REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PIT 2023. Które PIT-y nie zostaną automatycznie złożone 2 maja w usłudze Twój e-PIT?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
PIT 2023. Które PIT-y nie zostaną automatycznie złożone 2 maja 2023 r. w usłudze Twój e-PIT?
PIT 2023. Które PIT-y nie zostaną automatycznie złożone 2 maja 2023 r. w usłudze Twój e-PIT?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Twój e-PIT to wygodna forma rozliczenia się z fiskusem z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). W większości przypadków można nie zrobić nic, a i tak roczne zeznanie podatkowe zostanie automatycznie złożone do urzędu skarbowego. Ale nie zawsze jest tak dobrze. Które zeznanie podatkowe PIT nie zostanie automatycznie złożone 2 maja 2023 r. w usłudze Twój e-PIT?

Automatyczne zeznanie podatkowe – Twój e-PIT.

Usługa Ministerstwa Finansów i Krajowej Administracji Skarbowej Twój e-PIT to automatycznie przygotowane i udostępnione przez KAS roczne zeznanie podatkowe osób fizycznych. Najważniejszą korzyścią z tej usługi jest to, że podatnik nie musi wypełniać samodzielnie deklaracji podatkowych PIT-37, PIT-36, PIT-28, PIT-38 ani innych wniosków, aby rozliczyć swój podatek PIT. 

Odpowiednie zeznanie podatkowe PIT wypełnione danymi zgromadzone przez KAS czeka na podatnika w wersji elektronicznej w usłudze Twój e-PIT dostępnej w e-Urzędzie Skarbowym na podatki.gov.pl. Usługa ta działa już od kilu lat – także w 2023 roku można przy jej użyciu rozliczyć PIT-a za 2022 rok. 

W przypadku PIT-37 i PIT-38 za 2022 rok, jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania, to z upływem 2 maja 2023 r. zostanie ono automatycznie zaakceptowane (czyli będzie uznane za złożone w terminie). Zatem zeznanie PIT będzie złożone w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. 

Natomiast – jak informuje resort finansów - Zeznania PIT-28 i PIT-36 nie zostaną automatycznie złożone 2 maja, ponieważ zdecydowana większość z tych zeznań wymaga uzupełnienia przez podatnika.

REKLAMA

PIT-37

W automatycznie przygotowanym PIT-37 w usłudze Twój e-PIT znajdują się:

  • dane wynikające z prawidłowych informacji od pracodawców/płatników,
  • numer rachunku bankowego (tylko w przypadku,gdy z zeznania wynika nadpłata),
  • informacje o ulgach wykazanych w zeznaniu za poprzedni rok, takie jak np: ulga na dzieci, dane organizacji pożytku publicznego (pod warunkiem, że w tym roku wskazana OPP spełnia warunki do otrzymywania 1,5% podatku).

Te automatycznie wpisane do PIT-37 dane podatnik ma prawo zmienić. Gdy podatnik chce skorzystać z innych ulg czy odliczeń np. z odliczenia darowizn, wydatków na cele rehabilitacyjne, termomodernizację, użytkowania internetu, czy wpłat na IKZE lub odliczeń z tytułu wydatków mieszkaniowych – uzupełnia te dane w udostępnionym zeznaniu podatkowym samodzielnie, po zalogowaniu do usługi.

PIT-36

W automatycznie przygotowanym PIT-36 w usłudze Twój e-PIT znajdują się:

  • dane z prawidłowych informacji przesłanych przez płatników,
  • kwoty zaliczek na podatek dochodowy wpłacone na konto urzędu skarbowego
  • informacje o ulgach wykazanych w zeznaniu za poprzedni rok, takie jak np.: ulga na dzieci, dane organizacji pożytku publicznego (pod warunkiem, że w tym roku wskazana OPP spełnia warunki do otrzymywania 1,5% podatku)

Podatnik może uzupełnić zeznanie o przychody z najmu, dzierżawy, czy np. przychody uzyskane bez pośrednictwa płatnika, przychody ze sprzedaży oraz przychody z działalności nierejestrowanej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PIT-38

W automatycznie przygotowanym PIT-38 w usłudze Twój e-PIT znajdują się dane z prawidłowych informacji PIT-8C przesłanych przez płatników. Jeżeli z zeznania za poprzedni rok wynikała strata podatkowa, również jest ona rozliczona w zeznaniu. Podatnik może samodzielnie uwzględnić straty z lat wcześniejszych.

PIT-28

W automatycznie przygotowanym PIT-28 w usłudze Twój e-PIT znajdują się informacje o kwocie zaliczek na podatek wpłaconych na konto urzędu skarbowego oraz numer rachunku bankowego (jeśli z zeznania wynika nadpłata). Podatnik samodzielnie musi uzupełnić przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze oraz przychody ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych.

Ważne
Uwaga!

Ministerstwo Finansów i KAS informują, że w zeznaniach PIT-36 i PIT-28 udostępnionych w usłudze Twój e-PIT nie można uwzględniać przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej.

Twój e-PIT indywidualnie lub wspólnie z małżonkiem

W przypadku PIT-36 i PIT-37 w usłudze Twój e-PIT można rozliczyć się indywidualnie albo wspólnie z małżonkiem – zależnie od wyboru podatnika. 
Automatycznie przygotowane przez KAS w usłudze Twój e-PIT zeznanie jest wypełnione dla podatnika indywidualnie, nawet jeśli w roku poprzednim małżonkowie rozliczali się wspólnie. Jeżeli są spełnione warunki określone w ustawie PIT, można w usłudze Twój e-PIT zmienić - sposób rozliczenia:

  • na wspólny z małżonkiem, lub
  • jako osoba samotnie wychowująca dzieci.

Co można (lub trzeba) zrobić po zalogowaniu do usługi Twój e-PIT? PIT-37, PIT-36, PIT-38, PIT-28

PIT-37

Po zalogowaniu do usługi Twój e-PIT, jeśli podatnik składa zeznanie PIT-37, może:

1) zaakceptować i wysłać zeznanie bez zmian

2) może wprowadzić zmiany do zeznania, np.:  

  • zmienić sposób rozliczenia na wspólny z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci,
  • zmienić lub wskazać organizację pożytku publicznego (OPP), której chcesz przekazać 1,5% podatku oraz wskazać cel szczegółowy,
  • zmienić dane w uldze na dzieci lub dodać tę ulgę,
  • dodać odliczenia, np.: darowizn, wydatków na cele rehabilitacyjne, termomodernizację, z tytułu użytkowania internetu lub wpłat na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE),
  • podać lub zmienić numer rachunku bankowego, na który chce otrzymać zwrot nadpłaty

- i dopiero zaakceptować i wysłać zmienione zeznanie

REKLAMA

Ministerstwo Finansów i KAS wskazują,że zarówno w pierwszym jak i drugim przypadku trzeba sprawdzić, czy zeznanie zostało prawidłowo przesłane (tj. czy otrzymało status 200) i czy można pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). Czas na zwrot ewentualnej nadpłaty jest liczony od chwili, kiedy zeznanie wpływa do systemów KAS. Jeśli ze złożonego zeznania wynika podatek do zapłaty, płatności można dokonać bezpośrednio w usłudze Twój e-PIT. Jest to jednak możliwe wyłącznie w przypadku, gdy bank podatnika udostępnia taką możliwość.

3) może odrzucić przygotowane przez KAS zeznanie i rozliczyć się samodzielnie w innej formie. W takim przypadku przygotowane w usłudze Twój e-PIT zeznanie nie będzie brane pod uwagę;

4) jeżeli w informacjach od płatników podatnik nie ma wykazanych wyłącznie przychodów zwolnionych, może też nie zrobić nic — wówczas 2 maja 2023 r. przygotowane rozliczenie zostanie automatycznie zaakceptowane co będzie oznaczało, że zeznanie podatkowe PIT-37 będzie złożone w terminie.

 

PIT-36

Po zalogowaniu do usługi Twój e-PIT, jeśli podatnik składa zeznanie PIT-36, może:

1) zaakceptować i wysłać zeznanie bez zmian

2) wprowadzić zmiany do zeznania, np.: 

  • uzupełnić zeznanie o przychody z najmu, dzierżawy, czy np. przychody uzyskane bez pośrednictwa płatnika, ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych, przychody z działalności nierejestrowanej;
  • wykazać straty poniesione w poprzednich latach,
  • zmienić sposób rozliczenia na wspólny z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci,
  • zmienić lub wskazać organizację pożytku publicznego (OPP), której chcesz przekazać 1,5% podatku oraz wskazać cel szczegółowy,
  • zmienić dane w uldze na dzieci lub dodać tę ulgę,
  • dodać odliczenia, np.: darowizn, wydatków na cele rehabilitacyjne, termomodernizację, z tytułu użytkowania internetu lub wpłat na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE),
  • podać lub zaktualizować numer rachunku bankowego, na który chcesz otrzymać zwrot nadpłaty

- i dopiero zaakceptować i wysłać zmienione zeznanie

Ministerstwo Finansów i KAS wskazują,że zarówno w pierwszym jak i drugim przypadku trzeba sprawdzić, czy zeznanie zostało prawidłowo przesłane (tj. czy otrzymało status 200) i czy można pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). Czas na zwrot ewentualnej nadpłaty jest liczony od chwili, kiedy zeznanie wpływa do systemów KAS. Jeśli ze złożonego przez podatnika zeznania wynika podatek do zapłaty, płatności można dokonać bezpośrednio w usłudze Twój e-PIT. Jest to jednak możliwe wyłącznie w przypadku, gdy bank podatnika udostępnia taka możliwość.

3) można odrzucić przygotowane zeznanie i rozliczyć się samodzielnie w innej formie. W takim przypadku przygotowane w usłudze Twój e-PIT zeznanie nie będzie brane pod uwagę;

 

Ważne
Uwaga!

Ministerstwo Finansów i KAS informują, że zeznanie PIT-36 nie podlega automatycznej akceptacji.

 

PIT-38

Po zalogowaniu do usługi Twój e-PIT, jeśli podatnik składa zeznanie PIT-38, może:

1) zaakceptować i wysłać zeznanie bez zmian

2) wprowadzić zmiany do zeznania, np.: 

  • wykazać straty z lat wcześniejszych
  • zmienić lub wskazać organizację pożytku publicznego (OPP), której chcesz przekazać 1,5% podatku oraz wskazać cel szczegółowy,
  • podać lub zaktualizować numer rachunku, na który chcesz otrzymać zwrot nadpłaty

- i dopiero zaakceptować i wysłać zmienione zeznanie

Ministerstwo Finansów i KAS wskazują, że zarówno w pierwszym jak i drugim przypadku trzeba sprawdzić, czy zeznanie zostało prawidłowo przesłane (tj. czy otrzymało status 200) i czy można pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). Czas na zwrot ewentualnej nadpłaty jest liczony od chwili, kiedy zeznanie wpływa do systemów KAS. Jeśli ze złożonego przez podatnika zeznania wynika podatek do zapłaty, płatności można dokonać bezpośrednio w usłudze Twój e-PIT. Jest to jednak możliwe wyłącznie w przypadku, gdy bank podatnika udostępnia taka możliwość.

3) może odrzucić przygotowane zeznanie i rozliczyć się samodzielnie w innej formie. W takim przypadku przygotowane w usłudze Twój e-PIT zeznanie nie będzie brane pod uwagę;

4) może też nie zrobić nic — wówczas 2 maja 2023 r. przygotowane przez KAS rozliczenie zostanie automatycznie zaakceptowane co będzie oznaczało, że zeznanie będzie złożone w terminie.

 

 PIT-28

Po zalogowaniu do usługi Twój e-PIT, jeśli podatnik składa zeznanie PIT-28 może:

1) zaakceptować i wysłać zeznanie bez zmian

2) wprowadzić zmiany do zeznania, np.: 

  • uzupełnić zeznanie o przychody z najmu, dzierżawy, czy np. przychody uzyskane bez pośrednictwa płatnika, ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych;
  • wykazać straty poniesione w poprzednich latach,
  • zmienić lub wskazać organizację pożytku publicznego (OPP), której chcesz przekazać 1,5% podatku oraz wskazać cel szczegółowy,
  • dodać odliczenia, np.: darowizn, wydatków na cele rehabilitacyjne, termomodernizację, z tytułu użytkowania internetu lub wpłat na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE),
  • podać lub zaktualizować numer rachunku, na który chcesz otrzymać zwrot nadpłaty

- i dopiero zaakceptować i wysłać zmienione zeznanie

Ministerstwo Finansów i KAS wskazują,że zarówno w pierwszym jak i drugim przypadku musisz sprawdzić, czy zeznanie zostało prawidłowo przesłane ( otrzymało status 200) i czy możesz pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). Czas na zwrot ewentualnej nadpłaty jest liczony od chwili, kiedy zeznanie wpływa do systemów KAS. Jeśli ze złożonego przez Ciebie zeznania wynika podatek do zapłaty, płatności możesz dokonać bezpośrednio w usłudze Twój e-PIT. Jest to jednak możliwe wyłącznie w przypadku, gdy Twój bank udostępnia taka możliwość.

3) można odrzucić przygotowane zeznanie i rozliczyć się samodzielnie w innej formie. W takim przypadku przygotowane w usłudze Twój e-PIT zeznanie nie będzie brane pod uwagę.

Ważne
Uwaga!

Ministerstwo Finansów i KAS informują, że zeznanie PIT-28 nie podlega automatycznej akceptacji.

 

Jeżeli podatnik wprowadzi zmiany w zeznaniu udostępnionym w usłudze Twój e-PIT – musi go wysłać aby zmiany te były skuteczne. Takie zmienione zeznanie nie zostanie automatycznie złożone 2 maja 2023 r. 

Ministerstwo Finansów i KAS ostrzegają, że gdy podatnik wprowadzi dowolne zmiany w przygotowanym w usłudze Twój e-PIT zeznaniu (np. zmieni OPP, rachunek bankowy, doda informację o przysługujących ulgach) ale zmienionego zeznania nie zaakceptuje i nie wyśle, to takie zeznanie nie zostanie automatycznie zaakceptowane z dniem 2 maja 2023 r. 

Zatem podatnicy muszą pamiętać, że po wprowadzeniu zmian w zeznaniu udostępnionym w usłudze Twój e-PIT trzeba zaakceptować to zeznanie i wysłać (w usłudze Twój e-PIT lub złożyć zeznanie w innej formie) do 2 maja 2023 r. Gdy podatnik tego nie zrobi, to automatycznie zaakceptowane zostanie zeznanie przygotowane dla podatnika przez administrację skarbową - czyli bez wprowadzonych przez podatnika zmian.

 

Czy Twój e-PIT jest obowiązkowy?

Korzystanie z usługi Twój e-PIT nie jest obowiązkowe, podatnik póki co sam decyduje w jaki sposób składa zeznanie podatkowe PIT. Podatnik może wybrać:

  • usługę Twój e-PIT
  • formularz online dostępny w serwisie podatki.gov.pl
  • druk zeznania w formie papierowej

Gdy podatnik zdecyduje wypełnić i złożyć PIT-a w innej formie niż Twój e-PIT, nie musi zeznania udostępnionego w usłudze Twój e-PIT odrzucać. Dla urzędu skarbowego obowiązujące jest to zeznanie, które złoży samodzielnie.

Kiedy zeznanie udostępnione w usłudze Twój e-PIT zostanie automatycznie anulowane?

W przypadku gdy podatnik złoży PIT-a w innej formie (np. na zwykłym papierowym druku w urzędzie skarbowym), to zeznanie udostępnione w usłudze Twój e-PIT zostanie automatycznie anulowane. 
Podobnie jeżeli małżonkowie rozliczą się wspólnie (w dowolnej, prawnie dopuszczalnej formie), to zeznania indywidualne tych małżonków wygenerowane w usłudze Twój e-PIT zostaną automatycznie anulowane.

oprac. Paweł Huczko na podstawie wyjaśnień Ministerstwa Finansów i Krajowej Administracji Skarbowej na podatki.gov.pl

 

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Projekt ustawy wdrażającej obowiązkowy KSeF po pierwszym czytaniu w Sejmie. Co się zmienia a co pozostaje bez zmian [komentarz eksperta]

W dniu 9 lipca 2025 r., Sejm przeprowadził pierwsze czytanie i skierował do prac w komisji finansów projekt ustawy zakładającej wdrożenie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Wszystkie kluby i koła poselskie zapowiedziały dalsze prace nad projektem. Prace legislacyjne wchodzą w końcową fazę. Z coraz większą pewnością możemy więc stwierdzić, że obowiązkowy KSeF będzie wdrażany w dwóch etapach - od 1 lutego 2026 i od 1 kwietnia 2026 r.

Podatek u źródła 2025: Objaśnienia podatkowe ministra finansów dot. statusu rzeczywistego właściciela. Praktyczne szanse i nieoczywiste zagrożenia

Po latach oczekiwań i licznych postulatach ze strony środowisk doradczych oraz biznesowych, Ministerstwo Finansów opublikowało długo zapowiadane objaśnienia dotyczące statusu rzeczywistego właściciela w kontekście podatku u źródła (WHT). Teraz nadszedł czas, by bardziej szczegółowo przyjrzeć się poszczególnym zagadnieniom. Dokument z 3 lipca 2025 r., opublikowany na stronie MF 9 lipca, ma na celu rozwianie wieloletnich wątpliwości dotyczących stosowania klauzuli „beneficial owner”. Choć sam fakt publikacji należy ocenić jako krok w stronę większej przejrzystości i przewidywalności, nie wszystkie zapisy spełniły oczekiwania.

Polski podatek cyfrowy jeszcze w tym roku? Rząd nie ogląda się na Brukselę

Choć Komisja Europejska wycofała się z planów nałożenia podatku cyfrowego, Polska idzie własną drogą. Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zapowiada, że projekt ustawy będzie gotowy do końca roku.

KSeF 2026: koniec z papierowymi fakturami, zmiany w obiegu dokumentów i obsłudze procesu sprzedaży w firmie

W przyszłym roku w Polsce zostanie uruchomiony obowiązkowy system fakturowania za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Obowiązek ten wejdzie w życie na początku 2026 roku i wynika z procedowanego w Parlamencie projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Aktualny postęp prac legislacyjnych nad projektem, oznaczonym numerem druku 1407, można śledzić na stronach Sejmu.

REKLAMA

Składki ZUS dla małych firm w 2025 roku - preferencje: ulga na start, mały ZUS plus i wakacje składkowe

Ulga na start, preferencyjne składki, czy „Mały ZUS plus”, a także wakacje składkowe – to propozycje wsparcia dla małych przedsiębiorców. Korzyści to możliwość opłacania niższych składek lub ich brak. Warto też zwrócić uwagę na konsekwencje z tym związane. ZUS tłumaczy kto i z jakich ulg może skorzystać oraz jakie są zagrożenia z tym związane.

Zwracasz pracownikom wydatki na taksówki – czy musisz pobrać zaliczkę na podatek PIT? Najnowsze wyjaśnienia fiskusa (taksówki w podróży służbowej i w czasie wyjścia służbowego)

Pracodawcy mają wątpliwości, czy w przypadku zwracania pracownikom wydatków na taksówki (kiedy to pracownicy wykonują obowiązki służbowe – zarówno w podróży służbowej jak i w czasie tzw. wyjścia służbowego), trzeba od tych kwot pobierać zaliczki na podatek dochodowy? Pod koniec czerwca 2025 r. wyjaśnił to dokładnie Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Kilka miesięcy wcześniej odpowiedzi na to pytanie udzielił Minister Finansów.

Minister Majewska chce uproszczenia ZUS dla firm – konkretne propozycje zmian już na stole

Minister Agnieszka Majewska zaproponowała szereg zmian w przepisach dotyczących ubezpieczeń społecznych, które mają ułatwić życie mikro, małym i średnim przedsiębiorcom. Wśród postulatów znalazły się m.in. podniesienie limitu Małego ZUS Plus, likwidacja składki rentowej dla emerytów-przedsiębiorców, uproszczenia przy wakacjach składkowych oraz ułatwienia dla łączących biznes z rodzicielstwem.

Miliardy z KPO usprawniają kolejową infrastrukturę

Prawie 11,5 mld zł warte są inwestycje realizowane ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO) przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Zarządzająca infrastrukturą kolejową spółka, która jest największym beneficjentem KPO, zawarła już ponad 120 umów z wykonawcami na kwotę 8 mld zł. Przeszło 160 prowadzonych zadań ma przyczynić się do zwiększenia prędkości pociągów, a także zwiększenia przepustowości tras oraz usprawnienia zarządzania ruchem kolejowym. Inwestycje poprawiają bezpieczeństwo ruchu i komfort obsługi podróżnych. Na stacjach i przystankach budowany jest nowoczesny system informacji pasażerskiej, a ich infrastruktura - dopasowywana do potrzeb osób o ograniczonej mobilności.

REKLAMA

Darowizna od brata ponad limit 36 120 zł. Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby nie stracić prawa do zwolnienia podatkowego?

Co robić gdy darowizna przekazana przez brata przekracza limit kwoty wolnej w wysokości 36 120 zł? Czy podlegała zwolnieniu od podatku od spadków i darowizn, pomimo że jest dokonywana z majątku wspólnego brata i jego małżonki? Jakie warunki muszą zostać spełnione, żeby nie stracić prawa do zwolnienia?

KSeF wymusi zmiany. Rejestry VAT i wydatki pracownicze po nowemu od 2026 roku

Wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur to jeden z najważniejszych projektów cyfryzacyjnych polskiej administracji podatkowej ostatnich lat. Od 1 lutego lub od 1 kwietnia 2026 roku – w zależności od poziomu sprzedaży w 2024 roku – podatnicy VAT będą zobowiązani do wystawiania faktur wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem KSeF. To nie tylko zmiana technologiczna, ale także rewolucja organizacyjna, która wymusi dostosowanie systemów księgowych, procesów wewnętrznych i codziennej pracy działów finansowych.

REKLAMA