REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Coraz mniej czasu na złożenie rocznego zeznania

Krzysztof Tomaszewski
Krzysztof Tomaszewski
Bogdan Świąder
Bogdan Świąder
Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Już tylko 11 dni zostało na rozliczenie się z ubiegłorocznych dochodów.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Spóźnialskich urząd może ukarać mandatem


Osoby, które nie złożą do końca kwietnia rocznego zeznania PIT, mogą zostać ukarane przez urząd skarbowy mandatem.

Do 30 kwietnia trzeba złożyć w urzędzie skarbowym roczne zeznanie PIT. W tym terminie należy również zapłacić podatek, gdy okaże się, że np. odprowadzone w ciągu roku zaliczki na PIT były zbyt niskie.

Nie zawsze jednak to podatnik musi dopłacać. Jeżeli np. skorzysta z istniejących jeszcze ulg i dokona odpowiednich odliczeń, wówczas fiskus powinien mu oddać pieniądze. Na zwrot takiej nadpłaty urząd skarbowy ma trzy miesiące, licząc od złożenia rocznego zeznania. Z reguły jednak osoby, którym należał się zwrot pieniędzy, złożyły swój PIT już dużo wcześniej. Do końca kwietnia czekają z rozliczeniem zazwyczaj ci, którzy muszą dopłacić fiskusowi.


Kary dla spóźnialskich


Podatnicy powinni dochować ustawowego terminu na dokonanie rozliczeń. Spóźnialskich urząd skarbowy ma prawo ukarać mandatem. Jego wysokość może wynosić nawet dwukrotność minimalnego wynagrodzenia, czyli 1872 zł (minimalne wynagrodzenie to obecnie 936 zł).


Wydłużone godziny pracy


Dla ułatwienia podatnikom rozliczeń wiele urzędów skarbowych wydłuża godziny pracy w ostatnich dniach kwietnia. Oprócz tego organizowane są również dyżury w soboty, w czasie których można nie tylko złożyć roczne zeznanie, ale także zasięgnąć niezbędnych informacji. Warto zatem dowiedzieć się w swoim urzędzie, jak będzie pracował pod koniec tego miesiąca.

Zeznanie można złożyć bezpośrednio w urzędzie skarbowym lub przesłać listem poleconym. Za datę złożenia zeznania nadesłanego pocztą uważa się datę stempla pocztowego.


Dwa roczne zeznania


Część podatników musi złożyć dwa roczne zeznania. Obowiązek taki mają np. osoby, które w 2006 roku nie tylko otrzymywały wynagrodzenie z zakładu pracy, ale również osiągały zyski dzięki inwestycjom giełdowym. Tacy podatnicy dochody osiągnięte na podstawie umowy o pracę, po uwzględnieniu np. ulg podatkowych, rozliczą na formularzu PIT-37.

Jeżeli oprócz tego w 2006 roku kupowali, a następnie sprzedawali z zyskiem na giełdzie np. akcje, to muszą dodatkowo złożyć w urzędzie skarbowym formularz PIT-38. Powinni też zapłacić 19-procentowy podatek od dochodów osiągniętych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, pochodnych instrumentów finansowych itp.


Wydatki do odliczenia


Ulg, z których mogą korzystać podatnicy, zostało niewiele. Dużą popularnością cieszy się ulga internetowa. Daje możliwość odliczenia wydatków poniesionych na użytkowanie internetu w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika. Ulga ta jest limitowana. Maksymalne odliczenie podatnika w skali całego roku nie może przekroczyć 760 zł. Z odliczenia jednak można skorzystać wtedy, gdy wysokość wydatków została udokumentowana fakturą VAT. Podatnicy, którzy skorzystali z ulgi internetowej, dokonali wydatków na cele rehabilitacyjne, przekazali darowizny itp., muszą wypełnić załącznik PIT/0 i złożyć go wraz z zeznaniem PIT-36 lub PIT-37.

Z kolei osoby, które np. na zasadzie praw nabytych mogą jeszcze korzystać z wydatków na cele mieszkaniowe lub poniosły wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) mieszkaniowego, muszą wypełnić formularz PIT/D i dołączyć go do rocznego zeznania.

Nie są to jedyne załączniki, które należy złożyć razem z zeznaniem. Dlatego przed wypełnieniem formularzy podatkowych warto dokładnie zapoznać się m.in. z broszurami informacyjnymi, które dostępne są w urzędach skarbowych lub na stronach internetowych Ministerstwa Finansów.

Nie trzeba natomiast dołączać do zeznania dokumentów świadczących o poniesionych wydatkach, jak np. wspomnianych faktur VAT w przypadku ulgi internetowej. Tego rodzaju dokumenty należy natomiast przechowywać aż do przedawnienia się zobowiązania podatkowego. Generalnie zobowiązanie takie przedawnia się z upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

KRZYSZTOF TOMASZEWSKI

krzysztof.tomaszewski@infor.pl


Zagraniczne zarobki rozliczamy w Polsce


Podatnicy pracujący w 2006 roku za granicą, ale mający miejsce zamieszkania w Polsce, muszą z zagranicznych zarobków rozliczyć się w kraju.

Polacy coraz chętniej wyjeżdżają do pracy za granicę. Najczęściej zarabiają w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii, Niemczech czy Włoszech. Pracujący za granicą zapominają jednak o tym, że jeśli mają nadal miejsce zamieszkania w Polsce, ze wszystkich zarobionych w danym roku pieniędzy muszą rozliczyć się z polskim fiskusem. W Polsce podlegają bowiem nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

To, w jaki sposób należy rozliczyć się z uzyskanych dochodów zagranicznych, będzie zależało od postanowień konkretnej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, a w szczególności od przyjętej metody unikania podwójnego opodatkowania. Polska do tej pory podpisała ponad 80 umów. Można w nich spotkać dwie metody unikania podwójnego opodatkowania: wyłączenie z progresją i proporcjonalne odliczenie.


Wyłączenie z progresją


Metoda wyłączenia z progresją polega na tym, że dochód z tytułu pracy wykonywanej za granicą i tam opodatkowany będzie już zwolniony od opodatkowania w Polsce, z jednoczesnym uwzględnieniem go dla potrzeb ustalenia tzw. stopy podatkowej. Stopa ta zostanie zastosowana do opodatkowania pozostałej części dochodu uzyskanego w Polsce. W praktyce metoda ta będzie sprowadzać się do tego, że Polak pracujący za granicą (ale mający miejsce zamieszkania w Polsce), który w danym roku będzie uzyskiwał dochody tylko poza krajem, nie będzie musiał wykazywać ich w polskim PIT. Jeśli jednak będzie zarabiał zarówno w Polsce, jak i w kraju, z którym podpisana przez Polskę umowa unikania podwójnego opodatkowania przewiduje metodę wyłączenia z progresją, zagraniczne zarobki będzie trzeba uwzględnić w rocznym zeznaniu składanym w kraju.


Odliczenie proporcjonalne


Metoda odliczenia proporcjonalnego polega na tym, że zagraniczny podatek uiszczony już za granicą zostanie zaliczony na poczet podatku polskiego, obliczonego od całości dochodów - w takiej proporcji, w jakiej zagraniczny dochód pozostaje w stosunku do całości dochodu danego podatnika.

Metoda ta polega na tym, że od podatku polskiego, który jest obliczany od całości dochodów podatnika, tj. zarówno dochodów zagranicznych, jak i polskich, odejmuje się kwoty podatku zapłaconego za granicą.

W większości przypadków podatek zagraniczny jest niższy niż w Polsce. W związku z tym, Polacy pracujący w krajach, gdzie umowa przewiduję metodę odliczenia proporcjonalnego, powinni liczyć się ze sporą dopłatą podatku w rocznym zeznaniu podatkowym składanym w naszym kraju.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl


Wspólny PIT małżonków i wdowców


Małżonkowie, wdowcy i samotnie wychowujący dzieci, jeśli tylko spełnią warunki określone w ustawie o PIT, mogą skorzystać z preferencyjnych form rozliczenia.

Małżonkowie mogą być opodatkowani łącznie od uzyskanych w ciągu roku dochodów. W tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków. Do sumy tych dochodów nie wlicza się jednak dochodów opodatkowanych w sposób zryczałtowany.


Wspólny majątek


Aby małżonkowie mogli wypełnić wspólny PIT, konieczne jest, by pozostawali w związku małżeńskim przez cały rok i by istniała między nimi ustawowa wspólność majątkowa. Małżonkowie muszą też złożyć wniosek we wspólnym zeznaniu rocznym. Polega to na zakreśleniu odpowiedniego kwadratu w pozycji określającej wybór sposobu opodatkowania.

Ze wspólnego rozliczenia małżonkowie mogą skorzystać również wtedy, gdy tylko jedno z nich zarabia albo gdy jeden z małżonków osiągnął dochody w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku.

W podobny preferencyjny sposób może być opodatkowany samotny rodzic (np. wdowiec). W takim przypadku podatek może być określony na wniosek wyrażony w rocznym zeznaniu podatkowym, w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci. Do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w ustawie o PIT.

Preferencyjne opodatkowanie będzie stosowane do osób samotnie wychowujących w roku podatkowym dzieci małoletnie; dzieci, bez względu na ich wiek, na które pobierany był zasiłek pielęgnacyjny, a także dzieci do ukończenia 25 lat uczące się w polskich szkołach, jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów, z wyjątkiem wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku.


Wniosek w terminie


Ze wspólnego opodatkowania nie będzie można skorzystać, gdy chociażby do jednego z małżonków, osoby samotnie wychowującej dzieci lub do jej dziecka mają zastosowanie przepisy o 19-proc. podatku liniowym lub ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (z wyjątkiem sytuacji, gdy uzyskiwane są przychody z najmu, dzierżawy itp. opodatkowane ryczałtem nie w ramach działalności gospodarczej).

Nie będzie także możliwe wspólne rozliczenie, gdy wniosek zostanie określony w zeznaniu złożonym po terminie, czyli po 30 kwietnia 2007 r.


BOGDAN ŚWIĄDER

bogdan.swiader@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Doradca podatkowy w todze i z większymi kompetencjami. Od 2025 roku? Założenia nowelizacji

Minister Finansów chce zmienić szereg przepisów ustawy o doradztwie podatkowym. W dniu 16 września 2024 r. opublikowano założenia projektu nowelizacji, zgodnie z którymi m.in. doradcy podatkowi w sądzie mieliby nosić togi, tak jak inne zawody prawnicze (adwokaci, radcowie prawni, prokuratorzy). Rozszerzony ma zostać zakres spraw, w których doradcy podatkowi będą mogli wydawać opinie. Ponadto zmiany zajdą w zasadach egzaminu na doradcę podatkowego i w kompetencjach organów KIDP.

Grecja sięga do kieszeni turystów! 20 euro podatku zapłaci każdy pasażer wysiadający na Mykonos i Santorini

Grecja wprowadza podatek dla turystów. Każdy pasażer wycieczkowca wysiadający na greckiej wyspie Mykonos i Santorini będzie musiał zapłacić podatek w wysokości 20 euro w szczytowym sezonie turystycznym. Tak ogłosiła minister turystyki Grecji Olga Kefalogianni. W innych portach opłata wyniesie 5 euro.

Minimalne wynagrodzenie zaczyna przewyższać możliwości firm. „4666 zł to obiektywnie wysoka płaca minimalna”

Wysoki i niekonsultowany z przedsiębiorcami – taki jest wzrost płacy minimalnej według członków Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. – Po kaskadowych wzrostach płacy minimalnej liczyliśmy na zmianę standardów dyskusji o tym, jaka powinna ona być, kiedy rosnąć i jakie wartości są możliwe do agregacji przez przedsiębiorców. Obecnie wzrost znów będzie powodować, że sektory działające na niższych marżach jak np. usługi, handel czy turystyka będą zmuszone do podnoszenia cen lub optymalizacji w miejscach pracy. To zła wiadomość także dla samorządów, bo rozwarstwienie w siatce płac będzie nadal rosnąć – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. 

Od kogo nie można wymagać znajomości prawa podatkowego? Podatnik aktywny i podatnik pasywny

Nie można wymagać znajomości prawa od podmiotów, które obiektywnie nie wiedzą i mogą wiedzieć, że uczestniczą w zdarzeniach (stanach) podlegających opodatkowaniu. Zasada nemo censetur ignorare legem (paremia wyrażająca domniemanie, że obywatel zna przepisy prawa własnego kraju) ma w przypadku współczesnego prawa podatkowego, skażonego lobbingiem legislacyjnym i niekompetencją, ograniczone zastosowanie – pisze profesor Witold Modzelewski.      

REKLAMA

Kasowy PIT coraz bliżej. Kto będzie mógł tak rozliczać podatek dochodowy? Od kiedy? Co z kosztami?

W środę 11 września 2024 r. na posiedzeniu Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw, która to ustawa ma wprowadzić tzw. kasowy PIT. Jest to metoda rozliczenia podatku dochodowego, która jest obecnie znana w odniesieniu na przykład do odsetek. Co bardzo istotne, będzie ona całkowicie dobrowolna, a nie obligatoryjna. Wśród posłów rozgorzała dyskusja nad rozwiązaniami dotyczącymi tej metody rozliczenia podatku dochodowego. Ministerstwo Finansów wskazuje, że z kasowego PIT będzie mogło skorzystać ponad 2 miliony podatników. 

Małe polskie firmy będą mogły korzystać ze zwolnienia z VAT w innych państwach członkowskich UE

Jest projekt ustawy upraszczający i modyfikujący obowiązki w podatku VAT, który zakłada między innymi, że małe polskie firmy będą mogły korzystać ze zwolnienia z VAT w innych państwach członkowskich UE. Nowe regulacje mają wejść w życie 1 stycznia 2025 r.

Najniższa krajowa 2025 (płaca minimalna): 4666 zł brutto - ok. 3510 netto. 30,50 zł minimalnej stawki godzinowej. Rozporządzenie już w Dzienniku Ustaw

Rząd dorzucił 40 zł do wcześniej proponowanej kwoty minimalnego wynagrodzenia w przyszłym roku. Płaca minimalna (tzw. najniższa krajowa) w 2025 r. wzrośnie do 4666 zł brutto. Wcześniej rząd na posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego proponował 4626 zł brutto. Natomiast minimalna stawka godzinowa wyniesie w 2025 roku do 30,50 zł. Takie kwoty znalazły się w rozporządzeniu Rady Ministrów z 12 września 2024 r. - opublikowanym w Dzienniku Ustaw z 13 września 2024 r., poz. 1362.

Budujesz podjazd dla osoby niepełnosprawnej? Sprawdź możliwość odliczenia

Budowa pochylni (rampy) dla osoby niepełnosprawnej a kwestia podatków. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów poniesionych na budowę pochylni (rampy) dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności? Co mówią przepisy ustawy o PIT?

REKLAMA

Problem z fikcyjnymi fakturami wciąż jest poważny. Wartość lewych faktur w pierwszym półroczu br. wyniosła 4,25 mld zł i była o 23,5% większa niż rok wcześniej

Fikcyjne faktury są nadal poważnym problemem dla obrotu gospodarczego. Mimo że skarbówka coraz sprawniej walczy z lewymi fakturami i tylko w I półroczu tego roku wykryła ich ponad 140 tys. Okazuje się, że wartość lewych faktur w pierwszym półroczu br. wyniosła 4,25 mld zł i była o 23,5% większa niż rok wcześniej.

Przedsiębiorcy mają dość łamania prawa przez urzędników skarbowych i ZUS. Czas skończyć z bezprawiem urzędniczym

Przedsiębiorcy są zdania, że bezprawie urzędnicze to problem, który trzeba szybko rozwiązać. Należy skończyć z łamaniem prawa urzędników skarbowych, organów ścigania i ZUS, czego nagminnie dopuszczają się wobec nich. To mocne postulaty „Nowej Polityki Gospodarczej” jakie wysunęły Rada Przedsiębiorców i Rada Naukowa przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców.

REKLAMA