REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Likwidacja PIT, CIT, ZUS - nowa wizja podatkowa dla Polski

Likwidacja PIT, CIT, ZUS. Wysokie wynagrodzenia, niskie obciążenia. Nowa wizja podatkowa dla Polski
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Likwidacja PIT, CIT, ZUS i zastąpienie ich nowymi daninami, w tym opodatkowaniem płac, osób prawnych, IDG oraz małych spółek, a także podatkiem od dywidendy i jednolitą stawką VAT. Tak w skrócie prezentuje się nowa wizja podatkowa dla Polski, proponowana w ramach projektu "Agenda Polska 2030. Polska reforma podatkowa".

Jak zwiększyć pensje Polaków bez podwyższania kosztów przedsiębiorców? WEI z ZPP proponują rewolucję podatkową, w ramach której należy zlikwidować PIT, CIT, ZUS i inne, zastępując je nowymi daninami, w tym opodatkowaniem płac, osób prawnych, IDG oraz małych spółek, a także podatkiem od dywidendy i jednolitą stawką VAT. WEI prezentuje nową wizję podatkową dla Polski w ramach projektu Agenda Polska 2030.

REKLAMA

Autopromocja

„Płaca+ Podatki-”, czyli wysokie wynagrodzenia, niskie obciążenia

Pierwotny projekt Agendy Polskiej „Płaca+ Podatki-” zaproponowany w 2017 r. ściśle odnosił się do zapowiadanych przez rządzących zmian polegających na wprowadzeniu jednolitego podatku konsumującego PIT oraz składki ZUS i NFZ. Prezentowana w Agencie koncepcja zawierała szereg pomysłów, jak uregulować tę materię, a także rozbudowywała pierwotne pomysły wynikające z zapowiedzi niektórych polityków. Ostatecznie rozwiązania tego rodzaju nigdy nie wyszły poza fazę projektową. Niestety. Mogły one bowiem przy odpowiednim, rozważnym ukształtowaniu norm prawnych, być prawdziwą rewolucją w naszym kraju, która w sposób istotny uprościłaby system podatkowy i dała poczucie pewności prawa.

Dlaczego jest to tak ważne? Choćby dlatego, że w corocznym rankingu International Tax Competitiveness Index 2023 tworzonym przez Tax Foundation Polska zajęła 33. miejsce na 38 badanych państw OECD.

Program Agendy Polskiej „Płaca+ Podatki-” wciąż jest aktualny, a cel, jaki przyświecał pierwotnym propozycjom, pozostaje niezmienny – uproszczenie systemu podatkowego. W ramach reformy proponujemy likwidację danin publicznych takich, jak: PIT, CIT, składka na NFZ, ZUS, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Zamiast tego uważamy, że należy wprowadzić opodatkowanie: płac, osób prawnych i opodatkowanie IDG oraz małych spółek, a także podatek od dywidendy i jednolitą stawkę VAT.

Co proponuje "Agenda Polska 2030. Polska reforma podatkowa"? Streszczenie

• W 2017 r. Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Warsaw Enterprise Institute w ramach projektu Agenda Polska opublikowały raport „Płaca+ Podatki-”. Po ponad 5 latach prezentujemy zaktualizowane postulaty reformy podatkowej, która ma na celu realne zwiększenie wynagrodzeń Polaków bez podwyższania kosztów przedsiębiorców oraz zachowanie neutralności dla wpływów budżetowych.

• W ramach reformy proponujemy likwidację następujących danin publicznych:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rodzaj daniny

Uwagi

Wpływy w 2022 r. (w mld zł)

PITWiele różnych stawek podatkowych136,096
CITWiele różnych stawek podatkowych85,29
NFZSkładka - różne sposoby ustalania wysokości składki121,99
ZUSSkładka - różne sposoby ustalania wysokości składki263,619
Fundusz PracySkładka dodatkowa - 1% podstawy wymiaru składki7,322
FGŚPSkładka dodatkowa - 0,1% podstawy wymiaru składki0,56
VATWiele różnych stawek podatkowych230,39

Razem

845,27

• W ramach reformy proponujemy wprowadzenie następujących danin publicznych:

Rodzaj daniny

Stawka

Planowane wpływy w 2022 r. (w mld zł)

Opodatkowanie płac23,5% od funduszu płac270,22
Opodatkowanie IDG i małych spółekRyczałt od 1,5% do 17% (przeciętnie 10%)203,93
Opodatkowanie osób prawnychPodatek przychodowy: 0,5% dla banków i instytucji finansowych, 1,5% dla przedsiębiorców120,43
Podatek od dywidendy23,5%6,81
Jednolita stawka VAT17,75% + 2% na zbrojenia268,45

Razem

869,84

• Nowy system podatkowy wymagać będzie wprowadzenia zmian w zakresie formy prowadzenia działalności gospodarczej poprzez wyodrębnienie mi kroprzedsiębiorców z grona MŚP i zaoferowanie im preferencyjnej stawki ryczałtu konsumującego PIT oraz składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

• Nowy system podatkowy uwzględnia zwiększenie finansowania modernizacji armii w taki sposób, aby przeznaczać docelowo aż 5% PKB na ten cel. Środki na zbrojenia pochodziłyby z budżetu państwa oraz czasowego zwiększenia VAT o 2%.

• Nowy system podatkowy przewiduje także wprowadzenie podatku przychodowego płaconego przez osoby prawne zamiast podatku CIT. Pozwoli to na wyeliminowanie agresywnej optymalizacji podatkowej stosowanej przez międzynarodowe korporacje.

• Zaproponowane rozwiązania pozwolą istotnie uprościć system podatkowy, sprawiając, że podatki będą proste do obliczenia przez przedsiębiorców i poboru przez organy. Spowoduje to znaczące odciążenie organów skarbowych.

Cele projektu Agenda Polska 2030

Celem projektu Agenda Polska 2030 jest przygotowywanie strategii rozwoju Polski, rozwiązań systemowych i punktowej naprawy prawa. Pierwsza Agenda Polska powstała cztery lata temu, znajduje się na stronie: agendapolska.wei.org.pl. Szereg postulatów wynikających z ówczesnej analizy sytuacji polityczno-ekonomicznej zostało wykorzystanych, inne stały się jeszcze bardziej palące i wciąż czekają na swoje wdrożenie. Doświadczenia pierwszej Agendy Polskiej dały nie tylko ogrom wiedzy, ale też wiarę, że nawet najbardziej ambitne i pozornie abstrakcyjne cele można realizować.

Warsaw Enterprise Institute (WEI)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA