reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Kraje UE wprowadzają podatek cyfrowy

Kraje UE wprowadzają podatek cyfrowy

Niektóre kraje Unii Europejskiej nie czekają na regulacje unijne w zakresie podatku cyfrowego. Hiszpania wprowadza 3 proc. podatek cyfrowym od przychodów uzyskanych na hiszpańskim rynku. Prace nad regulacjami w tym zakresie zapowiedziały także Włochy. Natomiast Francja już w ubiegłym roku chciała wprowadzić taki podatek.

Hiszpania rozpoczęła prace nad podatkiem cyfrowym

Hiszpański parlament przyspieszył prace nad podatkiem cyfrowym. W czwartek (4 czerwca) Kongres Deputowanych dał zielone światło dla przepisów nakładających na gigantów internetowych, jak Facebook, Google, Apple i Amazon, podatek od usług w wysokości 3 proc. od obrotów uzyskanych przez firmy na hiszpańskim rynku. Rządzący szacują, że nowa danina mogłaby przynieść do budżetu państwa nawet 1 mld euro rocznie. Teraz przegłosowane przepisy trafią pod obrady izby wyższej, czyli Senatu.

Procedury wszczęte przez hiszpańskie władze są reakcją na oświadczenie amerykańskiej administracji o tym, że wszczęła ona formalne dochodzenie ws. "niesprawiedliwego" opodatkowania firm technologicznych z USA w dziesięciu krajach świata, w tym Hiszpanii. Waszyngton zagroził, że nałoży za to na te państwa taryfy celne lub inne sankcje handlowe.

Wielka Brytania już wprowadziła, Włochy zamierzają

Tymczasem Wielka Brytania jeszcze w kwietniu wprowadziła 2-proc. podatek od sprzedaży cyfrowej. Prace nad regulacjami zapowiedziały już również Włochy. Jeszcze w minionym roku 3-proc. podatek cyfrowy zamierzała wprowadzić również Francja, ale kiedy USA zagroziły nałożeniem na produkty francuskie ceł w łącznej wysokości 2,4 mld dolarów, zgodziła się przesunąć projekt na koniec 2020 r.

Stany Zjednoczone chcą, żeby wspólne regulacje dotyczące podatku cyfrowego zostały wypracowane na podstawie umowy wynegocjowanej przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Zdaniem rządów OECD działa jednak zbyt opieszale.

jowi/ mam/

Promocja: INFORLEX Twój Biznes Jak w praktyce korzystać z tarczy antykryzysowej Zamów już od 98 zł

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Wierzchowiec

Młodszy Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama