REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w przepisach na 2009 rok czekają już tylko na podpis prezydenta

Magdalena Majkowska
Magdalena Majkowska

REKLAMA

Płatnicy dokonujący rocznego rozliczenia podatkowego za 2008 rok będą mieli obowiązek uwzględnienia ulgi prorodzinnej.

zmiana prawa

Autopromocja

Sejm przyjął wszystkie senackie poprawki do nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw. Jedną z ważniejszych zmian jest przesunięcie terminu likwidacji możliwości odliczenia ulgi prorodzinnej w rocznym obliczeniu podatku dokonywanym przez płatnika.

Nowelizacja eliminuje prawo do odliczenia ulgi za pośrednictwem płatnika, co oznacza, że po wejściu w życie zmian podatnik chcący skorzystać z tego odliczenia będzie zobligowany do złożenia zeznania podatkowego. Zmiana miała mieć zastosowanie już do najbliższych rozliczeń podatkowych. Jednak dzięki przyjętej poprawce senackiej płatnicy sporządzający rozliczenia za 2008 rok mają obowiązek uwzględnienia w nich po raz ostatni ulgi prorodzinnej.

Obecnie przy dokonywaniu rocznego obliczenia podatku płatnik może:

• uwzględnić koszty dojazdu do pracy na podstawie biletów okresowych,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• odliczyć od dochodu potrącone w ciągu roku składki na ubezpieczenia społeczne,

• na wniosek podatnika odliczyć od dochodu: zwrócone płatnikowi świadczenia, jeżeli nie zostały one potrącone od dochodu przy poborze zaliczek,

• odliczyć od podatku kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz na wniosek podatnika kwotę ulgi prorodzinnej,

• doliczyć do podatku otrzymany za jego pośrednictwem zwrot uprzednio zapłaconej i odliczonej składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Do istotnych poprawek należy także rozszerzenie możliwości korzystania z nowego zwolnienia podatkowego przy sprzedaży nieruchomości. Chodzi tu o zwolnienie pod warunkiem przeznaczenia przychodu uzyskanego ze zbycia na określone w ustawie własne cele mieszkaniowe. Poprawka rozszerza katalog wydatków na własne cele mieszkaniowe o wydatki poniesione na spłatę kredytów i odsetek od kredytów innych niż zaciągnięte na nabycie lub wybudowanie zbywanej nieruchomości, a także na kredyty refinansowe i konsolidacyjne.

Korzystną zmianą jest także włączenie do katalogu kosztów uzyskania przychodów kosztów wytworzenia lub ceny nabycia produktów spożywczych przekazanych na rzecz organizacji pożytku publicznego z przeznaczeniem na cele charytatywne. Zmiana koresponduje z poprawką do nowelizacji ustawy o VAT, która takie przekazanie żywności zwalnia z podatku.

Doprecyzowano również termin zapłaty ostatniej zaliczki na podatek dochodowy. Przypomnijmy, że nowelizacja likwiduje obowiązek zapłaty podwójnej zaliczki do 20 grudnia roku podatkowego. Zgodnie ze znowelizowanym przepisem art. 44 ust. 6, zaliczki miesięczne wpłaca się do 20 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczki kwartalne podatnicy wpłacają do 20 dnia miesiąca następującego po kwartale, za który jest wpłacana zaliczka.

Przyjęta poprawka określa, że zaliczkę za ostatni miesiąc lub ostatni kwartał roku podatkowego podatnik wpłaca w terminie do 20 stycznia następnego roku podatkowego. Podatnik nie będzie musiał płacić ostatniej zaliczki, jeżeli przed upływem terminu do jej zapłaty złoży zeznanie roczne i zapłaci podatek. Zmiany w zakresie opłacania zaliczek wejdą jednak w życie dopiero 1 stycznia 2010 r.

Oznacza to, że ostatnią zaliczkę za 2008 rok podatnicy zapłacą według obowiązujących zasad. Zaliczki miesięczne od dochodów za okres od stycznia do listopada uiszcza się w terminie do 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczkę za grudzień, w wysokości zaliczki należnej za listopad, uiszcza się w terminie do 20 grudnia roku podatkowego. Zaliczki kwartalne za okres od I do III kwartału roku podatkowego podatnicy uiszczają w terminie do dnia 20 każdego miesiąca następującego po kwartale, za który wpłacana jest zaliczka. Zaliczka za ostatni kwartał jest uiszczana w wysokości zaliczki za kwartał poprzedni, w terminie do dnia 20 grudnia.

Nowelizacja trafi teraz do prezydenta.

1173,70 zł kwota ulgi prorodzinnej za 2008 rok

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA