REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprzedaż działki wiąże się z ryzykiem podatkowym

Łukasz Zalewski
Łukasz Zalewski

REKLAMA

Sprzedaż działek gruntu przez osobę prywatną nie podlega VAT. Sądy nie zawsze dokonują takiej wykładni, co oznacza zapłatę podatku. Minister finansów powinien określić, kiedy sprzedaż działek jest opodatkowana.

Podatnicy, którzy sprzedają działki z własnego majątku, powinni korzystać z drogi sądowej, jeśli organy podatkowe żądają zapłaty podatku od towarów i usług.

REKLAMA

Autopromocja

Linia orzecznicza wojewódzkich sądów administracyjnych oraz Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie opodatkowania VAT sprzedaży działek przez osoby nieprowadzące działalności gospodarczej jest korzystna dla podatników. Nie oznacza to jednak automatycznego sukcesu w sądzie.

Brak jasnych reguł

Szymon Dalc, doradca podatkowy w Dalc i Ochocki - Doradcy, zwraca uwagę, że niestety nie ma w tym zakresie żadnych wyraźnych reguł.

- Wyroki sądów dotyczą konkretnych spraw i nie mogą być w świetle polskiego prawa wprost zastosowane w analogicznych sytuacjach innych podatników - stwierdza doradca podatkowy. Sądy podkreślają w uzasadnieniach do wyroków, że odpowiedź na pytanie, czy dany podmiot w odniesieniu do danej czynności działa jako podatnik podatku od towarów i usług, wymaga każdorazowo oceny odnoszącej się do konkretnych okoliczności faktycznych danej sprawy (np. wyrok NSA w Warszawie z 29 października 2007 r., sygn. akt I FPS 3/07).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Również zdaniem Andrzeja T. Prelicza z Kancelarii Prawno-Rachunkowej Andrzej T. Prelicz, Jolanta Szymańska, każdą sprawę należy rozpatrywać indywidualnie. W przypadku gdy podatnik sprzedaje działkę z majątku osobistego nie powinno być wątpliwości, że taka sprzedać nie podlega VAT.

Istotą sporu podatników z organami podatkowymi jest zatem kwestia, czy osoba nieprowadząca działalności gospodarczej (niebędąca przedsiębiorcą), która sprzedaje działkę z majątku własnego, jest podatnikiem VAT. Odpowiedź na to pytanie jest niezbędna, aby rozstrzygnąć kwestię kolejną: czy sprzedaż działki przez taką osobę podlega opodatkowaniu VAT. Co więcej, wielu podatników dzieli działki na części i je sprzedaje. Biorąc pod uwagę, że ustawa o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) uznaje za działalność gospodarczą sprzedaż dokonywaną z zamiarem częstotliwym, pojawiają się wątpliwości, czy sprzedaż kilku działek jest opodatkowana VAT, mimo że podatnik nie prowadzi działalności gospodarczej.

Trzeba pamiętać, że działalność gospodarcza dla celów VAT obejmuje wszelką działalność m.in.: producentów, handlowców lub usługodawców, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Wykładnia sądów

Zdecydowana większość wyroków WSA i NSA jest korzystna dla podatników. Nie oznacza to jednak automatyzmu w orzekaniu w sprawach sprzedaży działek.

REKLAMA

- Analizując orzecznictwo sądowe, można powiedzieć, że jeśli nieruchomość została nabyta w sposób niezamierzony (np. w drodze spadku lub darowizny) i nie była wykorzystywana do celów zarobkowych (stanowiła majątek własny), będzie wolna od VAT w momencie sprzedaży bez względu na to, czy sprzedaż taka poprzedzona była podziałem nieruchomości i czy prowadzona będzie w sposób częstotliwy - mówi Szymon Dalc.

Ekspert dodaje, że w innych przypadkach istnieje ryzyko uznania, że przy sprzedaży gruntu zbywca będzie występował w roli podatnika VAT. Zdarzają się jednak również wyroki odmienne od powyższej linii orzeczniczej.

Różne wyroki

Na rozbieżności w orzekaniu zwracaliśmy uwagę wcześniej, opisując jeden z wyroków NSA (sygn. akt II FSK 646/07, niepublikowany). Podatnik sprzedał część gruntów należących do gospodarstwa rolnego, które dostał od rodziców. NSA uznał, że istotne znaczenie ma fakt, że podatnik prowadzi z żoną gospodarstwo rolne oraz że środki pozyskane ze sprzedaży działek zostaną zainwestowane w rozbudowę gospodarstwa. Sąd uchylił więc zaskarżony wyrok WSA i nakazał zbadać, czy w takiej sytuacji sprzedaż działek będzie podlegała opodatkowaniu VAT.

Mirosław Siwiński, doradca podatkowy z Kancelarii Prawnej Witold Modzelewski, uważa, że pogląd NSA z powyższego wyroku powoduje, że uchwała NSA z 29 października 2007 (sygn. akt I FPS 3/07) jest w większości w praktyce niewykonalna.

- Nie tylko bowiem podatnik musi wykazać, że zbywane działki rolne zostały nabyte do majątku osobistego, ale również musi przeznaczyć środki uzyskane z tego tytułu wyłącznie na taki majątek - czyli nie na gospodarstwo rolne (w ustawie o VAT traktowane jako działalność gospodarcza), ale np. na budowę domu mieszkalnego - podkreśla Mirosław Siwiński.

Jego zdaniem stanowisko to jest niezgodne zarówno z powołaną uchwałą NSA, jak i orzecznictwem ETS w tym zakresie (np. orzeczenia ETS, sprawy: C-400/98 i C-291/92). Trybunał podkreśla w przywołanych wyrokach, że za podatnika VAT można uznać podatnika, który ma zamiar prowadzenia działalności gospodarczej.

- W sytuacji gdy podatnik dzieli działki lub jeśli pojawiają się inne wątpliwości, to warto zastanowić się nad złożeniem wniosku o interpretację do ministra finansów - mówi Andrzej T. Prelicz.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Sprzedaż działek a opodatkowanie VAT

POSTULUJEMY

Minister finansów powinien wydać ogólną interpretację podatkową, określając precyzyjnie zasady opodatkowania VAT przy sprzedaży działek pochodzących z majątku prywatnego.

22 proc. taką stawką VAT objęta jest sprzedaż działek

Łukasz zalewski

lukasz.zalewski@infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA