REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Likwidacja PIT, CIT, ZUS - nowa wizja podatkowa dla Polski

Likwidacja PIT, CIT, ZUS. Wysokie wynagrodzenia, niskie obciążenia. Nowa wizja podatkowa dla Polski
Likwidacja PIT, CIT, ZUS. Wysokie wynagrodzenia, niskie obciążenia. Nowa wizja podatkowa dla Polski
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Likwidacja PIT, CIT, ZUS i zastąpienie ich nowymi daninami, w tym opodatkowaniem płac, osób prawnych, IDG oraz małych spółek, a także podatkiem od dywidendy i jednolitą stawką VAT. Tak w skrócie prezentuje się nowa wizja podatkowa dla Polski, proponowana w ramach projektu "Agenda Polska 2030. Polska reforma podatkowa".

Jak zwiększyć pensje Polaków bez podwyższania kosztów przedsiębiorców? WEI z ZPP proponują rewolucję podatkową, w ramach której należy zlikwidować PIT, CIT, ZUS i inne, zastępując je nowymi daninami, w tym opodatkowaniem płac, osób prawnych, IDG oraz małych spółek, a także podatkiem od dywidendy i jednolitą stawką VAT. WEI prezentuje nową wizję podatkową dla Polski w ramach projektu Agenda Polska 2030.

Autopromocja

„Płaca+ Podatki-”, czyli wysokie wynagrodzenia, niskie obciążenia

Pierwotny projekt Agendy Polskiej „Płaca+ Podatki-” zaproponowany w 2017 r. ściśle odnosił się do zapowiadanych przez rządzących zmian polegających na wprowadzeniu jednolitego podatku konsumującego PIT oraz składki ZUS i NFZ. Prezentowana w Agencie koncepcja zawierała szereg pomysłów, jak uregulować tę materię, a także rozbudowywała pierwotne pomysły wynikające z zapowiedzi niektórych polityków. Ostatecznie rozwiązania tego rodzaju nigdy nie wyszły poza fazę projektową. Niestety. Mogły one bowiem przy odpowiednim, rozważnym ukształtowaniu norm prawnych, być prawdziwą rewolucją w naszym kraju, która w sposób istotny uprościłaby system podatkowy i dała poczucie pewności prawa.

Dlaczego jest to tak ważne? Choćby dlatego, że w corocznym rankingu International Tax Competitiveness Index 2023 tworzonym przez Tax Foundation Polska zajęła 33. miejsce na 38 badanych państw OECD.

Program Agendy Polskiej „Płaca+ Podatki-” wciąż jest aktualny, a cel, jaki przyświecał pierwotnym propozycjom, pozostaje niezmienny – uproszczenie systemu podatkowego. W ramach reformy proponujemy likwidację danin publicznych takich, jak: PIT, CIT, składka na NFZ, ZUS, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Zamiast tego uważamy, że należy wprowadzić opodatkowanie: płac, osób prawnych i opodatkowanie IDG oraz małych spółek, a także podatek od dywidendy i jednolitą stawkę VAT.

Co proponuje "Agenda Polska 2030. Polska reforma podatkowa"? Streszczenie

• W 2017 r. Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Warsaw Enterprise Institute w ramach projektu Agenda Polska opublikowały raport „Płaca+ Podatki-”. Po ponad 5 latach prezentujemy zaktualizowane postulaty reformy podatkowej, która ma na celu realne zwiększenie wynagrodzeń Polaków bez podwyższania kosztów przedsiębiorców oraz zachowanie neutralności dla wpływów budżetowych.

• W ramach reformy proponujemy likwidację następujących danin publicznych:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rodzaj daniny

Uwagi

Wpływy w 2022 r. (w mld zł)

PITWiele różnych stawek podatkowych136,096
CITWiele różnych stawek podatkowych85,29
NFZSkładka - różne sposoby ustalania wysokości składki121,99
ZUSSkładka - różne sposoby ustalania wysokości składki263,619
Fundusz PracySkładka dodatkowa - 1% podstawy wymiaru składki7,322
FGŚPSkładka dodatkowa - 0,1% podstawy wymiaru składki0,56
VATWiele różnych stawek podatkowych230,39

Razem

845,27

• W ramach reformy proponujemy wprowadzenie następujących danin publicznych:

Rodzaj daniny

Stawka

Planowane wpływy w 2022 r. (w mld zł)

Opodatkowanie płac23,5% od funduszu płac270,22
Opodatkowanie IDG i małych spółekRyczałt od 1,5% do 17% (przeciętnie 10%)203,93
Opodatkowanie osób prawnychPodatek przychodowy: 0,5% dla banków i instytucji finansowych, 1,5% dla przedsiębiorców120,43
Podatek od dywidendy23,5%6,81
Jednolita stawka VAT17,75% + 2% na zbrojenia268,45

Razem

869,84

• Nowy system podatkowy wymagać będzie wprowadzenia zmian w zakresie formy prowadzenia działalności gospodarczej poprzez wyodrębnienie mi kroprzedsiębiorców z grona MŚP i zaoferowanie im preferencyjnej stawki ryczałtu konsumującego PIT oraz składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

• Nowy system podatkowy uwzględnia zwiększenie finansowania modernizacji armii w taki sposób, aby przeznaczać docelowo aż 5% PKB na ten cel. Środki na zbrojenia pochodziłyby z budżetu państwa oraz czasowego zwiększenia VAT o 2%.

• Nowy system podatkowy przewiduje także wprowadzenie podatku przychodowego płaconego przez osoby prawne zamiast podatku CIT. Pozwoli to na wyeliminowanie agresywnej optymalizacji podatkowej stosowanej przez międzynarodowe korporacje.

• Zaproponowane rozwiązania pozwolą istotnie uprościć system podatkowy, sprawiając, że podatki będą proste do obliczenia przez przedsiębiorców i poboru przez organy. Spowoduje to znaczące odciążenie organów skarbowych.

Cele projektu Agenda Polska 2030

Celem projektu Agenda Polska 2030 jest przygotowywanie strategii rozwoju Polski, rozwiązań systemowych i punktowej naprawy prawa. Pierwsza Agenda Polska powstała cztery lata temu, znajduje się na stronie: agendapolska.wei.org.pl. Szereg postulatów wynikających z ówczesnej analizy sytuacji polityczno-ekonomicznej zostało wykorzystanych, inne stały się jeszcze bardziej palące i wciąż czekają na swoje wdrożenie. Doświadczenia pierwszej Agendy Polskiej dały nie tylko ogrom wiedzy, ale też wiarę, że nawet najbardziej ambitne i pozornie abstrakcyjne cele można realizować.

Warsaw Enterprise Institute (WEI)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Jacek
    2024-01-31 10:41:39
    Wystarczy opodatkować każdą zarobioną złotówkę przez wszystkich(beż świętych krów ,artystów i uprzywilejowanych).Od żebraka po prezydenta .
    0
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

Składka na ubezpieczenie wypadkowe w 2024 roku - zmiany od 1 kwietnia. Obniżenie stopy procentowej składki dla 32 grup działalności

Opublikowany 23 lutego 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków przewiduje zmianę  kategorii ryzyka dla 32 grup działalności, dzięki czemu nastąpi obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Tylko w przypadku jednej grupy działalności nastąpi wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki wypadkowej. Zmiany będą obowiązywać od składek należnych za kwiecień 2024 r.

Projekt ustawy o kryptoaktywach. Będzie nadzór nad rynkiem i ochrona inwestorów

Projekt ustawy o kryptoaktywach przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację prawa unijnego, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru nad tym rynkiem i ochrony inwestorów. Ustawa, z pewnymi wyjątkami, ma wejść w życie z dniem 30 czerwca 2024 roku.

Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości

Nowe przepisy mają wprowadzić do polskiego porządku prawnego unijne przepisy, które nakładają na duże firmy obowiązek publikacji danych o zapłaconych podatkach.

MF ujawniło plany dotyczące podatku Belki - nie zostanie zniesiony, a jedynie zmodyfikowany

Nie będzie całkowitego zniesienia podatku Belki, a jedynie modyfikacja obowiązujących przepisów. Tak wynika z wypowiedzi Jarosława Nenemana, wiceministra finansów. Co czeka inwestorów i oszczędzających?

VAT 2024: czy ujemny podatek należny zwiększa podatek naliczony?

Należy wprowadzić przepis prawa o charakterze uściślającym, który w art. 29a ustawy o VAT dotyczącego podstawy opodatkowania, oraz w art. 86 ustawy o VAT wprowadzi uprawnienie do rozliczania w czasie ujemnego podatku należnego oraz nakaz takiego rozliczania ujemnego podatku naliczonego – postuluje prof. dr hab. Witold Modzelewski

Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

Ile wynosi obecnie stopa bezrobocia? Co pokazują dane GUS?

Stopa bezrobocia wynosząc w końcu stycznia 5,4% była o 0,3 pkt proc. wyższa niż miesiąc wcześniej - tak wynika z danych GUS. Na przełomie lutego i marca stopa bezrobocia może sięgać 5,4% - 5,5% przy liczbie bezrobotnych na poziomie 840 – 850 tys. osób.

REKLAMA