REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Poznaliśmy Lidera Księgowości 2017

Krajowa Izba Doradców Podatkowych
Samorząd zawodowy doradców podatkowych
Lider Księgowości 2017
Lider Księgowości 2017

REKLAMA

REKLAMA

Justyna Bartela z Dąbrowy Górniczej została Liderem Księgowości 2017. Konkurs odbył się już po raz szósty. O ten prestiżowy tytuł walczyło ponad 400 osób z całej Polski.

Drugie miejsce zajęła Dorota Kosacka, a na trzecim miejscu uplasował się Sławomir Heciak. W finale znalazło się 10 najlepszych kandydatów spośród ponad 400 osób, które przystąpiły do rywalizacji.

Autopromocja

W dniu 2 czerwca w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie odbyło się podczas uroczystej Gali Finałowej ogłoszenie laureatów i wręczenie nagród w konkursie.

Zdaniem prof. dr hab. Jadwigi Glumińskiej-Pawlic, przewodniczącej Krajowej Rady Doradców Podatkowych, partnera konkursu, łączy on kilka zawodów. „Doradców podatkowych z księgowymi i biegłymi rewidentami. W ten sposób chcemy pokazać, że te zawody powinny ze sobą współpracować, powinny się uzupełniać i łączyć” - powiedziała. Jak wyjaśniła, doradcy podatkowi, to prawnicy, ekonomiści i przedstawiciele innych zawodów, ale wszyscy mają ogromny szacunek dla księgowych. „Księgowi sporządzają sprawozdania finansowe, które pomagają spojrzeć na pewne procesy i decyzje gospodarcze określonych podmiotów i na ich podstawie wyciągnąć wnioski” - zaznaczyła. Jej zdaniem, wszystkie ewidencje księgowe są punktem wyjścia do dokonania oceny płynności finansowej, prawidłowości i rzetelności prowadzenia dokumentacji w firmie.

Według prof. Glumińskiej-Pawlic, zwycięzca konkursu powinien liczyć na awans u swojego pracodawcy. „Na pewno z wygraną wiąże się ogromna satysfakcja, że doceniona została wiedza zdobywana latami” - dodała.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wiesława Moczydłowska, przewodnicząca jury, rzecznik Krajowej Rady Doradców Podatkowych, podkreśliła, że „księgowy to taka osoba, która rozwiąże twój problem, o którego istnieniu nie wiedziałeś, w sposób, którego często nie rozumiesz. To osoba naprawdę istotna w prowadzeniu biznesu. Księgowy to zawód przyszłości, ponieważ musi stosować nowe technologie” - zaznaczyła. Podkreśliła, że Konkurs służy promocji tego ważnego i odpowiedzialnego zawodu, a także integracji z innymi zawodami zajmującymi się podobną tematyką. Poinformowała, że finaliści prezentowali bardzo wysoki poziom wiedzy. Konkurs motywuje do jej pogłębiania, aktualizowania, co jest najistotniejsze dla tego zawodu - podsumowała. „Kto raz wkroczył na ścieżkę przygody z rachunkowością i podatkami, wie jak pasjonująca jest ta wiedza - oceniła Wiesława Moczydłowska. - Dlatego tak ważne jest uświadamianie społeczeństwa o roli i randze zarówno zawodu księgowego, jak i doradcy podatkowego czy biegłego rewidenta. Każdy z nich ma nieco inną rolę, ale każdy z nich tak naprawdę musi prezentować wysoką wiedzę nie tylko z zakresu rachunkowości i podatków” - stwierdziła. Przypomniała, że jest od lat związana z inicjatywami konkursowymi w tej dziedzinie, promującymi te dziedziny wiedzy.

Dr Władysław Fałowski, członek jury, reprezentant Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce podkreślił, że obecnie księgowi muszą łączyć wiedzę z zakresu rachunkowości z wiedzą o podatkach, ale nie tylko. „Duże firmy pozwalają sobie na zatrudnianie doradców podatkowych i wiedza księgowego w tym zakresie nie jest wymagana. Małe firmy korzystają z doradców podatkowych doraźnie, kiedy sytuacja jest podbramkowa. W związku z tym jest oczekiwanie, by księgowy wiedział więcej. Często od księgowych oczekuje się, by zastąpił prawnika, ekonomistę, a nawet inżyniera, bo np. trzeba ustalić, ile lat określona maszyna będzie funkcjonowała” - wyjaśnił.

Zdaniem Jolanty Gałuszki, członkini jury i skarbnika Krajowej Rady Biegłych Rewidentów w Warszawie, celem konkursu jest propagowanie zawodu księgowego. „Mamy nadzieję, że na drodze zawodowej tych osób jest to etap do tego, by zdobywać uprawnienia biegłego rewidenta, które są ukoronowaniem drogi zawodowej księgowego”- podkreśliła. Zaznaczyła, że większość finalistów tego konkursu to już są biegli rewidenci lub osoby będące w trakcie zdobywania takich uprawnień.

Dr Mariusz Cieśla, członek jury, skarbnik Krajowej Rady Doradców Podatkowych, powiedział, że konkurs pokazał bardzo dobre przygotowanie merytoryczne finalistów. „Widać było wysoki poziom zarówno wiedzy z dziedziny rachunkowości, jak i podatków” - ocenił.

„Dostrzegamy jako pracodawcy, że wiele firm może działać bez prawników. Ale nie jestem w stanie dostrzec firmy, która może funkcjonować bez księgowego. Nawet te najmniejsze firmy zawsze muszą korzystać z pomocy księgowych. Ten zawód jest bardzo istotny, to w pewnym sensie członek rodziny w firmie” - powiedział Robert Oliwa, członek jury, reprezentujący organizację Pracodawcy RP.

Finaliści pokonali kilkuset konkurentów, którzy rywalizowali o prestiżowy tytuł i nagrody w trzech etapach konkursowych. Na początku należało rozwiązać test sprawdzający wiedzę teoretyczną z zakresu rachunkowości, podatków oraz prawa pracy. W drugim etapie należało rozwiązać trzy zadania o zróżnicowanym stopniu trudności, a także ocenić sprawozdanie finansowe pod kątem zdarzeń, jakie mogły mieć miejsce w jednostce. W ostatnim etapie 10 finalistów odbyło indywidualne rozmowy z jury konkursu.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Zwyciężczyni konkursu, Justyna Bartela nie kryla wzruszenia. „Jeśli chodzi o moje przygotowywanie się, to jest to cała droga: otwarta ścieżka postępowania kwalifikacyjnego na biegłego rewidenta, prowadzenie szkoleń podatkowych i ciągła codzienna praca zawodowa” – mówiła.

Konkurs odbył się już po raz szósty. Jego patronami są Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, Krajowa Izba Doradców Podatkowych, Krajowa Izba Biegłych Rewidentów oraz Pracodawcy Rzeczpospolitej Polskiej. Organizatorem konkursu jest Wydawnictwo Wolters Kluwer Polska S.A. Nagrodę główną dla zwycięzcy - roczne studia podyplomowe Prawo podatkowe ufundowała Uczelnia Łazarskiego w Warszawie. Finaliści otrzymali też wiele innych nagród.

Źródło: PAP/Krajowa Izba Doradców Podatkowych

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister Finansów: KSeF dopiero od 2026 roku. Dwie daty dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

REKLAMA