REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kalendarz przedsiębiorcy (podatnika) 2023 – ważne terminy upływające z końcem marca

Rödl & Partner
Audyt, BPO, doradztwo podatkowe, doradztwo prawne, consulting
Kalendarz przedsiębiorcy (podatnika) 2023 – ważne terminy upływające z końcem marca
Kalendarz przedsiębiorcy (podatnika) 2023 – ważne terminy upływające z końcem marca
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zbliża się koniec I kwartału 2023 r. Dla przedsiębiorców jest to czas wzmożonych prac w zakresie dopełnienia wszystkich obowiązków prawno - podatkowych. Prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce wiąże się z długą listą terminowych obowiązków. Poniżej prezentujemy najważniejsze z nich, o których warto pamiętać.  

Informacja dotycząca rozliczeń zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych

Do 31 marca osoby prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej i osoby fizyczne będące przedsiębiorcami, mają obowiązek złożenia rocznego IFT-2R. Do złożenia informacji są zobowiązane podmioty które w trakcie roku kalendarzowego wypłaciły zagranicznemu kontrahentowi wynagrodzenie z tytułu świadczeń i usług niematerialnych. Deklarację należy złożyć odrębnie dla każdego zagranicznego odbiorcy, dlatego liczba deklaracji będzie zależała od liczby kontrahentów. Informację należy złożyć do Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie.

Autopromocja

Raportowanie CBC

Do złożenia powiadomienia CBC-P zobowiązane są podmioty, które wchodzą w skład grupy kapitałowej o skonsolidowanych przychodach wynikających ze sprawozdania finansowego za rok poprzedni, przekraczających 750 mln euro (3,25 mld zł), a które jednocześnie nie składają samodzielnie informacji o grupie podmiotów (CBC-R). W treści powiadomienia podmiot informuje organ podatkowy o tym, że jest jednostką:

  • dominującą w grupie, wyznaczoną jednostką albo inną jednostką składającą informację o grupie podmiotów (tzw. CBC-R), albo
  • należącą do grupy zobowiązanej do złożenia informacji i wskazuje jednostkę raportującą oraz państwo, w którym zostanie złożona informacja o grupie podmiotów.

Powiadomienie CBC-P składa się w terminie 3 miesięcy od dnia zakończenia sprawozdawczego roku obrotowego grupy podmiotów. W większości przypadków termin za 2022 r. upłynie 31 marca 2023 r.

Master File - grupowa dokumentacja cen transferowych

Do sporządzenia grupowej dokumentacji cen transferowych zobowiązani są podatnicy realizujący transakcje kontrolowane z podmiotami powiązanymi, w przypadku gdy skonsolidowane przychody grupy w roku poprzednim przekroczyły próg 200 mln zł.

Termin na przygotowanie grupowej dokumentacji został wydłużony o 3 miesiące. W przypadku podatników, których rok podatkowy jest zgodny z kalendarzowym termin na sporządzenie dokumentacji grupowej za 2022 r. upłynie 31 marca 2023 r.

Wniesienie opłat środowiskowych za korzystanie ze środowiska 

Podmioty korzystające ze środowiska, których działalność powoduje emisję, są zobowiązane do złożenia wykazu zawierającego informacje o korzystaniu ze środowiska do właściwego miejscowo urzędu marszałkowskiego oraz do uiszczenie należnych opłat środowiskowych za korzystanie ze środowiska - do 31 marca. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Powyższe obowiązki dotyczą w szczególności podmiotów:

- spalających paliwa w silnikach spalinowych (np. użytkowanie pojazdów czy maszyn budowlanych);

- spalających paliwa w kotłach lub agregatach;

- prowadzących procesy technologiczne (np. malowanie, lakierowanie, spawanie, wędzenie);

- użytkujących urządzenia klimatyzacyjne;

- których działalność obejmuje przeładunek paliw;

- składujących odpady;

- zajmujących się działalnością wytwórczą w zakresie upraw rolnych, chowu czy hodowli zwierząt.

Zeznanie roczne CIT-8 

Podatnicy podatku CIT, po zakończeniu roku podatkowego, składają zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu lub poniesionej straty. Rozliczenie roczne polega na złożeniu zeznania rocznego CIT-8 oraz zapłacie podatku należnego wynikającego z tego rozliczenia. Kwotę podatku należy zapłacić do końca trzeciego miesiąca roku następującego po roku podatkowym. Jeżeli rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, to termin na złożenie CIT- 8 upływa 31 marca 2023 r. 

UWAGA: obecnie w Ministerstwie Finansów trwają prace nad przedłużeniem terminu złożenia rocznego zeznania CIT-8 do 30 czerwca 2023 r. 

Informacja o zakładach (oddziałach) podatnika (CIT-8ST)

Do 31 marca 2023 r. podmioty które są podatnikami CIT oraz posiadają zakłady lub oddziały położone na obszarze innej jednostki samorządu terytorialnego niż właściwa ze względu na ich siedzibę, mają obowiązek złożenia formularza CIT-8ST. W odniesieniu do 2022 r. informacja jest składana na dedykowanym wzorze formularza CIT-8ST i nie jest już załącznikiem CIT-8.

Informacje na temat spółek nieruchomościowych (CIT-N1, PIT-N1 / CIT-N2, PIT-N2)

Spółki nieruchomościowe oraz podatnicy posiadający w spółce bezpośrednio lub pośrednio co najmniej 5% głosów lub udziałów mają obowiązek przekazać do Szefa KAS informację na temat jej struktury udziałowej w ciągu 3 miesięcy od zakończenia roku podatkowego. W praktyce termin ten upływa 31 marca 2023 r. 

Warto wspomnieć o najnowszej interpretacji Ministra Finansów z 28 lutego 2023 r., w której Minister stwierdził, że sam fakt posiadania bezpośrednio lub pośrednio praw (udziałów, akcji, tytułów uczestnictwa lub innych praw) w wysokości 5% w spółce nieruchomościowej generuje obowiązek raportowania. Dotychczas za zobowiązanych do składania informacji o udziałach w spółkach nieruchomościowych uznawano podatników, na których ciąży obowiązek podatkowy w podatku CIT lub PIT. Interpretacja rozszerza zatem zakres podmiotów objętych raportowaniem na podmioty, które nie są w rzeczywistości podatnikami. 

Informacja o umowach zawartych z nierezydentami (ORD-U) 

Osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, którzy w trakcie roku zawierali umowy z nierezydentami, po spełnieniu określonych wymogów, są zobowiązani do złożenia formularza ORD-U do właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Z obowiązku złożenia ORD-U są zwolnione podmioty zobowiązane do sporządzenia informacji TPR-C na podstawie przepisów o cenach transferowych. Do tej pory termin na złożenie formularza ORD-U wynosił 3 miesiące od zakończenia roku podatkowego. W marcu br Ministerstwo Finansów wydłużyło termin do jedenastu miesięcy. Oznacza to, że dla większości podatników termin złożenia formularza ORD-U za 2022 rok wypada 30 listopada 2023 roku. 

Warto też przypomnieć o ważnym terminie dla podatników PIT - choć nie upływa z końcem marca.

Termin złożenia rocznych zeznań podatkowych do Urzędu Skarbowego oraz zapłaty podatku (PIT-36, PIT-37, PIT-38, PIT-28, PIT-39) – do 2 maja 2023 r.

PIT, czyli podatek dochodowy od osób fizycznych, stanowi jedno z najważniejszych zobowiązań, które musi uregulować każda osoba osiągająca podlegające opodatkowaniu dochody. W tym roku termin na złożenie zeznań rocznych w podatku dochodowym od osób fizycznych przypada 2 maja 2023 r. Przy składaniu zeznań w 2023 r. na podatników czekają pewne zmiany. 

Po pierwsze za sprawą Polskiego Ładu wydłużeniu uległ termin składania PIT-28 (ryczałt). Począwszy od zeznań składanych w 2023 r. podatnicy rozliczający się z fiskusem ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych lub kartą podatkową zyskają więcej czasu na rozliczenie. Termin złożenia PIT-28 został zrównany z terminem  złożenia pozostałych zeznań rocznych i przypada 2 maja 2023 r. 

Warto także wspomnieć o  wyjątkowym  uprawnieniu do zmiany sposobu opodatkowania dochodów osiągniętych w 2022 r.  Ta opcja jest dostępna dla przedsiębiorców, którzy zeszłym roku byli opodatkowani ryczałtem lub podatkiem liniowym, a chcieliby rozliczyć na zasadach ogólnych. Zamiast PIT-28 względnie PIT-36L, mogą teraz złożyć deklarację PIT-36.

* Powyższe terminy dotyczą podmiotów, których rok podatkowy jest zgodny z rokiem kalendarzowym.

Maria Wośkowiak, Tax Knowledge Administrator, Rödl & Partner

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

REKLAMA