reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Doradca podatkowy bezterminowo zawiesi działalność

Doradca podatkowy bezterminowo zawiesi działalność

Z ustawy o doradztwie podatkowym zniknie przepis, zgodnie z którym doradca podatkowy zostaje skreślony z listy doradców, jeśli okres zawieszenia wykonywania zawodu przekracza pięć lat.


ZMIANA PRAWA

Ministerstwo Finansów opublikowało nową wersję projektu ustawy zmieniającej ustawę o kontroli skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Do tej wersji nowelizacji wprowadzono głównie zmiany uszczegółowiające przepisy pierwotnego projektu z sierpnia.

Resort finansów wycofał się m.in. z możliwości cedowania przez inspektorów, zatrudnionych w urzędach kontroli skarbowej, na pracowników pewnych czynności procesowych w postępowaniach przygotowawczych w sprawach o przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe.

Zmieniono zasady przeprowadzania kontroli krzyżowych u przedsiębiorców. Projekt sierpniowy zakładał, że inspektor lub pracownik, w związku z prowadzonym u kontrolowanego postępowaniem kontrolnym lub kontrolą podatkową, może zażądać od kontrahentów kontrolowanego przedstawienia dokumentów, w zakresie objętym postępowaniem kontrolnym lub kontrolą, w celu sprawdzenia ich prawidłowości i rzetelności. Za kontrahentów kontrolowanego uważa się także wszystkie podmioty prowadzące działalność gospodarczą uczestniczące w dostawie tego samego towaru lub usługi będące zarówno dostawcami, jak i nabywcami biorącymi udział pośrednio lub bezpośrednio w dostawie towaru lub usługi. Nowelizacja z 14 listopada zawiera te same zasady przeprowadzenia kontroli krzyżowej, przy czym dodano, że sprawdzane informacje u tej kategorii kontrahentów mogą dotyczyć tylko dokumentów związanych z kontrolą danej dostawy towaru lub usługi.

Ponadto MF usunął z przepisów ustawy o doradztwie podatkowym przepis, zgodnie z którym doradca podatkowy był skreślany z listy doradców, jeśli okres zawieszenia działalności doradczej przekraczał pięć lat. To oznacza, że doradca będzie mógł zawiesić swoją działalność praktycznie bezterminowo bez konsekwencji skreślenia go z listy.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Zaliczki w VAT – problemy z rozliczeniem po zmianach (PDF)14.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Czapska-Małecka

Prawnik specjalizujący się w prawie pracy, mediator w sprawach pracowniczych, trener

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama