Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Coraz mniej czasu na złożenie rocznego zeznania

Krzysztof Tomaszewski
Krzysztof Tomaszewski
Bogdan Świąder
Bogdan Świąder
Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska
Już tylko 11 dni zostało na rozliczenie się z ubiegłorocznych dochodów.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Spóźnialskich urząd może ukarać mandatem


Osoby, które nie złożą do końca kwietnia rocznego zeznania PIT, mogą zostać ukarane przez urząd skarbowy mandatem.

Do 30 kwietnia trzeba złożyć w urzędzie skarbowym roczne zeznanie PIT. W tym terminie należy również zapłacić podatek, gdy okaże się, że np. odprowadzone w ciągu roku zaliczki na PIT były zbyt niskie.

Nie zawsze jednak to podatnik musi dopłacać. Jeżeli np. skorzysta z istniejących jeszcze ulg i dokona odpowiednich odliczeń, wówczas fiskus powinien mu oddać pieniądze. Na zwrot takiej nadpłaty urząd skarbowy ma trzy miesiące, licząc od złożenia rocznego zeznania. Z reguły jednak osoby, którym należał się zwrot pieniędzy, złożyły swój PIT już dużo wcześniej. Do końca kwietnia czekają z rozliczeniem zazwyczaj ci, którzy muszą dopłacić fiskusowi.


Kary dla spóźnialskich


Podatnicy powinni dochować ustawowego terminu na dokonanie rozliczeń. Spóźnialskich urząd skarbowy ma prawo ukarać mandatem. Jego wysokość może wynosić nawet dwukrotność minimalnego wynagrodzenia, czyli 1872 zł (minimalne wynagrodzenie to obecnie 936 zł).


Wydłużone godziny pracy


Dla ułatwienia podatnikom rozliczeń wiele urzędów skarbowych wydłuża godziny pracy w ostatnich dniach kwietnia. Oprócz tego organizowane są również dyżury w soboty, w czasie których można nie tylko złożyć roczne zeznanie, ale także zasięgnąć niezbędnych informacji. Warto zatem dowiedzieć się w swoim urzędzie, jak będzie pracował pod koniec tego miesiąca.

Zeznanie można złożyć bezpośrednio w urzędzie skarbowym lub przesłać listem poleconym. Za datę złożenia zeznania nadesłanego pocztą uważa się datę stempla pocztowego.


Dwa roczne zeznania


Część podatników musi złożyć dwa roczne zeznania. Obowiązek taki mają np. osoby, które w 2006 roku nie tylko otrzymywały wynagrodzenie z zakładu pracy, ale również osiągały zyski dzięki inwestycjom giełdowym. Tacy podatnicy dochody osiągnięte na podstawie umowy o pracę, po uwzględnieniu np. ulg podatkowych, rozliczą na formularzu PIT-37.

Jeżeli oprócz tego w 2006 roku kupowali, a następnie sprzedawali z zyskiem na giełdzie np. akcje, to muszą dodatkowo złożyć w urzędzie skarbowym formularz PIT-38. Powinni też zapłacić 19-procentowy podatek od dochodów osiągniętych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, pochodnych instrumentów finansowych itp.


Wydatki do odliczenia


Ulg, z których mogą korzystać podatnicy, zostało niewiele. Dużą popularnością cieszy się ulga internetowa. Daje możliwość odliczenia wydatków poniesionych na użytkowanie internetu w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika. Ulga ta jest limitowana. Maksymalne odliczenie podatnika w skali całego roku nie może przekroczyć 760 zł. Z odliczenia jednak można skorzystać wtedy, gdy wysokość wydatków została udokumentowana fakturą VAT. Podatnicy, którzy skorzystali z ulgi internetowej, dokonali wydatków na cele rehabilitacyjne, przekazali darowizny itp., muszą wypełnić załącznik PIT/0 i złożyć go wraz z zeznaniem PIT-36 lub PIT-37.

Z kolei osoby, które np. na zasadzie praw nabytych mogą jeszcze korzystać z wydatków na cele mieszkaniowe lub poniosły wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) mieszkaniowego, muszą wypełnić formularz PIT/D i dołączyć go do rocznego zeznania.

Nie są to jedyne załączniki, które należy złożyć razem z zeznaniem. Dlatego przed wypełnieniem formularzy podatkowych warto dokładnie zapoznać się m.in. z broszurami informacyjnymi, które dostępne są w urzędach skarbowych lub na stronach internetowych Ministerstwa Finansów.

Nie trzeba natomiast dołączać do zeznania dokumentów świadczących o poniesionych wydatkach, jak np. wspomnianych faktur VAT w przypadku ulgi internetowej. Tego rodzaju dokumenty należy natomiast przechowywać aż do przedawnienia się zobowiązania podatkowego. Generalnie zobowiązanie takie przedawnia się z upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

KRZYSZTOF TOMASZEWSKI

krzysztof.tomaszewski@infor.pl


Zagraniczne zarobki rozliczamy w Polsce


Podatnicy pracujący w 2006 roku za granicą, ale mający miejsce zamieszkania w Polsce, muszą z zagranicznych zarobków rozliczyć się w kraju.

Polacy coraz chętniej wyjeżdżają do pracy za granicę. Najczęściej zarabiają w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii, Niemczech czy Włoszech. Pracujący za granicą zapominają jednak o tym, że jeśli mają nadal miejsce zamieszkania w Polsce, ze wszystkich zarobionych w danym roku pieniędzy muszą rozliczyć się z polskim fiskusem. W Polsce podlegają bowiem nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

To, w jaki sposób należy rozliczyć się z uzyskanych dochodów zagranicznych, będzie zależało od postanowień konkretnej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, a w szczególności od przyjętej metody unikania podwójnego opodatkowania. Polska do tej pory podpisała ponad 80 umów. Można w nich spotkać dwie metody unikania podwójnego opodatkowania: wyłączenie z progresją i proporcjonalne odliczenie.


Wyłączenie z progresją


Metoda wyłączenia z progresją polega na tym, że dochód z tytułu pracy wykonywanej za granicą i tam opodatkowany będzie już zwolniony od opodatkowania w Polsce, z jednoczesnym uwzględnieniem go dla potrzeb ustalenia tzw. stopy podatkowej. Stopa ta zostanie zastosowana do opodatkowania pozostałej części dochodu uzyskanego w Polsce. W praktyce metoda ta będzie sprowadzać się do tego, że Polak pracujący za granicą (ale mający miejsce zamieszkania w Polsce), który w danym roku będzie uzyskiwał dochody tylko poza krajem, nie będzie musiał wykazywać ich w polskim PIT. Jeśli jednak będzie zarabiał zarówno w Polsce, jak i w kraju, z którym podpisana przez Polskę umowa unikania podwójnego opodatkowania przewiduje metodę wyłączenia z progresją, zagraniczne zarobki będzie trzeba uwzględnić w rocznym zeznaniu składanym w kraju.


Odliczenie proporcjonalne


Metoda odliczenia proporcjonalnego polega na tym, że zagraniczny podatek uiszczony już za granicą zostanie zaliczony na poczet podatku polskiego, obliczonego od całości dochodów - w takiej proporcji, w jakiej zagraniczny dochód pozostaje w stosunku do całości dochodu danego podatnika.

Metoda ta polega na tym, że od podatku polskiego, który jest obliczany od całości dochodów podatnika, tj. zarówno dochodów zagranicznych, jak i polskich, odejmuje się kwoty podatku zapłaconego za granicą.

W większości przypadków podatek zagraniczny jest niższy niż w Polsce. W związku z tym, Polacy pracujący w krajach, gdzie umowa przewiduję metodę odliczenia proporcjonalnego, powinni liczyć się ze sporą dopłatą podatku w rocznym zeznaniu podatkowym składanym w naszym kraju.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl


Wspólny PIT małżonków i wdowców


Małżonkowie, wdowcy i samotnie wychowujący dzieci, jeśli tylko spełnią warunki określone w ustawie o PIT, mogą skorzystać z preferencyjnych form rozliczenia.

Małżonkowie mogą być opodatkowani łącznie od uzyskanych w ciągu roku dochodów. W tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków. Do sumy tych dochodów nie wlicza się jednak dochodów opodatkowanych w sposób zryczałtowany.


Wspólny majątek


Aby małżonkowie mogli wypełnić wspólny PIT, konieczne jest, by pozostawali w związku małżeńskim przez cały rok i by istniała między nimi ustawowa wspólność majątkowa. Małżonkowie muszą też złożyć wniosek we wspólnym zeznaniu rocznym. Polega to na zakreśleniu odpowiedniego kwadratu w pozycji określającej wybór sposobu opodatkowania.

Ze wspólnego rozliczenia małżonkowie mogą skorzystać również wtedy, gdy tylko jedno z nich zarabia albo gdy jeden z małżonków osiągnął dochody w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku.

W podobny preferencyjny sposób może być opodatkowany samotny rodzic (np. wdowiec). W takim przypadku podatek może być określony na wniosek wyrażony w rocznym zeznaniu podatkowym, w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci. Do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w ustawie o PIT.

Preferencyjne opodatkowanie będzie stosowane do osób samotnie wychowujących w roku podatkowym dzieci małoletnie; dzieci, bez względu na ich wiek, na które pobierany był zasiłek pielęgnacyjny, a także dzieci do ukończenia 25 lat uczące się w polskich szkołach, jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów, z wyjątkiem wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku.


Wniosek w terminie


Ze wspólnego opodatkowania nie będzie można skorzystać, gdy chociażby do jednego z małżonków, osoby samotnie wychowującej dzieci lub do jej dziecka mają zastosowanie przepisy o 19-proc. podatku liniowym lub ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (z wyjątkiem sytuacji, gdy uzyskiwane są przychody z najmu, dzierżawy itp. opodatkowane ryczałtem nie w ramach działalności gospodarczej).

Nie będzie także możliwe wspólne rozliczenie, gdy wniosek zostanie określony w zeznaniu złożonym po terminie, czyli po 30 kwietnia 2007 r.


BOGDAN ŚWIĄDER

bogdan.swiader@infor.pl

Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!
Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!

Poradnik prezentuje praktyczne wskazówki, w jaki sposób dostosować się do zmian w podatkach i wynagrodzeniach wprowadzanych nowelizacją Polskiego Ładu.

Tyko teraz książka + ebook w PREZENCIE
Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Ordynacja podatkowa - część 1
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego rozstrzyga się na korzyść:
  płatnika
  podatnika
  urzędu skarbowego
  budżetu państwa lub budżetu jednostki samorządu terytorialnego
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Praca obywateli Ukrainy w Polsce a opodatkowanie PIT. Co trzeba wiedzieć po pół roku pobytu w Polsce
  Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę miliony (dosłownie) obywateli Ukrainy mniej lub bardziej tymczasowo przeniosło się do Polski, aby szukać schronienia przed wojną. W rezultacie albo rozpoczęli pracę zdalną w Polsce dla swojego pracodawcy z siedzibą na Ukrainie albo po prostu podjęli pracę w Polsce. Wykonują oni swoją pracę z polskiego adresu zamieszkania i to wkrótce zrodzi problem dotyczący opodatkowania dochodów z tej pracy omówiony poniżej.
  Slim VAT 3 - znaczące zmiany w VAT
  Slim VAT 3 trafił do konsultacji publicznych. Jest to kolejny pakiet uproszczeń w rozliczeniach VAT dla przedsiębiorców. Na czym będą polegać proponowane zmiany?
  Remanent likwidacyjny dla celów VAT - jak ustalić wartość towarów
  Podatnik będzie sporządzał spis z natury dla celów VAT przy likwidacji działalności gospodarczej. Na fakturach ze składnikami majątku obecne są również koszty przesyłki. Czy poniesiony koszt przesyłki/transportu należy doliczyć do wartości składnika majątku i rozliczyć od tej kwoty VAT?
  Wypłata czternastej emerytury - jaki termin?
  Pierwsze wypłaty czternastej emerytury rozpoczną się już 25 sierpnia; Nie jest konieczne składanie żadnego wniosku w tym zakresie - poinformowało w czwartek na stronach rządowych Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
  Dodatki do ogrzewania i taryfy z rekompensatą - opublikowano założenia ustawy
  W wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano 11 sierpnia 2022 r. założenia projektu ustawy "o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw". Ustawa ta ma wprowadzić m.in. jednorazowe dodatki finansowe dla ogrzewających swoje domy paliwem innym niż węgiel. Ustawa ta ma także ograniczyć podwyżki cen ciepła poprzez wprowadzenie taryf z rekompensatą.
  Sprzedaż napojów w restauracji - jakie stawki VAT
  Czy jest możliwość zastosowania stawki 0% VAT do napojów w restauracji? Sprzedaż dotyczy np. soku pomarańczowego, który kupowany jest w hurtowni ze stawką 0%. A co z herbatą z suszu owocowego, smoothie, shake'ami?
  Jak zostać biegłym rewidentem? Czy warto?
  Biegły rewident to osoba będąca ekspertem w dziedzinie finansów, w szczególności w zakresie rachunkowości i audytu finansowego. Z uwagi na zdobyte kompetencje i doświadczenie, a także wszechstronną wiedzę umiejętności biegłego rewidenta są niezwykle pożądane w biznesie. Wysoki prestiż zawodu wiąże się jednak z dużą odpowiedzialnością, a proces zdobywania uprawnień wymaga czasu i poświecenia. Czy rekompensują to zarobki?
  Nadpłata kredytu hipotecznego - czy to się opłaca
  W pierwszym półroczu 2022 roku Polacy nadpłacili prawie 25 miliardów złotych na złotowe kredyty mieszkaniowe. To najpewniej najwyższy wynik w historii. Dzięki nadpłacie kredytu kredytobiorca będzie musiał oddać bankowi mniej odsetek. Ale odpowiedź na pytanie, czy warto nadpłacać kredyt nie jest łatwa. Trzeba porównać oprocentowanie lokat i kredytów w perspektywie kilku, kilkunastu, czy nawet kilkudziesięciu lat - czyli w takim okresie w którym będziemy jeszcze (po nadpłacie) spłacać kredyt hipoteczny. Zatem dopiero po latach można dokładnie obliczyć, czy warto było nadpłacać kredyt.
  Sprzedaż miejsc pod reklamę (udostępnianie powierzchni reklamowych) - kod GTU
  Wydawnictwo sprzedaje miejsce pod reklamę zarówno w czasopismach papierowych, jak i w ich wersjach internetowych. Dodatkowo udostępniamy miejsce na reklamę na naszych budynkach. Czy sprzedaż takich miejsc pod reklamę należy oznaczać kodem GTU_12 jak usługi reklamowe?
  Wielu podatników płaci za wysoki podatek od nieruchomości, choć nie musi
  Podatek od nieruchomości jest nagminne zawyżany. Wynika to z rozbieżności interpretacyjnych co do kwalifikacji danego obiektu jako gruntu, budynku czy budowli, a w przypadku przedsiębiorców istotne jest też, czy nieruchomość służy prowadzeniu działalności gospodarczej. Należne podatnikom nadpłaty sięgają niekiedy nawet kilkuset tysięcy złotych, można je jednak odzyskać.
  Aplikacja e-Paragony Ministerstwa Finansów - do czego służy. Donosy na sprzedawców i planowanie domowego budżetu
  Podatnicy mogą już pobrać na telefon aplikację e-Paragony przygotowaną przez Ministerstwo Finansów. Ale – jak mówią eksperci – to program bardziej do planowania domowego budżetu i zgłaszania nieprawidłowości paragonowych fiskusowi. Podobnie zresztą reklamuje ją sam resort finansów. „To bezpłatna aplikacja, dzięki której możesz zarządzać wydatkami, sprawdzać paragony z kodem QR, a także zgłaszać nieprawidłowości” - czytamy na stronie podatki.gov.pl.
  Waloryzacja umów w zamówieniach publicznych w czasie dużej inflacji - korzyści dla firm i państwa
  Firmy, które przed miesiącami czy latami wygrały przetargi, dziś muszą dokładać do interesu, bo wielu zamawiających nie chce podwyższyć im wynagrodzenia. To efekt chociażby rosnącej inflacji (w lipcu wyniosła 15,5 proc.) czy cen materiałów budowlanych. Teraz przedsiębiorcy dostali w końcu silny argument do ręki. Prokuratoria Generalna RP w opublikowanych właśnie wytycznych przekonuje, że waloryzacja tych kontraktów jest nie tylko dopuszczalna, ale często wręcz niezbędna. Także z perspektywy samych zamawiających czy też – szerzej – interesu publicznego. Prokuratoria Generalna RP zachęca do zmian w kontraktach o zamówienia publiczne, przekonując, że ostateczne koszty upadłości przedsiębiorców może ponieść sama administracja publiczna.
  Finansowanie społecznościowe (crowdfunding) - nowe przepisy od 29 lipca 2022 r.
  Co zmienia w polskim finansowaniu społecznościowym (crowdfundingu) wejście w życie ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych (...)? Co to jest crowdfunding udziałowy? Wyjaśniają eksperci CRIDO.
  VAT 2023: Faktura w walucie obcej - kurs przeliczeniowy dla faktury korygującej
  Od stycznia 2023 roku w ustawie o VAT zostaną uregulowane zasady stosowania kursu przeliczeniowego dla faktur korygujących, w przypadkach gdy pierwotna faktura została wystawiona w walucie obcej. Dotąd kwestia ta nie była objęta regulacją ustawy o VAT, co powodowało wątpliwości podatników przy korektach zmniejszających i zwiększających wartość transakcji. Przyjęte w projekcie nowelizacji ustawy o VAT (pakiet SLIM VAT 3) rozwiązanie stanowić ma uproszczenie dotychczasowej praktyki przyjmowanej w zakresie kursu przeliczenia waluty obcej w fakturach korygujących.
  Mały podatnik VAT 2023 - nowy limit 2 mln euro
  Od 1 stycznia 2023 r. zwiększy się (z 1,2 mln euro do 2 mln euro) limit rocznego obrotu, uprawniającego do posiadania statusu małego podatnika VAT. Zmiana taka wynika z projektu nowelizacji ustawy o VAT zwanej potocznie (SLIM VAT 3), która ma wejść w życie od początku 2023 roku. Projekt ten aktualnie jest poddawany konsultacjom publicznym i uzgodnieniom międzyresortowym. Kim jest mały podatnik VAT? Jakie korzyści daje status małego podatnika VAT? Co to jest metoda kasowa w VAT?
  Odliczenie VAT z faktur sprzed rejestracji
  Podatnik można odliczyć VAT z faktur sprzed rejestracji działalności. Jakie warunki należy spełnić, by odzyskać VAT?
  SLIM VAT 3 od 2023 roku - najważniejsze zmiany
  Co do zasady (z pewnymi wyjątkami) od 1 stycznia 2023 r. wejdzie w życie pakiet zmian w ustawie o VAT określany przez Ministerstwo Finansów "SLIM VAT 3" (Simple Local And Modern VAT). Gotowy jest już projekt nowelizacji ustawy o VAT i kilku innych ustaw wprowadzającej te zmiany. Projekt ten jest aktualnie w fazie konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych. Jakie zmiany w VAT przewiduje ten projekt?
  Podatek od składki zdrowotnej - wyjaśnienia Ministra Finansów
  Podatnicy opodatkowani podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT) wg skali podatkowej nie mają od 1 stycznia 2022 r. prawa do odliczenia zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne - w przeciwieństwie do składek na ubezpieczenia społeczne. Czy oznacza to podwójne opodatkowanie tego samego dochodu i "podatek od podatku"? Minister Finansów odpowiedział 4 sierpnia 2022 r. Rzecznikowi Praw Obywatelskich na te wątpliwości.
  Outsourcing kadrowo-płacowy – korzyści dla pracodawców, pracowników i działów HR
  Ostatnie miesiące ubiegłego roku oraz początek 2022 r. stanowiły ogromne wyzwanie m.in. dla księgowych oraz działów kadrowo-płacowych. Zmiany i niejasność wprowadzanych aktów prawnych wprowadziły chaos, który bezpośrednio dotknął też pracowników w postaci nieprawidłowo naliczonych wynagrodzeń czy opóźnienia w ich wypłacie. Brak dostępności na rynku specjalistów od kadr i płac zmusił przedsiębiorców do poszukiwania rozwiązań usprawniających obsługę tych procesów.
  Digitalizacja w firmie - jakie korzyści. E-kancelaria
  Digitalizacja w przedsiębiorstwach nie jest procesem nowym. Transformacja cyfrowa w firmach dotyczy coraz większej ilości dokumentów i obejmuje obszary związane z bieżącą pracą. Trend ten uwypuklił się szczególnie w ostatnich dwóch latach, a wpływ na ten stan miała m.in. pandemia. Czy dziś digitalizacja jest nadal na topie? Czy przedsiębiorcy doceniają korzyści płynące z tej zmiany ? Czy są gotowi inicjować kolejne etapy transformacji cyfrowej, by jeszcze mocniej usprawniać pracę swoich firm?
  Rozliczenie używania prywatnych samochodów do celów służbowych - auta elektryczne, hybrydowe i napędzane wodorem
  Wprowadzenie możliwości zwrotu pracownikom kosztów używania do celów służbowych samochodów prywatnych z napędem elektrycznym, hybrydowym i wodorowym, przewiduje projekt ustawy, który został opublikowany 8 sierpnia 2022 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów. Nowe przepisy mają być przyjęte przez rząd w trzecim kwartale 2022 roku.
  Dochody i wydatki budżetowe 2022/2023. Czy rządowi wystarczy pieniędzy na dodatki drożyźniane?
  Dodatki drożyźniane, które otrzymają obywatele w związku ze wzrostem cen ogrzewania (sam dodatek węglowy – a to dopiero początek – kosztować będzie prawie 12 mld zł.), wymagają radykalnego zwiększenia dochodów budżetu państwa. Rosnące niezadowolenie a przede wszystkim strach przed brakiem ogrzewania i najzwyklejszą biedą wraz z perspektywą podwójnych wyborów (Sejm i Senat oraz samorządu terytorialnego) uzasadniać będzie wypłatę obywatelom dodatkowych świadczeń, których jedynym źródłem jest kasa państwowa. Trzeba ją dodatkowo zasilić, bo inflacyjna premia fiskalna na pewno nie wystarczy – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.
  Spółka rodzinna – problemy związane z przekształceniem
  Przekształcenie jako jedna z transakcji restrukturyzacji spółki, zasadniczo nie wpływa na jej funkcjonowanie, zmieniając jedynie formę prawną prowadzonej działalności. Praktyka pokazuje jednak, że cała procedura może być zdecydowanie bardziej skomplikowana i znacząco wykraczać poza przygotowanie umowy przyszłej spółki, a sam plan przekształcenia uwzględniać szereg innych czynności, nie tylko z zakresu prawa. Dobrze widać to na przykładzie przekształcenia spółki rodzinnej, gdzie dodatkowym wyzwaniem może być udział małoletnich dzieci. Jakie wyzwania stoją przed prawnikami?
  PIT-36, PIT-36L, PIT-39 (i załączniki) za 2022 rok - nowe wzory formularzy podatkowych
  Ministerstwo Finansów przygotowało nowe wzory formularzy rocznego zeznania podatkowego PIT-36 (wersja 30), PIT-36S (wersja 30), PIT-36L (wersja 19), PIT-36LS (wersja 19), PIT-39 (wersja 12) i załączników PIT/B (wersja 20), PIT/BR (wersja 6), PIT/IP (wersja 4), PIT/M (wersja 9), PIT/O (wersja 27) oraz PIT/Z (wersja11), które mają dotyczyć rozliczenia dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2022 r. oraz do odliczeń od dochodu (przychodu) i od podatku dokonanych w zeznaniu składanym za 2022 r. Konsultacje podatkowe tych wzorów rozpoczęły się 4 sierpnia 2022 r. i potrwają do 16 sierpnia 2022 r. Po zakończeniu tych konsultacji podatkowych, wzory formularzy, zostaną udostępnione do stosowania (opublikowane) w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie Ministerstwa Finansów, zgodnie z art. 45b ustawy o PIT, w brzmieniu obwiązującym od 1 stycznia 2022 r. Formularze te nie będą ogłoszone w drodze rozporządzenia Ministra Finansów publikowanego w Dzienniku Ustaw.
  Dodatek na ogrzewanie - wniosek do 30 listopada 2022 roku
  Rząd przyjął założenia do ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. Ustawa ta ma m.in. zapewnić wsparcie finansowe w postaci jednorazowego dodatku pieniężnego dla posiadaczy niektórych indywidualnych źródeł ciepła wspomoże te gospodarstwa domowe, dla których główne źródło ciepła zasilane jest: pelletem drzewnym, drewnem kawałkowym lub innym rodzajem biomasy albo skroplonym gazem LPG względnie olejem opałowym.