REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ponad 2 miliony podatników dostało już ponad 2 mld zł zwrotu nadpłaty podatku PIT za 2022 rok

Ponad 2 miliony podatników dostało już ponad 2 mld zł zwrotu nadpłaty podatku PIT za 2022 rok
Ponad 2 miliony podatników dostało już ponad 2 mld zł zwrotu nadpłaty podatku PIT za 2022 rok

REKLAMA

REKLAMA

W rozliczeniach podatku PIT za 2022 r. urzędy skarbowe zwróciły już podatnikom ponad 2 mld złotych, zwrot nadpłaconych kwot otrzymało ponad 2 miliony podatników - powiedział 6 marca 2023 r. w Studiu PAP Arkadiusz Jedynak, dyrektor departamentu poboru podatków w Ministerstwie Finansów.

Prawie 6 milionów podatników złożyło już PIT-a za 2022 rok

"Do tej pory rozliczyło się już prawie 6 milionów podatników. Większość (...) korzysta z usługi Twój e-PIT, formy papierowe to w tej chwili niecałe 7 procent złożonych wszystkich deklaracji" - powiedział w poniedziałek 6 marca 2023 r. Arkadiusz Jedynak w Studio PAP odnosząc się do trwających rozliczeniach deklaracji podatkowych za 2022 rok.

Autopromocja

Zwrot nadpłaty podatku

Zapytany o zwroty nadpłat podatku za 2022 rok dyrektor w MF powiedział, że resort nie ma jeszcze pełnych danych, jeśli chodzi o to, ilu podatników otrzyma taki zwrot, ani danych, będzie musiało dopłacić podatek wynikający z zaległości. 
"Na chwilę obecną dysponujemy tylko tymi zeznaniami, które są złożone oraz tymi, które mogliśmy wygenerować na podstawie PITów-11. Więc mamy dość dobrą wiedzę, jeśli chodzi o podatników niewykonujących działalności gospodarczej, za których płatnik złożył rozliczenie - tutaj wiemy jak wygląda sytuacja. Jeśli chodzi o przedsiębiorców - w chwili obecnej jeszcze nie" - wyjaśnił Jedynak.

Zaznaczył, że z wyliczeń ministerstwa wynika, na podstawie wygenerowanych PIT-ów w usłudze Twój e-PIT, czyli na podstawie PIT-11, że ten rok będzie rekordowy, zarówno jeśli chodzi o liczbę zwrotów, jak i ich kwotę. 

"Na chwilę obecną udało nam się już zwrócić ponad 2 miliardy złotych przez pierwsze dwa tygodnie działania akcji PIT, i ten zwrot otrzymało ponad 2 miliony podatników" - powiedział przedstawiciel MF. 

Wyjaśnił, że w tegorocznych rozliczeniach są nowości "techniczne", jak podniesienie kwoty podatku dla organizacji pożytku publicznego z 1 proc. do 1,5 proc., oraz nowe ulgi podatkowe.

 

1,5 proc. podatku dla opp

"Zmieniliśmy sposób deklaracji tego 1,5 proc. dla osób, które rozliczają się za pośrednictwem zakładów emerytalno-rentowych. Do tej pory wymagaliśmy od nich złożenia oświadczenia w formie PITu -OP każdorazowo co roku. Od tego roku tę organizację wystarczy wskazać raz i ona jest ważna do momentu, w którym podatnik nie zmieni lub nie odwoła swojego oświadczenia" - powiedział dyrektor Jedynak.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przypomniał, że dotyczy to osób, które nie składają same za siebie PITów rocznych.

Nowe ulgi podatkowe

"Natomiast jeśli chodzi o kwestie typowo podatkowe, to mamy sporo ulg. Mamy nową ulgę dla rodzin posiadających minimum czwórkę dzieci, mamy ulgę dla pracujących seniorów, mamy ulgę na zakup i remont zabytków, mamy ulgę termomodernizacyjną, tak że ten katalog ulg jest dość szeroki" - powiedział.

"Zdecydowanie ulgą najpopularniejszą jest ulga na dzieci. Natomiast na drugie miejsce wysuwa się ulga termomodernizacyjna" - dodał dyrektor Jedynak.

Twój e-PIT 2023

Zdaniem Arkadiusza Jedynaka korzystanie z usługi Twój e-PIT sprawia, że nie ma problemów z rozliczaniem, a każda deklaracja jest przeliczana pod kątem ulgi dla klasy średniej

"Każdy podatnik rozlicza się na podstawie obecnego stanu prawnego, czyli bez ulgi dla klasy średniej. Każda taka deklaracja jest przez nas przeliczana pod kątem czy ulga dla klasy średniej przy takim rozliczeniu, jaki podatnik złożył, nie byłaby korzystniejsza. Jeżeli jest taka sytuacja, że ulga byłaby korzystniejsza, to podatnik otrzyma od nas zawiadomienie, że ma nadpłatę wynikającą z zeznania podatkowego i ta kwota zostanie zwrócona" - wyjaśnił.

Takie postępowanie nie dotyczy jednak wszystkich pracowników, a tylko osób, w przypadku których zastosowanie takiej ulgi byłoby korzystniejsze.

"Do tej pory przeliczyliśmy 4 miliony zeznań podatkowych i tylko w przypadku 100 tysięcy osób wystąpiła sytuacja, że ulga byłaby dla nich korzystniejsza. Kwoty zwrotu są różne od 4 groszy do 500 złotych" - powiedział.

 

Terminy zwrotu nadpłaty podatku i termin na zapłatę podatku

Zapytany o terminy dotyczące zwrotu nadpłaty wyjaśnił, że organy podatkowe mają 3 miesiące na zwrot. W przypadku kiedy deklaracja była wypełniana elektronicznie to zwrot nastąpi w ciągu 45 dni.

"Większość zwrotów realizujemy w 10 - 14 dni. Podatnik ma prawo do zapłaty podatku do 30 kwietnia. Jednak ze względu na fakt, że jest to dzień wolny od pracy, to ten termin przedłuża się na najbliższy dzień roboczy, czyli najpóźniej 2 maja 2023 r. powinniśmy wykonać przelew" - wyjaśnił.

W przypadku, kiedy podatnik nie prowadzi działalności gospodarczej i sam nie złoży deklaracji podatkowej, to deklaracja, która oczekuje w usłudze Twój e-PIT zostanie automatycznie zaakceptowana i przekazana do urzędu skarbowego jako obowiązująca.

Autopromocja

"A jeżeli prowadzimy działalność gospodarczą to niezłożenie takiej deklaracji stanowi wykroczenie. Niezapłacenie podatku w terminie wiąże się z zapłaceniem odsetek" - podsumował Jedynak.(PAP)

 

 

Autor: Marcin Musiał, Agnieszka Gorczyca

 

mmu/ ag/ skr/

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Przyjęty również został projekt ustawy zobowiązujący firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, działa w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  REKLAMA