REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprzedaż działki wiąże się z ryzykiem podatkowym

Łukasz Zalewski
Łukasz Zalewski

REKLAMA

Sprzedaż działek gruntu przez osobę prywatną nie podlega VAT. Sądy nie zawsze dokonują takiej wykładni, co oznacza zapłatę podatku. Minister finansów powinien określić, kiedy sprzedaż działek jest opodatkowana.

Podatnicy, którzy sprzedają działki z własnego majątku, powinni korzystać z drogi sądowej, jeśli organy podatkowe żądają zapłaty podatku od towarów i usług.

Autopromocja

Linia orzecznicza wojewódzkich sądów administracyjnych oraz Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie opodatkowania VAT sprzedaży działek przez osoby nieprowadzące działalności gospodarczej jest korzystna dla podatników. Nie oznacza to jednak automatycznego sukcesu w sądzie.

Brak jasnych reguł

Szymon Dalc, doradca podatkowy w Dalc i Ochocki - Doradcy, zwraca uwagę, że niestety nie ma w tym zakresie żadnych wyraźnych reguł.

- Wyroki sądów dotyczą konkretnych spraw i nie mogą być w świetle polskiego prawa wprost zastosowane w analogicznych sytuacjach innych podatników - stwierdza doradca podatkowy. Sądy podkreślają w uzasadnieniach do wyroków, że odpowiedź na pytanie, czy dany podmiot w odniesieniu do danej czynności działa jako podatnik podatku od towarów i usług, wymaga każdorazowo oceny odnoszącej się do konkretnych okoliczności faktycznych danej sprawy (np. wyrok NSA w Warszawie z 29 października 2007 r., sygn. akt I FPS 3/07).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Również zdaniem Andrzeja T. Prelicza z Kancelarii Prawno-Rachunkowej Andrzej T. Prelicz, Jolanta Szymańska, każdą sprawę należy rozpatrywać indywidualnie. W przypadku gdy podatnik sprzedaje działkę z majątku osobistego nie powinno być wątpliwości, że taka sprzedać nie podlega VAT.

Istotą sporu podatników z organami podatkowymi jest zatem kwestia, czy osoba nieprowadząca działalności gospodarczej (niebędąca przedsiębiorcą), która sprzedaje działkę z majątku własnego, jest podatnikiem VAT. Odpowiedź na to pytanie jest niezbędna, aby rozstrzygnąć kwestię kolejną: czy sprzedaż działki przez taką osobę podlega opodatkowaniu VAT. Co więcej, wielu podatników dzieli działki na części i je sprzedaje. Biorąc pod uwagę, że ustawa o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) uznaje za działalność gospodarczą sprzedaż dokonywaną z zamiarem częstotliwym, pojawiają się wątpliwości, czy sprzedaż kilku działek jest opodatkowana VAT, mimo że podatnik nie prowadzi działalności gospodarczej.

Trzeba pamiętać, że działalność gospodarcza dla celów VAT obejmuje wszelką działalność m.in.: producentów, handlowców lub usługodawców, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Wykładnia sądów

Zdecydowana większość wyroków WSA i NSA jest korzystna dla podatników. Nie oznacza to jednak automatyzmu w orzekaniu w sprawach sprzedaży działek.

- Analizując orzecznictwo sądowe, można powiedzieć, że jeśli nieruchomość została nabyta w sposób niezamierzony (np. w drodze spadku lub darowizny) i nie była wykorzystywana do celów zarobkowych (stanowiła majątek własny), będzie wolna od VAT w momencie sprzedaży bez względu na to, czy sprzedaż taka poprzedzona była podziałem nieruchomości i czy prowadzona będzie w sposób częstotliwy - mówi Szymon Dalc.

Ekspert dodaje, że w innych przypadkach istnieje ryzyko uznania, że przy sprzedaży gruntu zbywca będzie występował w roli podatnika VAT. Zdarzają się jednak również wyroki odmienne od powyższej linii orzeczniczej.

Różne wyroki

Na rozbieżności w orzekaniu zwracaliśmy uwagę wcześniej, opisując jeden z wyroków NSA (sygn. akt II FSK 646/07, niepublikowany). Podatnik sprzedał część gruntów należących do gospodarstwa rolnego, które dostał od rodziców. NSA uznał, że istotne znaczenie ma fakt, że podatnik prowadzi z żoną gospodarstwo rolne oraz że środki pozyskane ze sprzedaży działek zostaną zainwestowane w rozbudowę gospodarstwa. Sąd uchylił więc zaskarżony wyrok WSA i nakazał zbadać, czy w takiej sytuacji sprzedaż działek będzie podlegała opodatkowaniu VAT.

Mirosław Siwiński, doradca podatkowy z Kancelarii Prawnej Witold Modzelewski, uważa, że pogląd NSA z powyższego wyroku powoduje, że uchwała NSA z 29 października 2007 (sygn. akt I FPS 3/07) jest w większości w praktyce niewykonalna.

Autopromocja

- Nie tylko bowiem podatnik musi wykazać, że zbywane działki rolne zostały nabyte do majątku osobistego, ale również musi przeznaczyć środki uzyskane z tego tytułu wyłącznie na taki majątek - czyli nie na gospodarstwo rolne (w ustawie o VAT traktowane jako działalność gospodarcza), ale np. na budowę domu mieszkalnego - podkreśla Mirosław Siwiński.

Jego zdaniem stanowisko to jest niezgodne zarówno z powołaną uchwałą NSA, jak i orzecznictwem ETS w tym zakresie (np. orzeczenia ETS, sprawy: C-400/98 i C-291/92). Trybunał podkreśla w przywołanych wyrokach, że za podatnika VAT można uznać podatnika, który ma zamiar prowadzenia działalności gospodarczej.

- W sytuacji gdy podatnik dzieli działki lub jeśli pojawiają się inne wątpliwości, to warto zastanowić się nad złożeniem wniosku o interpretację do ministra finansów - mówi Andrzej T. Prelicz.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Sprzedaż działek a opodatkowanie VAT

POSTULUJEMY

Minister finansów powinien wydać ogólną interpretację podatkową, określając precyzyjnie zasady opodatkowania VAT przy sprzedaży działek pochodzących z majątku prywatnego.

22 proc. taką stawką VAT objęta jest sprzedaż działek

Łukasz zalewski

lukasz.zalewski@infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  Dziś rząd omówi projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów omówi projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Zajmie się również projektem ustawy zobowiązującym firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, dział w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

  Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

  Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

  Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

  Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

  W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

  MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

  MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

  Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

  Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

  REKLAMA