REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak spółka giełdowa wyłudzała VAT przy pomocy sztabek złota

Jak spółka giełdowa wyłudzała VAT przy pomocy sztabek złota
Jak spółka giełdowa wyłudzała VAT przy pomocy sztabek złota
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Osiem osób usłyszało zarzuty działania w gangu, który obracając złotem za pośrednictwem znanej spółki giełdowej wyłudzał podatek VAT. Wśród podejrzanych jest prezes i wiceprezes spółki. Straty Skarbu Państwa wniosły ponad 34 miliony złotych – przekazała PAP we wtorek Prokuratura Regionalna w Warszawie.

Rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie prok. Marcin Saduś poinformował PAP, że grupa przestępcza, której członkowie w minionym tygodniu usłyszeli w prokuraturze zarzuty, działała od stycznia do listopada 2016 roku. Głównym obszarem jej działalności była Warszawa oraz Poznań i Gniezno.
Na polecenie prokuratury Centralne Biuro Śledcze Policji zatrzymało 7 osób, w tym braci: prezesa oraz wiceprezesa zarządu "jednej ze znanych spółek odgrywających wiodącą rolę w handlu złotem". Ósma osoba została doprowadzona na przesłuchanie z aresztu śledczego, gdzie przebywa w związku z innym śledztwem. Podczas zatrzymań funkcjonariusze przeszukiwali należące do podejrzanych lokale, w poszukiwaniu kolejnych dowodów oraz rzeczy, które mogłyby podlegać zajęciu na poczet przyszłych kar.

Autopromocja

Prokurator Saduś poinformował, że spółka, której działalność miała być niezgodna z prawem, "przez lata zajmowała się hurtowym obrotem złotem inwestycyjnym na rynku polskim oraz europejskim". Spółka była notowana na giełdzie, wykazywała wzrost obrotów sięgający kilkuset milionów złotych rocznie. Jak ustaliła PAP, podejrzana spółka prowadziła sieć luksusowych salonów jubilerskich w galeriach handlowych w całej Polsce. W 2016 roku otwarto kilkanaście takich sklepów, co odnotowało wielu dziennikarzy branży zakupowej.
"Spółka jeszcze w 2016 roku uzyskała 683 miliony złotych przychodu i 22 miliony zysku, po czym w kolejnych latach odnotowywano stratę na poziomie 11 milionów złotych, która stopniowo narastała" – podał prok. Saduś.

Prokuratura Regionalna w Warszawie przyjrzała się ponadprzeciętnym zyskom spółki z 2016 roku. Śledczy doszli do wniosku, że "nie były przypadkowe" i wynikały z "szeregu działań o charakterze przestępczym". Sposób wyłudzania VAT, o które podejrzane są zatrzymane przez CBŚP osoby, opierał się na pozorowaniu transakcji wyrobami jubilerskimi i złotem inwestycyjnym.

"Tworzono dokumentację księgową, która miała wprowadzać w błąd pracowników urzędów skarbowych co do przebiegu zdarzeń gospodarczych. Zdarzenia te były pozorowane poprzez wystawianie dokumentów poświadczających nieprawdę" – przekazał PAP prok. Saduś. Rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie wyjaśnił, że przestępcy wykorzystywali podmioty gospodarcze, które pełniły rolę tzw. znikającego podatnika. Firmy te wystawiały faktury z naliczonym podatkiem VAT od fikcyjnych transakcji, ale nie odprowadzały do urzędu skarbowego wskazanej w fakturach kwoty.

Prokurator przedstawił schemat działania grupy. "Polska spółka dokonywała w Niemczech zakupu sztabek złota, które jest oprocentowane zerową stawką podatku VAT. Następnie spółka ta pozorowała zamianę sztabki złota w złotą biżuterię, którą wprowadzano w dalszy, fikcyjny obrót z 23-procentową stawką podatku VAT. Ostatecznie nieistniejąca biżuteria trafiała do spółki giełdowej, która fikcyjnie ją przetapiała i występowała o zwrot uiszczonego wcześniej podatku" – wyjaśnił prokurator Saduś i dodał, że w rzeczywistości do spółki trafiało zakupione wcześniej w Niemczech złoto, które jako częściowo zanieczyszczone w wyniku rzekomego przetapiania, było znów sprzedawane na rynek niemiecki, z zerową stawką VAT. Według prokuratury przestępcy obracali w ten sposób złotem o łącznej wadze 1500 kg.

Polecamy: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: INFORLEX Biznes

Podejrzani zostali doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Warszawie i usłyszeli zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej, popełniania oszustw, prania brudnych pieniędzy oraz posługiwania się fałszywymi fakturami w celu wyłudzania podatku VAT. Zarzuty, które usłyszeli obejmują wyłudzenie 34 milionów złotych podatku od towaru i usług.

"Prokurator podjął decyzję o skierowaniu do sądu trzech wniosków o tymczasowe aresztowanie podejrzanych. Wobec pozostałych zostały zastosowane wolnościowe środki zapobiegawcze" – przekazał prok. Saduś. Sąd uwzględnił dwa wnioski prokuratury. Trzeci podejrzany dostał tzw. areszt warunkowy, który może opuścić po wpłaceniu poręczenia majątkowego.

Prokuratura Regionalna w Warszawie informuje, że w opisanym postępowaniu status podejrzanych ma już 12 osób, w tym czterech obcokrajowców.

"Prokuratorzy ustalają pozostałe osoby i podmioty gospodarcze mające związek z ujawnionymi przestępstwami" – zapewnił prok. Saduś.

Jak ustaliła PAP, spółka, której prezesi zostali zatrzymani, jest obecnie w stanie likwidacji. Sklep internetowy ze złotą biżuterią wciąż działa.(PAP)

Autorka: Hanna Dobrowolska

hd/ mark/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Przyjęty również został projekt ustawy zobowiązujący firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, działa w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

  Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

  Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

  Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

  Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

  W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

  MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

  MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

  REKLAMA