| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Koszty podatkowe w 2005 roku

Koszty podatkowe w 2005 roku

Świadczenia rzeczowe finansowane ze środków obrotowych przedsiębiorstwa
Inna możliwość to finansowanie bonów i paczek świątecznych bezpośrednio ze środków pracodawcy. Wydatki związane z takimi świadczeniami pracodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Nie będzie to bowiem działalność socjalna w rozumieniu ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Żeby nie było wątpliwości co do tego, że nie jest to działalność socjalna w rozumieniu ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, lepiej, aby w tym przypadku wysokość świadczeń była identyczna w odniesieniu do każdego pracownika. W przeciwnym razie ewentualna kontrola mogłaby uznać dokonane świadczenia jako wykonywane zgodnie z przepisami o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych i tym samym wykluczyć te wydatki z kosztów uzyskania przychodów.
Paczki i bony świąteczne a podatek dochodowy od osób fizycznych
Jeszcze w 2003 r. najpopularniejszą formą obdarowania pracowników z okazji świąt było wręczenie bonów towarowych, które zwykle mogły być realizowane w supermarketach. Była to bardzo ceniona przez pracowników forma wynagrodzenia, ponieważ w praktyce niewiele różniła się od przekazania gotówki. Jednak obecnie bony towarowe nie są już tak popularne. Wynika to z faktu, że od 1 stycznia 2004 r. wszelkie otrzymane przez pracownika bony towarowe podlegają podatkowi dochodowemu od osób fizycznych. Nie ma znaczenia wartość bonów ani sposób ich finansowania. Artykuł 21 ust. 1 pkt 67 u.p.d.o.f. stanowi bowiem, że wolna od podatku dochodowego jest wartość rzeczowych świadczeń otrzymywanych przez pracownika, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych – do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł. W przepisie tym wyraźnie zaznaczono, że rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi.
PRZYKŁAD
Z okazji świąt spółka przekazuje pracownikom bony towarowe. Ich wartość jest uzależniona od zarobków w rodzinie pracownika i wynosi 100 zł, 200 zł lub 300 zł. Zakup bonów sfinansowany jest z funduszu świadczeń socjalnych. Powstaje pytanie, czy wydatki na zakup bonów będą stanowiły koszty uzyskania przychodów oraz czy będą one stanowiły opodatkowany dochód otrzymujących je pracowników.
Wydatki na zakup bonów nie będą mogły być zaliczone do kosztów. Do kosztów zaliczone już bowiem zostały odpisy na fundusz socjalny, z którego sfinansowano zakup bonów. Jednocześnie od wartości przekazanych pracownikowi bonów pracodawca obowiązany jest pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Zwolnienie od podatku rzeczowych świadczeń finansowanych z funduszu socjalnego nie obejmuje bowiem bonów towarowych.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

IMPEL Business Solutions Sp. z o.o.

Obsługa księgowa, doradztwo podatkowe, kadry i płace

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »