmiany w raportowaniu do KNF. Mniej obowiązków dla domów maklerskich

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt rozporządzenia zmieniającego zasady przekazywania informacji do Komisji Nadzoru Finansowego przez firmy inwestycyjne i banki prowadzące działalność maklerską. Nowe regulacje, będące częścią pakietu deregulacyjnego, mają na celu uproszczenie obowiązków sprawozdawczych i zmniejszenie obciążeń administracyjnych.

Kawa z INFORLEX. Przygotowanie do KSeF

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online. Kawa z INFORLEX wydanie EXTRA. Rozmowa z 2 cenionymi ekspertami.

Kolejna rewolucja i sensacyjne zmiany w KSeF i elektronicznym fakturowaniu. Czy są nowe terminy, co z możliwością fakturowania offline

Deregulacja idzie pełną parą. Rząd zmienia nie tylko obowiązujące już przepisy, ale i te, które dopiero mają wejść w życie. Przykładem takiej deregulacji są przepisy o KSeF czyli o obowiązkowym przejściu na wyłącznie cyfrowe e-faktury. Co się zmieni, co z terminami obowiązkowego przejścia na e-fakturowanie dla poszczególnych grup podatników?

BPO jako most do innowacji: Jak outsourcing pomaga firmom wyjść ze swojej bańki i myśleć globalnie

W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym, gdzie innowacyjność decyduje o przewadze konkurencyjnej, wiele przedsiębiorstw boryka się z paradoksem: potrzebują dostępu do najnowszych technologii i świeżych perspektyw, ale ograniczają ich własne zasoby, lokalizacja czy kultura organizacyjna. Business Process Outsourcing (BPO) staje się w tym kontekście nie tylko narzędziem optymalizacji kosztów, ale przede wszystkim bramą do globalnej puli wiedzy i innowacji.

REKLAMA

Nowelizacja ustawy o VAT dot. obowiązkowego KSeF. Rząd podjął decyzję

W dniu 17 czerwca 2025 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów oraz zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez Ministra Finansów. Ta nowelizacja ma na celu wprowadzenie obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur („KSeF”), czyli specjalnego systemu elektronicznego do wystawiania i odbierania faktur (tzw. faktur ustrukturyzowanych). Oznaczać to będzie odejście od papierowych faktur VAT. Ponadto, w związku z wejściem w życie nowego systemu, o 1/3 skrócony zostanie podstawowy termin zwrotu VAT – z 60 do 40 dni. Wprowadzenie tego systemu zostanie podzielone na 2 etapy, aby firmy lepiej mogły się do niego dostosować.

Nowelizacja ustawy o VAT dot. obowiązkowego KSeF. Rząd podjął decyzję

W dniu 17 czerwca 2025 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów oraz zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez Ministra Finansów. Ta nowelizacja ma na celu wprowadzenie obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur („KSeF”), czyli specjalnego systemu elektronicznego do wystawiania i odbierania faktur (tzw. faktur ustrukturyzowanych). Oznaczać to będzie odejście od papierowych faktur VAT. Ponadto, w związku z wejściem w życie nowego systemu, o 1/3 skrócony zostanie podstawowy termin zwrotu VAT – z 60 do 40 dni. Wprowadzenie tego systemu zostanie podzielone na 2 etapy, aby firmy lepiej mogły się do niego dostosować.

Wzmożone kontrole upoważnionych i zarejestrowanych eksporterów w UE

Od czerwca 2025 r. unijne służby celne rozpoczęły skoordynowane i intensywne kontrole firm posiadających status upoważnionego eksportera (UE) oraz zarejestrowanego eksportera (REX). Działania te są odpowiedzią na narastające nieprawidłowości w dokumentowaniu preferencyjnego pochodzenia towarów i mają na celu uszczelnienie systemu celnego w ramach umów o wolnym handlu.

8 Najczęstszych błędów przy wycenie usług księgowych

Prawidłowa wycena usług księgowych pozwala prowadzić rentowne biuro rachunkowe. Za niskie wynagrodzenie za usługi księgowe spowoduje w pewnym momencie zapaść zdrowotną księgowej, wypalenie zawodowe, depresję, problemy w życiu osobistym.

REKLAMA

Audytor pod lupą – IAASB zmienia zasady współpracy i czeka na opinie

Jak audytorzy powinni korzystać z wiedzy zewnętrznych ekspertów? IAASB proponuje zmiany w międzynarodowych standardach i otwiera konsultacje społeczne. To szansa, by wpłynąć na przyszłość audytu – głos można oddać do 24 lipca 2025 r.

Zamiast imigrantów na stałe ich praca zdalna. Nowa szansa dla gospodarki dzięki deregulacji

Polska jako hub rozliczeniowy: Jak deregulacja podatkowa może przynieść miliardowe wpływy? Zgodnie z szacunkami rynkowych ekspertów, gdyby Polska zrezygnowała z obowiązku przedstawiania certyfikatów rezydencji podatkowej, mogłaby zwiększyć liczbę zagranicznych freelancerów zatrudnianych zdalnie przez polskie firmy do około 1 mln osób rocznie.

REKLAMA