REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uszczelnianie podatków w UE - Polska liczy na poparcie niemieckiej prezydencji

Uszczelnianie podatków w UE - Polska liczy na poparcie niemieckiej prezydencji
Uszczelnianie podatków w UE - Polska liczy na poparcie niemieckiej prezydencji

REKLAMA

REKLAMA

Polska liczy na poparcie niemieckiej prezydencji UE propozycji uszczelnienia systemów podatkowych i walki z nieuczciwą konkurencją podatkową - oświadczył wiceminister finansów Jan Sarnowski w czasie polsko-niemieckiej debaty o odbudowie gospodarek po pandemii.

Te propozycje - jak mówił Sarnowski podczas debaty „Europejski plan odbudowy: szansa na modernizację Polski i Niemiec”, zorganizowanej w poniedziałek przez Polski Instytut Ekonomiczny - to obowiązek jawności strategii podatkowej oraz zmiany w zamówieniach publicznych.
Wiceminister podkreślił, że jawność strategii podatkowej firm powinna być standardem w UE. Odnosząc się do zamówień publicznych przypomniał, że co roku w UE sięgają one 2 bln euro, z czego ok. 5 proc. trafia do rajów podatkowych. UE nie powinna współpracować z nierzetelnymi oferentami korzystającymi z rajów - stwierdził Sarnowski.
Jak dodał, Polska ma w tych kwestiach szczegółowe propozycje i liczy na poparcie ich przez prezydencję niemiecką.

Autopromocja

Deputowany do Bundestagu Dietmar Nietan wskazywał z kolei na wagę europejskiej solidarności przy olbrzymich inwestycjach, niezbędnych do wyjścia z kryzysu.
Po okresie oszczędności muszą pojawić się duże inwestycje w cyfryzację, transformację energetyczną i przemysłową, zrównoważony rozwój - mówił. Jego zdaniem, żadne państwo Unii samodzielnie nie jest w stanie ich przeprowadzić. Potrzebujemy solidarnych ram, np. polityki przemysłowej, aby UE poradziła sobie w zglobalizowanej gospodarce przez następne dekady - ocenił Nietan.

Dyrektor departamentu Polityki Gospodarczej w Federalnym Ministerstwie Gospodarki i Energii Philipp Steinberg zwrócił uwagę, że wraz z pokryzysowymi regulacjami po raz pierwszy pojawia się dług zaciągany de facto przez UE. W tej chwili to priorytet, odpowiedź na aktualną sytuację, pokazuje, że Unia może działać wspólne - ocenił Steinberg.

Mamy wspólne perspektywy, mocne wsparcie ze strony Unii, a możliwe zmiany strukturalne to wielka szansa, że cała UE zapewniła sobie modernizację - dodał Steinberg.

Również główny ekonomista Ministerstwa Finansów Łukasz Czernicki zwrócił uwagę, że mamy już de facto mechanizm uwspólnotowienia długu, a cały kryzys może pchnąć Unię w kierunku większej solidarności na płaszczyźnie fiskalnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W jego ocenie wzrost długu publicznego będzie znaczny i prawdopodobnie w skali całej Unii w 2021 r. „otrze się” o 100 proc. unijnego PKB. Czernicki zauważył, że otwarcie reguł fiskalnych na zwiększone wydatki inwestycyjne byłoby krokiem w dobrym kierunku. Przypomniał, że MFW wręcz zachęca kraje mające przestrzeń do zwiększania długu, aby robić to i przeznaczać go na inwestycje.

Czernicki dodał, że w najbliższych latach na pewno czeka nas okres oszczędzania, jednak nie powinno powtarzać się błędów z poprzedniego kryzysu i nie dążyć do zbyt szybkiego zacieśnienia fiskalnego. Być może powinny być rozróżnienia kwestii zadłużenia dla różnych krajów, ponieważ różne kraje w różnym stopniu zostały kryzysem dotknięte - ocenił.

Podobnego zdania był Nietan. Zdaniem niemieckiego parlamentarzysty, potrzebne jest zróżnicowane podejście do zadłużania różnych państw, ale powinny być też reguły wskazujące, na co można się zadłużać w państwach z wysokim długiem.

Politykę fiskalną należy poprawiać, a nie rozluźniać w nieskończoność - ocenił.

Zdaniem wiceministra Sarnowskiego, w okresie wychodzenia z kryzysu należy przyspieszyć wiele procesów, w tym uszczelnianie systemu podatkowego. Jak wskazał, luka VAT to jeden z nierozwiązanych problemów UE, na którym Unia traci 50 mld euro rocznie. Philipp Steinberg zauważył, że także Niemcy mają problem z karuzelami VATowskimi, ale przypomniał, że w lipcu KE przedstawiła harmonogram prac nad rozwiązaniami wymierzonymi w wyłudzenia VAT.(PAP)

wkr/ pad/

Polecamy: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Polecamy: INFORLEX Biznes

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KSeF od 1 lutego 2026 r.?

KSeF od 1 lutego 2026 r.? Jest już ustawa przesuwająca wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r. Obowiązujące wcześniej przepisy zakładały, że obowiązkowy KSeF zacznie obowiązywać od 1 lipca 2024 roku.

Ubezpieczenie dla firmy – czy to mi się opłaci? Spokój za 1 promil wartości majątku

Co trzeba wiedzieć o ubezpieczeniu biznesu i firmy. Ile to kosztuje, co można ubezpieczyć? I najważniejsze: czy ubezpieczenie się opłaci?

Opodatkowanie wyrównawcze od 2025 roku. Trzy nowe podatki dla biznesu. Konsultacje trwają do 24 maja 2024 r.

W Ministerstwie Finansów trwają prace legislacyjne nad projektem ustawy o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych. Ustawa ta ma wprowadzić w Polsce od 2025 roku system globalnego podatku minimalnego oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego:  globalny podatek wyrównawczy, krajowy podatek wyrównawczy oraz podatek od niedostatecznie opodatkowanych zysków. Konsultacje publiczne tego projektu zakończą się 24 maja 2024 r. Do tego dnia można przesyłać do MF swoje uwagi i opinie.

Fundacja rodzinna - opodatkowanie i oskładkowanie świadczeń dla beneficjentów

Fundacja rodzinna jako instytucja prawna będzie 22 maja 2024 r. obchodzić swoje pierwsze urodziny. Zgodnie z ustawowymi celami ma służyć do zarządzania i kumulowania majątku w interesie beneficjentów oraz wypłacania im świadczeń. Jakie są zasady opodatkowania i oskładkowania świadczeń na rzecz beneficjentów fundacji rodzinnej?

Projekt: Kasowy PIT. Na czym polega

Ministerstwo Finansów przedstawiło pod koniec kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Ta nowelizacja ma wprowadzić od 1 stycznia 2025 roku przepisów określających zasady tzw. kasowego PIT. Ta forma rozliczeń polegać ma na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Ale nie każdy będzie mógł korzystać z kasowego PIT. Jedynie przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro. Aktualnie trwają konsultacje i opiniowanie tego projektu.

Składka zdrowotna 2025 r. Nowe zasady obliczania należności na rzecz ZUS-u. Kto ile zapłaci?

Od 2025 roku zmienią się zasady rozliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców. Zapowiedzieli to minister zdrowia Izabela Leszczyna i minister finansów Andrzej Domański na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2024 r. Wtedy podano też najważniejsze założenia tych zmian. Co ma się zmienić od przyszłego roku?

Czy klimatyzację można odliczyć od podatku? Przykłady dla ulgi rehabilitacyjnej i ulgi termomodernizacyjnej

Czy wydatki poniesione na wyposażenie domu w klimatyzację, czyli koszty jej zakupu i montażu, można uznać za wydatki, podlegające odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej? A co w przypadku ulgi termomodernizacyjnej?

Kiedy można anulować fakturę?

Anulowanie faktury VAT powinno być traktowane w sposób wyjątkowy i wykorzystywane tylko w przypadku zaistnienia takiej konieczności. Kiedy więc można anulować fakturę i jak to zrobić zgodnie z obowiązującymi przepisami?

Jak przebiega finansowanie faktur?
Finansowanie faktur, zwane również faktoringiem, to istotny element strategii finansowej wielu przedsiębiorstw. Proces ten umożliwia bowiem firmom uzyskanie dostępu do środków pieniężnych, poprzez sprzedaż swoich nieuregulowanych faktur firmie faktoringowej. Choć działanie to może wydawać się skomplikowane, to faktoring jest w rzeczywistości bardzo prosty. Jak przebiega finansowanie faktur?
Wskaźnik ściągalności zaległych podatków rośnie, ale wciąż jest wiele do poprawy. Egzekucja należności innego rodzaju jest bardzo dużym problemem

W ubiegłym urzędy skarbowe wyegzekwowały ponad 40 proc. zaległości podatkowych. Budżet państwa odzyskał dzięki temu 6,6 mld zł – informuje dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna". Egzekucja należności innego rodzaju jest jednak bardzo dużym problemem.

REKLAMA