Spółka komandytowa w 2022 roku a składka zdrowotna wspólników
REKLAMA
REKLAMA
Spółka komandytowa 2022 – czy warto?
Spółki komandytowe nie mają ostatnio szczęścia, a nasi włodarze jakby celowo dolewali oliwy do ognia stawiając wspólników takich spółek w obliczu niejasnych przepisów i niekonsekwentnych interpretacji.
Zaledwie rok temu wspólnicy spółek komandytowych dowiedzieli się, że oto ich spółki osobowe zostają objęte podatkiem CIT, zarezerwowanym dotąd dla spółek kapitałowych, a już w tym roku, w ramach Nowego (Polskiego) Ładu, dostali kolejny prezent w postaci składki zdrowotnej charakterystycznej jednak dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. To jak to właściwie jest z tymi spółkami komandytowymi? Ano, w zależności jak na to patrzą rządzący. Potrzeby budżetu są ogromne więc spółka komandytowa jest spółką kapitałową kiedy trzeba płacić CIT oraz spółką osobową kiedy trzeba płacić PIT i składkę zdrowotną. Podatki, podatki, niekończące się podatki.
Czy to oznacza schyłek spółki komandytowej? W pewnym sensie tak, bo w obliczu tak niejasnych przepisów, które towarzyszą wprowadzaniu wspomnianych zmian, przedsiębiorcy zaczęli ponownie spoglądać w kierunku tradycyjnej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Czy słusznie? Z jednej strony, trudno się temu dziwić, gdyż pieniądze lubią ciszę, a przedsiębiorcy cenią spokój. Z drugiej zaś strony, takie rozwiązanie jest kręceniem się w kółko, bo nie daje żadnych wymiernych korzyści finansowych.
REKLAMA
Spółka komandytowa – wspólnikami amerykańskie spółki LLC z Wyoming
Co zatem robić? Odpowiedzi na to pytanie udzieliliśmy już rok temu i można ją znaleźć w poprzednich naszych artykułach opublikowanych w Infor.pl. W skrócie… zdecydowanie rekomendujemy pozostanie w formie prawnej spółki komandytowej pod warunkiem, że dotychczasowi wspólnicy – osoby fizyczne ustąpią miejsca kontrolowanym przez siebie osobom prawnym w postaci amerykańskich spółek LLC, które z natury rzeczy i prawa Stanu Wyoming są transparentne (słowo klucz) podatkowo.
Do niekwestionowanych korzyści, takiego rozwiązania, wśród których znalazły się 1) brak podatku CIT, 2) brak obowiązkowych składek ZUS dla wszystkich wspólników i 3) brak odpowiedzialności majątkiem osobistym komplementariusza, obecnie dochodzi kolejna zaleta czyli brak obowiązkowej składki zdrowotnej, która w polskim systemie prawnym od 1 stycznia 2022 r. w efekcie wprowadzenia Nowego Ładu nie może być już odliczana od podatku.
Wspólnik amerykańskiej spółki LLC z Wyoming nie płaci składki zdrowotnej
Jak to możliwe? Otóż… osoba fizyczna będąca polskim rezydentem podatkowym i jedynym wspólnikiem transparentnej podatkowo spółki LLC (limited liability company) prawa amerykańskiego Stanu Wyoming, nie podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu na terenie Polski.
A skoro nie podlega temu ubezpieczeniu jako właściciel takiej spółki, to w konsekwencji, spółka komandytowa utworzona na bazie dwóch, trzech i większej liczby wspólników (spółek LLC) także nie obciąży swoich właścicieli składką zdrowotną, podobnie jak nie obciąża ich obowiązkową składką na ubezpieczenie społeczne. Jednocześnie, wszyscy wspólnicy utrzymują pełną kontrolę na działaniami spółki tak, jak dotychczas, z tą małą różnicą, że zarządzają spółką z tylnego fotela tj. pod postacią spółek LLC, co także daje szereg innych dodatkowych korzyści.
Podstawy prawne:
1) ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych z dnia 27 sierpnia 2004 r. tj. z dnia 25 czerwca 2021 r. (Dz.U. z 2021 r. poz. 1285) ze zmianami wynikającymi z: Dz.U. z 2021 r. poz. 2120, Dz.U. z 2021 r. poz. 1834, Dz.U. z 2021 r. poz. 1773, Dz.U. z 2017 r. poz. 2217, Dz.U. z 2021 r. poz. 1559, Dz.U. z 2021 r. poz. 1292 – zwana dalej ustawą o składce zdrowotnej;
2) ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych z dnia 13 października 1998 r. tj. z dnia 1 marca 2021 r. (Dz.U. z 2021 r. poz. 423) ze zmianami wynikającymi z: Dz.U. z 2021r. poz. 2105, Dz.U. z 2021 r. poz. 1981, Dz.U. z 2021 r. poz. 1621, Dz.U. z 2020 r. poz. 1291, Dz.U. z 2021 r. poz. 1834, Dz.U. z 2020 r. poz. 2320, Dz.U. z 2021 r. poz. 1621, Dz.U. z 2019 r. poz. 1655, Dz.U. z 2020 r. poz. 875, Dz.U. z 2021 r. poz. 619, Dz.U. z 2021 r. poz. 432, zwana dalej ustawą o systemie ubezpieczeń.
Punktem wyjścia jest przepis art. 66 ustawy o składce zdrowotnej, który w ust. 1 wymienia kategorie osób objętych obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, wskazując, że obowiązkowi takiemu podlegają wyłącznie osoby spełniające warunki do objęcia ubezpieczeniem społecznym lub ubezpieczeniem społecznym rolników, które są osobami prowadzącymi działalność pozarolniczą lub osoby z nimi współpracujące, z wyłączeniem osób, które zawiesiły wykonywanie działalności gospodarczej na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz.U. z 2021 r. poz. 162) lub przepisów o ubezpieczeniach społecznych lub ubezpieczeniu społecznym rolników (art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy o składce zdrowotnej).
Zgodnie zaś z art. 8 ust. 6 pkt 4 ustawy o systemie ubezpieczeń za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność uważa się także wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wspólników spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej. Nic więcej!
Powyższy przepis jest także jedynym, który zrównuje status wspólnika spółki z osobą wykonującą działalność pozarolniczą. Nie istnieje żaden inny przepis wskazujący, że wspólnicy spółek zagranicznych, zaliczają się do grupy osób wykonujących działalność gospodarczą. Taki pogląd wyraził nawet sam Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Lublinie w interpretacji indywidualnej z dn. 30 września 2016 roku sygn. sprawy WPI/200000/43/920/2016 wskazując, że skoro w art. 8 ust. 6 pkt 4 nie wymienia się zagranicznych jednostek organizacyjnych, to ich wspólnicy nie są uznawani za osoby wykonujące pozarolniczą działalność gospodarczą.
Wniosek:
Osoba fizyczna będąca wspólnikiem spółki LLC stanu Wyoming nie podlega ubezpieczeniu społecznemu, ani zdrowotnemu na terenie Polski, co dotyczy także zryczałtowanej składki zdrowotnej (która nie może być odliczona od podatku) obowiązującej od stycznia 2022 w ramach Nowego (rozk)Ładu polskiej przedsiębiorczości.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat