| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Trzeba zawiadomić US o nowym koncie bankowym

Trzeba zawiadomić US o nowym koncie bankowym

Mój klient – przedsiębiorca – osoba fizyczna założył nowe konto firmowe. Czy powinien zawiadomić o tym urząd skarbowy, skoro informacja o koncie to jedna z informacji zawartych w zgłoszeniu identyfikacyjnym podatnika? Jakie są konsekwencje braku zawiadomienia urzędu skarbowego o nowym koncie bankowym, które założył przedsiębiorca (brak zawiadomienia lub zawiadomienie po terminie)?

RADA

Tak, podatnik powinien zawiadomić US o założeniu nowego konta, składając zgłoszenie aktualizacyjne NIP. Jeżeli tego nie zrobił (lub złoży takie zgłoszenie po terminie), może być ukarany karą grzywny z Kodeksu karnego skarbowego. Aby uwolnić się od odpowiedzialności karnej skarbowej, powinien wraz z „zaległym” zgłoszeniem aktualizacyjnym złożyć tzw. czynny żal.

UZASADNIENIE

W zgłoszeniu identyfikacyjnym (NIP) podatnik ma obowiązek podać m.in. wykaz rachunków bankowych. Skoro podatnik założył nowe konto, to miał obowiązek zgłosić tę informację w urzędzie skarbowym w formie zgłoszenia aktualizacyjnego.

Jak zmienić urząd w sprawach podatku VAT po 1 stycznia 2016 r.

Obowiązku aktualizowania danych identyfikacyjnych nie wolno lekceważyć. Należy pamiętać, iż w myśl art. 9 ust. 1 ustawy z 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników podatnicy mają obowiązek aktualizowania danych objętych zgłoszeniem identyfikacyjnym przez dokonanie zgłoszenia aktualizacyjnego do naczelnika urzędu skarbowego, nie później niż w terminie 7 dni od dnia, w którym nastąpiła zmiana danych. Za jego niedopełnienie można być ukaranym. Wszystko za sprawą art. 81 § 1 pkt 1 k.k.s., stanowiącego, że podatnik, który wbrew obowiązkowi nie dokonuje aktualizacji danych objętych zgłoszeniem identyfikacyjnym, może być pociągnięty do odpowiedzialności karnej skarbowej.

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: „Czy przedsiębiorca może być ukarany za brak zawiadomienia urzędu skarbowego o nowym koncie bankowym” >>

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Dyja

Ekspert w zakresie giełdy i rynków kapitałowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »