REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PIT 2023. Które PIT-y nie zostaną automatycznie złożone 2 maja w usłudze Twój e-PIT?

PIT 2023. Które PIT-y nie zostaną automatycznie złożone 2 maja 2023 r. w usłudze Twój e-PIT?
PIT 2023. Które PIT-y nie zostaną automatycznie złożone 2 maja 2023 r. w usłudze Twój e-PIT?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Twój e-PIT to wygodna forma rozliczenia się z fiskusem z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). W większości przypadków można nie zrobić nic, a i tak roczne zeznanie podatkowe zostanie automatycznie złożone do urzędu skarbowego. Ale nie zawsze jest tak dobrze. Które zeznanie podatkowe PIT nie zostanie automatycznie złożone 2 maja 2023 r. w usłudze Twój e-PIT?

Automatyczne zeznanie podatkowe – Twój e-PIT.

Usługa Ministerstwa Finansów i Krajowej Administracji Skarbowej Twój e-PIT to automatycznie przygotowane i udostępnione przez KAS roczne zeznanie podatkowe osób fizycznych. Najważniejszą korzyścią z tej usługi jest to, że podatnik nie musi wypełniać samodzielnie deklaracji podatkowych PIT-37, PIT-36, PIT-28, PIT-38 ani innych wniosków, aby rozliczyć swój podatek PIT. 

Odpowiednie zeznanie podatkowe PIT wypełnione danymi zgromadzone przez KAS czeka na podatnika w wersji elektronicznej w usłudze Twój e-PIT dostępnej w e-Urzędzie Skarbowym na podatki.gov.pl. Usługa ta działa już od kilu lat – także w 2023 roku można przy jej użyciu rozliczyć PIT-a za 2022 rok. 

W przypadku PIT-37 i PIT-38 za 2022 rok, jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania, to z upływem 2 maja 2023 r. zostanie ono automatycznie zaakceptowane (czyli będzie uznane za złożone w terminie). Zatem zeznanie PIT będzie złożone w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. 

Natomiast – jak informuje resort finansów - Zeznania PIT-28 i PIT-36 nie zostaną automatycznie złożone 2 maja, ponieważ zdecydowana większość z tych zeznań wymaga uzupełnienia przez podatnika.

Autopromocja

PIT-37

W automatycznie przygotowanym PIT-37 w usłudze Twój e-PIT znajdują się:

 • dane wynikające z prawidłowych informacji od pracodawców/płatników,
 • numer rachunku bankowego (tylko w przypadku,gdy z zeznania wynika nadpłata),
 • informacje o ulgach wykazanych w zeznaniu za poprzedni rok, takie jak np: ulga na dzieci, dane organizacji pożytku publicznego (pod warunkiem, że w tym roku wskazana OPP spełnia warunki do otrzymywania 1,5% podatku).

Te automatycznie wpisane do PIT-37 dane podatnik ma prawo zmienić. Gdy podatnik chce skorzystać z innych ulg czy odliczeń np. z odliczenia darowizn, wydatków na cele rehabilitacyjne, termomodernizację, użytkowania internetu, czy wpłat na IKZE lub odliczeń z tytułu wydatków mieszkaniowych – uzupełnia te dane w udostępnionym zeznaniu podatkowym samodzielnie, po zalogowaniu do usługi.

PIT-36

W automatycznie przygotowanym PIT-36 w usłudze Twój e-PIT znajdują się:

 • dane z prawidłowych informacji przesłanych przez płatników,
 • kwoty zaliczek na podatek dochodowy wpłacone na konto urzędu skarbowego
 • informacje o ulgach wykazanych w zeznaniu za poprzedni rok, takie jak np.: ulga na dzieci, dane organizacji pożytku publicznego (pod warunkiem, że w tym roku wskazana OPP spełnia warunki do otrzymywania 1,5% podatku)

Podatnik może uzupełnić zeznanie o przychody z najmu, dzierżawy, czy np. przychody uzyskane bez pośrednictwa płatnika, przychody ze sprzedaży oraz przychody z działalności nierejestrowanej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PIT-38

W automatycznie przygotowanym PIT-38 w usłudze Twój e-PIT znajdują się dane z prawidłowych informacji PIT-8C przesłanych przez płatników. Jeżeli z zeznania za poprzedni rok wynikała strata podatkowa, również jest ona rozliczona w zeznaniu. Podatnik może samodzielnie uwzględnić straty z lat wcześniejszych.

PIT-28

W automatycznie przygotowanym PIT-28 w usłudze Twój e-PIT znajdują się informacje o kwocie zaliczek na podatek wpłaconych na konto urzędu skarbowego oraz numer rachunku bankowego (jeśli z zeznania wynika nadpłata). Podatnik samodzielnie musi uzupełnić przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze oraz przychody ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych.

Ważne
Uwaga!

Ministerstwo Finansów i KAS informują, że w zeznaniach PIT-36 i PIT-28 udostępnionych w usłudze Twój e-PIT nie można uwzględniać przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej.

Twój e-PIT indywidualnie lub wspólnie z małżonkiem

W przypadku PIT-36 i PIT-37 w usłudze Twój e-PIT można rozliczyć się indywidualnie albo wspólnie z małżonkiem – zależnie od wyboru podatnika. 
Automatycznie przygotowane przez KAS w usłudze Twój e-PIT zeznanie jest wypełnione dla podatnika indywidualnie, nawet jeśli w roku poprzednim małżonkowie rozliczali się wspólnie. Jeżeli są spełnione warunki określone w ustawie PIT, można w usłudze Twój e-PIT zmienić - sposób rozliczenia:

 • na wspólny z małżonkiem, lub
 • jako osoba samotnie wychowująca dzieci.

Co można (lub trzeba) zrobić po zalogowaniu do usługi Twój e-PIT? PIT-37, PIT-36, PIT-38, PIT-28

PIT-37

Po zalogowaniu do usługi Twój e-PIT, jeśli podatnik składa zeznanie PIT-37, może:

1) zaakceptować i wysłać zeznanie bez zmian

2) może wprowadzić zmiany do zeznania, np.:  

 • zmienić sposób rozliczenia na wspólny z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci,
 • zmienić lub wskazać organizację pożytku publicznego (OPP), której chcesz przekazać 1,5% podatku oraz wskazać cel szczegółowy,
 • zmienić dane w uldze na dzieci lub dodać tę ulgę,
 • dodać odliczenia, np.: darowizn, wydatków na cele rehabilitacyjne, termomodernizację, z tytułu użytkowania internetu lub wpłat na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE),
 • podać lub zmienić numer rachunku bankowego, na który chce otrzymać zwrot nadpłaty

- i dopiero zaakceptować i wysłać zmienione zeznanie

Ministerstwo Finansów i KAS wskazują,że zarówno w pierwszym jak i drugim przypadku trzeba sprawdzić, czy zeznanie zostało prawidłowo przesłane (tj. czy otrzymało status 200) i czy można pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). Czas na zwrot ewentualnej nadpłaty jest liczony od chwili, kiedy zeznanie wpływa do systemów KAS. Jeśli ze złożonego zeznania wynika podatek do zapłaty, płatności można dokonać bezpośrednio w usłudze Twój e-PIT. Jest to jednak możliwe wyłącznie w przypadku, gdy bank podatnika udostępnia taką możliwość.

3) może odrzucić przygotowane przez KAS zeznanie i rozliczyć się samodzielnie w innej formie. W takim przypadku przygotowane w usłudze Twój e-PIT zeznanie nie będzie brane pod uwagę;

4) jeżeli w informacjach od płatników podatnik nie ma wykazanych wyłącznie przychodów zwolnionych, może też nie zrobić nic — wówczas 2 maja 2023 r. przygotowane rozliczenie zostanie automatycznie zaakceptowane co będzie oznaczało, że zeznanie podatkowe PIT-37 będzie złożone w terminie.

 

PIT-36

Po zalogowaniu do usługi Twój e-PIT, jeśli podatnik składa zeznanie PIT-36, może:

1) zaakceptować i wysłać zeznanie bez zmian

2) wprowadzić zmiany do zeznania, np.: 

 • uzupełnić zeznanie o przychody z najmu, dzierżawy, czy np. przychody uzyskane bez pośrednictwa płatnika, ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych, przychody z działalności nierejestrowanej;
 • wykazać straty poniesione w poprzednich latach,
 • zmienić sposób rozliczenia na wspólny z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci,
 • zmienić lub wskazać organizację pożytku publicznego (OPP), której chcesz przekazać 1,5% podatku oraz wskazać cel szczegółowy,
 • zmienić dane w uldze na dzieci lub dodać tę ulgę,
 • dodać odliczenia, np.: darowizn, wydatków na cele rehabilitacyjne, termomodernizację, z tytułu użytkowania internetu lub wpłat na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE),
 • podać lub zaktualizować numer rachunku bankowego, na który chcesz otrzymać zwrot nadpłaty

- i dopiero zaakceptować i wysłać zmienione zeznanie

Ministerstwo Finansów i KAS wskazują,że zarówno w pierwszym jak i drugim przypadku trzeba sprawdzić, czy zeznanie zostało prawidłowo przesłane (tj. czy otrzymało status 200) i czy można pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). Czas na zwrot ewentualnej nadpłaty jest liczony od chwili, kiedy zeznanie wpływa do systemów KAS. Jeśli ze złożonego przez podatnika zeznania wynika podatek do zapłaty, płatności można dokonać bezpośrednio w usłudze Twój e-PIT. Jest to jednak możliwe wyłącznie w przypadku, gdy bank podatnika udostępnia taka możliwość.

3) można odrzucić przygotowane zeznanie i rozliczyć się samodzielnie w innej formie. W takim przypadku przygotowane w usłudze Twój e-PIT zeznanie nie będzie brane pod uwagę;

 

Ważne
Uwaga!

Ministerstwo Finansów i KAS informują, że zeznanie PIT-36 nie podlega automatycznej akceptacji.

 

PIT-38

Po zalogowaniu do usługi Twój e-PIT, jeśli podatnik składa zeznanie PIT-38, może:

1) zaakceptować i wysłać zeznanie bez zmian

2) wprowadzić zmiany do zeznania, np.: 

 • wykazać straty z lat wcześniejszych
 • zmienić lub wskazać organizację pożytku publicznego (OPP), której chcesz przekazać 1,5% podatku oraz wskazać cel szczegółowy,
 • podać lub zaktualizować numer rachunku, na który chcesz otrzymać zwrot nadpłaty

- i dopiero zaakceptować i wysłać zmienione zeznanie

Ministerstwo Finansów i KAS wskazują, że zarówno w pierwszym jak i drugim przypadku trzeba sprawdzić, czy zeznanie zostało prawidłowo przesłane (tj. czy otrzymało status 200) i czy można pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). Czas na zwrot ewentualnej nadpłaty jest liczony od chwili, kiedy zeznanie wpływa do systemów KAS. Jeśli ze złożonego przez podatnika zeznania wynika podatek do zapłaty, płatności można dokonać bezpośrednio w usłudze Twój e-PIT. Jest to jednak możliwe wyłącznie w przypadku, gdy bank podatnika udostępnia taka możliwość.

3) może odrzucić przygotowane zeznanie i rozliczyć się samodzielnie w innej formie. W takim przypadku przygotowane w usłudze Twój e-PIT zeznanie nie będzie brane pod uwagę;

4) może też nie zrobić nic — wówczas 2 maja 2023 r. przygotowane przez KAS rozliczenie zostanie automatycznie zaakceptowane co będzie oznaczało, że zeznanie będzie złożone w terminie.

 

 PIT-28

Po zalogowaniu do usługi Twój e-PIT, jeśli podatnik składa zeznanie PIT-28 może:

1) zaakceptować i wysłać zeznanie bez zmian

2) wprowadzić zmiany do zeznania, np.: 

 • uzupełnić zeznanie o przychody z najmu, dzierżawy, czy np. przychody uzyskane bez pośrednictwa płatnika, ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych;
 • wykazać straty poniesione w poprzednich latach,
 • zmienić lub wskazać organizację pożytku publicznego (OPP), której chcesz przekazać 1,5% podatku oraz wskazać cel szczegółowy,
 • dodać odliczenia, np.: darowizn, wydatków na cele rehabilitacyjne, termomodernizację, z tytułu użytkowania internetu lub wpłat na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE),
 • podać lub zaktualizować numer rachunku, na który chcesz otrzymać zwrot nadpłaty

- i dopiero zaakceptować i wysłać zmienione zeznanie

Ministerstwo Finansów i KAS wskazują,że zarówno w pierwszym jak i drugim przypadku musisz sprawdzić, czy zeznanie zostało prawidłowo przesłane ( otrzymało status 200) i czy możesz pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). Czas na zwrot ewentualnej nadpłaty jest liczony od chwili, kiedy zeznanie wpływa do systemów KAS. Jeśli ze złożonego przez Ciebie zeznania wynika podatek do zapłaty, płatności możesz dokonać bezpośrednio w usłudze Twój e-PIT. Jest to jednak możliwe wyłącznie w przypadku, gdy Twój bank udostępnia taka możliwość.

3) można odrzucić przygotowane zeznanie i rozliczyć się samodzielnie w innej formie. W takim przypadku przygotowane w usłudze Twój e-PIT zeznanie nie będzie brane pod uwagę.

Ważne
Uwaga!

Ministerstwo Finansów i KAS informują, że zeznanie PIT-28 nie podlega automatycznej akceptacji.

 

Jeżeli podatnik wprowadzi zmiany w zeznaniu udostępnionym w usłudze Twój e-PIT – musi go wysłać aby zmiany te były skuteczne. Takie zmienione zeznanie nie zostanie automatycznie złożone 2 maja 2023 r. 

Ministerstwo Finansów i KAS ostrzegają, że gdy podatnik wprowadzi dowolne zmiany w przygotowanym w usłudze Twój e-PIT zeznaniu (np. zmieni OPP, rachunek bankowy, doda informację o przysługujących ulgach) ale zmienionego zeznania nie zaakceptuje i nie wyśle, to takie zeznanie nie zostanie automatycznie zaakceptowane z dniem 2 maja 2023 r. 

Zatem podatnicy muszą pamiętać, że po wprowadzeniu zmian w zeznaniu udostępnionym w usłudze Twój e-PIT trzeba zaakceptować to zeznanie i wysłać (w usłudze Twój e-PIT lub złożyć zeznanie w innej formie) do 2 maja 2023 r. Gdy podatnik tego nie zrobi, to automatycznie zaakceptowane zostanie zeznanie przygotowane dla podatnika przez administrację skarbową - czyli bez wprowadzonych przez podatnika zmian.

 

Czy Twój e-PIT jest obowiązkowy?

Korzystanie z usługi Twój e-PIT nie jest obowiązkowe, podatnik póki co sam decyduje w jaki sposób składa zeznanie podatkowe PIT. Podatnik może wybrać:

 • usługę Twój e-PIT
 • formularz online dostępny w serwisie podatki.gov.pl
 • druk zeznania w formie papierowej

Gdy podatnik zdecyduje wypełnić i złożyć PIT-a w innej formie niż Twój e-PIT, nie musi zeznania udostępnionego w usłudze Twój e-PIT odrzucać. Dla urzędu skarbowego obowiązujące jest to zeznanie, które złoży samodzielnie.

Kiedy zeznanie udostępnione w usłudze Twój e-PIT zostanie automatycznie anulowane?

W przypadku gdy podatnik złoży PIT-a w innej formie (np. na zwykłym papierowym druku w urzędzie skarbowym), to zeznanie udostępnione w usłudze Twój e-PIT zostanie automatycznie anulowane. 
Podobnie jeżeli małżonkowie rozliczą się wspólnie (w dowolnej, prawnie dopuszczalnej formie), to zeznania indywidualne tych małżonków wygenerowane w usłudze Twój e-PIT zostaną automatycznie anulowane.

oprac. Paweł Huczko na podstawie wyjaśnień Ministerstwa Finansów i Krajowej Administracji Skarbowej na podatki.gov.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kontrole kadr i ewidencji kierowców w firmie transportowej. Na co zwracają uwagę ITD, PIP, ZUS i inni kontolerzy?

  Prawidłowe rozliczenie kierowców z dobrze prowadzonymi kadrami zapewniają nie tylko optymalizację kosztów, ale przede wszystkim bezpieczeństwo firmy transportowej. Tutaj nie ma równania z jedną niewiadomą. A kontrole ITD i PIP potwierdzają, że pomiędzy kadrami i rozliczeniami kierowców musi istnieć sprzężenie zwrotne.

  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług

  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług – z wyjątkiem transportu.

  Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku. "Pracujemy nad projektem Rady Fiskalnej. Premier Donald Tusk mówił o tym w expose" - poinformował minister finansów Andrzej Domański

  Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku, a projekt jej funkcjonowania zostanie przedstawiony w bieżącym roku - poinformował minister finansów Andrzej Domański. Nowa instytucja rządowa ma składać się z neutralnych członków, którzy będą opiniowali wydatki budżetu państwa.

  Na czym polega prowadzenie dokumentacji pracowniczej? Jak przechowywać akta osobowe pracowników?

  Na czym polega prowadzenie dokumentacji pracowniczej? Jak przechowywać akta osobowe pracowników? Co obejmuje dokumentacja w sprawach związanych ze stosunkiem pracy?

  Największy jednorazowy przelew z UE. Wpłynęło 27 mld zł płatności z KPO

  Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała, że płatność z pierwszego wniosku, złożonego w grudniu ub.r., dotyczącego środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO), w wysokości 27 mld zł trafiła dziś do Polski.

  Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenia Filmowców Polskich odniósł się do kwestii "tantiem od internetu"

  Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenia Filmowców Polskich odniósł się do artykułu "Tantiemy od internetu - nadchodzi nowy parapodatek! Przedsiębiorcy są zaniepokojeni", wskazując m.in., że "nazywanie tantiem z internetu dla twórców filmowych nowym parapodatkiem jest zabiegiem absolutnie nieuprawnionym".

  Podatek od nieruchomości od mieszkania na wynajem. Jaka stawka? 33,10 zł czy 1,15 zł za 1 m2?

  Właściciele mieszkań przeznaczonych na wynajem nie mają pewności, ile powinien wynosić podatek od nieruchomości od takiego mieszkania. To bardzo ważna kwestia, bo mówimy o dwóch stawkach, które mogą mieć zastosowanie. W większości gmin, pierwsza taka stawka wynosi obecnie 33,10 zł za 1 metr kwadratowy, a druga - 1,15 zł za 1 metr kwadratowy. Różnica jest zatem ogromna. Dlaczego podatek od nieruchomości w kontekście wynajmu mieszkań jest problematyczny?

  KSeF od 2025 roku? Będzie można wystawić normalną fakturę i dopiero potem wysłać do KSeF. prof. Modzelewski: podstawowy błąd naprawiony, reszta absurdów pozostała

  Autorzy projektu nowelizacji przepisów, które miały z dniem 1 lipca br. narzucić podatnikom VAT obowiązek wystawiania tzw. faktur ustrukturyzowanych w KSeF, nieco przejrzeli na oczy i dostrzegli podstawowy błąd swojej koncepcji – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. 

  "DGP": Urzędy skarbowe nie nałożyły dotąd na żadne przedsiębiorstwo kary za nieprzesłanie adresu strony internetowej ze strategią podatkową

  Urzędy skarbowe nie nałożyły dotąd na żadne przedsiębiorstwo kary za nieprzesłanie adresu strony internetowej ze strategią podatkową - poinformował "DGP" resort finansów, pisze w poniedziałkowym wydaniu gazeta, która pyta, czy wszyscy tak dobrze wypełniają ten obowiązek, czy nikt tego nie sprawdza.

  ZUS wstrzymał zasiłki chorobowe na kwotę ponad 29 mln złotych. Polacy wciąż oszukują

  Polacy wciąż oszukują. W ubiegłym roku ZUS wstrzymał zasiłki chorobowe na kwotę ponad 29 mln złotych. ZUS coraz częściej kontroluje zwolnienia lekarskie.

  REKLAMA