| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Ustawa podwyższająca kwotę wolną od podatku

Ustawa podwyższająca kwotę wolną od podatku

W Dzienniku Ustaw została opublikowana ustawa wprowadzająca już od 2017 roku podwyższoną kwotę wolną dla podatników podatku dochodowego od osób fizycznych. Kwota wolna od podatku dla najmniej zarabiających wyniesie 6 600 zł.

Chodzi o ustawę z dnia 29 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw - Dziennik Ustaw rok 2016 poz. 1926, która wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2017 r. Przepisy, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, mają zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2017 r.

Kwota wolna w podatku dochodowym od osób fizycznych wynosi obecnie 3091 zł dla podatników opodatkowanych na zasadach ogólnych. W orzeczeniu z października 2015 Trybunał Konstytucyjny nakazał jej podwyższenie. Trybunał orzekł, że przepisy dotyczące kwoty wolnej od podatku są niezgodne z konstytucją w zakresie, w jakim nie przewidują mechanizmu korygowania kwoty wolnej gwarantującego co najmniej minimum egzystencji. W wyroku wskazano, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które ustalają kwotę wolną od podatku w wysokości 3091 zł są niezgodne z konstytucją i tracą moc 30 listopada 2016 r.

W drodze niniejszej ustawy wprowadzono kwotę wolną w wysokości 6600 zł rocznie, co stanowi to 12-krotność 550 zł, czyli miesięcznej kwoty minimum egzystencji określonej przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych.

Zobacz: Kwota wolna od podatku w wysokości 3091 zł jest niezgodna z konstytucją

Zgodnie z zapisami ustawy mechanizm działania kwoty wolnej od podatku jest następujący:

- podatnicy, którzy zarabiają 6 600 zł rocznie lub mniej nie zapłacą podatku dochodowego od osób fizycznych;

- dla podatników zarabiających więcej niż 6 600 zł a mniej niż 11 000 zł rocznie, kwota wolna będzie stopniowo zmniejszać się do obecnego poziomu 3091 zł;

- podatnicy osiągający dochód pomiędzy 11 000 a 85 528 zł rocznie będą opodatkowani na dotychczasowych zasadach, z kwotą wolną wynoszącą 3091 zł;

- powyżej dochodu 85 528 zł rocznie kwota wolna ulegnie stopniowemu zmniejszeniu, zaś podatnicy zarabiający więcej niż 127 000 zł nie będą mieli kwoty wolnej.

Według szacunków Ministerstwa Finansów zerową kwotą wolną objętych będzie 650 tys. najbogatszych podatników z drugiego progu podatkowego.

Podatnicy uwzględnią nową kwotę wolną od podatku po raz pierwszy w rozliczeniu za 2017 r., czyli rozliczeniu składanym w 2018 r. Natomiast przedsiębiorcy i płatnicy już w trakcie 2017 r. będą zobowiązani stosować ją przy obliczaniu miesięcznych zaliczek.

Zmodyfikowana skala podatkowa według nowej ustawy, obowiązująca w 2017 r.:

Podstawa obliczenia podatku w złotych

Podatek wynosi

ponad

do

85 528

18%

minus kwota zmniejszająca podatek

85 528

15 395 zł 04 gr + 32% nadwyżki ponad 85 528 zł

Wysokość kwoty wolnej od podatku podlegała będzie corocznie weryfikacji (waloryzacji) przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych. Minister właściwy do spraw finansów publicznych będzie zobowiązany przedkładać Radzie Ministrów, w terminie do 15 września roku, w którym dokonano weryfikacji:

- informację o wynikach dokonanej weryfikacji;

- propozycję zmiany kwoty zmniejszającej podatek na rok następny, w przypadku istotnego wzrostu kwoty minimum egzystencji dla jednoosobowego gospodarstwa ustalonego przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych.

Polecamy: Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania – praktyczny poradnik

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

POLAUDIT Sp. z o. o.

Podatki, rachunkowość, audyt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »