REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kalendarz przedsiębiorcy (podatnika) 2023 – ważne terminy upływające z końcem marca

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Rödl & Partner
Audyt, BPO, doradztwo podatkowe, doradztwo prawne, consulting
Kalendarz przedsiębiorcy (podatnika) 2023 – ważne terminy upływające z końcem marca
Kalendarz przedsiębiorcy (podatnika) 2023 – ważne terminy upływające z końcem marca
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zbliża się koniec I kwartału 2023 r. Dla przedsiębiorców jest to czas wzmożonych prac w zakresie dopełnienia wszystkich obowiązków prawno - podatkowych. Prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce wiąże się z długą listą terminowych obowiązków. Poniżej prezentujemy najważniejsze z nich, o których warto pamiętać.  

Informacja dotycząca rozliczeń zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych

Do 31 marca osoby prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej i osoby fizyczne będące przedsiębiorcami, mają obowiązek złożenia rocznego IFT-2R. Do złożenia informacji są zobowiązane podmioty które w trakcie roku kalendarzowego wypłaciły zagranicznemu kontrahentowi wynagrodzenie z tytułu świadczeń i usług niematerialnych. Deklarację należy złożyć odrębnie dla każdego zagranicznego odbiorcy, dlatego liczba deklaracji będzie zależała od liczby kontrahentów. Informację należy złożyć do Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie.

REKLAMA

Raportowanie CBC

Do złożenia powiadomienia CBC-P zobowiązane są podmioty, które wchodzą w skład grupy kapitałowej o skonsolidowanych przychodach wynikających ze sprawozdania finansowego za rok poprzedni, przekraczających 750 mln euro (3,25 mld zł), a które jednocześnie nie składają samodzielnie informacji o grupie podmiotów (CBC-R). W treści powiadomienia podmiot informuje organ podatkowy o tym, że jest jednostką:

  • dominującą w grupie, wyznaczoną jednostką albo inną jednostką składającą informację o grupie podmiotów (tzw. CBC-R), albo
  • należącą do grupy zobowiązanej do złożenia informacji i wskazuje jednostkę raportującą oraz państwo, w którym zostanie złożona informacja o grupie podmiotów.

Powiadomienie CBC-P składa się w terminie 3 miesięcy od dnia zakończenia sprawozdawczego roku obrotowego grupy podmiotów. W większości przypadków termin za 2022 r. upłynie 31 marca 2023 r.

Master File - grupowa dokumentacja cen transferowych

Do sporządzenia grupowej dokumentacji cen transferowych zobowiązani są podatnicy realizujący transakcje kontrolowane z podmiotami powiązanymi, w przypadku gdy skonsolidowane przychody grupy w roku poprzednim przekroczyły próg 200 mln zł.

Termin na przygotowanie grupowej dokumentacji został wydłużony o 3 miesiące. W przypadku podatników, których rok podatkowy jest zgodny z kalendarzowym termin na sporządzenie dokumentacji grupowej za 2022 r. upłynie 31 marca 2023 r.

Wniesienie opłat środowiskowych za korzystanie ze środowiska 

Podmioty korzystające ze środowiska, których działalność powoduje emisję, są zobowiązane do złożenia wykazu zawierającego informacje o korzystaniu ze środowiska do właściwego miejscowo urzędu marszałkowskiego oraz do uiszczenie należnych opłat środowiskowych za korzystanie ze środowiska - do 31 marca. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Powyższe obowiązki dotyczą w szczególności podmiotów:

- spalających paliwa w silnikach spalinowych (np. użytkowanie pojazdów czy maszyn budowlanych);

- spalających paliwa w kotłach lub agregatach;

- prowadzących procesy technologiczne (np. malowanie, lakierowanie, spawanie, wędzenie);

- użytkujących urządzenia klimatyzacyjne;

- których działalność obejmuje przeładunek paliw;

- składujących odpady;

- zajmujących się działalnością wytwórczą w zakresie upraw rolnych, chowu czy hodowli zwierząt.

Zeznanie roczne CIT-8 

Podatnicy podatku CIT, po zakończeniu roku podatkowego, składają zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu lub poniesionej straty. Rozliczenie roczne polega na złożeniu zeznania rocznego CIT-8 oraz zapłacie podatku należnego wynikającego z tego rozliczenia. Kwotę podatku należy zapłacić do końca trzeciego miesiąca roku następującego po roku podatkowym. Jeżeli rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, to termin na złożenie CIT- 8 upływa 31 marca 2023 r. 

UWAGA: obecnie w Ministerstwie Finansów trwają prace nad przedłużeniem terminu złożenia rocznego zeznania CIT-8 do 30 czerwca 2023 r. 

Informacja o zakładach (oddziałach) podatnika (CIT-8ST)

Do 31 marca 2023 r. podmioty które są podatnikami CIT oraz posiadają zakłady lub oddziały położone na obszarze innej jednostki samorządu terytorialnego niż właściwa ze względu na ich siedzibę, mają obowiązek złożenia formularza CIT-8ST. W odniesieniu do 2022 r. informacja jest składana na dedykowanym wzorze formularza CIT-8ST i nie jest już załącznikiem CIT-8.

Informacje na temat spółek nieruchomościowych (CIT-N1, PIT-N1 / CIT-N2, PIT-N2)

Spółki nieruchomościowe oraz podatnicy posiadający w spółce bezpośrednio lub pośrednio co najmniej 5% głosów lub udziałów mają obowiązek przekazać do Szefa KAS informację na temat jej struktury udziałowej w ciągu 3 miesięcy od zakończenia roku podatkowego. W praktyce termin ten upływa 31 marca 2023 r. 

Warto wspomnieć o najnowszej interpretacji Ministra Finansów z 28 lutego 2023 r., w której Minister stwierdził, że sam fakt posiadania bezpośrednio lub pośrednio praw (udziałów, akcji, tytułów uczestnictwa lub innych praw) w wysokości 5% w spółce nieruchomościowej generuje obowiązek raportowania. Dotychczas za zobowiązanych do składania informacji o udziałach w spółkach nieruchomościowych uznawano podatników, na których ciąży obowiązek podatkowy w podatku CIT lub PIT. Interpretacja rozszerza zatem zakres podmiotów objętych raportowaniem na podmioty, które nie są w rzeczywistości podatnikami. 

Informacja o umowach zawartych z nierezydentami (ORD-U) 

Osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, którzy w trakcie roku zawierali umowy z nierezydentami, po spełnieniu określonych wymogów, są zobowiązani do złożenia formularza ORD-U do właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Z obowiązku złożenia ORD-U są zwolnione podmioty zobowiązane do sporządzenia informacji TPR-C na podstawie przepisów o cenach transferowych. Do tej pory termin na złożenie formularza ORD-U wynosił 3 miesiące od zakończenia roku podatkowego. W marcu br Ministerstwo Finansów wydłużyło termin do jedenastu miesięcy. Oznacza to, że dla większości podatników termin złożenia formularza ORD-U za 2022 rok wypada 30 listopada 2023 roku. 

Warto też przypomnieć o ważnym terminie dla podatników PIT - choć nie upływa z końcem marca.

Termin złożenia rocznych zeznań podatkowych do Urzędu Skarbowego oraz zapłaty podatku (PIT-36, PIT-37, PIT-38, PIT-28, PIT-39) – do 2 maja 2023 r.

PIT, czyli podatek dochodowy od osób fizycznych, stanowi jedno z najważniejszych zobowiązań, które musi uregulować każda osoba osiągająca podlegające opodatkowaniu dochody. W tym roku termin na złożenie zeznań rocznych w podatku dochodowym od osób fizycznych przypada 2 maja 2023 r. Przy składaniu zeznań w 2023 r. na podatników czekają pewne zmiany. 

Po pierwsze za sprawą Polskiego Ładu wydłużeniu uległ termin składania PIT-28 (ryczałt). Począwszy od zeznań składanych w 2023 r. podatnicy rozliczający się z fiskusem ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych lub kartą podatkową zyskają więcej czasu na rozliczenie. Termin złożenia PIT-28 został zrównany z terminem  złożenia pozostałych zeznań rocznych i przypada 2 maja 2023 r. 

Warto także wspomnieć o  wyjątkowym  uprawnieniu do zmiany sposobu opodatkowania dochodów osiągniętych w 2022 r.  Ta opcja jest dostępna dla przedsiębiorców, którzy zeszłym roku byli opodatkowani ryczałtem lub podatkiem liniowym, a chcieliby rozliczyć na zasadach ogólnych. Zamiast PIT-28 względnie PIT-36L, mogą teraz złożyć deklarację PIT-36.

* Powyższe terminy dotyczą podmiotów, których rok podatkowy jest zgodny z rokiem kalendarzowym.

Maria Wośkowiak, Tax Knowledge Administrator, Rödl & Partner

 

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami. Ile można zaoszczędzić na wpłatach do PFRON? Case study i obliczenia dla pracodawcy

Dlaczego 5 maja to ważna data w kontekście integracji i równości? Co powstrzymuje pracodawców przed zatrudnianiem osób z niepełnosprawnościami? Jakie są obowiązki pracodawcy wobec PFRON? Wyjaśniają eksperci z HRQ Ability Sp. z o.o. Sp. k. I pokazują na przykładzie ile może zaoszczędzić firma na zatrudnieniu osób z niepełnosprawnościami.

Koszty NKUP w księgach rachunkowych - klasyfikacja i księgowanie

– W praktyce rachunkowej i podatkowej przedsiębiorcy często napotykają na wydatki, które - mimo że wpływają na wynik finansowy jednostki - to jednak nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów (tzw. NKUP) – zauważa Beata Tęgowska, ekspertka ds. księgowości i płac z Systim.pl i wyjaśnia jak je prawidłowo klasyfikować i księgować?

Zmiany w podatku od spadków darowizn w 2025 roku. Likwidacja obowiązku uzyskiwania zaświadczenia z urzędu skarbowego i określenie wartości nieodpłatnej renty [projekt]

W dniu 28 kwietnia 2025 r. w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano założenia nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn. Ta nowelizacja ma dwa cele. Likwidację obowiązku uzyskiwania zaświadczenia naczelnika urzędu skarbowego potwierdzającego zwolnienie z podatku od spadków i darowizn

na celu ograniczenie formalności i zmniejszenie barier administracyjnych wynikających ze stosowania ustawy o podatku od spadków i darowizn, związanych z dokonywaniem obrotu majątkiem nabytym tytułem spadku lub inny nieodpłatny sposób objęty zakresem ustawy o podatku od spadków i darowizn, od osób z kręgu najbliższej rodziny, a także uproszczenie rozliczania podatku z tytułu nabycia nieodpłatnej renty.

Co zmieni unijne rozporządzenie w sprawie maszyn od 2027 roku. Nowe wymogi prawne cyberbezpieczeństwa przemysłu w UE

Szybko zachodząca cyfrowa transformacja, automatyzacja, integracja środowisk IT i OT oraz Przemysł 4.0 na nowo definiują krajobraz branży przemysłowej, przynosząc nowe wyzwania i możliwości. Odpowiedzią na ten fakt jest m.in. przygotowane przez Komisję Europejską Rozporządzenie 2023/1230 w sprawie maszyn. Firmy działające na terenie UE muszą dołożyć starań, aby sprostać nowym, wynikającym z tego dokumentu standardom przed 14 stycznia 2027 roku.

REKLAMA

Skarbówka kontra przedsiębiorcy. Firmy odzyskują miliardy, walcząc z niesprawiedliwymi decyzjami

Tysiące polskich firm zostało oskarżonych o udział w karuzelach VAT - często niesłusznie. Ale coraz więcej z nich mówi "dość" i wygrywa w sądach. Tylko w ostatnich latach odzyskali aż 2,8 miliarda złotych! Sprawdź, dlaczego warto walczyć i jak nie dać się wciągnąć w urzędniczy absurd.

Krajowy System e-Faktur – czas na konkrety. Przygotowania nie powinny czekać. Firmy muszą dziś świadomie zarządzać dostępnością zasobów, priorytetami i ryzykiem "przeciążenia projektowego"

Wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) przeszło z etapu spekulacji do fazy przygotowań wymagających konkretnego działania. Ministerstwo Finansów ogłosiło nowy projekt ustawy, który wprowadza obowiązek korzystania z KSeF, a 25 kwietnia skończył się okres konsultacji publicznych. Dla wszystkich zainteresowanych oznacza to jedno: czas, w którym można było czekać na „ostateczny kształt przepisów”, dobiegł końca. Dziś wiemy już wystarczająco dużo, by prowadzić rzeczywiste przygotowania – bez odkładania na później. Ekspert komisji podatkowej BCC, radca prawny, doradca podatkowy Tomasz Gruszczyk o wdrożeniu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF).

Wdrożenie KSeF i JPK_CIT to nie lada wyzwanie dla firm w 2025 r. [KOMENTARZ EKSPERCKI]

Rok 2025 będzie się przełomowy dla większości działów finansowych polskich firm. Wynika to z obowiązków podatkowych nałożonych na przedsiębiorców w zakresie konieczności wdrożenia obligatoryjnego e-fakturowania (KSeF) oraz raportowania danych księgowo- podatkowych w formie nowej schemy JPK_CIT.

Sprzedałeś 30 rzeczy w sieci przez rok? Twoje dane ma już urząd skarbowy. Co z nimi zrobi? MF i KAS walczą z szarą strefą w handlu internetowym i unikaniem płacenia podatków

Ministerstwo Finansów (MF) i Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wdrożyły unijną dyrektywę (DAC7), która nakłada na operatorów platform handlu internetowego obowiązki sprawozdawcze. Dyrektywa jest kolejnym elementem uszczelnienia systemów podatkowych państw członkowskich UE. Dyrektywa nie wprowadza nowych podatków. Do 31 stycznia 2025 r. operatorzy platform mieli obowiązek składać raporty do Szefa KAS za lata 2023 i 2024. 82 operatorów platform przekazało za ten okres informacje o ponad 177 tys. unikalnych osobach fizycznych oraz ponad 115 tys. unikalnych podmiotach.

REKLAMA

2 miliony firm czeka na podpis prezydenta. Stawką jest niższa składka zdrowotna

To może być przełom dla mikroprzedsiębiorców: Rada Przedsiębiorców apeluje do Andrzeja Dudy o podpisanie ustawy, która ulży milionom firm dotkniętym Polskim Ładem. "To test, czy naprawdę zależy nam na polskich firmach" – mówią organizatorzy pikiety zaplanowanej na 6 maja.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC księgowych nie obejmuje skutków błędów w deklaracjach podatkowych. Ochrona dopiero po wykupieniu rozszerzonej polisy OC

Księgowi w biurach rachunkowych mają coraz mniej czasu na złożenie deklaracji podatkowych swoich klientów – termin składania m.in. PIT-36, PIT-37 i PIT-28 mija 30 kwietnia. Pod presją czasu księgowym zdarzają się pomyłki, np. błędne rozliczenie ulg, nieuwzględnienie wszystkich przychodów czy pomyłki w zaliczkach na podatek. W jednej z takich spraw nieprawidłowe wykazanie zaliczek w PIT-36L zakończyło się naliczonymi przez Urząd Skarbowy odsetkami w wysokości ponad 7000 zł. Obowiązkowe ubezpieczenie OC księgowych nie obejmuje błędów w deklaracjach podatkowych – ochronę zapewnia dopiero wykupienie rozszerzonej polisy.

REKLAMA