| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rostowski: projekt o podatku akcyzowym dostosowany do prawa UE

Rostowski: projekt o podatku akcyzowym dostosowany do prawa UE

Przyjęty przez rząd projekt ustawy o podatku akcyzowym dostosowuje prawo polskie do wymogów unijnych - powiedział minister finansów Jacek Rostowski na konferencji po posiedzeniu Rady Ministrów.

"Chodzi szczególnie o opodatkowanie energii elektrycznej na poziomie dystrybutorów, a nie jak dotąd na poziomie producentów" - wyjaśnił.


Dodał, że projekt zakłada również wprowadzenie obniżonej stawki na biokomponenty paliw, zerowej stawki na biogaz, biowodór i wodór, a także na wyroby energetyczne wykorzystywane w przemyśle chemicznym.


Projekt przewiduje, że podatek akcyzowy będzie dotyczył wyłącznie paliw, energii elektrycznej, wyrobów tytoniowych, napojów alkoholowych oraz samochodów osobowych.


Zgodnie z projektem, do końca października 2013 r. ma obowiązywać zerowa stawka akcyzy na gaz ziemny do celów napędowych (CNG). Z kolei akcyza na wyroby tytoniowe ma być podwyższona.


"Podatkiem akcyzowym objęto gaz przeznaczony do celów opałowych, a także węgiel iákoks. Przewidziano również zwolnienie z akcyzy gazu przeznaczonego do celów opałowych - do końca października 2013 r. oraz węgla i koksu - do 1 stycznia 2012ár. zgodnie z okresem przejściowym dla Polski" - czytamy w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu.


Zgodnie z projektem, nie będzie obowiązku produkcji wáskładzie podatkowym win gronowych, uzyskiwanych z winogron z upraw własnych. Chodzi o produkcję mniejszą niż 1000 hl w ciągu roku.


Z takiego obowiązku mają być również zwolnione: piwa, wina i napoje fermentowane domowym sposobem przez osoby fizyczne na własny użytek i nie przeznaczone do sprzedaży.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Ciołko

Ekspert Prawny Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »