REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kalendarz przedsiębiorcy (podatnika) 2023 – ważne terminy upływające z końcem marca

Rödl & Partner
Audyt, BPO, doradztwo podatkowe, doradztwo prawne, consulting
Kalendarz przedsiębiorcy (podatnika) 2023 – ważne terminy upływające z końcem marca
Kalendarz przedsiębiorcy (podatnika) 2023 – ważne terminy upływające z końcem marca
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zbliża się koniec I kwartału 2023 r. Dla przedsiębiorców jest to czas wzmożonych prac w zakresie dopełnienia wszystkich obowiązków prawno - podatkowych. Prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce wiąże się z długą listą terminowych obowiązków. Poniżej prezentujemy najważniejsze z nich, o których warto pamiętać.  

Informacja dotycząca rozliczeń zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych

Do 31 marca osoby prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej i osoby fizyczne będące przedsiębiorcami, mają obowiązek złożenia rocznego IFT-2R. Do złożenia informacji są zobowiązane podmioty które w trakcie roku kalendarzowego wypłaciły zagranicznemu kontrahentowi wynagrodzenie z tytułu świadczeń i usług niematerialnych. Deklarację należy złożyć odrębnie dla każdego zagranicznego odbiorcy, dlatego liczba deklaracji będzie zależała od liczby kontrahentów. Informację należy złożyć do Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie.

REKLAMA

Autopromocja

Raportowanie CBC

Do złożenia powiadomienia CBC-P zobowiązane są podmioty, które wchodzą w skład grupy kapitałowej o skonsolidowanych przychodach wynikających ze sprawozdania finansowego za rok poprzedni, przekraczających 750 mln euro (3,25 mld zł), a które jednocześnie nie składają samodzielnie informacji o grupie podmiotów (CBC-R). W treści powiadomienia podmiot informuje organ podatkowy o tym, że jest jednostką:

  • dominującą w grupie, wyznaczoną jednostką albo inną jednostką składającą informację o grupie podmiotów (tzw. CBC-R), albo
  • należącą do grupy zobowiązanej do złożenia informacji i wskazuje jednostkę raportującą oraz państwo, w którym zostanie złożona informacja o grupie podmiotów.

Powiadomienie CBC-P składa się w terminie 3 miesięcy od dnia zakończenia sprawozdawczego roku obrotowego grupy podmiotów. W większości przypadków termin za 2022 r. upłynie 31 marca 2023 r.

Master File - grupowa dokumentacja cen transferowych

Do sporządzenia grupowej dokumentacji cen transferowych zobowiązani są podatnicy realizujący transakcje kontrolowane z podmiotami powiązanymi, w przypadku gdy skonsolidowane przychody grupy w roku poprzednim przekroczyły próg 200 mln zł.

Termin na przygotowanie grupowej dokumentacji został wydłużony o 3 miesiące. W przypadku podatników, których rok podatkowy jest zgodny z kalendarzowym termin na sporządzenie dokumentacji grupowej za 2022 r. upłynie 31 marca 2023 r.

Wniesienie opłat środowiskowych za korzystanie ze środowiska 

Podmioty korzystające ze środowiska, których działalność powoduje emisję, są zobowiązane do złożenia wykazu zawierającego informacje o korzystaniu ze środowiska do właściwego miejscowo urzędu marszałkowskiego oraz do uiszczenie należnych opłat środowiskowych za korzystanie ze środowiska - do 31 marca. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Powyższe obowiązki dotyczą w szczególności podmiotów:

- spalających paliwa w silnikach spalinowych (np. użytkowanie pojazdów czy maszyn budowlanych);

- spalających paliwa w kotłach lub agregatach;

- prowadzących procesy technologiczne (np. malowanie, lakierowanie, spawanie, wędzenie);

- użytkujących urządzenia klimatyzacyjne;

- których działalność obejmuje przeładunek paliw;

- składujących odpady;

- zajmujących się działalnością wytwórczą w zakresie upraw rolnych, chowu czy hodowli zwierząt.

Zeznanie roczne CIT-8 

Podatnicy podatku CIT, po zakończeniu roku podatkowego, składają zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu lub poniesionej straty. Rozliczenie roczne polega na złożeniu zeznania rocznego CIT-8 oraz zapłacie podatku należnego wynikającego z tego rozliczenia. Kwotę podatku należy zapłacić do końca trzeciego miesiąca roku następującego po roku podatkowym. Jeżeli rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, to termin na złożenie CIT- 8 upływa 31 marca 2023 r. 

UWAGA: obecnie w Ministerstwie Finansów trwają prace nad przedłużeniem terminu złożenia rocznego zeznania CIT-8 do 30 czerwca 2023 r. 

Informacja o zakładach (oddziałach) podatnika (CIT-8ST)

Do 31 marca 2023 r. podmioty które są podatnikami CIT oraz posiadają zakłady lub oddziały położone na obszarze innej jednostki samorządu terytorialnego niż właściwa ze względu na ich siedzibę, mają obowiązek złożenia formularza CIT-8ST. W odniesieniu do 2022 r. informacja jest składana na dedykowanym wzorze formularza CIT-8ST i nie jest już załącznikiem CIT-8.

Informacje na temat spółek nieruchomościowych (CIT-N1, PIT-N1 / CIT-N2, PIT-N2)

Spółki nieruchomościowe oraz podatnicy posiadający w spółce bezpośrednio lub pośrednio co najmniej 5% głosów lub udziałów mają obowiązek przekazać do Szefa KAS informację na temat jej struktury udziałowej w ciągu 3 miesięcy od zakończenia roku podatkowego. W praktyce termin ten upływa 31 marca 2023 r. 

Warto wspomnieć o najnowszej interpretacji Ministra Finansów z 28 lutego 2023 r., w której Minister stwierdził, że sam fakt posiadania bezpośrednio lub pośrednio praw (udziałów, akcji, tytułów uczestnictwa lub innych praw) w wysokości 5% w spółce nieruchomościowej generuje obowiązek raportowania. Dotychczas za zobowiązanych do składania informacji o udziałach w spółkach nieruchomościowych uznawano podatników, na których ciąży obowiązek podatkowy w podatku CIT lub PIT. Interpretacja rozszerza zatem zakres podmiotów objętych raportowaniem na podmioty, które nie są w rzeczywistości podatnikami. 

Informacja o umowach zawartych z nierezydentami (ORD-U) 

Osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, którzy w trakcie roku zawierali umowy z nierezydentami, po spełnieniu określonych wymogów, są zobowiązani do złożenia formularza ORD-U do właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Z obowiązku złożenia ORD-U są zwolnione podmioty zobowiązane do sporządzenia informacji TPR-C na podstawie przepisów o cenach transferowych. Do tej pory termin na złożenie formularza ORD-U wynosił 3 miesiące od zakończenia roku podatkowego. W marcu br Ministerstwo Finansów wydłużyło termin do jedenastu miesięcy. Oznacza to, że dla większości podatników termin złożenia formularza ORD-U za 2022 rok wypada 30 listopada 2023 roku. 

Warto też przypomnieć o ważnym terminie dla podatników PIT - choć nie upływa z końcem marca.

Termin złożenia rocznych zeznań podatkowych do Urzędu Skarbowego oraz zapłaty podatku (PIT-36, PIT-37, PIT-38, PIT-28, PIT-39) – do 2 maja 2023 r.

REKLAMA

PIT, czyli podatek dochodowy od osób fizycznych, stanowi jedno z najważniejszych zobowiązań, które musi uregulować każda osoba osiągająca podlegające opodatkowaniu dochody. W tym roku termin na złożenie zeznań rocznych w podatku dochodowym od osób fizycznych przypada 2 maja 2023 r. Przy składaniu zeznań w 2023 r. na podatników czekają pewne zmiany. 

Po pierwsze za sprawą Polskiego Ładu wydłużeniu uległ termin składania PIT-28 (ryczałt). Począwszy od zeznań składanych w 2023 r. podatnicy rozliczający się z fiskusem ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych lub kartą podatkową zyskają więcej czasu na rozliczenie. Termin złożenia PIT-28 został zrównany z terminem  złożenia pozostałych zeznań rocznych i przypada 2 maja 2023 r. 

Warto także wspomnieć o  wyjątkowym  uprawnieniu do zmiany sposobu opodatkowania dochodów osiągniętych w 2022 r.  Ta opcja jest dostępna dla przedsiębiorców, którzy zeszłym roku byli opodatkowani ryczałtem lub podatkiem liniowym, a chcieliby rozliczyć na zasadach ogólnych. Zamiast PIT-28 względnie PIT-36L, mogą teraz złożyć deklarację PIT-36.

* Powyższe terminy dotyczą podmiotów, których rok podatkowy jest zgodny z rokiem kalendarzowym.

Maria Wośkowiak, Tax Knowledge Administrator, Rödl & Partner

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców od 1 stycznia 2025 r. Tego chce minister finansów

Chciałbym, żeby nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców weszła w życie 1 stycznia 2025 r. - powiedział 25 lipca 2024 r. w TVN 24 minister finansów Andrzej Domański. Jak mówił, zależy mu, by powstał wspólny rządowy projekt; takie rozwiązanie powinno być wypracowane w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Zarządzanie zmianą - kluczowa umiejętność w biznesie i na wyższej uczelni. Jak to robić skutecznie?

Dzisiejsze środowiska biznesowe oraz akademickie charakteryzują się dynamicznymi zmianami, które wymagają od menedżerów, pracowników oraz kadry akademickiej posiadania specjalistycznych umiejętności zarządzania tymi procesami/lub procesami transformacyjnymi. Zmiany, napędzane głównie przez postęp technologiczny oraz nowe formy prowadzenia biznesu i edukacji, stają się coraz bardziej nieodłącznym elementem codziennej pracy i nauki. Pandemia COVID-19 jeszcze bardziej uwidoczniła konieczność szybkiego przystosowania się do nowych warunków, w szczególności w kontekście przejścia na tryb nauki i pracy zdalnej, bądź hybrydowej.

Fundacja rodzinna: kiedy jest szansą na zachowanie firmowego majątku? Czy może być wykorzystana do optymalizacji podatkowej?

Fundacja rodzinna to nowoczesna forma prawna, która zyskuje coraz większe uznanie w Polsce. Stworzona z myślą o skutecznym zarządzaniu i ochronie majątku rodzinnego, stanowi odpowiedź na wyzwania związane z sukcesją oraz koniecznością zabezpieczenia interesów bliskich. Dzięki niej możliwe jest nie tylko uporządkowanie spraw majątkowych, ale także uniknięcie potencjalnych sporów rodzinnych. Jakie są zasady funkcjonowania fundacji rodzinnej, jej organów oraz korzyści, jakie niesie dla fundatorów i beneficjentów? 

Dyskusja o akcyzie: legislacja europejska nie nadąża za badaniami

Około 25 proc. Polaków każdego dnia sięga po papierosa. Wartość ta – zamiast maleć – zwiększa się i stawia nas w gronie państw o względnie wysokim stopniu narażenia społeczeństwa na zagrożenia spowodowane dymem tytoniowym. Na drugim biegunie UE są Szwedzi. Tam pali zaledwie 8 proc. ludności. O planach ograniczenia konsumpcji tytoniu, produktów nikotynowych i alkoholu rozmawiali politycy i eksperci podczas posiedzenia podkomisji stałej do spraw zdrowia publicznego.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: budynki po zmianie przepisów

Konsultowany obecnie przez Ministerstwo Finansów projekt zmian w podatku od nieruchomości budzi wątpliwości podatników i ekspertów. Dotyczą one m.in. definicji budynków i budowli. Oceniając potencjalne skutki projektowanych zmian, tak przedsiębiorcy jak i osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej -  powinni zastanowić się nad swoim majątkiem. Bo w świetle nowych przepisów mogą pojawić się problemy z tym, czy dany obiekt budowlany jest budynkiem, czy budowlą.

Np. 6,2% rocznie przez 3 lata - stały i pewny zysk z oszczędności. Obligacje skarbowe 2024 - oferta i oprocentowanie w sierpniu

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 21czerwca 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w sierpniu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w lipcu br. Od 26 lipca br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany z korzystnym dyskontem

Firmy mają problem: brakuje pracowników z kwalifikacjami. Jak sobie z tym radzić?

Najnowsze dane wskazują jasno: małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce borykają się niedoborem rąk do pracy. Według Eurobarometru, aż 82 proc. firm ma problem ze znalezieniem pracowników, zwłaszcza tych wykwalifikowanych. ,,Zamiast tracić czas na nieskuteczne rekrutacje, firmy powinny zlecać zadania na zewnątrz np. w centrach BPO’’ – mówi Maciej Paraszczak, prezes Meritoros SA.  

Farmy wiatrowe a podatek od nieruchomości. Nadchodzą zmiany

Co jest przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości farm wiatrowych? Budowle lub ich części jako przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości generują dla farm wiatrowych największe obciążenie podatkowe i między innymi dlatego są przedmiotem licznych sporów z fiskusem. Skutkiem tych sporów jest zmiana definicji budowli dla celów podatku od nieruchomości od 1 stycznia 2025 r.

REKLAMA

Od 2025 r. akcyza na e-liquidy ma wzrosnąć o 75%. Rozwinie się szara strefa i garażowa produkcja poza kontrolą?

Na rynku e-liquidów mamy największą szarą strefę, z którą fiskus niezbyt dobrze sobie radzi. Gwałtowna podwyżka akcyzy nie pomoże w rozwiązaniu tego problemu, tylko go spotęguje – komentuje plany Ministerstwa Finansów Piotr Leonarski, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich. Krajowi producenci płynów do e-papierosów zaapelowali już do ministra finansów o rewizję planowanych podwyżek akcyzy na wyroby tytoniowe. W przypadku e-liquidów ma być ona największa i w 2025 roku wyniesie 75 proc. Branża podkreśla, że to przyczyni się do jeszcze większego rozrostu szarej strefy, a ponadto będzie zachętą dla konsumentów, żeby zamiast korzystać z alternatyw, wrócili do palenia tradycyjnych papierosów.

Podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia. Już 44 kraje wprowadziły taki podatek

Dotychczas 44 kraje wprowadziły podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia, czyli wysokoprzetworzonej, z dużą zawartością soli, cukru i tłuszczów nasyconych, w tym tłuszczów typu trans. Polska jest jednym z krajów, które zdecydowały się na wprowadzenie podatku cukrowego, którym objęte zostały słodzone napoje. Zdaniem ekspertów to dobry początek, ale jednocześnie za mało.

REKLAMA