REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w przepisach na 2009 rok czekają już tylko na podpis prezydenta

Magdalena Majkowska
Magdalena Majkowska

REKLAMA

Płatnicy dokonujący rocznego rozliczenia podatkowego za 2008 rok będą mieli obowiązek uwzględnienia ulgi prorodzinnej.

zmiana prawa

REKLAMA

Autopromocja

Sejm przyjął wszystkie senackie poprawki do nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw. Jedną z ważniejszych zmian jest przesunięcie terminu likwidacji możliwości odliczenia ulgi prorodzinnej w rocznym obliczeniu podatku dokonywanym przez płatnika.

Nowelizacja eliminuje prawo do odliczenia ulgi za pośrednictwem płatnika, co oznacza, że po wejściu w życie zmian podatnik chcący skorzystać z tego odliczenia będzie zobligowany do złożenia zeznania podatkowego. Zmiana miała mieć zastosowanie już do najbliższych rozliczeń podatkowych. Jednak dzięki przyjętej poprawce senackiej płatnicy sporządzający rozliczenia za 2008 rok mają obowiązek uwzględnienia w nich po raz ostatni ulgi prorodzinnej.

Obecnie przy dokonywaniu rocznego obliczenia podatku płatnik może:

• uwzględnić koszty dojazdu do pracy na podstawie biletów okresowych,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• odliczyć od dochodu potrącone w ciągu roku składki na ubezpieczenia społeczne,

• na wniosek podatnika odliczyć od dochodu: zwrócone płatnikowi świadczenia, jeżeli nie zostały one potrącone od dochodu przy poborze zaliczek,

• odliczyć od podatku kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz na wniosek podatnika kwotę ulgi prorodzinnej,

• doliczyć do podatku otrzymany za jego pośrednictwem zwrot uprzednio zapłaconej i odliczonej składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Do istotnych poprawek należy także rozszerzenie możliwości korzystania z nowego zwolnienia podatkowego przy sprzedaży nieruchomości. Chodzi tu o zwolnienie pod warunkiem przeznaczenia przychodu uzyskanego ze zbycia na określone w ustawie własne cele mieszkaniowe. Poprawka rozszerza katalog wydatków na własne cele mieszkaniowe o wydatki poniesione na spłatę kredytów i odsetek od kredytów innych niż zaciągnięte na nabycie lub wybudowanie zbywanej nieruchomości, a także na kredyty refinansowe i konsolidacyjne.

Korzystną zmianą jest także włączenie do katalogu kosztów uzyskania przychodów kosztów wytworzenia lub ceny nabycia produktów spożywczych przekazanych na rzecz organizacji pożytku publicznego z przeznaczeniem na cele charytatywne. Zmiana koresponduje z poprawką do nowelizacji ustawy o VAT, która takie przekazanie żywności zwalnia z podatku.

Doprecyzowano również termin zapłaty ostatniej zaliczki na podatek dochodowy. Przypomnijmy, że nowelizacja likwiduje obowiązek zapłaty podwójnej zaliczki do 20 grudnia roku podatkowego. Zgodnie ze znowelizowanym przepisem art. 44 ust. 6, zaliczki miesięczne wpłaca się do 20 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczki kwartalne podatnicy wpłacają do 20 dnia miesiąca następującego po kwartale, za który jest wpłacana zaliczka.

REKLAMA

Przyjęta poprawka określa, że zaliczkę za ostatni miesiąc lub ostatni kwartał roku podatkowego podatnik wpłaca w terminie do 20 stycznia następnego roku podatkowego. Podatnik nie będzie musiał płacić ostatniej zaliczki, jeżeli przed upływem terminu do jej zapłaty złoży zeznanie roczne i zapłaci podatek. Zmiany w zakresie opłacania zaliczek wejdą jednak w życie dopiero 1 stycznia 2010 r.

Oznacza to, że ostatnią zaliczkę za 2008 rok podatnicy zapłacą według obowiązujących zasad. Zaliczki miesięczne od dochodów za okres od stycznia do listopada uiszcza się w terminie do 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczkę za grudzień, w wysokości zaliczki należnej za listopad, uiszcza się w terminie do 20 grudnia roku podatkowego. Zaliczki kwartalne za okres od I do III kwartału roku podatkowego podatnicy uiszczają w terminie do dnia 20 każdego miesiąca następującego po kwartale, za który wpłacana jest zaliczka. Zaliczka za ostatni kwartał jest uiszczana w wysokości zaliczki za kwartał poprzedni, w terminie do dnia 20 grudnia.

Nowelizacja trafi teraz do prezydenta.

1173,70 zł kwota ulgi prorodzinnej za 2008 rok

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

REKLAMA

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

REKLAMA